iraniantraders

irandogebank

Roboton
dogeminers

فارکسر

LoanTech
مقالات آموزشیموفقیت و رهبری

راه های تقویت و بازیابی روحیه بعد از شکست

بازسازی روحیه پس از شکست در زندگی و کار

بهره مندی از توانایی بازیابی روحیه و توان بعد از هر شکست در موفقیت نقش مهمی دارد.

قبل از شروع به شما تبریک می گوییم که طعم شکست را چشیده اید، چون در مسیر موفقیت قرار گرفته اید و دارید کارهای بزرگی را انجام می دهید و به همین دلیل شکست خورده اید.

برای بازیابی روحیه خوش‌بین باشید

«مشکلات» را فرصت‌هایی برای رشد تلقی کنید و هر موقعیتی را به‌عنوان راهی برای ایجاد تغییر مثبت ببینید.

برای بدترین حالت آماده شوید

اکثر مردم با شنیدن این جمله روحیه خود را کاملا از دست می دهند. با این حال به یاد داشته باشید که بسیاری از اتفاقات و تغییرات اجتناب ناپذیر هستند اما با آماده سازی برای آنها می توانید خود را برای واکنش مناسب آماده کنید.

علاوه بر این اگر جنبه مثبت چنین اتفاقاتی را در نظر بگیرید، می توانید به عنوان یک فرصت از آنها استفاده کنید. اغلب افراد خوش بین انعطاف پذیری بیشتری داشته و از شانس بیشتری برای دستیابی به موفقیت های مالی و کاری برخوردار هستند.

اگرچه رویدادهای غم‌انگیز و ویرانگر می توانند بهترین طرح ها را از بین ببرند اما با آمادگی لازم می توان صدمات احتمالی را تا حد زیادی کاهش داد.

برای بازیابی روحیه تحلیل SWOT  انجام دهید

تحلیل SWOT یعنی نوشتن نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها. اگر شما از قوت‌ها و ضعف‌های‌ خود آگاه نباشید، به سختی می‌توانید در خود اعتماد به نفس ایجاد کنید.

خودشناسی عاطفی

انعطاف پذیر بودن با هوش عاطفی ارتباط مستقیم دارد. هوش عاطفی به معنی توانایی درک احساسات و عواطف خود و دیگران و انجام واکنش مناسب در برابر آنها است.

این هوش نحوه تعامل با دیگران، برخورداری از انگیزه، تصمیم گیری، مدیریت عواطف، تاثیرگذاری بر دیگران و موارد دیگری را تعیین می کند.

برای مدیریت بهتر استرس باید تاثیر شرایط پر فشار و تنش زا را بر واکنش های عاطفی، فیزیکی و روانی خود بررسی کنید. برای اینکه بدانید چه چیزی سطح استرس را در شما افزایش می دهد، جملات زیر را کامل کنید:

من هنگامی عصبی می شوم که …
دوست ندارم دیگران … را انجام دهند
هنگامی که … اذیت می شوم
از نظر من …. گستاخی است
هنگامی که … از کوره در می روم.
ای کاش دیگران…
هنگامی که به سر کار می روم و می بینم همکارانم … دلخور می شوم.
هنگامی که به خانه می روم و می بینم اعضای خانواده … دلخور می شوم.

تصور کردن شرایط فوق و تلاش برای ارائه واکنش منطقی و غیر احساسی می تواند در سازماندهی مجدد ذهن نقش زیادی داشته باشد.

یادداشت کردن احساسات

بسیاری از احساسات ما ریشه در ضمیر ناخودآگاه داشته و به صورت غیر آگاهانه شکل می گیرند، با این حال یادداشت کردن آنها می تواند به بررسی، شناسایی و کنار گذاشتن احساسات منفی که مانع بازیابی روحیه و انعطاف پذیری هستند، کمک کند.

مطالعه ای که در سال جاری در دانشگاه میشیگان صوت گرفته نشان می دهد که مکتوب کردن احساسات در انجام بهتر وظایف پرتنش به افراد کمک کرده است. علاوه بر این یادداشت کردن اتفاقات مثبت نیز در بهبود روحیه تاثیر چشمگیری دارد.

از افراد منفی دوری کنید

از ارتباط مسموم كه در شما احساس ناراحتی، عصبانيت يا ناامنی ايجاد می‌كند، اجتناب كنيد. ممكن است سخت به نظر آيد اما ارتباط خويش را باكسانی كه برای شما افسردگی به ارمغان می‌آورند به حداقل برسانید؛ كسانی كه اكثرا محبت‌های دریافتی را بدون پاسخ می‌گذارند و يا كسانی كه دائما از شما انتقاد می‌كنند.‌ صداقت سخنان چنين افرادی را مورد ارزیابی قرار دهيد تا ببينيد كه ميزان حقايق موجود در سخنانشان تا چه حد بر اساس ارتباط مثبت و خوشبینانه است. اگر کسانی شما را تحت فشار روانی قرار می‌دهند صريحا از آنها بخواهید شما را رها نمايند.‌

نقش اطرافیان در بازیابی روحیه

از نظر روانشناسان مدرن افراد تحت تاثیر مستقیم روحیه و طرز تفکر نزدیکان خود قرار داشته و با داشتن رابطه ای مستحکم با خانواده، دوستان یا همکاران تان آسانتر با شکست ها کنار آمده و روحیه خود را باز می یابد. داشتن دوستان صمیمی در توان افراد برای مقابله با شرایط سخت تاثیر زیادی دارد.

کمک بخواهید

افرادی را پيدا كنيد كه هنگام بروز مشكلات بتوانید با آنها مشورت كنيد. چنانچه پس از مشورت با دوستانتان و خانواده، مشكلات‌تان همچنان طاقت فرسا جلوه می‌نمايد و احساس عدم آرامش می‌كنيد، با مشاورينی صحبت كنيد كه خواهان كمک و بازیابی شما هستند. اگر احساس عدم امنيت، نگرانی يا ناراحتی و پریشانی می‌كنيد فوراً از يک مشاور متخصص کمک بگیرید.

تعیین اهداف

مطالعات بسیاری بر ارتباط بین داشتن هدف و عملکرد شناختی، سلامت ذهنی، انعطاف پذیری، توان بازیابی بعد از شکست و… تاکید کرده اند. در نظر داشته باشید که شرایط مثبت یا منفی ما اغلب موقتی هستند، بنابراین اهداف بلند مدت، ارزش ها و آنچه که به ما انگیزه می دهد، نباید تحت تاثیر این شرایط قرار بگیرند. برخورداری از یک هدف فوق العاده می تواند به عنوان موتور محرک فرد عمل کرده و او را از پستی و بلندی های زندگی عبور دهد.
برچسب ها
پرشین دوج کوین

فروشگاه چیکن دیوایس

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن