معاملات آنلاین

روش های سرمایه گذاری در بازار بورس

کسب سود از بازار بورس

امروزه سرمایه گذاری در بازار بورس در میان مردم بسیار رواج پیدا کرده است.وقتی که شما درآمد ثابت دارید سرمایه گذاری در بورس در کنار آن بسیار مناسب است.در سرمایه گذاری هدف رشد سرمایه اولیه و رسیدن به سود است.وارن بافت سرمایه گذار افسانه ای بازار بورس تعریف خاصی برای سرمایه گذاری دارد.از نظر او سرمایه گذاری فرایندی است که در آن از پول استفاده می کنیم تا در آینده به پول بیشتر برسیم.شاید شما صد میلیون سرمایه داشته باشد یا حتی فقط یک میلیون.در این مقاله روش های سرمایه گذاری در بورس را به شما آموزش می دهیم.

تفکر ذهنی درست قبل از سرمایه گذاری در بازار بورس

قبل از هرکاری شما باید به یک تفکر درست درمورد بازار بورس برسید. چندین تفکر غلط در میان افراد وجود دارد.عده ای تصور دارند سرمایه گذاری در بازار بورس راه یک شبه پولدار شدن است.گروه دیگری نیز فکر می کنند فقط یک درصد از مردم در بورس سود می کنند و اکثر مردم در نهایت ضرر می کنند.شما باید بدانید که هیچ کدام از این تفکرات درست نیست.اگر در مورد بازار بورس اطلاعات کافی داشته باشید و منطقی عمل کنید می توانید به سود قابل قبولی برسید.توجه داشته باشید درست است که هدف از سرمایه گذاری رسیدن به سود است اما همیشه نتیجه کار سود نیست.باید در ذهن خود قبول داشته باشید که ممکن است در انتهای یک سرمایه گذاری به هر دلیلی ضرر کنید.

شما چجور سرمایه گذاری هستید؟؟؟

قبل از شروع به سرمایه گذاری در بازار بورس باید به یک سوال پاسخ دهید.من چجور سرمایه گذاری هستم؟؟.عده ای دوست دارند خودشان معاملات را انجام دهند و بر روی پول خود کنترل کامل داشته باشند‌.از آن طرف گروهی تمایل دارن فقط سرمایه خود را ارائه دهند،سود بگیرند و خودشان معاملات را کنترل نکنند.این که کدام یک بهتر است کاملا بستگی به خود شما دارد.در روش اول فعالیت شما باید خیلی زیاد باشد و زحمت فراوانی دارد.حتی ممکن است در ابتدای کار به دلیل کم تجربگی ضرر کنید.این روش شاید راه سختی باشد و کار زیادی نیاز داشته باشد ولی در نهایت کل سود حاصل از سرمایه گذاری متعلق به خودتان است.

در روش دوم شما می توانید با یک کارگزاری معتبر یا یک تریدر با تجربه قرار داد ببندید.یعنی شما سرمایه خود را به یک کارگذاری یا یک فرد حقیقی می دهد و آنها با سرمایه شما در بازار بورس فعالیت می کنند.در این روش شما دیگری به صورت مستقیم با معاملات ارتباط ندارید.معمولا در قرار دادی که برای این کار است ذکر می شود که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از سود به کارگذاری می رسد.همچنین کارگزاری در ضرر شما شریک نیست و مسئولیتی در قبال ضرر احتمالی قبول نمی کند.

کارگزاری در بازار بورس

شما به عنوان یک سرمایه گذار در بازار بورس در واقع نمی توانید به صورت مستقیم با این بازار در ارتباط باشید.کارگزاری ها در واقع یک پل ارتباطی میان افراد و بازار بورس هستند.مثلا شما می خواهید در بازار اوراق بهادار تهران شروع به فعالیت کنید.باید به یکی از کارگزاری های معتبر مراجعه کنید،در آنجا حسابی باز کنید و بعد از آن معاملات خود را شروع کنید.کارگزاری ها برای انجام معاملات از شما کارمزد می گیرند.در بورس ایران کارمزد خرید سهام ۰.۴۶ درصد و کارمزد فروش ۰.۵ درصد است.کارگزاری ها علاوه بر انجام معاملات به شما مشاوره مالی نیز می دهند.میزان خدمات کارگزاری به نوع حساب شما در آن کارگزاری بستگی دارد.

کارگزاری های آنلاین

برای سرمایه گذاری در بازار بورس باید از کارگزاری ها استفاده کرد.امروزه اکثر کارگزاری ها به صورت آنلاین فعالیت دارند.بعضی کارگزاری ها خدمات مالی بسیار زیادی به مشتری های خود ارائه می دهند.مشاوره های مالی فراوان،مثلا مشاوره برای بازنشستگی،خدمات درمانی.در واقع در هر مسئله ای که به پول ربط داشته باشد به شما مشاوره می دهند.این نوع خدمات هرچند به سرمایه گذاران داده می شود که مبلغ سرمایه گذاری آنها بسیار بالا است.این کارگزاری ها علاوه بر کارمزدی که از معاملات می گیرند معمولا یک حق عضویت سالانه نیز از مشتریان خود می گیرند.گروهی دیگر از کارگزاری ها به شما این امکان را می دهند که خودتان معاملات را انجام دهید یا از ربات های مشاور کمک بگیرید.

ربات های مشاور

بعد از بحران مالی در سال ۲۰۰۸ گونه جدیدی از مشاورین سرمایه گذاری متولد شد.ربات های مشاور برای اولین بار توسط جان استین و الی برومن طراحی شد.ماموریت این دو نفر این بود که از تکنولوژی استفاده کنند تا هزینه های سرمایه گذاران و مشاوره مالی را کاهش دهند.اولین ربات betterment نام داشت.بعد از betterment شرکت های زیادی بر پایه ربات های مشاور تاسیس شدند.به عنوان مثال یونیک فاینانس که در ایران نیز طرفدار زیاد دارد.اگر هدف شما رسیدن به سرمایه زیاد در طولانی مدت است،ربات ها برای شما مناسب هستند.طبق گزارشی از چارلز شوآب ۵۸درصد از آمریکایی ها تا پایان سال ۲۰۲۵ از ربات های مشاور استفاده خواهند کرد.

حداقل سرمایه برای ورود به بورس

برای کار در بازار بورس شما باید حداقل سرمایه تعیین شده توسط آن بازار را داشته باشید.هر بازار یا موسسه بورس مبلغ متفاوتی دارد.مثلا برای در بازار بورس اوراق بهادار تهران شما با ۵۰۰ هزار تومان هم می تواند سهام بخرید.در بازار تبادل از خارجی(Forex) با ده دلار می شود معامله انجام داد.بعضی از موسسه ها اما مبالغ بالاتری برای شروع می خواهند.یونیک فاینانس برای افتتاح حساب و شروع فعالیت حداقل هزار دلار می خواهد.

تنوع سهام و کاهش ریسک

تنوع در خرید سهام یکی از نکات مهم برای سرمایه گذاری در بازار بورس است.سعی کنید هیچ وقت همه سرمایه خود را خرج خرید یک سهم نکنید.اگر مثلا فقط یک سهم داشته باشید و سهم شما منفی شود ضرر بزرگی به کل سرمایه وارد می شود.اما اگر شما چندین سهام مختلف داشته باشد ممکن است تعدادی از آنها منفی شوند و عده ای مثبت که این ضرر را خنثی میکند یا حتی باز هم می توانید سود داشته باشید.خرید سهام های متنوع قطعا درصد ریسک سرمایه گذاری در بازار بورس را کاهش می دهد.درست است تنوع خرید سهام به سرمایه گذاری کمک می کند اما افراط در این مسئله و خرید سهام های مختلف زیاد ممکن است باعث آشوب شود.کنترل تعداد بالایی از سهام های مختلف کار سختی است و به احتمال بالا به ضرر خودتان تمام می شود.همیشه تعادل را در تعداد سهام هایی که دارید رعایت کنید.

حرف آخر

حتی اگر سرمایه کمی دارید باز هم می توانید سرمایه گذاری کنید. سرمایه داشتن به تنهایی کافی نیست.به عنوان یک سرمایه گذار تازه کار در بازار بورس باید زحمت زیادی بکشید.همواره مطالعه داشته باشید.از محدودیت هایی که به عنوان یک سرمایه گذار تازه کار دارید آگاه باشید.انتخاب یک کارگزاری خوب بسیار مهم است.با افرادی که در بازار بورس تجربه دارند در مورد کارگزاری ها مشورت کنید.توجه داشته باشید هیچ موسسه ای نمی تواند شما را یک شبه میلیاردر کمد پس قبل از همکاری با موسسات راجب آنها تحقیق کنید.

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
دکمه بازگشت به بالا