حسابداری و امورمالیمقالات آموزشی

حسابداری مالی چیست؟

Financial accounting

حسابداری مالی (به انگلیسی: Financial accounting) گونه‌ای از حسابداری است، که اطلاعات مالی را در قالب ترازنامه‌ها و صورت‌های سود و زیان، برای استفاده داخلی سازمان‌ها و کارکنان شرکت‌ها، همچنین برای گزارش‌دهی به سهام‌داران، سازمان‌های دولتی و ناظران جمع‌آوری، تحلیل و ارائه می‌کنند.

حسابداری مالی به انگلیسی Financial accounting

Financial accounting (or financial accountancy) is the field of accounting concerned with the summary, analysis and reporting of financial transactions pertaining to a business. This involves the preparation of financial statements available for public consumption. Stockholders, suppliers, banks, employees, government agencies, business owners, and other stakeholders are examples of people interested in receiving such information for decision making purposes.

حسابداری مالی چیست؟ به زبان ساده

به زبان ساده فرایند ثبت، خلاصه‌سازی و گزارش هزاران معامله در یک کسب و کار است، تا تصویر دقیقی از وضعیت مالی و عملکرد آن را مجسم سازد. هدف اصلی حسابداری مالی تهیه صورت‌های مالی – از جمله ترازنامه، صورت سود و زیان و جریان وجوه نقد – است که کارکرد عملیاتی شرکت را در طول یک دوره خاص و وضعیت مالی را در نقطه خاصی در زمان خلاصه می‌کند.
هدف اصلی حسابداری مالی، آماده سازی گزارش‌های مالی است که اطلاعاتی در مورد عملکرد شرکت به اشخاص خارجی مانند سرمایه‌گذاران، مدیران و مقامات مالیاتی ارائه می‌کند.

استخدامی حسابداری مالی در ایران

رشته حسابداری جزء رشته هایی می باشد که علاقه مندان زیادی را به سمت خود جذب می کند و تقریباً یکی از اولین انتخاب های اکثر افراد برای ادامه تحصیل می باشد. اما پس از کسب مدارج عالی تحصیلی نوبت به یافتن شغل مناسب در این رشته می رسد.

تقریبا شغلی را نمی توان یافت که در تمامی شرکت ها و سازمان ها، بزرگ و کوچک، خدماتی، بازرگانی و یا تولیدی مانند شغل حسابداری همیشه خواهان و طرفدار داشته باشد. در سال های اخیر با توجه به اجرای قوانین مالیاتی توسط دولت، بر رونق بازار کار اشخاصی که مسلط به مهارت های مالی و حسابداری هستند نیز افزوده شده و بسیاری از اصناف و شرکت های کوچک نیز مجبور به استفاده از تخصص حسابداران برای انجام امور مالی خود و ارائه گزارش های مالی قانونی به مراجع ذیصلاح شدند. در این میان نقش نرم افزار حسابداری را نباید نادیده گرفت. چراکه در صحت و دقت اطلاعات تولید شده و ذخیره این اطلاعات تاثیر بسزایی را به همراه داشته است. برای اصناف مختلف نرم افزارهای حسابداری مختلفی را می توان به کار برد. مانند نرم افزار حسابداری تولیدی، نرم افزار حسابداری شرکتی، نرم افزار حسابداری بازرگانی، نرم افزار حسابداری فروشگاهی و … حسابداران در هر شهر و منطقه ای که اصناف، شرکت ها و سازمان های خصوصی و دولتی وجود دارند، بازار کار و فرصت های شغلی متعدد دارند.

منابع آزمون استخدامی

حسابداری میانه ۱، حسابداری میانه ۲، حسابداری پیشرفته ۱ و حسابداری پیشرفته ۲، اصلی‌ترین درس­‌های حسابداری مالی را تشکیل داده که شامل مطالب گسترده‌ای از جمله: حسابداری انواع شرکت‌ها (سهامی، تضامنی و مشارکت خاص)، آشنایی با حسابداری تک تک اقلام صورت­های مالی (مانند موجودی کالا، دارایی­های مشهود و نامشهود، سرمایه گذاری­ها، بدهی­‌ها و …)، تهیه صورت­های مالی تلفیقی و … می­باشد.
منابع:
مروری جامع بر حسابداری مالی: دکتر ایرج نوروش، ساسان مهرانی، غلامرضا کرمی و محمد مرادی (۲ جلد)؛ انتشارات نگاه دانش
۲۰۰۰ تست حسابداری مالی و استاندارد حسابداری: غلامرضا کرمی، محمد مرادی، زهره شهیدی، هدی اسکندری، محمد بخشی؛ انتشارات نگاه دانش
مشخص است که از میان موارد فوق، منبع اول جهت یادگیری و تست و منبع دوم برای تست زنی و مرور مطالب مناسب می­باشد.

برای آن دسته از دوستانی که می‌خواهند غیر از منبع شماره یک منبع دیگری بخوانند، منابع ذیل پیشنهاد می‌گردد:

حسابداری مالی، دکتر یدالله تاری وردی، انتشارات فروزش
مروری جامع بر حسابداری مالی، جمشید اسکندری، انتشارات کتاب فرشید

نرم افزارها

یکی از کم خرج ترین و کامل ترین روش های حسابداری مالی با اکسل است ولی خب سختی خودش رو هم دارد. ولی شما میتوانید با نرم افزار حسابداری مالی برای اندروید و ویندوز این کار را آسان کنید. شما میتوانید از نرم افزار حسابداری مالی رایگان و پولی با امکانات بیشتری استفاده کنید. مانند: نرم افزار حسابداری مالی پارمیس، حسابداری مالی پارسه و… استفاده کنید.

[تعداد: 0 امتیاز: 0]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها
نهال وب

میلاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ [email protected] آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن