بدون دسته بندی

ارز دیجیتال حکم شرعی وحلال بودن

آیا ارز دیجیتال حلال است؟

ارزهای دیجیتال قصد متحول کردن صنعت پرداخت را دارند و روز به روز افراد بیشتری برای استفاده از آن ها ترغیب می شوند. صحبت های بسیاری پیرامون مزایا، معایب و حکم شرعی این ارزها مطرح شده و انواع گوناگون آن مورد بررسی قرار گرفته است. در این مطلب نیز قصد داریم به جنبه ی حکم شرعی این رمزارزها بپردازیم.

نظر مراجع و کارشناسان

آیت الله هادوی تهرانی:

ایشان در مورد حکم شرعی بیت کوین که اولین و معتبرترین ارز دیجیتال است فرمودند: بیت کوین هرچند به لحاظ سهولت نقل و انتقال و ارزانی آن و توهم ناشناخته بودن طرفین معاملات و گمان عدم تسلط کشور یا سازمان یا شخصی خاص بر آن، دارای مالیت و ارزش عقلایی است ولی به جهت شناخته شدن اطراف معامله و کنترل تمام معاملات و ثبت آن‌ها توسط پروتکل بیت کوین که بر اساس تکنولوژی بلاک چین صورت می‌گیرد و احتمال قریب به یقین تسلط استکبار جهانی (به احتمال زیاد NSA در آمریکا) بر این پروتکل و در اختیار داشتن اکثریت سکه‌های بیت کوین توسط آن‌ها و امکان شناختن تمام معاملات پنهان و روش‌های انتقال پول و دور زدن تحریم‌هایی که از این ابزار در آن‌ها استفاده می‌شود، بیت کوین فاقد ارزش و مالیت شرعی است و ورود در سامانه آن برای خرید این ارز دیجیتال یا انجام نقل و انتقال آن و همچنین هرگونه اقدامی در راستای استخراج آن از نظر شرعی ممنوع است. البته اگر کسی به‌صورت قهری از طریق مثلاً ارث مالک بیت کوین شود، باید در اسرع وقت نسبت به تبدیل آن به ارز یا کالای دیگری اقدام کند و این تبدیل نباید با انتقال بیت کوین به یک مسلمان یا خروج این دارایی از محدوده دارایی‌های امت اسلامی صورت پذیرد.

غلامعلی معصومی‌نیا:

عضو شورای فقهی بورس و رئیس گروه بانکداری اسلامی دانشگاه خوارزمی در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این سوال که حکم شرعی بیت کوین و رمزارز چیست گفتند:

باید بین رمزارز و بیت‌کوین تفاوت قائل شد. رمزارز در حقیقت پولی است که توسط یک نهاد به‌رسمیت شناخته می‌شود و از بعد شرعی با ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین تفاوت پیدا می‌کنداگر یک حکومت و نهاد معتبر به رمزارز اعتبار اعطا کند که بتواند نقش پول را ایفا کند در حقیقت به‌نوعی اعتبار عقلایی و عرفی پیدا کرده است و در اینجا می‌توان آن را پول نامید. اگر این رمزارز بین مردم مقبولیت عقلایی داشته باشد و یک پشتوانه مشخص نیز همراه آن باشد در اینجا حکم پول را پیدا می‌کند و بعد ابعاد شرعی آن به‌عنوان یک پول مورد بررسی قرار می‌گیرد. الآن ریال محبوبیت عقلایی و عرفی دارد و همه با آن خرید و فروش می‌کنند ولی از سوی دیگر ممکن است یک پول وجود داشته باشد که اعتبار موهومی و تخیلی داشته باشد و اساساً پشتوانه‌ای نداشته باشد مانند بیت‌کوین. در موضوع بیت‌کوین به‌علت اینکه مالیت ندارد دیگر حتی نوبت به بررسی حکم شرعی آن نمی‌رسد چراکه مالیت ندارد که قابلیت آن را دارد که در آینده نزدیک یا فرداروزی بی‌اعتبار و سقوط کند و قابلیت اعتماد کردن بلندمدت به آن وجود ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی:

در جواب سوال حکم معاملات بیت کوین چیست فرمودند:با توجه به ابهامات زیادی که بیت کوین دارد معامله آن اشکال دارد.

 آیت الله نوری همدانی:

ورود در این معاملات اشکال دارد.

 آیت الله وحید خراسانی:

خرید و فروش آن باطل است.

 آیت الله صافی گلپایگانی:

حرام و اکل مال به باطل است. والله العالم

 آیت الله شبیری زنجانی:

چنانچه استفاده از این‌گونه ارز‌ها نوعاً مفسده اقتصادی داشته یا خلاف قانون باشد، خرید و فروش آن اشکال دارد.

خوب است بدانیم از لحاظ حقوقی نیز بیت کوین و دیگر رمزارزها در هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده اند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x