finllo

YESSS
wssavior

BSFinance.biz - 6500% AFTER 90 DAYS
dogeminers-biz

دانستنی‌های ارز دیجیتالمقالات آموزشی

دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

تکنولوژی DLT

دفتر کل توزیع شده (به انگلیسی Distributed Ledger) همچنین در زبان انگلیسی به نام دفتر کل اشتراکی(Shared Ledger) یا به عنوان فناوری دفتر کل توزیع شده (Distributed ledger technology) نیز نامیده می‌شود، اجماعی از داده‌های دیجیتال تکراری، اشتراک‌گذاری شده و همگام سازی شده‌است که از لحاظ جغرافیایی در جاهای مختلف، کشورها یا موسسات گسترده شده‌است. هیچ مدیر مرکزی یا ذخیره‌سازی متمرکز داده‌هایی وجود ندارد. دفاتر کل توزیع شده پایگاه داده ای است که بر اساس سازوکار تفاهم و معماری داده مورد قبول مشارکت کنندگان شبکه نگهداری و به‌روزرسانی می‌شود. یک شبکه همتا به همتا به همراه الگوریتم اجماع مورد نیاز است تا از تکرار در سراسر گره‌ها اطمینان حاصل شود. یک شکل از دفترکل توزیع شده سامانه زنجیره بلوکی است که می‌تواند عمومی یا خصوصی باشد. اما همه دفاتر کل توزیع شده نباید لزوماً از زنجیره ای ازبلوک‌ها استفاده کنند تا با موفقیت اجماع توزیع شده معتبر و ایمن عرضه کنند: یک زنجیره بلوکی تنها یک نوع از ساختار داده‌هایی است که دفترکل توزیع شده به‌شمار می‌رود.

دفتر کل چیست؟

در علم حسابداری دفتر کل (Ledger) به محلی گفته می‌شود که در آن اطلاعات مالی از قبیل حساب‌ها، بدهی‌ها، اعتبارات و … ثبت می‌شوند تا در زمان مشخص بتوان از آن‌ها برای رسیدگی به امور استفاده کرد. در میان مردم به دفتر کل، دفتر حساب و کتاب هم گفته می‌شود. انسان‌ها هزاران هزار سال است که از دفتر کل‌ها به شکل‌های مختلف استفاده می‌کنند.

دفتر کل، که اساس و پایه حسابداری می باشد، به اندازه پول و نوشتار باستانی است. ابزار ساخت این دفاتر کل در قدیم گل، تکه های چوب، سنگ، پاپیروس و کاغذ بوده اند. زمانی که کامپیوتر در بین دهه 80 و 90 میلادی وسایل عادی تری شدند و عده ای بیشتری آن را مورد استفاده قرار دادند

در واقع، علم حسابداری باعث به وجود آمدن دفتر کل ها شد. با توجه به حافظه نامناسب انسان‌ها در به‌یادسپاری طولانی مدت داده‌ها، دفتر کل‌ها به جز جدایی ناپذیری از زندگی ما تبدیل شده‌اند. دولت‌ها، بانک‌ها، مراکز اداری و هر جا که فکرش را بکنید به نوعی از دفتر کل ها استفاده می‌کنند. وقتی در حساب بانکی خود پول دارید، میزان موجودی شما و تراکنش‌های شما در دفتر کل بانک به ثبت رسیده است.

تکنولوژی دفتر کل توزیع شده

رشد قدرت محاسبات و توسعه رمزنگاری، همراه با کشف و استفاده از الگوریتم های جدید، موجب پدید آمدن مفهومی به نام  «دفتر کل توزیع شده» (Distributed Ledger) شد.

تکنولوژی دفتر کل توزیع شده‌‌‌ اولین دفتر کلی است که نیاز به قسمت واسطه را حذف می‌‌‌کند. با استفاده از این تکنولوژی، دفتر کل میان کاربران توزیع می‌‌‌شود و خود کاربران موظفند اعتبار معاملات و حساب‌‌‌ها را حفظ کنند. نتیجه‌‌‌ی این کار یک سیستم غیر متمرکز ثبت داده است که در آن معاملات سریع، شفاف، قابل اطمینان و غیرقابل دستکاری انجام می‌‌‌شوند.

DLT اولین سیستمی است که در آن طرفین معامله برای انجام معاملات ارزش به اعتماد به یکدیگر نیاز ندارند و این ویژگی، مهم‌‌‌ترین هدف این تکنولوژی به شمار می‌‌‌رود.

بلاکچین تراکنش‌ها را به شکل زنجیره‌ای از بلوک‌ها ذخیره و سپس آن را میان گره‌های شبکه مخابره می‌کند، بهترین نوع شناخته‌شده از فناوری دفتر کل توزیع‌شده است. رمزارز بیت‌کوین که در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان اولین رمزارز معرفی شد، نوعی شبکه نظیربه‌نظیر است که از فناوری دفاترکل توزیع‌شده بهره می‌برد.

[تعداد: 0 امتیاز: 0]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها

میلاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ [email protected] آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن