بدون دسته بندی

خواص و مضرات شیر بز

آشنایی با شیر بز و مزایای آن برای کودکان

محققان دانشگاه گروناد در پی مطالعات متعدد به این نتیجه رسیده‌اند که شیر بز حاوی مواد مغذی زیادی می‌باشد که برای بهبود سلامت بدن انسان بسیار مفید است.
مصرف شیر بز برای افرادی که دچار کم خونی ناشی از فقر آهن هستند بسیار خوب است زیرا باعث می‌شود که خاصیت مغذی آهن بیشتر شده و گلبول‌ های قرمز خون دوباره ساخته شوند. این نوع شیر تداخل بین کلسیم و آهن را به حداقل می‌رساند.
باید بگوییم که شیر بز از DNA افرادی که به دلیل درمان کم خونی به مدت طولانی از آهن استفاده کرده و ذخیره‌ ی آن بیش از حد شده است محافظت می‌کند.
محققان مشاهده کردند که شیر بز حاوی مواد مغذی بی‌شماری است که از نظر ارزش تغذیه‌ای می‌توان آن‌ را با شیر مادر مقایسه کرد.
بدون شک می‌دانید که شیر گاو به دلیل دارا بودن مواد آلرژی‌ زا باعث ایجاد حساسیت می‌شود اما شیر بز حاوی میزان کمتری از این مواد آلرژی‌ زا می‌باشد و برای همین ایجاد حساسیت آن بسیار کمتر است. برای همین افرادی که به شیر حساسیت دارند و یا نمی‌توانند آن‌ را تحمل کنند می‌توانند این شیر را جایگزین شیر گاو کنند.

چرا شیر بز

شیر بز برای فلور روده خوب است.

یکی دیگر از خواص شیر بز این است که حاوی میزان زیادی اولیگوساکارید است. در واقع اولیگوساکارید این شیر شباهت زیادی به شیر مادر دارد. این ترکیبات بدون این که هضم شده باشند وارد روده‌ی بزرگ می‌شوند و مانند پربیوتیک‌ها عمل می‌کنند و فلور باکتریایی بیماری زا را از بین می‌برند.
شیر بز میزان کلسترول را کاهش می‌دهد و تری گلیسیرید و ترانس آمیناز را در سطح مناسبی نگه می دارد.

شیر بز حاوی لاکتوز کمتری است.

شیر بز در مقایسه با شیر گاو لاکتوز کمتری دارد اما در عین حال خیلی راحت‌تر از این شیر جذب می‌شود. به همین دلیل برای افرادی که به این قند شیر حساسیت داشته و نمی‌توانند آن‌را تحمل کنند بسیار مفید است و این افراد می‌توانند با خیال راحت از شیر بز استفاده کنند.
باید بگوییم که اصلی‌ترین تفاوت بین شیر گاو و شیر بز در نوع چربی موجود در این شیرها است. شیر بز بافت کاملاً یکنواختی دارد و برخلاف شیر گاو که قطرات چربی تمایل زیادی به جدا شدن و آمدن به سطح را دارند، قطعات چربی شیر بز کوچک‌ترند و معلق در شیر باقی می‌مانند.
همچنین شیر بز حاوی اسیدهای چرب ضروری (لینولئیک و آراشیدونیک) بیشتری از شیر گاو می‌باشد. این اسیدهای چرب به خانواده‌ی امگا 6 ها تعلق دارند. این اسیدهای چرب حاوی یک منبع انرژی سریع است که در عین حال به صورت بافت چربی مانند ذخیره نمی‌شود.
از این گذشته شیر بز میزان کلسترول را کاهش می‌دهد و تری گلیسیرید و ترانس آمیناز را در سطح مناسبی نگه می‌دارد. در واقع می‌شود گفت که شیر بز جزء خوردنی‌هایی است که می‌توان برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی از آن استفاده کرد.

شیر بز منبع کلسیم بالا.

محققان معتقدند که شیر گاو سرشار از کلسیم و فسفر هستند که به راحتی در بافت استخوان‌ها نفوذ کرده و باعث تقویت آن‌ها می‌شوند. از این گذشته شیر بز حاوی میزان قابل توجهی روی یا همان زینک و سلنیوم می‌باشد. این ریز مغذی‌ها برای پیشگیری از بیماری‌های آسیب رسان به مغز مثل آلزایمر مفید هستند.
محققان بر این عقیده‌اند که با تمام شواهد موجود شیر بز یک ماده‌ی غذایی طبیعی و مفید است.
شاید زمان آن رسیده تا همه‌ی مردم و به ویژه افرادی که نسبت به شیر گاو آلرژی دارند و یا نمی‌توانند آن‌را تحمل کنند، افرادی که از کلسترول بالا رنج می‌برند، کم خونی یا پوکی استخوان دارند و یا تحت درمان جذب آهن هستند را تشویق کنیم تا به طور مرتب شیر بز و محصولاتش را مصرف کنند.
همچنین بهتر است که بدانید شیر بز منبع خوبی از پروتئین با کیفیت است. در هر لیوان شیر بز حدود 8.7 گرم پروتئین وجود دارد و هر لیوان شیر گاو 8.1 گرم پروتئین دارد.
این شیر منبع خوب پتاسیم است و این ماده‌ی معدنی تأثیر مفیدی در حفظ تعادل فشار خون دارد. هر لیوان شیر بز حاوی 498.7 میلی‌گرم پتاسیم است و این مقدار 14.2 درصد از نیاز روزانه ما به این ماده‌ی معدنی را تأمین می‌کند.

خواص شیر بز

• جزء آبی شیر بز بیشتر است و تقریباً شبیه شیر مادر است.
• معتدل‌ ترین شیر حیوانات است و لطیف‌ تر از شیر گاو است.
• شیر بز بدن را در مقابل بیماری های عفونی مقاومت میبخشد.
• شیر بز یرای افراد سرد مزاج مناسب است و بهتر است که آنها شیر را با کمی عسل یا نبات میل نمایند.
• افراد لاغر اگر صبح ها شیر بز را با عسل و زعفران میل کنند لاغریشان بر طرف میشود.

بهبود التهاب:

یکی از اصلی ترین خواص شیر بز بهبود التهاب است. به همین دلیل افرادی که مبتلا به التهاب روده هستند، می توانند به جای شیر گاو، شیر بز مصرف کنند.

عامل متابولیک:

مطالعات گوناگون نشان داده است که شیر بز توانایی سوخت و ساز آهن و مس را، به خصوص در افراد مبتلا به مشکلات گوارشی و جذب، افزایش می دهد.

فراهمی زیستی (bioavailability):

یکی دیگر از خواص شیر بز این است که در مقایسه با شیر گاو، به شیر انسان شبیه تر است. شیر بز دارای ترکیبات شیمیایی خاصی است که مانند ترکیبات موجود در شیر انسان بوده و از همین رو هضم و جذب آن در بدن انسان آسان تر است. به این خاصیت جذب راحت تر مواد معدنی موجود در مواد غذایی، فراهمی زیستی گفته می شود.

چربی کم:

شیر بز گزینه خوبی برای افرادی است که به دنبال کاهش وزن هستند. شیر بز دارای چربی کمتری است اما در عین حال دارای مقادیر بالایی از پروتئین و آمینو اسید های ضروری است که در شیر گاو نیز یافت می شوند.

غنی از اسیدهای چرب:

شیر گاو دارای 17 درصد اسیدهای چرب است اما میزان اسیدهای چرب موجود در شیر بز حدود 35 درصد می باشد که این موضوع نشانگر مغذی تر بودن شیر بز است. در واقع، حدود 50 درصد از افرادی که به لاکتوز موجود در شیر گاو حساس هستند، قادر به هضم راحت تر شیر بز، به خصوص نوع خام آن، می باشند.

غنی از کلسیم:

بسیاری از افراد فکر می کنند برای جذب کلسیم و جلوگیری از آسیب به استخوان ها می بایست شیر گاو مصرف کنند، اما شیر بز دارای کلسیم زیاد و آمینو اسیدی بنام تریپتوفان است و برای جذب کلسیم بسیار مناسب است.

ضد مخاط:

مصرف شیر گاو موجب ایجاد آلرژی و مخاط بیش از حد می شود اما مصرف شیر بز چنین مشکلاتی را به وجود نمی آورد. شیر گاو دارای چربی زیادی است و به همین دلیل موجب افزایش تجمع مخاط می گردد. علاوه بر این، گلبول های چربی در شیر بز یک نهم گلبول های چربی موجود در شیر گاو هستند و به همین دلیل موجب ایجاد سوزش در روده نمی شوند.

بسیار مغذی:

در طب (درمان به روش های طبیعی Naturopathic medicine)، از بز به عنوان یک حیوان با سدیم بیو اٌرگانیک یاد می شود. در این علم، بزها نشانه قدرت، انعطاف پذیری و نشاط هستند. گاوها در این علم جزء حیوانات کلسیم دار بوده و نشانه ثبات و سنگینی هستند. سدیم بیو اٌرگانیک یک عنصر مهم برای متحرک و نرم نگه داشتن مفاصل است. از گذشته های دور از شیر بز برای تغذیه و بازسازی سیستم عصبی بیش از حد کار کرده استفاده کرده اند. شیر بز غنی از انواع مواد مغذی است. یک فنجان شیر بز، 35 درصد از نیاز روزانه فرد به کلسیم و 20 درصد از نیاز روزانه فرد به ریبوفلاوین را تامین می کند. علاوه بر کلسیم و ریبوفلاوین، شیر بز غنی از فسفر، ویتامین B12، پروتئین و پتاسیم است. در واقع گاندی پس از دوره های طولانی اعتصاب غذا، توانست با مصرف شیر بز خام، دوباره سلامت خود را بدست آورد.

دارای سموم کمتر:

اکثراً شیر گاو حاوی هورمون های رشد گاوی، به خصوص هورمون افزایش تولید غیر طبیعی شیر گاو می باشد، اما شیر بز فاقد چنین هورمون هایی است. بنابراین شیر بز نه تنها مغذی تر است، بلکه دارای سموم کمتری نیز می باشد.

افزایش سیستم ایمنی بدن:

شیر بز دارای ماده معدنی بسیار مهمی بنام سلنیوم است که در تقویت سیستم ایمنی بدن و حفظ عملکرد صحیح آن نقش اساسی دارد.

سازگار با محیط زیست:

بزها به غذا و فضای کمتری برای نگهداری نیاز دارند. به طور معمول، در یک مکان معین، به جای دو گاو، می توان 6 بز نگهداری کرد.

در آخر یادآور می شویم که شیر بز دارای مواد مغذی مورد نیاز بدن می باشد و در مقایسه با شیر گاو دارای مواد افزودنی کمتری است، بنابراین مصرف شیر بز را به شما توصیه می کنیم.

مزایای شیر بز برای نوزادان:

شیر بز یک جایگزین سالم برای غذای کودک است.

1. تحمل لاکتوز: شیر بز در مقایسه با شیر گاو لاکتوز کمتر دارد. این یک مزیت برای آن دسته از کودکانی است از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند.
2. چربی: چربی در شیر بز بسیار کمتر است. گویچه های چربی در شیر بز زیاد نیست و از این رو، به راحتی نوزاد میتواند آنرا هضم کند. همچنین حاوی اسیدهای چرب ضروری بیشتر و ترکیبی از زنجیره کوتاه و اسیدهای چرب با زنجیره متوسط است.
3. پروتئین های آن آلرژی زا نیست: پروتئین تشکیل شده آن برای نوزاد راحت هضم می شود و حساسیت بوجود نمی آورد.
4. ضد التهاب: شیر بز دارای خواص ضد التهابی است. نوزادان با مشکلات التهاب روده شیر بز جایگزین خوبی است.
5. بیولوژی: هضم آن عین شیر مادر است. تقریبا همان خواص شیر مادر را دارد.
6- کلسیم غنی دارد: این یک تصور غلط است که فقط شیر گاو غنی از کلسیم است. کلسیم شیر بز حتی از شیر گاو هم بیشتر است.
7. ضد مخاطی: شیر بز باعث بوجود آمدن جوش در نوزادان نمی شود. هر چند شیر بز فایده های زیادی برای سلامتی دارد. قبل از استفاده از آن برای بچه با پزشک اطفال مشورت کنید.

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

بازگرداندن 100% سود زیرمجموعه‌ها
جزئیات کامل پرداخت را همراه با یک شماره حساب (هر ارزی که سرمایه کردید.) برای واریز سود، برای ما در بخش دیدگاه ها ارسال کنید.
[مشاهده قوانین...]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن