iraniantraders

irandogebank

Roboton
dogeminers

فارکسر

LoanTech
حسابداری و امورمالیمقالات آموزشی

حسابداری صنعتی چیست؟

حسابداری بهای تمام شده

حسابداری صنعتی (حسابداری بهای تمام شده) چیست؟

حسابداری صنعتی یا بهای تمام شده شاخه‌ای از علم و فن حسابداری است که وظیفه جمع‌آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه و محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات را بر عهده داشته با و تجزیه و تحلیل گزارش‌ها و بررسی راه‌های تولید روشهای تقلیل بهای تمام شده تولیدات را بیان می‌کند.

حسابداری صنعتی یکی از دشوارترین و در عین حال جذابترین انواع حسابداری است.

اهمیت حسابداری صنعتی

مدیران با استفاده از حسابداری صنعتی، یا حسابداری بهای تمام شده، بهای تولیدات را محاسبه می‌کنند و کنترل خود را بر روی هزینه‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه‌های تولید اعمال می‌کنند. مدیران اگر گزارشات دقیق و صحیحی از عوامل هزینه نداشته باشند در تصمیم‌گیری برای افزایش تولید یا سایر تصمیم‌گیری‌ها و راه انجام تصمیمات خود با مشکل مواجه خواهند شد.

کاربرد حسابداری بهای تمام شده

گاهی تصور می‌شود کاربرد حسابداری صنعتی و بهای تمام شده محدود به کارخانجات و صنایع تولیدی می‌باشد هرچند شاید مشهورترین کاربرد آن در این جهت باشد ولی سایر مؤسسات نیز از حسابداری بهای تمام شده بهره برده و از روشهای حسابداری بهای تمام شده در بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، عمده‌فروشی‌ها، شرکت‌های حمل و نقل، شرکت‌های هواپیمایی، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها در جهت کارایی بیشتر استفاده می‌گردد.

روشهای حسابداری صنعتی عبارتند از:

 • هزینه یابی جذبی
 • هزینه یابی مستقیم
 • هزینه یابی برآوردی یا تخمینی
 • هزینه یابی سفارش کار
 • هزینه یابی مراحل تولید یا مرحله ای
 • هزینه یابی استاندارد

حسابداری صنعتی جامع (FCA)

حسابداری صنعتی جامع (FCA) به طور کلی فرایند جمع‌آوری و ارائه اطلاعات (هم هزینه‌ها و هم درآمدها) مورد نیاز جهت تصمیم‌گیری اطلاق می‌شود.

حسابداری صنعتی جامع در برگیرنده چند مفهوم کلیدی است که آن را از تکنیک‌های استاندارد حسابداری متمایز می‌کند.

موارد زیر اصول اساسی FCA را مشخص می‌کنند:

 1. حسابداری هزینه‌ها، نه فقط مخارج و پرداخت‌ها.
 2. حسابداری هزینه‌های پنهان و ظاهری
 3. حسابداری هزینه‌های غیر مستقیم و سربار
 4. حسابداری مخارج گذشته و آینده.
 5. حسابداری هزینه‌ها بر طبق چرخه عمر محصول

مفاهیم، تعاریف و اصطلاحات موجود در گزارشات حسابداری صنعتی

منظور از هزینه یابی چیست؟

هزینه یابی عبارت است از تعیین بهای تمام شده کالای ساخته شده و موجودی کالای در جریان ساخت.

منظور از دایره هزینه یابی چیست؟

دایره‌ای است که مسئولیت نگهداری اسناد و مدارک مرتبط با حسابداری عملیات تولیدی و غیرتولیدی را به عهده داشته و در ضمن وظیفه تجزیه و تحلیل کلیه هزینه‌های تولیدی، توزیع و فروش جهت ارائه و استفاده مدیریت را به عهده دارد. فعالیتهای دایره هزینه‌یابی در ارتباط با گذشته، حال و آینده واحد اقتصادی می‌باشد.

کالای ساخته شده چیست؟

کالایی که با گذراندن مراحل تولید به شکل کامل ساخته شده است و در واقع فرآیند تولید را به شکل کامل طی نموده است را کالای ساخته شده می‌گویند.

کالای در جریان ساخت چیست؟

کالاهایی که در جریان مراحل تولید قرار گرفته‌اند، ولیکن کامل نشده‌اند و بخشی از فرآیند تولید را طی نموده‌اند ولی ساخت آنها تمام نشده است را کالای در جریان ساخت گویند.

منظور از تولید چیست؟

هرگاه مواد اولیه با عبور از یک فرآیند ساخت تغییر شکل دهد و به یک کالای ساخته شده تبدیل شود، اصطلاحاً می‌گویند تولید صورت پذیرفته است. البته باید توجه داشت ممکن است کالای ساخته شده یک فرآیند تولید، مواد اولیه تولید دیگر محسوب گردد و در فرآیندی دیگر به یک کالای ساخته شده دیگر تبدیل شود.
برچسب ها
پرشین دوج کوین

فروشگاه چیکن دیوایس

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن