سبک زندگی

دودانگه: منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش

منطقه حفاظت شده دودانگه و چهاردانگه ساری

دودانگه و چهاردانگه ساری

بیگ والت: اگه یکبار هم از ساری گذر کرده باشید، حتما چشمتون به تابلوهای پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه خورده.

قبلا این منطقه به عنوان «کنام پلنگان» شناخته می شده و زیستگاه پلنگ ایرانی بوده ولی الان نه فقط خبری از پلنگ تو منطقه نیست بلکه بخش مهمی از حیات وحشش هم داره از بین میره با این حال هنوز هم جای دیدنییه.

منطقه حفاظت شده دودانگه و چهاردانگه منطقه ایست کوهستانی با مساحت ۱۶۹۰۴ هکتار در حدود 65 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ساری دارای گونه‌های گیاهی و جانوری بسیار متنوعی است. این منطقه از نظر ویژگی های بوم شناختی نظیر آب و هوا،‏ توپوگرافی خاک و زمین شناسی متنوع است. حداقل ارتفاع منطقه منطقه ۸۰۰ متر و حداکثر آن ۲۸۶۰ متر است.

جانوارن این منطقه

پناهگاه حیات وحش دودانگه با پارک ملی کیاسر، منطقه حفاظت شده پرور و منطقه حفاطت شده بولا هم مرز می باشد. غیر از انواع درختان و گیاهان جنگلی و مرتعی، مجموعه‌ای از گونه‌های وحوش نیز در آن وجود دارد كه مهم‌ترین آنها عبارتند از : گوزن، شوكا، كل،‌ بز و میش،‌ پلنگ، خرس، گراز و انواع پرندگان، به ویژه قرقاول، كبک معمولی و كبك دری كه فضای جذابی به آن بخشیده‌اند.

پوشش گیاهی

در این منطقه در مجموع پنج ریخت گیاهی (جنگل ،‏ درختزار ،‏ درختچه زار،‏ بالشتکی خاردار،‏ خزان شونده سردسیری) شامل: جنگل انبوه از نوع جنگل کوهستانی خزری،‏ درختزار از انواع درختزار پهن برگ خزان شونده سردسیری و درختزار سوزنی برگ همیشه سبز مقاوم به سرما،‏ درختچه زار از انواع درختچه زار پهن برگ خزان شونده سردسیری همیشه سبز،‏ درختچه زار خزان شونده سردسیری،‏ تنک خشکی پسند و درختچه زار سوزنی برگ همیشه سبز،‏ تشکیلات بالشتکی خاردار تنک و علفزار تشخیص داده شد.

این منطقه دارای مسیری زیبا است شامل روستاهایی که هر یک مناطق زیبا با چشم انداز های گوناگون است مراتع، جنگل، آبشار، گونه های حیوانی مختلف و… فضایی متفاوت به آن بخشیده است. برای سفر به این منطقه به فصل دقت کنید در زمستان با تجهیزات بیشتری به این منطقه مسافرت کنید.

[votes: 0 Rating: 0]

کانال تلگرام بیگ والت
برچسب ها
ایرانگردی جاذبه های گردشگری مازندران منطقه حفاظت شده

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن