بدون دسته بندی

خواص و مضرات شیر الاغ + پنیر الاغ

خواص شیر الاغ برای سلامتی

محققان اروپایی معتقدند که شیر الاغ در زیبایی و جوانی پوست تاثیر بسیار زیادی دارد و به همین دلیل استفاده از آن برای پاکسازی پوست و جوانی پوست توصیه می‌شود. در برخی از مراکز مراقبت پوست و زیبایی در اروپا وان‌های حمام پر از شیر الاغ تعبیه شده است که از آن برای جوان سازی و زیبایی پوست استفاده می‌کنند البته این کار هزینه بسیار زیادی دارد. پنیر الاغ نیز به سختی تهیه میشود و قیمت بالایی دارد و از خواص شیر برخوردار است.
به نظر برخی‌ها شیر الاغ بهترین جایگزین برای نوزادان محروم از شیر مادر است چرا که نزدیک‌ترین شیر به شیر مادر شناخته می‌شود، هر راس الاغ حدود شش تا هشت ماه دوره شیردهی دارد و در طول دوران شیردهی روزانه ۲ کیلوگرم در بهترین حالت شیردهی داشته باشد.

خواص شیر الاغ برای سلامتی

مفید برای کودکان

چون pH شیر الاغ با pH بدن انسان یکی است، مصرف آن در کودکان زیر 3 سال خطری ندارد. pH شیر مادر حدود 7 تا 7.5 بوده و pH شیر الاغ حدود 7 تا 7.2 است. بنابراین برای کودکان خطری ندارد.

حفظ زیبایی

همان‌گونه که در بالا گفتیم، کلئوپاترا با شیر الاغ حمام می‌کرد و بعدها نیز این کار توسط افراد بزرگ انجام شد. امروزه، شیر الاغ در تولید مواد آرایشی به کار می‌رود.

مناسب برای رژیم غذایی

شیر الاغ به راحتی هضم می‌شود زیرا حاوی کازئین انعقاد‌پذیر نیست و چربی کمی نیز دارد. این شیر سرشار از مواد معدنی، عناصر با اندازه‌های کم، ویتامین‌ها و ایمونوگلوبولین‌ها است که سیستم ایمنی را تقویت کرده و به بازسازی فلور گوارشی کمک می‌کنند. افرادی که می‌خواهند رژیم غذایی بگیرند باید این شیر را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

افزایش متابولیسم

شیر الاغ سرشار از مواد معدنی، عناصری با مقادیر کم و ویتامین‌هاست و چربی کمی دارد. ایمونوگلوبولین موجود در آن به تقویت مکانیزم‌های ایمنی بدن کمک کرده و آنزیم‌های آن به بازسازی فلورهای گوارشی کمک می‌کنند.

افزایش انرژی

زمانی که فرانسوای اول، پادشاه فرانسه خسته از جنگ شده و تحلیل رفته بود، نصیحت پزشکی اهل قسطنطنیه، مبنی بر مصرف شیر الاغ را پذیرفت. او نوشته است :« شیر الاغ، سلامتی من را بازگرداند و من این سلامتی را مدیون الاغ‌ها هستم نه دانشمندان». از نظر علمی نیز اثبات شده است که شیر الاغ، تقویت کننده انرژی است.

درمان مشکلات پوستی

آکنه دارید و کارهای زیادی برای رهایی از آن انجام داده‌اید؟ باید از شیر الاغ برای درمان آن استفاده کنید. این شیر، خواص پاک کننده و احیاکننده دارد و با مصرف آن، پوست‌تان در مدت زمان کم، سلامت و جلای خود را بازمی‌یابد.

مبارزه با یبوست

چون هضم این شیر آسان است، به افراد مبتلا به یبوست کمک می‌کند. این شیر برای تمام سنین مناسب است بنابراین نگران دادن آن به کودکان خود نباشید. همه عاشق این شیر می‌شوند.

سم‌زدایی کبد

تحقیقات زیادی روی این شیر انجام شده است و نتایج نشان می‌دهد که این شیر می‌تواند کبد را سم‌زدایی کرده و آن را سالم‌تر کند. شیر الاغ در مقایسه با شیرهای دیگر، تاثیر بیشتری بر سم‌زدایی کبد دارد و درمان خوبی برای افراد مبتلا به مشکلات کبدی محسوب می‌شود.

درمان سرفه و مشکلات تنفسی

این شیر می‌تواند سرفه و مشکلات تنفسی دیگر را نیز درمان کند. نوشیدن شیر الاغ گرم، گلودرد را درمان کرده و سرفه‌ را کاهش می‌دهد. نوشیدن منظم شیر الاغ به مدت یک ماه، مشکلات تنفسی را نیز کاهش می‌دهد.

کاهش ضعف دستگاه ایمنی

شیر الاغ برای افرادی که شیمی درمانی می‌کنند، درمان خوبی است زیرا سیستم ایمنی را در طول شیمی درمانی یا بیماری‌های مزمن دیگر تقویت می‌کند. خوب، این شیر تقریبا درمانی برای همه چیز است!

منبع امگا۳

این شیر سرشار از امگا3 بوده و خواص ضد التهابی دارد و بر بیماری‌های قلبی تاثیر می‌گذارد. این شیر برای مغز نیز خوب است زیرا باعث می‌شود سریع‌تر فکر کنید.

مرطوب کننده خوب

چون این شیر مواد مرطوب کننده دارد، از سال‌ها قبل برای تهیه صابون و لوسیون‌های بدن به کار رفته است. ثابت شده است که شیر الاغ بیشتر از شیرهای دیگر خاصیت نرم کنندگی پوست دارد.

جایگزین شیر گاو

همه می‌دانند که پروتئین موجود در شیر گاو می‌تواند باعث ایجاد حساسیت در کودکان شود. اگر شیر مادر در دسترس نبود، شیر الاغ منبع غذایی خوبی محسوب می‌شود به ویژه برای افرادی که حساسیت‌های غذایی داشته و در جذب مواد غذایی مشکل دارند.

حل مشکلات پیچیده جسمی

دکتر ماسیمو کالیندو، زیست شناس، در یک مصاحبه درباره شیر الاغ گفت:« اگر مشکلات مربوط به رشد دارید، رژیم غذایی‌تان نامناسب است، در دوره نقاهت به سر می‌برید، در دوره‌هایی مانند میانسالی یا یائسگی هستید می‌توانید شیر الاغ مصرف کنید زیرا در حل این مسائل به بدن کمک می‌کند.

افزایش ایمنی

همان‌گونه که در بالا گفته شد، این شیر خواص زیادی برای بدن دارد. این ماده طیبعی می‌تواند ایمنی بدن را افزایش دهد که برای افراد مبتلا به برخی مشکلات مانند آسم، اگزما یا پسوریازیس مفید است.

درمان سرطان

منبع غذایی مفیدی برای افراد مبتلا به سرطان است. در مبارزه با سرطان، سعی بر کشتن سلول‌های سرطانی است. شیر الاغ حاوی موادی است که به کشتن سلول‌های سرطانی کمک می‌کنند و برای سلول‌های بنیادی سازنده خون مفید است.علاوه بر این، برای افرادی که تحت درمان‌های مربوط به سرطان مانند شیمی درمانی هستند نیز مفید است.

کمک به کاهش وزن

تحقیقات نشان می‌دهد که شیر الاغ به دلیل داشتن باکتری‌های سریع، به کاهش وزن کمک می‌کند. این باکتری‌ها به سرعت انتشار یافته و انرژی تولید می‌کنند. این مسئله در کاهش میزان چربی بدن نقش دارد. بنابراین برای کاهش وزن و خوش اندام ماندن می‌توانید شیر الاغ بخورید.

منبع خوبی از کلسیم

کلسیم عنصر اصلی استخوان است و در صورت کمبود آن، به استخوان آسیب می‌رسد. شیر الاغ نیز مانند شیرهای دیگر سرشار از کلسیم است که می‌تواند به رفع کمبود این ماده کمک کرده و مشکل تحلیل استخوان را رفع کند. شیر الاغ به دلیل داشتن مواد معدنی به تقویت استخوان‌ها کمک می‌کند. به ویژه، با مصرف شیر الاغ می‌توان از مشکل تحلیل استخوان در زنان یائسه نیز جلوگیری کرد.

درمان پیسی

پیسی، یک بیماری پوستی است. این بیماری باعث از بین رفتن رنگدانه‌های پوستی و ایجاد لکه‌های سفید بر پوست می‌شود. پیسی می‌تواند هر قسمت از بدن را درگیر کند

مفید برای رشد جنین

ارزش تغذیه‌ای امگا3 برای همه افراد ضروری است. توصیه می‌شود مادران باردار برای کمک به رشد ذهنی جنین خود، امگا3 و اسید فولیک مصرف کنند. همان‌گونه که گفته شد شیر الاغ سرشار از امگا3 است.

رفع بی خوابی

در برخی از متون قدیمی به این نکته اشاره شده که اگر شیر الاغ را پیش از خواب در بینی بچکانند موجب بهبود کیفیت خواب و عمق آن می شود.

درمان خون دماغ شدن

درمیان نسخه های طب سنتی خوانید‌م که در افرادی که مبتلا به خون دماغ هستند با‌چکاندن یک تا 2 قطره از آن داخل حفره های بینی می توان این مشکل را به سادگی حل کرد.

تسکین دندان درد

افرادی که مبتلا به دندان درد هستند با قرقره کردن آن موجب قطع شدن خونریزی و تسکین درد می شود.

درمان اسهال و مسمومیت

استفاده از شیر الاغ در طب سنتی برای مداوای برخی از انواع اسهال خونی توصیه شده است. استفاده از شیر الاغ برای رفع مسمومیت بسیار مفید بوده، افرادی که دچار انواع مسمومیت به ویژه مسمومیت دارویی شده اند توصیه میشود از شیر تازه و استرلیزه الاغ به جای سایر انواع شیر استفاده کنند.

درمان سوزش چشم براثر برق زدگی

استفاده از شیر برای افرادی که دچار سوزش چشم در اثر برق زدگی شده اند مفید است. به این منظور چند قطره شیر الاغ را در چشم بچکانید که باعث رفع سوزش چشم میشود.

عوارض شیر الاغ و پنیر الاغ

در کنار تمامی فواید و خواصی که برای این شیر ذکر شده است،برخی از مضرات نیز برای این ماده معرفی کرده اند به عنوان مثال به کسانی که سرد مزاج بوده، زیاده روی در مصرف، توصیه نمی شود، به ویژه اگر پس از خوردن شیر بخوابد می تواند بسیار مضر باشد.

در گذشته شیر الاغ چه استفاده‌هایی داشته است؟

گمان می رود کلئوپاترا به وسیله شیر یک گله 700 تایی از الاغ های شیرده، روزانه حمام می کند. به توصیه بقراط شیر الاغ یک درمان موثر برای تب، مشکلات کبدی، درد مفاصل و مسمومیت ها است.
اگر برای داخل بدن خوب بود، شاید برای بیرون بدن هم خوب باشد. از آنجا که الاغ ها بسیار شیر تولید نمی کنند، پس الاغ های شیرده زیادی برای پر کردن یک وان حمام مورد نیاز هستند.
برای اینکار، باید به دنبال پای کلئوپاترا بگردید و به یک حمام از شیر الاغ‌ها بروید، اما برای این کار به ثروت زیادی نیاز خواهید داشت.
هر لیتر شیر‌ الاغ در حدود 400,000 تومان است! و باید خیلی بگردید تا آن را پیدا کنید. فروشگاه های مخصوص در قبرس، آن را به خاطر منافع سلامتی مورد نظر با مدرک می فروشند.
مصرف چند ماه از این شیر به بهبود آسم، سرفه، اگزما و پسوریازیس کمک می کند. شیر الاغ نزدیک ترین ترکیب به شیر انسان را دارد که به ساخت سیستم ایمنی نوزاد کمک می کند. همانند انسان‌ها، الاغ ها فقط یک معده دارند و به تعداد زیادی از باکتری ها برای هضم غذای خود به عنوان گاو با فرآیند تخمیر چهار شکم پیچیده خود تکیه نمی کنند.

مصرف شیر الاغ

مطالعات اولیه همچنین به عوامل ضد باکتری بیشتری در شیر الاغ اشاره می کنند. چنین مدارکی اغلب بازاریابان را هیجان زده می کنند که به دنبال محصولی باشند که می توانند آن را به عنوان آخرین اکسیر معجزه آسا تبلیغ کنند.
شیرالاغ و پنیر الاغ به خاطر هزینه زیادشان احتمالا زیاد مصرف نمی شود، اما محصولات لبنی اش ممکن است بیشتر مصرف شوند.
افرادی که از لوازم آرایشی که حاوی شیر و صابون های ساخته شده از چربی شیر الاغ هستند، ادعا می کنند خارش ریش و اگزما را در آنها بهبود بخشیده است.
در حالی که در استرالیا حمام کردن با شیر الاغ بسیار بعید است، اما می توان “شیر حمام” را معمولاً در فروشگاه های غذاهای سالم خریداری کرد. این شیر خام است و واقعاً نباید برای استحمام استفاده شود. در عوض به نظر می رسد که این تلاشی برای دور زدن ممنوعیت فروش شیر پاستوریزه نشده است.
علاقمندان به شیر خام ادعا می کنند پاستوریزه کردن مواد مغذی موجود در شیر را نابود می کند و منجر به عدم تحمل لاکتوز، واکنش های آلرژیکی و تخریب باکتری های مفید می شود. آن ها می گویند شیر خام به طور معجزه آسایی از آسم، اگزما و پوسیدگی دندان محافظت می کند.
به طور شگفت انگیزی، مطالعه ای که تقریباً در یک هزار کودک در اروپا انجام شد، میزان شیوع سرماخوردگی، مشکلات دستگاه تنفسی و عفونت های گوشی با نوشیدن شیر خام تا حدود 30 درصد کاهش یافته است. محققان نتیجه می گیرند که (اگر خطرات سلامتی شیر خام برطرف شود، تاثیرات سلامت عمومی آن با وجود مقدار کمی فرآوری شده اش به جز پاتوژن ها ممکن است بسیار زیاد باشد، مخصوصا برای شیوع بالای عفونت های تنفسی در سال اول زندگی)، اما این مقدار خیلی زیاد است.
شیر باید تا 72 درجه سانتی گراد به مدت 15 ثانیه حرارت داده شود تا عوامل پاتوژنی اش مانند سالمونلا، لیستریا و E نابود شود.
در سال گذشته اتفاق غم انگیزی رخ داد و پنج کودک بیمار و یک نفر پس از نوشیدن شیر خام که به عنوان “شیر حمام” فروخته شده بود، جان خود را از دست دادند. این محصولات در ظروف مشابه با شیر معمولی فروخته می شوند و اغلب در کنار شیر معمولی در مغازه ها قرار داده می شوند.
با این حال، طبق قانون، برچسب آنها می گوید که این شیر برای مصرف انسانی نیست، واضح است که افرادی که شیر حمام را می خرند، از آن برای پر کردن وان‌های حمامشان استفاده نمی کنند.
برای حل این وضعیت، استرالیا در حال حاضر قانونی را تصویب کرده است که به صراحت می گوید “شیر حمام” یا باید پاستوریزه شود و یا یک عامل تلخ کننده داشته باشد، که آن را برای نوشیدن نامناسب کند.
این قانون بطور قابل پیش بینی با حامیان شیر خام مخالف است که می گویند “شما مجاز به سیگار کشیدن و خوردن غذاهای ناسالم هستید، اما به شما اجازه نوشیدن شیر خام را نمی دهند” آن ها می گویند که باید یک آزادی انتخابی وجود داشته باشد. کانادا این آزادی را ندارد، کلا فروش شیر خام ممنوع است.
در ایالات متحده، فروش شیر تحت صلاحیت دولت است و برخی از آن ها مثل کالیفرنیا فروش خرده فروشی را مجاز می دانند. به احتمال زیاد شیر خام از مزارعی می آید که کشاورزانشان اطمینان می دهند که شیر آلوده ای تولید نمی کنند.
احتمالاً به آن ها اجازه فروش شیر غیرپاستوریزه را می دهند و در کالیفرنیا احتمالاً بازاری برای اینها وجود دارد.

پنیر الاغ

قیمت پنیر الاغ به‌ قدری زیاد است که فقط آدم‌ های خاص علاقه‌مند به فرآورده‌های لبنی شاید دل به دریا بزنند و برای امتحان طعم آن پول‌ شان را خرج کنند. این پول در‌واقع به خاطر پنیری است که از شیر الاغ تهیه می‌شود. یرای دیدن تنها کارخانه درست کردن پنیر الاغ جهان باید به ۵۰ مایلی غرب بلگراد بروید. جایی که مدت بسیاری زیادی طول می‌کشد تا صاحبان کارخانه بتوانند از ۲۵ لیتر شیر الاغ یک کیلوگرم پنیر تهیه کنند. به گفته صاحبان این کارخانه تهیه پنیر از شیر الاغ بسیار زمان بر است و به همین خاطر قیمت پنیر آنها این‌قدر بالاست و بیشتر از ۱۰۰۰ پوند برای هر کیلوگرم در می‌آید.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x