دانستنی‌های ارز دیجیتالمقالات آموزشی

سافت فورک soft fork چیست؟

سافت فورک در ارز دیجیتال

یک سافت فورک (شاخه نرم) تغییری در پروتکل ارز رمزنگاری شده است که در آن تنها بلاکها و تراکنشهای معتبر قبلی، نامعتبر می شوند. از آنجا که بلاکهای قبلی، بلاکهای جدید را به عنوان معتبر شناسایی می کنند، یک سافت فورک(شاخه نرم) سازگار با قبل است. برای انجام این گونه از فورک تنها لازم است اکثریت ماینر ها آن را به کار گیرند تا قونین جدید اعمال شود.

فورک به 2 نوع: هارد فورک و سافت فورک تقسیم میشود.

سافت فورک (انشعاب نرم)

سافت فورک­ها، فورک ­های سازگار با قبل هستند یعنی گره ­های (nodes) ارتقاء داده شده می­توانند از ویژگی­های جدید استفاده کنند در حالی که گره­ های قدیمی هنوز هم کار می­ کنند اما قابلیت های جدیدی ندارند. ارتقاء اخیر سگویت (SegWit)، یک نمونه­ی عالی از سافت فورک می­باشد.

در زمینه تکنولوژی زنجیره بلوکی، یک سافت فورک، تغییری در پروتکل نرم افزار است که تنها بلوک/تراکنش هایی را که قبلا معتبر بودند، نامعتبر میسازد. از آنجا که اعضای قبلی، هنوز بلوک های جدید را معتبر قلمداد میکنند، سافت فورک پس ­سازگاری یا سازگاری عقبرو دارد. برای یک سافت فورک، تنها به رای اکثریت ماینر ها برای اعمال قوانین جدید نیاز دارد؛ برخلاف هارد فورک که همه اعضا باید بر روی آن و نسخه جدید توافق کنند.

سافت فورک چه زمانی است؟

سافت‌فورک (Soft fotk) زمانی است که مجموعه قوانین محکم شده است و قوانین زرد کاملا توسط قوانین قرمز پوشانده می شوند. این مدل برای اجرایی شدن قوانین تنها نیاز به ارتقای اکثریت استخراج کنندگان دارد.
انشعاب زمانی می تواند اتفاق بیافتد که استخراج کننده ای یک بلاک قرمز تولید کند. کاربرانی که از مجموعه قوانین قرمز استفاده می کنند آن زنجیره را دنبال خواهند کرد و کاربرانی که از مجموعه قوانین زرد استفاده می کنند، زنجیره نارنجی را دنبال خواهند کرد. در این حالت اگر اکثریت قدرت هش شروع به اجرای قوانین نارنجی کند، زنجیره قرمز یتیم خواهد شد. این مدل از شاخه (فورک) قبلا بارها در تاریخچه بیت کوین با تغییراتی مثل BIP666، CSV، CLTV و همچنین سافت‌فورک پیشنهادی سگویت اتفاق افتاده است.

سافت‌فورک هم مانند هارد فورک به 3 بخش سازگار، نیمه سازگار و ناسازگار تقسیم میشود.

بسیاری از افراد سوظن هایی نسبت به سافت فورک دارند چرا که به کاربران اجازه انتخاب نمی دهد. ذات بیت کوین و کلیه بلاک چین هایی که بر پایه proof-of-work هستند.

مکانیزم سافت‌فورک

با توجه به مجموعه ای از بلوک های معتبر، شما می توانید هر زیر مجموعه ای از این بلوک ها را قبول کنید و همچنین بلوک های زیر مجموعه نیز میتوانند بلوک های معتبر را بپذیرند، که همه معتبر خواهند بود.
Softfork قوانین را تغییر می دهد به طوری که فقط یک زیر مجموعه از بلوک هایی که قبلا معتبر بودند باقی می ماند.
اغلب softforks معاملات خاصی را غیرفعال می کنند، مثلا: می تواند هر معامله ای را که بیش از 1KB نامعتبر است (نه این که لزوما مطلوب باشد) انجام دهد.

[votes: 0 Rating: 0]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها
اصطلاحات ارزهای دیجیتال فورک

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن