COMEX Trades - 6500% AFTER 100 DAYS
مقالات آموزشی

حشرات، آفات قارچ های خوراکی

حشرات خطرناک ترین گروه آفات در قارچ های خوراکی هستند

حشرات

در ادامه مقاله آفات قارچ های خوراکی امروز به بررسی حشرات می پردازیم.

کنه ها و حشرات از اصلی ترین آفات قارچ های خوراکی هستند.

در میان آفات و بیماری های مختلف قارچ ها خطرناک ترین گروه، حشرات هستند. زیان ناشی از حشرات بسیار شدید بوده، گاهی میتواند کل محصول را ازبین ببرد. مبارزه با حشرات بسیار مشکل است، زیرا به خاطر وجود قارچ که ماده ای خوراکی و بدون پوشش است، نمیتوان از سموم شیمیایی بهره جست و در صورت استفاده به دقتِ عمل زیاد نیاز است.

حشرات به دو راسته پادمان ها و دوبالان تقسیم میشوند.

حشرات راسته پادمان ها

مشخصات ظاهری: حشرات این راسته کمتر از 10 میلی متر طول و بدنی نرم دارند. بخش شکمی آن ها شِش بندی بوده، در انتهای بدن زایده طویلی دارند که در قسمت نوک دو شاخه می شود. این زایده به کمک ماهیچه های خود، حشره را قادر به جهش و پریدن میکند. همین جهش موجب شده تا نام عمومی کک برای آن ها به کار رود. این حشرات، دو شاخک دارند و در سرِ کوچک خود مجهز به قطعات دهانی زننده ای می باشند. حشرات راسته پادمان ها به صورت توده هایی به رنگ آبیِ متمایل به خاکستری دیده می شوند؛

شرایط مطلوب برای زندگی: این حشرات در محیط های مرطوب به سرعت زیاد می شوند؛ به نحوی که کاملاً سطح قارچ را می پوشانند؛

خسارات: آن ها می توانند با ایجاد تونل هایی در قارچ، موجب خشکاندن آن شوند. مدفوع این حشرات نیز میتوانند کمپوست را آلوده سازند. تجزیه کمپوست ها و ایجاد فرورفتگی در سطح کلاهک و پایه قارچ از دیگر خسارات آن ها است. ازدیاد این حشرات، در قارچ حالتی شبیه به گاز زدگی ایجاد میکند؛

پیشگیری و مبارزه: این حشرات در سالن هایی وجود دارند که در آن ها کمپوست ها روی زمین قرار دارند. بنابراین بهتر است بستر را در حدود 20-15 سانتی متر بالاتر از سطح زمین برپا کرد. پاستوریزه کردن صحیح کمپوست و ضد عفونی مناسب نیز طبق معمول در پیشگیر موثر است. برای مبارزه با این حشرات می توان از سم یونیفوس به نسبت 4 میلی لیتر به ازای 100 متر مکعب فضای سالن استفاده کرد. پس از سمپاشی منافذ سالن به مدت 24 ساعت بسته بمانند و قبل از ورود مجدد به سالن نیز باید چند ساعت هوادهی صورت گیرد تا برای کارگران خطری نداشته باشد. همچنین میتوان از سم بلادوفون برای ضدعفونی 500 متر مکعب فضای سالن (به تعداد یک قرص) استفاده کرد. کپسول بلادوفون را آتش می زنند و در نقاط مختلف سالن می گذارند تا دود و گاز حاصله، کلیه حشرات را در فضای سالن ازبین ببرد. بعد 4-30 ساعت، سالن را هوادهی میکنند تا برای کارگران خطری ایجاد نشود. بدیهی است که در هنگام گندزدایی سالن، کلیه منافذ باید بسته باشند.

حشرات راسته دوبالان

راسته Diptera مهمترین آفت قارچ های خوراکی را تشکیل میدهد. خانواده این راسته در تمام نقاط جهان پراکنده اند. نام عمومی این حشرات مگس است. برخی از خانواده های مهم این راسته را در زیر توضیح میدهم:

خانواده Sciaridae:

مشخصات ظاهری: طول بدن این مگس ها 4-3 میلی متر است و باریک، و بسیار شبیه به پشه هستند.اغلب روی بستر قارچ ها می جهند. لاروهای این حشرات نیز پس از رشد کامل، 12-10 میلی متر طول دارند و از روی سر سیاه و براق و بدن سفیدشان تشخیص داده میشوند؛

چرخه زندگی: طول چرخه کامل رشد در این حشرات 35-25 روز، شامل 6-4 روز دوره تخم، 22-16 روز دوره لاروی و 7-5 روز دوره شفیرگی است. و چرخه زندگی آن ها به شرایط و دمای محیط بستگی دارد، با افزایش دما، از مدت آن کاسته می شود.

شرایط مطلوب برای زندگی: به علت زندگی ساپروفیتی، نیاز به مواد درحال تجزیه دارند؛

خسارات: در زمان بذر پاشی مانع رشد و پنجه دوانی بذر در کمپوست میشود. لارو ها، خود را به درون پایه قارچ رسانده و در آن تونل ایجاد میکنند. و با ازدیاد این دالان ها قارچ خشک شده و از پایه میشکند. و اگر تعداد لارو ها زیاد باشد، به قارچ نفوذ کرده و داخل آن را پودر میکند. بنابراین قارچ سفیدی خود را از دست میدهد. در نتیجه قارچ ها را خشک و شکننده میکنند. انتقال نماتدها، کنه ها و بیماری ها نیز از دیگر آسیب های این حشرات هستند.

پیشگیری و مبارزه: برای کنترل این حشرات، ضدعفونی مناسب سالن، پاستوریزاسیون صحیح کمپوست و نصب توری در جلوی در ورودی سالن ها، سودمند است. توری باید در هر سانتی متر مربع حداقل 16 سوراخ داشته باشد. میتوان از سم دیفلوبنزرون ( دیمیلن ) برای لارو های این حشرات استفاده کرد. و در زمان استفاده از آن باید از یک سم بالغ کش نیز استفاده کرد.در مراحل اولیه پس از ساخت کمپوست نیز باید از سموم حشره کشی مانند دی کلرفوس یا پیریمیفوس متیل استفاده کرد. همچنین در برخی از منابع، خیس کردن سطح کمپوست های آفت زده با سمومی مانند مالاتیون پیشنهاد شده.

خانواده Phoridae:

مشخصات ظاهری: این خانواده دارای گونه های مختلفی است که معمولا طول بدن این گونه ها بین 1 تا 6 میلی متر متغیر است، این مگس ها که به مگس های گوژ پشت یاقوزه دار معروف هستند، قهوه ای، سیاه، نارنجی تیره و زرد رنگ بوده، دارای پاهای بلند و باریک هستند، سریع پرواز میکنند؛

شرایط مطلوب برای زندگی: بیشتر در فصول پایز و تابستان فعال هستند.و در دمای بالاتر از 16 درجه فعالیت میکنند.

چرخه زندگی: دوره رشد این مگس ها بسته به دمای محیط حدود 35-20 روز طول میشکد.

شرایط مطلوب برای زندگی: بیشتر اعضای این خانواده در فصل گرم سال نمایان میشوند و در دمای پایین، فعالیت چندانی ندارند. آن ها اغلب در پس مانده های گیاهی و جاموری مشاهده می شوند.

خسارات: لاروهای این مگس خسارت اصلی را وارد می سازند، این مگس ها با حمله به کلاهک قارچ در آن تونل هایی ایجاد میکند. خسارات این گروه بسیار شبیه به سیارید ها میباشد. تنها تفاوت در این است که خسارت این مگس ها از بخش بالایی قارچ به سمت بخش پایینی است.

پیشگیری و مبارزه: در صورت مشاهده آلودگی باید قسمت های آلوده را جدا و از سالن خارج کرد. در شرایط سخت قادر به تولید لارو های مادری ماندنی اند که به علت مقاومت آنها در برابر روش های کنترلی، خطرناک و میزان خسارت را در بلند مدت افزایش میدهند. استفاده از طعمه های مسموم نیز میتواند در مبارزه با ای حشره یا حشرات دیگر مفید واقع گردد.

• روش ساخت طعمه مسموم

ابتدا شربتی از شکر ساخته، سیس نسبتی از سم را به آن اضافه میکنند.  (این نسبت برای سمی مانند مالاتیون حدود 5 در هزار است). آنگاه مقداری کاه خرد شده را به آن افزوده و پس از ریختن در ظرف های پهن (مثل زیر گلدانی)، در نقاط مختلف سالن قرار میدهند. برای هر 10 متر مربع از مساحت سالن، یک ظرف کافی است.این معجون، حشرات را تا حدودی به طرف خود جذب کرده، موجب مرگ آنها میشود. ولی در مجموع تاثیر زیادی ندارد.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x