مقالات آموزشی

دای dai چیست؟ تحولی در ارزهای دیجیتال

معرفی کلی ارز رمز dai

دای dai یک رمزنگاری غیر متمرکز در برابر ارزش دلار آمریکا تثبیت شده است. از طریق سازندگان Dai Stablecoin System ایجاد شده است و از تجارت حاشیه ای برای پاسخ به تغییر شرایط بازار و حفظ ارزش آن در برابر ارزهای اصلی جهان استفاده می کند. بر خلاف سایر stablecoin های محبوب که ارزش آن به طور مستقیم توسط USD پشتیبان گرفته می شود ، از وثیقه های رمزنگاری پشتیبانی می شود که می توانند به صورت عمومی در blockchain Ethereum مشاهده شوند.

dai چیست؟

به طور خلاصه ، دای dai یک استابلوکین غیر متمرکز است که توسط (MakerDAO (MKR ایجاد شده است. یك دای برابر است با یك دلار آمریكا و همیشه تا زمانی كه نشانه از گردش خارج شود ، اینگونه خواهد ماند.
دای بدون داشتن اعتماد متمرکز به روشی هوشمندانه و جالب ، ارزش پایدار را حفظ می کند. این تغییر به دنبال تغییرات بازار است و بنابراین قیمت ثابتی را در برابر سایر ارزهای رمزپایه حفظ می کند. این فرآیند توسط پلت فرم Maker به همراه نشان های MKR ، قراردادهای هوشمند CDP و چندین مکانیسم تثبیت کننده دیگر تسهیل می شود. دیگر نیازی به یک مركز متمركز برای نظارت بر استابیلوكسهای فیات مانند (Tether (USDT نیست و هیچ بانكی سنتی آن را پشتیبانی نمی كند. این پروژه کاملاً بر روی blockchain Ethereum و قراردادهای هوشمند آن زندگی می کند ، و این باعث می شود که دائمی یک استبلاکوی بی اعتماد و غیر متمرکز باشد که نمی توان آن را خاموش و سانسور کرد.

به طور خلاصه این پروژه مزایای زیر را دارد:

  • همیشه یک دای یک دلار ارزش دارد.
  • هیچ دولت یا مقام متمرکز دیگری نمی تواند آن را تعطیل کند.
  • هیچ کس نمی تواند آن را کنترل کند.
  • مانند سایر ارزهای رمزنگاری ، می توان مستقیماً با عبور از تمام واسطه ها مبادله کرد.
  • می توان آن را آزادانه مانند هر نشانه ERC-20 دیگر داد و ستد کرد.
  • این ثبات بی اعتماد را به اکوسیستم رمزنگاری ناپایدار به ارمغان می آورد.
  • هرکسی از هر مکانی در جهان می تواند فقط با داشتن یک کیف پول اتریوم آن را دریافت و ارسال کند.

Stablecoin چیست؟

Stablecoin یک cryptocurrency است که ارزش آن به دارایی های کمتری مثل ارزهای فیات ، وثیقه ها ، سایر ارزهای رمزنگاری شده ، سبد کالاهای موجود در شاخص قیمت مصرف کننده ، فلزات گرانبها یا روغن وابسته است. برخی از پروژه های stablecoin حتی سعی دارند با استفاده از الگوریتم ها مقدار پایدار را برطرف کنند. ایده کلی stablecoin تولید دارایی رمزپایه ای است که ارزش آن مستعد نوسانات شدید نیست.

چگونه DAI ارزش خود را حفظ می کند؟

دای dai از نظریه بازی استفاده می کند و انگیزه های اقتصادی را به دقت حفظ می کند تا ارزش 1 دلار را به طور مداوم حفظ کند. هنگامی که دای تنها زیر 1 دلار سقوط می کند ، سیستم کاربران را برای افزایش قیمت تشویق می کند. هنگامی که یک دای بیش از 1 دلار ارزش دارد ، مشوق ها به روش دیگر کار می کنند. در هر یک از این موارد ، بازیگران منطقی به دلیل نوسان قیمت می توانند درآمد کسب کنند. هرچه دای بیشتر از میانگین انحراف داشته باشد ، انگیزه های بهتری برای واگذاری قیمت به 1 دلار وجود دارد.علاوه بر آن ، سکه های دای همیشه وثیقه می شوند. این بدان معنی است که به جای پشتوانه سکه های 1:1 با دارایی های زیرین آنها (اتریوم) این نسبت همیشه بیشتر از 1:1 است. به عنوان مثال ، اگر اتر 100 دلار ارزش داشته باشد و نسبت وثیقه 150٪ باشد ، می توانید 66 دای ایجاد کنید.

دای چگونه ایجاد می شود؟

دای به عنوان یک استابلکوین رمزنگاری شده ، با اتر وثیقه می شود. هر دارنده اتر می تواند Dai را با استفاده از MakerDAO DApp ایجاد کند.اول ، شما باید اتر خود را به وضعیت بدهی وثیقه (CDP) ارسال کنید. به نوبه خود ، بخشی از دای دریافت خواهید کرد. CDP یک قرارداد هوشمند است که بر روی زنجیره ای اجرا می شود و بر صدور و بازخرید داع حاکم است. پس از دریافت دای برای ETH ، تنها راه بازگشت اتر به شما بازپرداخت DAI وام گرفته شده است.

فرایند صدور گام به گام دای ساده چگونه است

1 – کاربر ETH را واریز می کند (بیایید بگوییم که 200 دلار ارزش دارد).
2 -وی با صد ضریب 100 دلار به ارزش 100 دلار با نسبت وثیقه 2: 1 صادر می کند.
3 – کاربر DAI را پس می گیرد و از خواسته خود استفاده می کند.
4 – وقتی کاربر می خواهد DAI را به ETH بازگرداند ، باید با همان 100 DAI + علاقه آن را دوباره خریداری کند. از ژانویه سال 2019 ، نرخ بهره سالانه دای 1٪ است.
5 – کاربر مبلغ پرداخت DA به علاوه علاقه مستهجن را پس می دهد. هزینه های بهره مستقیم برای نگهداری سیستم به دارندگان نشان های MKR مراجعه می شود.

فرآینده این کار به ضرر اتریوم است.

همانطور که مشاهده می کنید ، اساساً داعی وام گرفته شده علیه اتریوم است. با استفاده از MakerDAO کاربران ETH می توانند وام دای را نسبت به دارایی های اتر خود درخواست کنند. این روند با تبدیل منابع اتریوم کاربر به نشانه ERC-20 با نام WETH (بسته بندی شده Ethereum) آغاز می شود. پس از انجام این کار ، WETH به استخر اتریوم می رود ، که به عنوان وثیقه برای تمام نشانه های صادر شده دای استفاده می شود. این استخر (Pooled ETH) نامیده می شود. در مرحله بعد ، PETH برای ایجاد یک موقعیت بدهی وثیقه ای (CDP) قفل شده است ، و کاربران نشانه های دای را که می توانند از آنها استفاده کنند دریافت می کنند.

دای dai را می توان از کجا تهیه کرد؟

از ژانویه سال 2019 ، دای می تواند در صرافی های زیر معامله شود:
hitbtc ، bitfinex ،coinhub ، exmo ، bancor

کجا باید DAI را ذخیره کنیم؟

هر دو DAI و Makercoin نشانه های Ethereum ERC20 هستند و می توانند در کیف پولهای سازگار با ERC-20 مانند MyEtherWallet ، Atomic ، Exodus ، Jaxx ، Mist ، Metamask و سایر موارد دیگر ذخیره شوند. برای داشتن یک لایه امنیتی بیشتر ، می توانید از کیف پول سخت افزاری توسط لجر یا Trezor نیز استفاده کنید.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x