زیارتگاه خالد نبی, گورستان اسرار آمیز

گورستان و زیارتگاه خالد نبی

زیارتگاه خالد نبی پر از سنگ های عجیب و غریب است که به باور قدیمی ها خداوند همه چیز این منطقه را به سنگ تبدیل کرده!

زیارتگاه خالد نبی

زیارتگاه خالد نبی بصورت بنایی مسقف با پلان چهار ضلعی و تعدادی پنجره و در ورودی است، که در ورودی بقعه دارای طاق هلالی می‌باشد. پنجره‌ها و در ورودی فلزی (آهنی) ساده‌است؛ و بر هیچ‌کدام از آنها کتیبه تزیین دیده نمی‌شود.

سقف آرامگاه خالد نبی از بیرون گنبدی مدور سبز رنگ و شلجمی شکل است که کمربند و گنبد داخل هم رفته‌است.

در داخل بقعه خالد نبی فقط صورت قبری ساده به شکل قبرهای پشته‌ای به ارتفاع حدود 1.5 متر دیده می‌شود. این قبر فاقد کتیبه تاریخی می‌باشد. سقف بقعه بر روی دو ستون فلزی استوار شده‌است. بر روی یکی از تاقچه‌های پنجره تعدادی سنگ‌های کوچک طبیعی از جنس سنگ‌های رودخانه‌ای گذاشته شده‌است. این سنگ‌ها توسط هیئت امنای زیارتگاه و زائرین از محوطه بیرونی زیارتگاه و نیز از فضاهای گورستان قدیمی خالد نبی جمع‌آوری شده‌است.

در اطراف بقعه خالد نبی تعدادی اتاق یا زائرسرا برای اقامت و استراحت زائرین و یک باب مسجد و چندین سرویس بهداشتی و تعدادی آب انبار ساخته شده‌است. ترکمن‌ها به این آب انبارها اصطلاحاً لاری می‌گویند. آب لاریها توسط باران تأمین و بوسیله شیروانی‌ها و لوله‌های آب باران داخل منزل هدایت می‌شوند.
باورهای مردمی درباره ی درخت نظر کرده، سنگ شدن هندوانه‌ها، تیرک (دیرک) و سایر چیزها در این زیارتگاه وجود دارد.

زیارتگاه خالد نبی بر اساس اعتقادات مردم ترکمن، محل دفن خالد نبی (خالد بن سنان) یکی از چهار پیامبری است که در فاصله پیامبری حضرت عیسی و حضرت محمد، مردم زمان خود را به شریعت خدا دعوت می‌ کرده است و از اعراب بوده است. در نزدیکی و پایین‌ تر از بقعه خالد نبی، بقعه‌ های عالم بابا و چوپان آتا و دره‌ ای به نام پنج شیر و همچنین چشمه‌ خضر قرار دارد. طبق روایات عالم بابا پدر همسر خالد نبی و چوپان آتا یکی از اولیای گمنام است که مورد توجه و احترام هم‌ وطنان ترکمن است.

گورستان خالد نبی

گورستان خالد نبی در شرق بقعه عالم بابا و بر روی یک رشته تپه‌های خاکی وسیع، با منظره خیره‌ کننده و عجیبی قرار دارد که به نظر می‌رسد بیش از 600 سنگ قبر درآن وجود دارد که سنگ قبرهای آن به شکل استوانه‌هایی به ارتفاع 2 متر (حداقل 0.5 و حداکثر 5 متر) و با قطری بیش از 50 سانتی متر و وزنی بالغ بر 2 تن بصورت ایستاده که از سنگ یک پارچه حجاری شده و تراشیده شده است. عموم سنگ مزارهای خالد نبی بدون کتیبه و نوشتار هستند و تمامی آنها به شکل های مختلف انسانی و تجریدی تراش خورده اند و اگر سنگ مزاری دارای کتیبه باشد غیر ماهرانه و تقلیدی ناشیانه از سنگ مزار های قدیمی و کتیبه آن بسیار مختصر و در حد معرفی فرد متوفی است.

درباره شکل این سنگ ها اختلاف نظراتی وجود دارد بعضی ها آنها را به آلت تناسلی مردان و زنان تشبیه کرده اند که احتمالاٌ مخصوص گور مردان و زنان بوده است عده ای آنها را به صلیب، سربازانی با کلاه خود، شاخ قوچ و… تشبیه کرده اند.

قدمت تاریخی

قدمت این گورستان، طبق گفته محققان حدوداً به 1400 سال پیش می رسد.
اما تعیین قدمت زیارتگاه‌ها، بخصوص گورستان‌ها بسیار دشوار و سخت است. هرگونه اظهار نظر در این خصوص تا پیش از انجام یک برنامه علمی و روشمند نظیر گمانه زنی و کاوش باستان‌شناسی بایستی با احتیاط بیان شود. در این محل سه زیارتگاه و بقعه وجود دارد، که هر یک در گوشه‌ای از کوه آرام گرفته‌اند. قرار گرفتن آنها در ارتفاعات بلند و در مسیر صعب‌العبور، دلیل بر قدمت آنها در بین ترکمن‌ها است.

بهترین فصل سفر

به دلیل دوری راه و نبود وسیله نقلیه و کمبود تسهیلات رفاهی در محل و همچنین گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان، بهترین فصل دیدن این مجموعه فصل بهار، به ویژه ماه‌های فروردین و اردیبهشت است.

گورستان خالد نبی کجاست؟

گورستان و زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله 90 کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و 55 کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله و 6 کیلومتری روستای گچی سو – نزدیک آی تمر از توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده‌است.

قبرستان خالد نبی بی‌شک یکی از اسرارآمیزترین نقاط ایران است.

امتیاز شما به این مطلب
[votes: 5 Rating: 3.2]
برچسب ها

تبلیغات

تبلیغات 1

دستگاه جوجه کشی حرفه ای

دستگاه جوجه کشی حرفه ای Easy Bator 6 نمونه متفاوت در صنعتی جوجه کشی کشور ، مناسب برای جوجه کشی از پرندگان زینتی و گران تخم.کیفیت جهانی با راندمان جوجه کشی عالی و قیمت مناسب عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

تبلیغات 2

دستگاه جوجه کشی خارجی

فروش ویژه دستگاه جوجه کشی خارجی ، ساخت کره جنوبی در مدل ها و ظرفیت های مختلف مناسب برای جوجه کشی از تمامی پرندگان و خزندگان تخم گذار اهلی و زینتی با راندمانی فوق العاده عرضه در فروشگاه اینترنتی EIG-SHOP.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

  اشتراک در  
اطلاع از
بستن