COMEX Trades - 6500% AFTER 100 DAYS COMEX Trades - 6500% AFTER 100 DAYS
مقالات آموزشی

ساخت دستگاه جوجه کشی به روش‌های مختلف

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی

ساخت دستگاه جوجه کشی در منزل

این دستگاه را با هرچیزی میشود درست کرد. از کارتن گرفته تا یخچال و…
مهم ترین چیز این است که در تهیه تخم مرغ های نطفه ‌دار دقت کنید و آنها را از جای مطمئن بخرید. در برخی موارد مشاهده شده بدلیل رعایت نکردن اصول نگه داری تخم های نطفه دار پس از قرار گیری تخم مرغ ها در دستگاه نطفه رشد نکرده و تمامی زحمات شما از بین می رود.

معمولا نرخ جوجه درآوری خوب بین ۵۰ تا ۸۵ درصد از تخم ها می باشد. قبل از استفاده از دستگاه حتماً دستگاه را تست کنید تا مطمئن شوید که دما و رطوبت مناسب است.

چند روش ساخت دستگاه جوجه کشی

در اینجا 3 روش برای ساخت این دستگاه گفته شده تا هرکدام را که دوست داشتید بسازید.
درکل روشهای متنوعی برای ساخت این دستگاه وجود دارد.

ساده ترین روش ساخت دستگاه جوجه کشی:

 1. یک جعبه پیدا کنید که اندازه‌های آن 0.6 متر به صورت عمودی و 6.0 متر به صورت افقی باشد.
 2. یک دایره با قطر 2 سانتی متر روی یک طرف آن رسم کنید و سپس برش دهید.
 3. یک لامپ با همان قطر (2cm) به آرامی در جعبه نصب کنید.
 4. یک ظف آب در جعبه قرار دهید. (هر وقت آب ظرف خالی شد دوباره پر کنید.)
 5. تخم مرغ‌های نطفه دار را در نزدیکی لامپ قرار داده و منتظر باشید تا جوجه‌ها خارج شوند.
  روزانه سه بار تخم مرغ‌ها را بچرخانید. جوجه‌ها در 21 روز خارج می شوند. در 3 روز آخر آنها را نچرخانید زیرا ممکن است وضعیت آنها را غیر عادی کند.
 6. بر رطوبت و دما نظارت کنید.
  درجه حرارت باید بین 36 تا 38 درجه سانتی گراد باشد و رطوبت باید بین 55 تا 70 باشد.

ساخت دستگاه جوجه کشی با یخدان:

وسایل مورد نیاز برای ساخت دستگاه جوجه کشی:
• یخدان یونولیتی درب دار
• سرپیچ متصل به سیم
• نوار چسب
• لامپ ۲۵ وات
• توری مرغی یا توری فلزی مناسب
• دما سنج و رطوبت سنج دیجیتال
• ظرف آب مناسب برای قرار گرفتن داخل یخدان
• اسفنج

مراحل انجام کار:

مرحله1: یک یخدان یونولیتی انتخاب کرده و روی بدنه آن سوراخی ایجاد نمایید به اندازه ای که سرپیچ از آن عبور کند. سپس توسط نوار چسب سرپیچ را از داخل و خارج سوراخ به بدنه یخدان بچسبانید. این کار را با دقت انجام دهید تا بر اثر تماس لامپ با بدنه یونولیتی باعث آتش سوزی نشود. سپس یک لامپ ۲۵ وات را به سرپیچ متصل نمایید.

همچنین می توانید از یک جعبه مقوایی به جای یخدان یونولیتی استفاده کنید ولی بدلیل عایق بودن جعبه یونولیتی این جعبه برای ساخت دستگاه جوجه کشی مناسب تر است.

مرحله2: جدا کننده های توری اطراف لامپ

با استفاده از توری مرغی یا توری های فلزی موجود در بازار اطراف لامپ را بپوشانید این کار از تماس جوجه ها پس از تولد با لامپ جلوگیری می کند.

در صورت تمایل می توانید از توری موجود در کف جعبه استفاده کنید تا از جمع شدن فضولات زیر پای پرنده جلوگیری شود.

مرحله3: اضافه نمودن دما سنج و رطوبت سنج دیجیتال

مطمئن شوید که دما سنج و رطوبت سنج به درستی و با دقت زیاد کار می کند و آن را در جعبه و جایی کنار تخم مرغ ها قرار دهید.

مرحله4: جهت تامین رطوبت مورد نیاز جوجه کشی یک ظرف آب داخل جعبه قرار دهید می توانید داخل ظرف از اسفنج استفاده نمایید تا بتوانید رطوبت مورد نیاز جعبه را کنترل نمایید.

مرحله5: روی درب یخدان برشی ایجاد کنید و با استفاده از شیشه قاب عکس یا طلق پلاستیکی محل برش خورده را بپوشانید و اطراف آن را با نوار چسب محکم بچسبانید.

در صورت تمایل می توانید لولایی روی درب یخدان نصب نموده تا عمل باز و بسته نمودن درب دستگاه راحت تر انجام پذیرد.

جهت گردش جریان هوا و تهویه داخل جعبه می توانید دو سوراخ کوچک در طرفین جعبه ایجاد نمایید و یک سوراخ کوچک روی درب بالای آن در نظر بگیرید.

مرحله6: تست دستگاه جوجه کشی

قبل از قرار دادن تخم مرغ های نطفه دار درون دستگاه می بایست دستگاه را برای یک روز یا حتی بیشتر روشن کنیم تا از رطوبت و دمای مورد نیاز در دستگاه مطمئن شویم. در طول دوره جوجه کشی درجه حرارت دستگاه باید روی ۳۷.۵ درجه سانتیگراد ثابت بماند و می بایست رطوبت دستگاه برای ۱۸ روز اول بین ۵۵ تا ۶۵ درصد و برای چهار روز آخر بین ۶۵ تا ۷۵ درصد تنظیم شود.

جهت کنترل رطوبت دستگاه می توانید آب جذب شده به اسفج را خارج نموده و یا برای افزایش رطوبت مقداری آب به ظرف داخل دستگاه اضافه نمایید.

ساخت دستگاه جوجه کشی به کمک جعبه چوبی:

این یک روش حرفه ای است و برای تخم هرنوع پرنده ی مناسب و کاربردی است.

این یک روش بسیار کم هزینه است اما نسبت به روش قبل هزینه بیشتری میخواهد و کاملا عملی و البته به دلیل استفاده از برق ۱۲ ولت کاملا ایمن برای ساخت دستگاه جوجه کشی در خانه می باشد که معمولا راندمان بالای ۷۰ درصد در جوجه کشی را باعث می شود و از هر ۴۸ عدد تخم مرغ معمولا ۳۵ عدد به جوجه تبدیل می گردد.

 1. یک جعبه به ابعاد طول ۵۰ سانتی متر، عرض ۵۰ سانتی متر و ارتفاع ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از MDF، نئوپان و یا از تخته بسازید. میتوانید از ظرف پلاستیکی نزدیک به این ابعاد نیز استفاده کنید.
 2. بعد از ساخت جعبه با استفاده از مته شماره ۵ و یا از طریق میخ سه یا چهار عدد سوراخ روی جعبه ایجاد نمایید.
 3. روی یک قطعه فلزی، چوبی و یا پلاستیکی به ابعاد حدودی ۱۰×۱۰ سانتی متری تعدادی پیج ببندید و المنت (هیتر) مخصوص به هواباتور را روی آن قرار داهید.
 4. یک کاسه آب نیمه پر در داخل جعبه قرار دهید.
 5. ترنر (شانه) همه کاره هواباتور را در داخل جعبه قرار دهید این شانه قابلیت جوجه کشی از ۴۸ عدد تخم مرغ و ۱۲۰ عدد تخم بلدرچین و کبک را داشته و برای همه پرنده گان قابل استفاده می باشد.
 6. دماسنج دیجیتال و برد الکترونیکی مخصوص هواباتور را بیرون از جعبه قرار دهید و به یک آداپتور معمولی ۱۲ ولت وصل نمایید سپس سوکت موتور روی شانه و همچنین سوکت المنت را به این برد وصل کنید و دماسنج را روی دمای ۳۷٫۷ تنظیم نمایید
 7. درب جعبه را ببندید و سعی کنید کمتر درب دستگاه را باز نمایید، تخم های شما در داخل دستگاه به صورت مداوم گرداننده و دمای داخل دستگاه شما به صورت مداوم روی ۳۷٫۷ تنظیم خواهد شد روز ۱۸ تخم ها را از شانه خارج و روی کف جعبه قرار دهید و آب کاسه را تا انتها پر نمایید و دما را روی گزینه ۳۷٫۲ تنظیم کنید و در طول سه روز بعد شاهد به دنیا آمدن جوجه هایتان باشید.
 8. برای نتیجه گیری بهتر می توانید یک فن کوچک ۸×۸ سانت تهیه کرده و به برد دماسنج دیجیتال دستگاه وصل نمایید.

اگر شما هم در ساخت ماشین جوجه کشی مهارت و تجربه ای دارید آن را در بخش نظرات همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x