exbonds
بدون دسته بندی

ساخت ریوم های مختلف در منزل، باغ شیشه‌ای درآمدزا

کسب درآمد از فروش انواع ریوم های تزئینی و مینیاتوری

ساخت ریوم در منزل یکی از فعالیت های تحت عنوان  کار در منزل محسوب می شود که به تازگی بازار خوبی را پیدا کرده است و خیلی از خانواده های ایران راغب به خرید این محصول هستند در وضعیت کنونی که بازار تراریوم  داغ شده است ساخت انواع ریوم ها از جمله تراریوم در منزل می تواند درآمد قابل توجهی داشته باشد اما برای ساخت تراریوم در منزل نیاز به فردی است که علاقه مند به گل و گیاه، خلاق و با سلیقه باشد.

به دلیل پایین بود هزینه های مواد اولیه برای ساخت تراریوم و عدم نیاز به دستگاه و یا تکنولوژی خاصی ساخت تراریوم در منزل می تواند منبع درآمد قابل ملاحظه ایی باشد.

ریوم چیست؟

ریوم فضایی شیشه ای است برای نگهداری گیاهان و جانوران کوچک مینیاتوری مورد استفاده قرار میگیرد.

ساخت ریوم ها:

به طور خلاصه:
تراریوم: تراریوم‌ ها محل نگهداری گیاهان مینیاتوری و رطوبت‌ پذیر هستند.
پالوداریوم: پالوداریم‌ ها مانند تراریوم‌ ها هستند با این تفاوت که در آن از آب استفاده می‌شود. همچنین می توان از پالوداریوم به عنوان آکواریوم نیمه پر نام برد.
ریپاریوم: ریپاریوم مانند پالوداریم هست با این تفاوت که محل مناسبی برای حیوانات دو زیست نیست و فقط ماهی‌ ها امکان زندگی در ریپاریوم‌ ها را دارند چون محل مناسبی برای حضور خشکی تعبیه نشده است.
ویواریوم: ویواریوم یک محل نگهداری از گیاهان و جانوران کوچک است. ویواریوم فضایی مشابه سازی شده با شرایط معمول زندگی جانداران در طبیعت است.
انسکتاریوم: انسکتاریوم بیش ترین کاربرد را در فضاهای آزمایشگاهی دارد. محققان برای مطالعه زندگی حشرات از این مدل استفاده می‌کنند.
فورمیکاریومک: فورمیکاریوم هم مانند انسکتاریوم بیش تر برای محققان و پژوهشگران کاربرد دارد. ولی اگر دوستدار این هستید که محلی برای زندگی مورچه‌ ها یا موریانه‌ ها در خانه‌ تان داشته باشید، فورمیکاریوم بهترین گزینه است.

ساخت ریوم های مختلف و کسب درآمد

ساخت تراریوم

تراریوم Terrarium محیطی مرطوب و مناسب برای انواع گیاهان فراهم میکند و زیبایی محیط را دو چندان می‌کند. اگر می‌خواهید گلخانه‌ای مینیاتوری داشته باشید، به جای چند گلدان کوچک با گل‌های متفاوت، از تراریوم یا باغ‌ شیشه‌ای که این روزها مد شده‌ است، استفاده کنید.

انواع گیاهان برگ پهن همچون انواع بگونیا، بنفشه آفریقایی، بروملیا، پوتوس، پپرومیا، پیله آ، پرسیاوشان، سرخس، سانسوریا، انواع عشقه، فیتونیا، کروتون، نیدولاریوم، مارانتا، فیکوس و گونه هایی از اریکا که باید متناسب با ابعاد تراریوم انتخاب شوند بسیار مناسب برای کاشت در تراریوم می باشند.

اکثر گیاهان کوچک آپارتمانی به خصوص آن‌هایی که در محیط مرطوب خوب رشد می‌کنند، مناسب تراریوم هستند.
تعداد گیاهان تراریوم به اندازه ظرف بستگی دارد. تراریوم را خیلی شلوغ نکنید و جا برای رشد گیاهان بگذارید.

ساخت پالوداریوم

پالوداریوم آکواریوم نیمه پر است؛ که این امکان را می دهد تا ماهی‌، گیاهان آبزی و غیر آبزی، دوزیستان، خزندگان و حتی حشرات در یک اکوسیستم شبیه سازی شده زندگی کنند. در پالوداریوم ها نیمی از فضای در اختیار توسط آب پر می شود و نیمی دیگر از آن با دکوری های غیر آبزی پر می شود. پالوداریوم ها محیطی بسیار مناسب برای زندگی قورباغه و یا سمندر بوده و به شما این اجازه را می دهد تا با ترکیب زندگی ماهی‌ها و گیاهان آبزی با حیوانات هوازی محیطی مرموز از طبیعت را ایجاد کنید.

ساخت ریپاریوم

ریپاریوم در واقع یکی از انواع جدید آکواریوم ها به حساب می آید که آکواریوم کاشته شده می باشد. این نوع از ریوم در واقع محیط ها و گیاهان حاشیه دریا، دریاچه و برکه را شبیه سازی کرده و روش کاشت گیاه در آن همانند روش کاشت معمولی می باشد. در ریپاریوم نیازی به تزریق دی‌اکسید کربن وجود ندارد و دیواره های آن جلبک نیز نخواهد گرفت؛ چراکه در این اکوسیستم گیاهان در حال رشد تمامی مواد زائد را حذف خواهند کرد. در این نوع از ریوم ها هر نوع گیاهی در کنار دیگری رشد کرده و یک پوشش طبیعی حاصل می شود که بسیار مورد علاقه ماهی ها خواهد بود.

ساخت ویواریوم

ویواریوم مناسب برای نگهداری ایگوانا، آفتاب‌پرست، مار، قورباغه و همستر می باشد که در کنار محیطی از گیاهان جایگاهی برای زندگی چنین حیواناتی نیز در نظر گرفته خواهد شد. ویواریوم ها به آکواریوم ها نیز شباهت زیادی داشته و تنها تفاوت آنها در گیاهانی است که داخل آنها رشد می کنند.

ساخت انسکتاریوم

این نوع از ریوم برای نگهداری حشرات مورد استفاده قرار می گیرد. انسکتاریوم دارای دو نمونه آزمایشگاهی تزیینی بوده که در مدل تزیینی آن برای نگهداری حشره خاص شرایط زندگی خاصی حال جنگل یا صحرا شبیه سازی می شود.

ساخت فورمیکاریوم

برای دیدن زندگی حشراتی است که به صورت دسته جمعی با یکدیگر زندگی می کنند، به طور مثال برای مورچه و موریانه استفاده از فورمیکاریوم انتخاب خوبی است و به سادگی می توان توسط فضای دو بعدی که بین دو شیشه قرار گرفته زندگی مورچه ها و یا موریانه ها را زیر نظر گرفت.

ساخت ریوم در منزل

ساخت ریوم در منزل یکی از فعالیت های تحت عنوان  کار در منزل محسوب می شود که به تازگی بازار خوبی را پیدا کرده است و خیلی از خانواده های ایران راغب به خرید این محصول هستند در وضعیت کنونی که بازار ریوم ها داغ شده است ساخت ریوم ها مخصوصاً تراریوم در منزل می تواند درآمد قابل توجهی داشته باشد اما برای ساخت تراریوم در منزل نیاز به فردی است که علاقه مند به گل و گیاه، خلاق و با سلیقه باشد.

به دلیل پایین بود هزینه های مواد اولیه برای ساخت ریوم ها و عدم نیاز به دستگاه و یا تکنولوژی خاصی ساخت ریوم در منزل می تواند منبع درآمد قابل ملاحظه ایی باشد.

برای ساخت ریوم در منزل نیاز به کلاس آموزشی نیست. سرمایه مورد نیاز برای این ایده زیر صد هزار تومان است. می توانید در گوگل جستجو کنید و ایده های خلاقانه خارجی  طراحی ریوم ها را ببینید و از آن ایده ها استفاده نمایید.

ابزار مورد نیاز برای ساخت یک تراریوم

وسایل مورد نیاز:

 1. ظرف شیشه ای
 2. صابون
 3. شن
 4. خاک
 5. گیاهان دلخواه

لایه های خاک تراریوم به ترتیب از ته ظرف:

 1. سنگریزه یا شن درشت
 2. لایه زغال
 3. لایه خزه
 4. مخلوط خاکی
 5. شن
 6. سنگ برای تزئین

طرز ساخت تراریوم

1. برای ساخت تراریوم یک ظرف شیشه ای مانند تنگ ماهی، آکواریوم، گلدان شیشه ای پارچ بزرگ بلور یا حتی شیشه مربا انتخاب کنید. سپس ظرف را با آب گرم و صابون بشوئید و خشک کنید.

2. یک لایه سنگریزه داخل ظرف بریزید و برای زهکشی بهتر و پوسیده نشدن ریشه و از بین نرفتن گیاه سعی کنید مقدار بیشتری از سنگریزه ها به یک سمت دیواره ظرف متمایل باشند. میزان مواد زهکشی به اندازه و شکل ظرف بستگی دارد.

3. 2 قاشق غذاخوری زغال چوب فعال برای جذب بوهای ناخوشایند ناشی ازآبیاری روی شن بپاشید. این کار از رشد قارچها جلوگیری می کند. زغال هوا را تازه نگه می دارد و برای زمانی که محیط تراریوم را بسته نگه می دارید، ضروری است.

4. خاک گلکاری را طوری به ظرف اضافه نمایید تا روی شن و زغال چوب را بپوشاند، این خاک سبک باید ¼ عمق ظرف باشد. می توان از خاکهای گلدانی بسته بندی شده که استرلیزه هم هستند استفاده کرد یا اینکه از مخلوط خاک باغچه و پیت ماس محیط کشت را تهیه کرد. خاک باید نرم، دارای زهکشی خوب و بدون کود باشد.

اگر میخواهید یک باغ کاکتوس ایجاد کنید از خاک زبر که از یک قسمت خاک و یک قسمت شن تشکیل شده است استفاده کنید.

گیاهان را قبل از درآوردن از گلدان اولیه به دقت بررسی کنید تا کاملا سالم باشند. گیاهان را در یک بسته پلاستیکی برای دو هفته قبل از کاشت در تراریوم قرار دهید، اگر بیماری وجود داشته باشد روی شاخ و برگ و ساقه نمایان می شود.

5. بهتر است قبل از کاشت ترتیب جای گیری آنرا مشخص کنید. گیاهان نباید خیلی نزدیک هم کاشته شوند، بلکه باید فضای کافی برای هر کدام از آنها در نظر گرفته شود.

گیاه را آرام تکان دهید تا خاک اضافی بدون صدمه دیدن ریشه ها از آن جدا شود. سپس خاک را کمی گود کنید و گیاه را بکارید و دور ریشه ها را با خاک بپوشانید. دقت کنید گیاه باید طوری مستقر شود که پایه گیاه همسطح سطح بالای خاک باشد. اجازه ندهید که پایه گیاه بالاتر از سطح خاک قرار گیرد.

6. بعد از کاشت گیاهان، برای تزئین تراریوم از تخته سنگ، چوب شکسته، خزه و چیزهای دیگراستفاده کنید.

7. با در پوش یا سینی شیشه ای ظرف را بپوشانید تا ارتباط با محیط قطع شود و جنگل بارانی مینیاتوری ایجاد گردد.

8. گیاهان پوسیده را جابجا کنید و اگر گیاهی در تراریوم پوسیده شد، در پوش را حرکت دهید تا ظرف خشک شود. هر برگی که می میرد یا گیاهی که شروع به پوسیدگی می کند قبل از اینکه مشکل به سایر گیاهان نیز سرایت کند باید سریع از بین برود. بعد از چند هفته تراریوم استقرار پیدا می کند و خطر بیماری ها کاهش پیدا می کند.

• دیگر ریوم ها را هم میتوانید به همین صورت با ایجاد محیطی نزدیک به محیط طبیعی زندگی گیاهان و حیوانات همراه با برآورده کردن نیازهای اولیه هر کدام درست کنید.

سوالات متداول

دمای مطلوب برای تراریوم چقدر است؟
معمولا از دمای بین 13 تا 26 درجه را میتوان دمای مطلوب نام برد.

تراریوم به چه میزان نور نیاز دارد؟
هر گیاهی برای انجام عمل فتوسنتز نیاز به نور دارد. برای تامین نور تراریوم‌ ها معمولا از نور مصنوعی استفاده می‌ کنند. چنانچه قصد دارید از نور طبیعی استفاده کنید باید نور به صورت غیر مستقیم باشد.

چه راهکاری برای جلوگیری از خم شدن گیاهان به سمت نور وجود دارد؟
گیاهان به طور طبیعی به سمت نور خم می شوند برای جلوگیری از این کار بهتر است هر چند روز یکبار تراریوم را به سمت مخالف بچرخانید.

چطور بفهمیم گیاه داخل تراریوم نیاز به آبیاری دارد؟
نباید زمانی که سطح خاک مرطوب است به گیاه آب بدهید. ابتدا انگشت خود را بر روی خاک قرار دهید در صورتی که خشک بود مقدار کمی بر روی سطح خاک آب بپاشید.

فرق ریپاریوم با آکواریوم در چیست؟
در ریپاریوم گیاهان رنگارنگ و زیادی قرارگرفته که باعث می شود ماهی‌ ها به راحتی در پشت گیاهان رفته و احساس آرامش و امنیت کنند ولی در آکواریوم از گیاهان کمی استفاده می شود.

انواع ویواریوم‌ ها کدام است؟
ویواریوم‌ ها انواع مختلفی دارند مانند ویواریوم دوزیستان، ویواریوم خزندگان، ویواریوم چرندگان و …

فروش ریوم های ساخته شده

شما میتوانید ریوم های ساخته شده خود را به کمک اینترنت با ایجاد یک کانال یا پیج در شبکه های اجتماعی به فروش برسانید یا اینکه در مغازه های مرتبط با لوازم تزئینی و دکوراسیون خانگی قرار دهید تا بتوانید بفروشید. مطمئن باشید که فروش خوبی خواهد داشت چون چیزی نوع و زیباست و هر کسی در نگاه اول عاشق آن میشود.

این تنگ های زیبا مینیاتوری با این که خیلی راحت و کم هزینه درست میشوند قیمت های بالای دارند و میتوانند درآمد خوبی را برای سازنده آن ایجاد کند.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن