مقالات آموزشی

معرفی انواع ساختار توکن ها + کاربرد آنها

ساختار توکن های ارز دیجیتال

ساختار توکن از ارزش زیادی برخوردار هستند. به خاطر رونق چشمگیر ارزهای دیجیتال، اصطلاحاتی مانند توکن کریپتو کارنسی، عرضه اولیه سکه و بسیاری دیگر به اصطلاحات رایج در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تبدیل شده است. اما استفاده از این اصطلاحات، گاهی اوقات با عدم قطعیت و بصورتی اشتباه همراه است.
در دنیای ارز دیجیتال که گستردگی بسیار زیادی دارد با انواع ارزها و توکن های موجود در این عرصه مردم ناخودآگاه به فکر این هستند که چگونه با این ارز ها و توکن های موجود به ثروت زیادی دست پیدا کنند.
با وجود این که تمامیه توکن های موجود در کریبتو دارای سابقه یکسانی می باشند ولی چندین تفاوت نیز بین آن ها وجود دارد که ما به آن در این مطلب به طور خلاصه اشاره خواهیم کرد.

توکن چیست؟

می‌توان گفت توکن ها، نماینده یک دارایی تایید شده و دارای ارزش مانند ارز، حواله، آیتم‌های بازی‌های کامپیوتری و… است. توکن در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، به ارزی گفته می‌شود که معمولا بر پایه یک بلاک‌چین دیگر ساخته شده است مثلا توکن ترون، یک ارز دیجیتال مستقل است که بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده است.

ساختار توکن چیست؟

بیشتر توکن ها بلاک چین اختصاصی خود را ندارند و بر روی بلاک چین پلتفرم های دیگر که قابلیت هوشمند سازی نیز دارند استفاده می کنند. ساختار توکنومیک و چگونگی عملکرد آن در پروژه یک موضوع بسیار عمیق است.
بعضی از توکن‌ها کلیدهای رمزنگاری مانند امضا دیجیتال و اطلاعات بیومتریک مثل اثرانگشت را در حافظه خود ذخیره می‌کنند.

توکن های کاربردی

در چشم انداز فعلی بلاک چین، جذب سرمایه از طریق ICO ها و صدور توکن ها برای استارت آپ ها محبوب می‌باشد. این توکن ها به کاربران خود اجازه دسترسی آتی به محصولات و خدمات خود را می دهد.
کاربران می‌توانند با استفاده از این توکن ها به خدمات آتی استارت آپ مورد نظر دسترسی داشته باشند.
برای ایجاد انگیزه بیشتر، دارندگان این توکن ها برای خرید محصولات نهایی و یا در قیمت نهایی، تخفیف دریافت می‌کنند.
توکن های کاربردی نظیرRIPPLE برای اهداف خاصی طراحی شده اند. ریپل برای ایجاد انتقال بدون هزینه پول رایج طراحی شده بود و توسط بانک ها و موسسات مالی نظیر RBC، امریکن اکسپرس، SEB، BMO و چندین موسسه دیگر مورد استفاده قرار می‌گرفت.
در واقع این توکن برای سرمایه گذاری ساخته نشده بود با این حال افراد بسیار زیادی با امید به این که با افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات شرکت مورد نظر، ارزش این توکن ها نیز افزایش یابد، وارد ICO های ارائه دهنده توکن های کاربردی شدند.

توکن های اقتصادی چیست

در اقتصاد توکن کیفیت توکن از اهمیت زیادی برخوردار است . در واقع سرمایه گذاران بابه کار گیری از آن توکن باعث می شوند که زیر بنای آن توکن و اکوسیستم آن پیشرفته زیادی کند.در واقع هرچیزی که به به قیمت یک توکن تاثیر گذار باشد بخشی از اقتصاد توکن است.اقتصاد در توکن مبحثی بسیار گسترده است و اجزای مختلفی را در بر دارد.

توکن امنیتی

توکن های امنیتی سخت افزارهای بسیار کوچکی هستند که برای ورود یک کاربر برای دسترسی به آن باید با استفاده از رایانه صورت بگیرد.این دستگاه یک دستگاه فیزیکی است که در اختیار کاربران قرار می گیرد.توکن امنیتی دسترسی به آن به این صورت است که باید برای اثبات هویت به صورت الکترونیکی استفاده شود که مثل دسترسی به حساب بانکی از راه دور است. از توکن به علاوه یا به جای رمز عبور معمولی برای احراز هویت مشتری که خواهان ورود به سیستم است، بهره می‌برند . به عبارت دیگر به عنوان یک کلید الکترونیکی برای دسترسی عمل می‌کند. بعضی از توکن کلید های رمزنگاری را مانند اثر انگشت در خود ذخیره می کنند.این نوع توکن ها به شدت در حال افزایش است و مورد استفاده قرار می گیرد.

رمز یکبارمصرف با همان توکن OTP

در واقع این کار برای رمز عبور های ضعیف که به راحتی میشه حدس زد استفاده می شود که کاربران می توانند یک بار از آن برای دسترسی استفاده کنند که به آن توکن OTP می گویند . در واقع رمز یکبار مصرف برای ایمن سازی و دسترسی کاربران به آن است از قابلیت های رمز نگاری برای تولید رمز تصادفی یک بار مصرف استفاده می شود. این رمز یکبار مصرف در کنار رمز ثابت استفاده می شود که از آن برای ورود فقط یکبار میتوان استفاده کرد و قابلیت دیگری ندارد.

توکن های ارزی

این نوع اسم در افکار عمومی شناخته شده است همانند تبادل با این نوع ارزها توسط یک دیگر و سرمایه کذاری با آن ها و حتی با این نوع ارزها تجارت هم صورت می گیرد.به این نوع ارزها توکن های تراکنشی نیز گفته میشود. توکن های تراکنشی دارای ارزش می‌باشند، زیرا طرفین حاضر در تبادل آن ها به این نکته باور دارند .
همانند ارزهای رایج سنتی نظیر دلار یا یورو، بیت کوین نیز به عنوان یک کالا دارای ارزش ذاتی محدود می‌باشد و ارزش آن به این دلیل است که افراد، آن را ارزش گذاری می‌کنند.
بیت کوین در سال 2009 به وجود آمد و دلیل آن این بود که ارزهای سنتی دارای محدودیت هایی هستند در بین کشور ها از جمله خروج کردن آن و استفاده از آن ها با سایر کشور ها . زیرا باید در گام اول تبدیل صورت بگیرد و بعد از آن مورد استفاده قرار بگیرد پس بیت کوین ارز با ارزشی برای این کار است زیرا برای تبادلات و حتی مبادلات به صورت جدی مورد استفاده قرار می گیرد.
اما حتی ارزهای دیجیتال نیز محدودیت های خاص خود را دارند. یکی از بزرگترین نقص های بیت کوین اندازه و حجم یک مگابایتی بلاک ها و ظرفیت بازدهی شبکه آن می‌باشد. مسئله دیگر بیت کوین، حفظ حریم خصوصی آن می‌باشد.
در حالی که آدرس های کیف پول بیت کوین قابل شناسایی نمی باشد و هم چنان ناشناس باقی می مانند و در دیتابس آن به شخصی متصل نمی باشد موجودی و تراکنش های کیف های پول به طور عمومی در دفترکل قابل مشاهده می‌باشند. و در پاسخ به این محدودیت های موجود، ارزهای دیجیتال دیگری نظیر لایت کوین و دش ایجاد شده اند تا به این چالش های موجود بپردازند.

توکن های پلتفرمی یا همان اپلیکیشنی

توکن ها ارزهای دیجیتال پلتفرمی، فناوری های کامل بلاک چین با پروتکل ها و مجموعه قوانین خاص خود می‌باشند که برای اپلیکیشن ها یا برنامه های غیر متمرکز آتی زیرساختی مهیا می‌کنند تا بر بستر این بلاک چین ها ایجاد شوند.
هدف از ایجاد این ارزها این است که واسطه ها حذف شوند و بازار های مختلف بوجود بیاید.
در واقع اتریوم محبوب ترین ارز دیجیتال پلتفرمی می باشد.
توکن های اتریوم، توکن های دیجیتال بر پایه بلاک چین اتریوم می‌باشند که یک پلتفرم غیرمتمرکز می‌باشد و برای اجرای قراردادهای هوشمند و هم چنین ایجاد بلاک ارزهای دیجیتال جدید در سایر طبقه بندی ها و بخش ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
توکن های اپلیکیشنی یک توکن دیجیتال برای برنامه هاست که بر بستر پلتفرم های مورد نظر ایجاد شده اند.
به طور مثال آگوریس (Auguris) یک برنامه غیرمتمرکز پیش بینی بازارهای مختلف می‌باشد که بر بستر بلاک چین اتریوم ایجاد شده است.
اگر توکن های خود را به اسم REP صادر کرده است.
اگر دارای توکن REP می‌باشید و پیش بینی دقیقی از بازار آگور انجام دهید، سهمی از هزینه های بازار دریافت می‌کنید.
توکن های اپلیکیشنی ممکن است بیانگر اشتراک یا عضویت دیجیتال باشد که دارندگان آن می‌توانند برای کسب سود یا سهمی از فروش به صورت REP، به معامله این توکن ها بپردازند.
در واقع این نوع توکن ها برای کاربر می تواند سود های چندانی داشته باشد و به راحتی از آن استفاده کنند وحتی خیلی از افراد ثروت نند از این نوع توکن ها و ارزها برای فرار از مالیات هم استفاده می کنند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x