رپورتاژ آگهی

خوبی و بدی های نگهداری پرنده در خانه

رپورتاژ آگهی

قطعا برای هر کسی لذت بخش است که پرنده ای زیبا در خانه داشته باشد و ساعات بیکاری خود را با او بگذراند، متاسفانه در زندگی امروزی به دلیل اپارتمان نشین شدن اکثر مردم ، نگه داری موجودات زنده در خانه با مشکلات زیادی همراه است و مانند گذشته نمی توان با خیالی راحت حیوانات را در حیاط خانه و باغچه پرورش داد و اکثر خانواده های امروزی از نعمت نگه داری پرنده ها محروم هستند، اما در این مقاله می خواهیم شما را با خوبی ها و بدی های پرورش پرنده در خانه و آپارتمان آشنا کنیم تا دلیلی برای علاقه مندی شما به پرورش پرنده های زینتی در آپارتمان باشد. 

چه پرنده هایی برای نگه داری در خانه مناسب هستند؟

برخلاف پرورش مرغ و بلدرچین برای نگهداری پرنده در خانه نیاز به دقت بیشتری است.از جمله پرنده های مناسب برای پرورش در آپارتمان و فضای بسته می توان به مرغ عشق، عروس هلندی، فنچ، سهره ،طوطی برزیلی، کاسکو، قناری، کاکائو، ماکائو و … اشاره کرد. هر کدام دارای خوبی ها و بدی هایی هستند که بنا به سلیقه و صبر و حوصله خود ، پرنده مناسبی را انتخاب خواهید کرد.

مزایای پرورش پرنده در خانه

در ابتدا لازم به ذکر است که هر چیز خوبی ، بدی هایی نیز به همراه دارد، بنابراین تنها به خوبی های پرورش پرنده در آپارتمان توجه نکنید و بدی های آن را هم در نظر بگیرید و از طرف دیگر، بدی های پرورش این پرنده ها سبب نادیده گرفتن خوبی ها و مزایای نگه داری پرنده های زینتی در خانه نشود. از جمله مزایا و خوبی های نگه داری پرنده در خانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف – ایجاد نشاط و امید به زندگی

وقتی که شما موجود زنده ای را در خانه داشته باشید و مدام به او رسیدگی کنید و ساعاتی از روز را با او سرگرم شوید، به صورت ناخودآگاه به عظمت خداوند پی خواهید برد و برای زندگی و ادامه راه امیدوار تر خواهید شد. سر و صدای پرنده و جست و خیز های او باعث ایجاد نشاط و شادابی در وجود شما خواهد شد و به نوعی می توان گفت که زندگی شما را از حالت تکراری و روتین خارج خواهد کرد.

ب – صدای پرنده باعث سحرخیزی شما می شود

اگر در روستا زندگی کرده باشید، متوجه صدای گنجشک ها خواهید شد که از ساعت 7 صبح شروع به خواندن می کنند، بنابراین اگر در خانه خود یک پرنده آواز خوان مانند قناری و فنچ یا سهره داشته باشید، از ساعت 7 صبح شاهد آواز خواندن پرنده خواهید بود و شما را برای بیدار شدن از خواب تشویق خواهد کرد. بنابراین اگر می خواهید برای زود از خواب بیدار شدن خود بهانه ای پیدا کنید، پرورش یک پرنده زینتی در خانه لازم خواهد بود.

ج – تجلی حس واقعی طبیعت در خانه

اکثر خانواده ها سالی یکبار به دامن طبیعت می روند و از نزدیک موجودات طبیعی را مشاهده می کنند و مابقی روزهای سال را در خانه به امید همان روز سپری می کنند، اما با خرید یک یا چند پرنده و نگه داری آنها در گوشه ای از خانه می توانید این حس را برای همیشه در خانه داشته باشید، مشاهده غذا خوردن، جفت گیری، آواز خواندن، عشق بازی، تخم گذاری و جوجه بزرگ کردن پرنده ها در قفس ، همگی می تواند باعث افزایش حس طبیعت دوستی شما شود و به معنای واقعی کلمه یک فیلم راز بقا را در خانه به صورت زنده مشاهده خواهید کرد.

د – افزایش مسئولیت پذیری

وقتی شما پرنده ای را در خانه دارید و موظف هستید روزانه چند بار آب و غذای او را عوض کنید و از او مراقبت کنید، این خود باعث افزایش حس مسئولیت پذیری در شما خواهد شد. اگر آن را به فرزند خود بسپارید، مطمئنا بهتر از شما از پرنده دلبندش مواظبت خواهد کرد، چون مسئولیت دیگری ندارد و فکرش آزاد تر از شماست. از طرفی نیز باعث افزایش هوش عاطفی و علم کودک شما خواهد شد.

هـ – امکان کسب درآمد

اگر دارای تجربه و دانش کافی در زمینه پرورش پرنده های زینتی هستید و سال ها سابقه جوجه کشی و پرورش موفق پرنده های مختلفی مانند قناری، کاسکو، مرغ عشق، عروس هلندی و … را داشته اید، می توانید از این فرصت استفاده کنید و کسب و کار پرسودی را برای خودتان راه اندازی کنید. البته به یاد داشته باشید که هر چه چقدر پرورش و جوجه کشی از پرنده های زینتی مشکل تر باشد، قیمت آنها نیز افزایش خواهد یافت و به همین دلیل است که پرنده هایی مانند کاسکو، ماکائو و کاکادو قیمت بالایی دارند. همچنین پیشنهاد میشود از دستگاه جوجه کشی دقیقی برای تکثیر پرندگان بهره ببرید.

معایب پرورش پرنده در خانه

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، پرورش پرندگان نیز مانند هر کار دیگری مزایا و معایب خود را دارد و ضمن در نظر گرفتن خوبی های یک عمل باید بدی های آن را هم در نظر بگیرید و دید واقع بینانه ای نسبت به پرنده ها داشته باشید، در ادامه شما را با معایب پرورش پرنده های زینتی در خانه آشنا خواهیم کرد.

الف – کثیف کاری

پرنده ها نیز مانند هر موجود دیگری می خورند و می آشامند و اجابت مزاج می کنند و متاسفانه هوش کافی برای دستشویی رفتن ندارند و در همان قفس اقدم به این کار می کنند. بنابراین شما باید یک روزنامه را به صورت چند لایه در کف قفس پرنده قرار دهید تا آن را روزانه عوض کنید و در این وضعیت باید بوی بد مدفوع پرنده را تحمل کنید. هم چنین آنها گاهی هنگام غذا خوردن ریخت و پاش می کنند و ممکن است مقداری از غذا از لا به لای نرده ها به کف زمین اتاق ریخته شود که زحمتش به گردن شما خواهد بود.

ب – ایجاد سر و صدا

درست است که پرنده ای مانند قناری آواز بسیار خوشی دارد، اما پرنده هایی مانند کاسکو، ماکائو و کاکادو اصلا صدای خوبی ندارند و در صورتی که نیازشان را برآورده نکنید، با ایجاد سر و صدای زیاد اعتراض شان را نمایان خواهند ساخت. بنابراین اگر تحمل صدای این پرنده ها را ندارید، می توانید از همین الان بیخیال پرورش پرنده های زینتی در خانه باشید.

ج – در نظر گرفتن هزینه های خرید و نگه داری

شما برای تهیه پرنده ها و نگهداری آنها در خانه قطعا باید هزینه کنید، پرنده هایی مانند کاسکو و ماکائو قیمت چند میلیونی دارند، اما پرنده هایی مانند فنچ را با چند هزار تومان هم می توان تهیه کرد که شما بنا به سلیقه و بودجه خود هر کدام از پرنده های اشاره شده را می توانید تهیه کنید. علاوه بر این، برای تغذیه و مراقبت از پرنده ها نیز باید هزینه کنید که شامل هزینه دان، پلت، واکسن، مولتی ویتامین، دامپزشک، قفس و … خواهد شد.

د – رسیدگی به موقع

پرنده ها موجودات ضعیفی هستند و در صورتی که آب و غذای تازه و به موقع به بدن آنها نرسد، امکان بیمار شدن و در نتیجه تلف شدن آنها وجود دارد، بنابراین شما باید همیشه در کنار آنها حضور داشته باشید و در صورت خالی بودن ظروف اّبخوری و دانخوری، بلافاصله آن را پر کنید و از تلف شدن پرنده تان جلوگیری کنید.

نتیجه گیری :هدف کلی این مقاله ارائه بی طرفانه مزایا و معایب پرورش پرنده زینتی در خانه بود که با استناد به گفته های این مقاله می توانید تصمیم جدی برای پرورش یا عدم پرورش پرنده در خانه بگیرید. مطالب گفته شده اکثرا حاصل تجربه افراد پرورش دهنده بوده و ترجمه شده از مقالات خارجی نیست.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x