حسابداری و امورمالیمقالات آموزشی

دوره بازگشت سرمایه چیست؟

دوره‌ی بازپرداخت یا بازگشت سرمایه

مفهوم دوره بازگشت سرمایه یا دوره بازپرداخت Payback period و فرمول محاسبه آن که هر چقدر کمتر باشد، بهتر است.

بخش عمده ای از امور مالی شرکت ها در مورد بودجه بندی سرمایه است. یکی از مهمترین مفاهیمی که هر تحلیلگر مالی شرکتی باید یاد بگیرد این است که چگونه سرمایه گذاری های مختلف یا پروژه های عملیاتی ارزشمند باشد. تحلیلگر باید یک راه قابل اعتماد برای تعیین سودآورترین پروژه یا انجام سرمایه گذاری پیدا کند. یک تحلیلگر مالی شرکتی این کار را با دوره‌بازگشت‌سرمایه انجام می دهد.

دوره بازگشت سرمایه Payback period

دوره‌بازگشت‌سرمایه (pbp) مدت زمانی که طول می کشد تا جریانات نقدی تجمعی پروژه صفر شود. به عبارتی مدت زمانی است که طول می کشد تا سرمایه گذاری اولیه در پروژه با عایدات آن برابر شود.

بیشتر فرمول های بودجه بندی سرمایه، ارزش پول را در نظر میگیرند اما دوره‌بازگشت‌سرمایه ارزش زمانی پول (TVM) را نادیده می گیرد. و به سادگی، با شمارش تعداد سال هایی که برای به دست آوردن بودجه، سرمایه گذاری شده، تعیین می شود.

دوره بازگشت سرمایه در علم اقتصاد مهندسی، یکی از روش‌های استاندارد ارزیابی طرح‌های اقتصادی است.

در این روش معیار ارزیابی طرح، کوتاهی و بلندی زمان بازگشت سرمایه است. طرح‌های با دوره بازگشت سرمایه کوتاه‌تر جذابیت بیشتری نسبت به طرح‌هایی با دوره بازگشت بلندتر دارند. این روش بخصوص در هنگام مقایسه دو یا چند طرح با یکدیگر کاربرد دارد. در این روش ارزش زمانی پول درنظر گرفته نشده و به این منظور، گونه اصلاح شده‌ای از این روش بکار می‌رود که در آن کل هزینه‌ها و درآمدها به مانند روش ارزش خالص فعلی تنزیل می‌گردند.

فرمول محاسبه دوره‌بازگشت‌سرمایه

دوره‌بازگشت‌سرمایه معمولا به سال بیان می شود.

با محاسبه جریان نقدی خالص برای هر سال شروع کنید:
جریان نقدی خالص سال اول = پول نقد ورودی سال اول – پول نقدر خروجی سال اول. سپس جریان نقدی تجمعی = (جریان نقدی خالص سال اول + جریان نقدی خالص سال دوم + جریان نقدی خالص سال سوم، و…) سالیانه تا زمانی که جریان نقدی تجمعی مثبت باشد، سال بازگشت سرمایه آن سال است.

برای محاسبه دقیق تر دوره‌بازگشت‌سرمایه:
دوره بازگشت سرمایه = مبلغ سرمایه گذاری شده تقسیم بر جریان نقدی خالص سالانه تخمینی.

همچنین می توان با استفاده از فرمول زیر محاسبه کرد:

Payback Period = (p – n)÷p + ny
= 1 + ny – n÷p (unit:years)

ny: تعداد سالهای پس از سرمایه گذاری اولیه که در آن آخرین مقدار منفی جریان نقدی تجمعی رخ می دهد.
n: ارزش جریان نقدی تجمعی که در آن آخرین مقدار منفی از جریان نقدی تجمعی رخ می دهد.
p: ارزش جریان نقدی که در آن اولین مقدار مثبت از جریان نقدی تجمعی اتفاق می افتد.

این فرمول تنها می تواند برای محاسبه سریع‌ترین دوره بازپرداخت استفاده میشود. اگر جریان نقدی تجمعی از مقدار مثبت به منفی برسد، بنابراین دوره‌بازگشت‌سرمایه تغییر میکند و این فرمول را نمی توان اعمال کرد. این فرمول مقادیری را که پس از رسیدن به دوره بازگشت سرمایه به وجود می آیند نادیده می گیرد.

[votes: 0 Rating: 0]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها
اصطلاحات اقتصادی سرمایه‌

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن