zolorex
vitrinnet
iraniantraders

irandogebank

UMO-Finance | Innovations

dogeminers

stablecryptocapital amadeusbank
ارز دیجیتال و کریپتومقالات آموزشی

سالیدیتی Solidity چیست؟ | زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند

زبان یرنامه نویسی بیت کوین و اتریوم

ai-trader usdsolution

سالیدیتی Solidity زبان برنامه‌ نویسی منشعب از زبان ++C است و یک زبان برنامه نویسی سطح بالا یا زبان برنامه‌نویسی بلندتراز (High-level programming language) است که نسبت به زبان برنامه‌نویسی سطح پایین راحت‌تر قابل استفاده و قابل حمل بین سیستم‌های متفاوت و دارای انتزاع بیشتری هستند. این زبان برنامه نویسی برای کار با تکنولوژی جدید بلاک چین طراحی شده است که برای توسعه قراردادهای هوشمند روی بلاک چین اتریوم استفاده می‌شود.

سالیدیتی Solidity زبان برنامه‌نویسی بیت‌کوین و زبان قراردادهای هوشمند اتریوم می‌باشد.

سالیدیتی Solidity

برای اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه وسیع‌تر، قراردادهای هوشمند اتریوم به وجود آمدند. اتریوم به دلیل استفاده ماشین جازی تورینگ در یک بلاک چین برای اولین، موفق به ایجاد یک چیز بسیار خاص شده است. این یعنی قراردادهای هوشمند اتریوم ازلحاظ تئوری می‌توانند از پس تمامی عملیات‌های محاسباتی بربیایند. به‌عبارت‌دیگر، هر برنامه‌ای را می‌توان بر پایه اتریوم اجرا کرد.

زبان برنامه نویسی solidity یک ابزار است که از آن برای تولید کد سطح ماشین استفاده می‌ کنیم تا بتوانیم بر روی EVM اجرا نماییم. solidity یک زبان برنامه ‌نویسی با یک کامپایلر است که کد سطح بالا و خوانا برای انسان را برداشته و آن را به دستور های ساده مانند «put data into a register»، «add data from two registers»، «jump back to instruction at memory point xxxxx» تبدیل می‌ کند که اساس برنامه اجرایی هر ریز پردازنده را تشکیل می‌ دهند.

بنابراین زبان برنامه ‌نویسی solidity تنها یکی از چندین زبانی است که می‌ توانند به بایت ‌کد (bytecode) EVM  کامپایل شوند؛ زبان برنامه نویسی دیگری که کار مشابهی انجام می ‌دهد Serpent نام دارد. هر زبان برنامه نویسی ممکن است تعدادی ابزار کامپایلر داشته باشد اما همه ‌ی آن ‌ها یک کار، یعنی همان تولید بایت کد EVM در سطح ماشین برای اجرا شدن در نود های اتریوم، که سرانجام به پرداخت می‌ انجامد را انجام می ‌دهند.

آموزش زبان برنامه نویسی Solidity

در این زبان از زبان های برنامه نویسی پایتون، سی پلاس پلاس و جاوا اسکریپت الهام گرفته شده و برای کار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین برای افرادی که پیش از این با زبان های پایتون، سی پلاس پلاس یا جاوا اسکریپت کار کردند، یادگیری برنامه نویسی سالیدیتی بسیار ساده تر است.

محیط Remix نام محیطی آنلاین است که توسط خود اتریوم ارائه شده و یکی از بهترین ابزارها برای کار با زبان سالیدیتی است. لینک سایت Remix

مثال:

contract GavCoin
{
mapping(address=>uint) balances;
uint constant totalCoins = 100000000000;

/// Endows creator of contract with 1m GAV.
function GavCoin(){
balances[msg.sender] = totalCoins;
}

/// Send $((valueInmGAV / 1000).fixed(0,3)) GAV from the account of $(message.caller.address()), to an account accessible only by $(to.address()).
function send(address to, uint256 valueInmGAV) {
if (balances[msg.sender] >= valueInmGAV) {
balances[to] += valueInmGAV;
balances[msg.sender] -= valueInmGAV;
}
}

/// getter function for the balance
function balance(address who) constant returns (uint256 balanceInmGAV) {
balanceInmGAV = balances[who];
}

}
برچسب ها

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن