COMEX Trades - 6500% AFTER 100 DAYS
مقالات آموزشی

حکم شرعی باینری آپشن, حرام است یا حلال؟

حکم شرعی کسب درآمد اینترنتی با تجارت در بازار باینری آپشن

حکم شرعی باینری آپشن ، آیا باینری آپشن حلال است یا حرام؟ آیا فارکس و باینری آپشن مطابق قانون و سنت اسلام است؟ این یکی از متداول ترین سوالات برای معامله گران مسلمان گزینه های دودویی است.

یکی از موضوعاتی که کمتر بدان توجه شده، انطباق معاملات فضای مجازی با اصول و مبانی فقهی و شرعی است. همانطور که کسب رزق و روزی حلال در فضای حقیقی دارای اهمیت است، بدست آوردن رزق و روزی حلال در فضای مجازی به علت پیچیدگی های فضای مجازی به مراتب دارای اهمیت بیشتری است.

قوانین ربا، سود و بهره در بانکداری اسلامی ایران

ربا: عبارت است از بهره از پیش تعیین شده. اگر پول یا مالی به کسی قرض داده شود و شرط گردد که وام گیرنده در سررسید، مبلغ یا درصد معینی علاوه بر اصل را تادیه کند، استقراض ربوی انجام شده و مطابق نص صریح قرآن کریم، این معامله حرام و باطل است. از این رو، بهره ای که از پیش تعیین نشده باشد غیرشرعی نیست و در اسلام پذیرفته شده است.

سود: سهم کارفرمایی است. دستمزد خدمات و خطرات کارفرمایی سود نامیده می شود. لذا نباید آن را با بهره، که سهم سرمایه است اشتباه کرد.

بهره: عبارت است از سهم یا اجرت سرمایه از حاصل تولیدی که این سرمایه در آن ذی مدخل بوده است. این قلم نه فقط شامل بهره سرمایه پولی شخص کارفرما است، بلکه شامل بهره سرمایه های استقراضی نیز هست.

همانطور که با اصطلاحات بانکداری اشنا شدید، بهره گرفتن از قرض در اسلام حرام است. لذا پر واضح است که گرفتن بهره شبانه در معاملات فارکس و باینری آپشن که بلند مدت هستند، برای مسلمانان ممنوع یا به اصطلاح حرام است. از سوی دیگر ربا یا بهره برای مسلمانان ممنوع است و یک گناه بزرگ شناخته می شود. بسیاری از بروکرهای فارکس این موضوع را می دانند و درنظر می گیرند. به خاطر همین آنها یک سیستم بازرگانی جدیدی را ایجاد کردند. یعنی یک حساب معاملاتی متفاوت برای مسلمانان ارائه می دهند که در آن بهره ی برای انجام معاملات در نظر گرفته نمیشود

نحوه معاملات سیستم باینری آپشن

نحوه معاملات در سیستم Binary Options به این صورت است که:
ابتدا فرد یک جفت ارز (مثلاً eur/usd) را برای معامله انتخاب می کند و سپس یک زمان هم برای اتمام این معامله انتخاب می کند (مثلاً 1 دقیقه) و در نهایت با استفاده از تحلیل ها و علمی که از بازار مالی دارد تشخیص می دهد که قیمت این جفت ارز بعد از زمان انتخابی بالا می رود یا پایین می آید. اگر تشخیص وی بعد از اتمام زمان درست بوده باشد فرد در آن معامله به میزان درصدی که بروکر مشخص کرده است (مثلاً 80 یا 90 درصد مبلغ وارد شده در معامله) سود می کند در غیر این صورت باخت میدهد. (بروکر باینری آپشن الیمپ ترید)

روند خرید و فروش در طی این یک دقیقه چگونه است؟
روند به این صورت بوده است که در یک دقیقه معامله خرید جفت ارز، مثلاً شخص به اندازه 10 دلار یورو خریده و دلار فروخته است. طرف دیگر معامله شخص و کاربر دیگری است که در همان زمان معامله فروش داشته است و یورو فروخته و دلار خریده است. بروکر واسط این معامله است که 10 الی 20 درصد از این مبلغ را به عنوان کارمزد خود بر می دارد و 90 تا 80 درصد از مبلغ را به کسی که در معامله برنده شده است می دهد.

مقایسه قمار و باینری آپشن

ویژگی های قمار:

  1. سرمایه گذاری احساسی و عاطفی است.
  2. ریسک و خطر بسیار بالا است.
  3. قماربازان کاملا به شانس تکیه می‌کنند.
  4. نتیجه‌ی پیش بینی اغلب غیر ممکن است.
  5. قمار بازان اغلب وسوسه می‌شوند.

ویژگی های باینری آپشن:

  1. سرمایه گذاری هوشمندانه و منطقی است.
  2. خطر و ریسک قابل درک و استدلال است.
  3. معامله گر در این روش تمایل به تحلیل و استدلال مالی دارد.
  4. نتیجه به عنوان یک احتمال آماری محسوب می‌شود.
  5. معامله گران از نظر ذهنی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند.

حکم شرعی باینری آپشن

در زیر نظر چندین مراجع را در رابطه با کسب درآمد با “باینری آپشن” برای شما آورده ایم.

آیت الله العظمی سیدعلی خامنه ای

آیت الله العظمی «سیدعلی خامنه ای» رهبر معظم انقلاب و از مراجع معظم تقلید شیعیان در پاسخ به استفتائی حکم شرعی کسب درآمد با “باینری آپشن” را بیان کردند.

سؤال: اخیراً روشی برای کسب درآمد اینترنتی به وجود آمده که به باینری آپشن معروف است، شخص باید با تحلیل و طبق سابقه ای که در مورد قیمت و ارزش ارز میداند اقدام به تحلیل ارزش ارز در زمان هایی خاص کند، اگر تحلیل و  پیش بینی او درست باشد، حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد پولی که گذاشته، سود خواهد کرد و بر عکس؛ از آنجایی که این کار بر خلاف قمار نیاز به تحلیل و تجربه قبلی دارد، آیا کسب درآمد از این طریق مشروع است؟

پاسخ: درآمد حاصل از این عمل را مالک نمی‌شوید.

آیت الله مکارم شیرازی

پاسخ دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی به این استفتاء چنین است:

پاسخ: بازار باینری و موارد مشابه، شرایط شرعی معاملات را ندارند و کسب درآمد از طریق آنها جایز نیست.

جلسه هم اندیشی حکم شرعی باینری آپشن

بحث مطرح شده در جلسه هم اندیشی در دفتر آیت الله سیستانی با حضور نمایندگان ویژه ایشان و مجتهدین معظم (حفظهم الله تعالی) / استفتاء شفاهی از چند تن از نمایندگان مراجع معظم تقلید / سخنرانی مطرح شده توسط حجت الاسلام و المسلمین سید اباصالح راجی در رسانه ی ملّی با موضوع باینری آپشن

اساس فعالیت باینری آپشن Binary Options بر پیش بینی سطح قیمت ها و تفاضل آنها  با هم می باشد، در این نوع فعالیت به جای خرید و فروش واقعی ارز اقدام به معاملات صوری ارز می شود .

لذا  این فعالیت  از مصادیق «قمار و برد و باخت مالی» و نوعی «اكل مال به باطل» محسوب شده و حرام است.

و در حرمت قمار فرقی بین اینکه بازنده کافر یا مسلمان باشد نیست، البته به فتوای تعدادی از فقهاء معظم تقلید از جمله آیت الله العظمی سیستانی، اگر محرز است که طرف بازنده «کافر غیر محترم المال» است، تصرف در مالی که از این راه حرام به دست آمده جایز است، هرچند بر فرد شرعاً واجب است از این شغل حرام انصراف داده و خارج شود. [3]

توصیه‌ی پایانی راجع به کسب حلال

افراد باید توجه داشته باشند که لقمه حرام آثار سوء در پی دارد و راه کج به منزل نمی رسد، نباید این موضوع را به خود القاء کنیم که چون ما از فضای مجازی استفاده می کنیم، کسی متوجه ما نیست. باید توجه داشته باشیم چشم های مختلفی ناظر انسان است و جرائم کشف می شوند و باعث بی آبرویی برای خودمان می گردد. این مسائل عذاب اخروی به دنبال دارد و باعث پشیمانی انسان می شود.

در نهایت تصمیم فعالیت در این بازار به شخص خود شما برمیگردد.

بیگ والت در رابطه با این موضوع اظهار نظری ندارد چون بدون مجوز مذهبی است و هیچ جبهه ای در مورد حلال بودن یا حرام بودن معاملات باینری آپشن یا فارکس نمی گیرد.

2.3 7 آراء
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
10 پرسش و پاسخ کاربران
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
مهرداد
مهرداد
15 روز قبل

چند نکته حائز اهمیت هست اینجا یک اینکه در قمار شما از چیزی اطلاعی نداری و مثل فردی هستی که چشمش بستست و انداختن یک تاس نتیجه رو مشخص میکنه ولی در باینری آپشن شما وضعیت دقیق بازار رو مشاهده میکنید و سوابق بازار رو هم همچنین کاملا واضح میبینید که میتونید با توجه به اون آینده رو در بازه کوتاه مدت تا بلند مدت پیش بینی کنید. دوم اینکه در قمار همیشه یک طرف بازنده هست و یک طرف برنده و طرف برنده معمولا پول طرف بازنده رو تصاحب میکنه در صورتی که در باینری آپشن همه میتونن برنده… بیشتر بخوانید »

mira
mira
1 ماه قبل

یکی از ویژگی های قمار اینه که بدون هیچ علم و دانشی انجام میشه و تنها بر اساس شانسه ولی در خصوص باینری آپشن اینطور نیست باینری شما حتما باید علم اونو یاد بگیرین که تمام علم اون شبیه به علم بورس و فارکس هست و تجربه در ان اثر داره. با این حال باز نمیدونم چرا باینری رو حرام اعلام کردن! خب اگه بخواییم مقایسه کنیم باینری و وام هایی که داده میشه از لحاظ تخصصی باینری خیلی مجاز تر و سالم تر هستش. ممنون میشم جوابمو بدین.

حمزه
حمزه
1 ماه قبل

اصلا حلال و حرام رو بزارید کنار آخه اون کدوم بی عقلی هست که این رو بپذیره که اگر فلان شد کل مالت رو از دست میدی؟
عقل هم خوب چیزیه،
اونیکه عقل داره پول هم داره،اینهمه راه های پر سود تر و مطمئن تر هست
واقعا دیگه کی میخوایم عاقل باشیم

عرفان
عرفان
4 ماه قبل

ولله شرط بندی هم حلاله از شیر مادر حلالتر طرف خودش خواسته خودش راهشو انتخاب کرده تو تحلیل میکنی قمار که نیست که میگید حرومه اسمون تو کولتون تو این گرونی و این وضعیت بد روتون میشه بگید حرومه خب خودتون مقداری برای رفع حاجت مردم بدید طرف تو دستشویی هم برینه میگید حروم کرده ول کنید بابا این حرفارو

Arno_pk
Arno_pk
5 ماه قبل

هه جالبه سود های بانکی از وام و … حرام نیست ولی درآمد از باینری آپشن تو این گرونی و قیمت دلار حرومه

علی
علی
پاسخ دادن به  Arno_pk
1 ماه قبل

بهره بانک حرومه
چه ربطی به حلال و حرام بودن باینری داره

مهدی
مهدی
6 ماه قبل

اخر نفهمیدیم حلال است یا حرام؟

miladmilan
مدیر
پاسخ دادن به  مهدی
6 ماه قبل

حرام

سینا
سینا
پاسخ دادن به  مهدی
5 ماه قبل

حلال حلال از شیر مادر حلال تر از سود بانکی حلال تر ….

علی
علی
پاسخ دادن به  سینا
1 ماه قبل

این حرفا برای توجیه کافی نیس
دلیل نمیشه چون حکومت یه عمل حرامی رو انجام میده، معیار حلال و حرام بودن کار دیگه ای باشه
سود بهره بانکی حرومه و در این شکی نیس
یه کم در مورد باینری بیشتر تحقیق کنید و بعد به عقلتون رجوع کنید

دکمه بازگشت به بالا
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x