بدون دسته بندی

دامپزشکی در منزل با راه اندازی یک کلینیک دامپزشکی

ارائه خدمات دامپزشکی در خانه

دامپزشکی در منزل با ارائه خدمات دامپزشکی در منزل, راه اندازی طرح دامپزشک در محل Veterinary medicine

اگر به حیوانات علاقه زیادی داشته و از کارهای حوزه پزشکی لذت می برید این شغل برای شما مناسب است. دامپزشکان مراقب سلامت حیوانات هستند. آنها به تشخیص، درمان و تحقیق روی بیماریهای حیوانات خانگی، دام ها و دیگر حیوانات می پردازند.

کلنیک دامپزشکی چیست؟

خدمات دامپزشکی (کلنیک دامپزشکی) عبارت است از خدمتی در عرصه کسب و کار خانگی که به ارائه خدماتی در منزل چون ویزیت، واکسیناسیون و… حیوانات می پردازد.

با این همه خدمات دامپزشکی همانند سایر کارهای خدماتی می توانند دارای برخی خدمات منحصر به فرد و ریزه کاری های بسیاری باشد که اغلب از سلیقه های مدیریتی و نیازمندیهای دوره های مختلف زمانی تاثیر می پذیرد.

بازارکار و فرصت های شغلی دامپزشکی

شما می توانید در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانهای وابسته به دستگاههای دولتی، انستیتو پاستور، انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی، موسسه سرم و واکسن سازی و یا سازمان دامپزشکی کشور استخدام شوید.

تاریخچه علم دامپزشکی

دامپزشکی دانشی کهن است و در ایران قدیم از دامپزشک به عنوان بیطار یاد می‌شده است.

پیشنه خدمات علم دامپزشکی با عبور انسان نخستین از حالت شکارچی به کشاورز متولد شد. همزمان با رواج اهلی کردن حیوانات دامپزشکی اهمیت بیشتری یافت. دامپزشکان نیز همانند پزشکان از زمان های بسیار طولانی مورد احترام مردم قرار داشتند.

در لوح حمورایی ارزش کار فردی که به معالجه گاو و سایر حیوانات می پرداخته مشخص شده. اسناد زیادی راجع به دامپزشکی وجود دارد. بعد از سقوط امپراطوری روم و تا حدود قرن سیزدهم میلادی . در قررون وسطی اعراب اطلاعاتی را در مورد دامپزشکی از هند و ایران کسب نموده اند. دامپزشکی همگام با پزشکی پیشرفت نموده و روش و تکنیک های مورد استفاده خود را به صورت مشترک با آن بدست آورده است.

در سفرنامه فیثاغورث در مورد زرتشت و آئین او نکته جالبی وجود دارد و آن نکته این است که زرتشت از فن دامپزشکی و درمان حیوانات اطلاع داشته‌است که در کتاب اوستا می‌توان نکات متعددی دربارهٔ پرورش حیوانات و روش درمان بیماریهای دام مشاهده کرد.

دامپزشکی در واقع در تقاطع راه پزشکی و کشاورزی قرار گرفته و در راوابط میان انسان و حیوان نقش مهمی را ایفا می کند.

فرآیند ارائه خدمات دامپزشکی در منزل

ضمن فروش برخی از محصولات خدمات دیگری ارائه دهید.

شما می توانید با راه اندازی سایت اینترنتی آموزش و درمان را به صورت مجازی ارائه نمایید، مشاوره با مراجعه صاحب حیوان و ویزیت حیوان در صورتی که حیوان احتیاج به ارائه خدمات حضوری در منزل شما درمان یا واکسیناسیون داشت این اقدامات انجام گرفته و مطابق تعرفه از صاحب حیوان وجه مورد نظر دریافت می گردد. اگر پس از معاینه و ویزیت حیوان در منزل مشکل حیوان واکسیناسیون نبوده و به صورت سرپایی قابل درمان نباشد. حالت ممکن است اتفاق بیافتد که لازم باشد حیوان به یکی از قسمت های زیر مراجعه کند: بخش اورژانس – بخش آزمایشگاه – بخش جراحی – بخش داخلی – بخش دندانپزشکی

وظایف دامپزشک

 • دامپزشک حیوان را چکاپ می‌کند و بیماریش را تشخیص می‌دهد و بیماری‌شان را مانند بیماری‌های عفونی، حرکتی و تغذیه‌ای و… را درمان می‌کند.
 • دردی که حیوان از دچار شدن به بیماری دارد معالجه می‌کند.
 • زخم‌ها را شستشو داده و مداوا می‌کند.
 • به صاحب حیوان درمورد تغذیه ونگهداری مشاوره می‌دهد.
 • به صاحب حیوان روش‌های پیشگیری از بیماری های مشترک با انسان را مانند هاری، بروسلوز، مشمشه و… را می‌آموزد.
 • برای تشخیص بیماری‌ها نمونه گرفته و به آزمایشگاه دامپزشکی ارسال و نتایج را تحلیل می‌کند.
 • انجام معاینات منظم برای بررسی سلامت حیوانات، آزمایش و واکسیناسیون آن ها برای مقابله با بیماری ها را انجام می دهد.
 • برای حیوانات بیمار  دارو تجویز می کند.
 • صدور شناسنامه بهداشتی حیوانات
 • خدمات دندانپزشکی حیوانات
 • درمان جراحات، تزریقات و سرم و…
 • بررسی محل زندگی حیوانات و مشاوره دادن در خصوص راه های جلوگیری از گسترش بیماری
 • پیشگیری از بروز و شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان می کند.

وضعیت دامپزشکی در ایران

در سالهای اخیر دانشکده‌های متعددی با ایجاد رشته‌های تخصصی دامپزشکی به توسعه این رشته کمک فراوانی کرده‌اند. همچنین بخش خصوصی سرمایه‌گذاری مناسبی در زمینه امور درمانی به انجام رسانده‌است. از آن جمله می‌توان به تأسیس بیمارستان دامپزشکی تهران به عنوان اولین بیمارستان حیوانات خانگی ایران نامبرد.

از میان تخصص‌های دامپزشکی پر طرفدار در ایران می‌توان به انگل شناسی، میکروبیولوژی، آسیب‌شناسی، کلینیکال پاتولوژی، علوم تشریحی، بهداشت موادغذایی، بیماری‌های تولید، رادیولوژی، بیماری‌های طیور، بیماری‌های داخلی دام بزرگ، بیماری‌های داخلی دام کوچک، جراحی وبیماری‌های آبزیان و ماهی‌ها اشاره کرد. همچنین دامپزشکان می‌توانند در برخی تخصص‌های پزشکی و داروسازی ادامه تحصیل دهند.

مهارت و ویژگی های فردی این طرح

• مهارت های عمومی برای راه اندازی دامپزشکی در منزل:
علاقه زیاد به حیوانات و سلامت آنها – شاید از مهمترین ویژگی های یک دامپزشک خوب، علاقه مندی به حیوانات باشد زیرا در غیر این صورت امکان موفقیت زیاد در این شغل کمتر می شود.

• مهارت های تخصصی برای راه اندازی دامپزشکی در منزل:
مهارت های حوزه دامپزشکی، تحصیلات آکادمیک در مقطع دکتری دامپزشکی و داشتن اطلاعات علمی خوب در مورد حیوانات

• مهارت های ویژه برای راه اندازی دامپزشکی در منزل:
توانایی تشخیص سریع بیماری و مشکلات حیوانات

• ویژگی های فردی برای راه اندازی دامپزشکی در منزل:
سخت کوش و بردبار، معاشرتی و خوش برخورد، دارای خلاقیت و نوآوری

سازمان ها و مراکز مرتبط با این شغل

سازمان نظام پزشکی، جهاد کشاورزی، موسسات مالی و اعتباری، معرفی مشاغل مرتبط و مکمل فروشندگان لوازم دامپزشکی، فروشندگان داروهای دامپزشکی، کلینیک دامپزشکی، کلینیک های سایر خدمات دامپزشکی

خلاصه طرح راه اندازی یک کلینیک دامپزشکی

هزینه تاسیس کلینیک دامپزشکی و شرایط تاسیس کلینیک دامپزشکی

مساحت 600 مترمربع، 250 مترمربع زیربنا
اشتغالزایی: 7 نفر
بالغ بر 200 میلیون تومان سرمایه برای تجهیز و راه‌اندازی این کار نیاز است.

داروخانه، سالن دام کوچک و بزرگ، سالن مایه‌کوبی، مکان واکسیناسیون دام و اتاق مدیریت از مهم‌ترین امکانات یک کلینیک دامپزشکی است.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن