exbonds
مقالات کسب و کار

سایت تقلبی بانک ها را بشناسیم

چگونه مورد سرقت اینترنتی واقع نشویم

بسیاری از کلاهبرداری های اینترنتی هنگام خریدهای آنلاین و از طریق سایت تقلبی بانک ها اتفاق می افتد. این روزها که ما بیشتر از همیشه خریدهای خودمان را به صورت اینترنتی انجام می دهیم باید بتوانیم درگاه های پرداخت جعلی و سایت تقلبی بانک ها را بشناسیم. شما هنگام استفاده از صفحات بانکی اطلاعات مهمی را در آن ها وارد می کنید که به راحتی می تواند توسط کلاهبرداران مورد سوء استفاده قرار بگیرد. به گزارش همشهری، کلاه‌برداری اینترنتی با استفاده از روش‌های مختلف برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی در کشور بسیار گسترده شده است. طبق اعلام پلیس فتا در سال 97، 20 تا 25 هزار پرونده برداشت غیرمجاز که بخش زیادی از آن به خاطر ناآگاهی مردمی بوده وجود دارد. همچنین بانک مرکزی نیز از مردم خواسته با توجه به فضای نا امن پیش آمده حواس خود را هنگام وارد کردن اطلاعات کارت خود در درگاه های پرداخت اینترنتی جمع کنند.

فیشینگ چیست؟

فیشینگ به جعل دقیق یک وبگاه معتبر مانند درگاه اینترنتی بانک ها ، درگاه وردو به حساب کاربری مثل ایمیل و… گفته می شود. در این روش شما از طریق یک تبلیغات یا هرچیز دیگر به سایت تقلبی بانک هداین می شوید و سپس از شما خواسته می شود تا اطلاعات شخصی خود و کارتتان را در آن جا وارد کنید. در واقع هدف اصلی فیشینگ به دستآوردن اطلاعات شخصی است. فیشینگ‌ها معمولا شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های پرداخت آنلاین را هدف حمله خود قرار می‌دهند. طبق آمار پلیس فتا، فیشینگ رتبه نخست جرایم اینترنتی کشور را به خود اختصاص داده است. فیشر ها با کپی کردن رابط گرافیکی یک وب گاه معتبر و طراحی سایت تقلبی بانک شماره ی کارت، CVV2 ، رمزدوم و… شما را به دست می آورند و در فرصتی مناسب اقدام به خالی کردن حساب شما می کنند. بنابراین یکی از راه های جلوگیری از این کلاهبرداری های اینترنتی تشخیص وب گاه جعلی و واقعی از یکدیگر است.

روش های تشخیص سایت تقلبی بانک ها

در دسکتاپ فیشینگ که روش پیشرفته ی فیشینگ است شما نمی توانید به راحتی سایت تقلبی بانک را تشخیص دهید زیرا حتی آدرس سایت تقلبی با آدرس سایت اصلی یکسان است. اما نیازی نیست بترسید. راه هایی برای تفکیک سایت تقلبی بانک از صفحه ی اصلی پرداخت وجود دارد. در ابتدا لازم است شما آدرس پرداخت الکترونیک بانک خود را به خوبی بشناسید. زیرا هیچ هکری نمی تواند آن را سرقت کند. آدرس صحیح دروازه های پرداخت بانک ها از این قرار است:
آدرس پرداخت اینترنتی بانک سامان:https://sep.shaparak.ir/
آدرس پرداخت اینترنتی بانک پارسیان:https://pec.shaparak.ir
آدرس پرداخت اینترنتی بانک پاسارگاد:https://pep.shaparak.ir
آدرس پرداخت اینترنتی بانک ملت: https://bpm.shaparak.ir
علاوه بر این مورد راه های دیگری نیز برای تشخیص وجود دارد که به صورت زیرهستند.

ارتباط ایمن

اگر در کنار نوار آدرس اینترنتی صفحه پرداخت بانک، علامت قفل یا عبارت https:// درج نشده باشد، آدرس درگاه پرداخت قطعا جعلی است. به حرف S در عبارت https دقت کنید زیرا وجود آن اهمیت دارد. و همچنین علامت قفل نیز نباید جعلی باشد و با کلیک روی آن لازم است گزینه های مربوطه نمایش داده شوند.

آدرس صفحه ی پرداخت

بعد از ارتباط ایمن آدرس صفحه را چک کنید تا مطمئن شوید همان آدرس درگاه اینترنتی است و حرفی کم یا زیاد ندارد.

تست صفحه با آدرس غلط

برای تست سایت تقلبی بانک ابتدا یکبار اطلاعات کارت را غلط وارد کنید. اگر درگاه اینترنتی معتبر باشد و به سامانه ی بانک مرکزی و شاپرک متصل باشد اخطار می دهد که اطلاعات شما غلط است. اما اگر پس از انجام این کار اخطاری دریافت نکردید بدانید پای یک کلاهبرداری در میان است.

افزونه ی ضد فیشینگ

شما می توانید با نصب برنامه ی ضد فیشینگ (EXTENTION) بر روی مرورگر خود هنگامی که وارد یک درگاه پرداخت جعلی می شوید پیام هشدار دریافت کنید.

رفرش کنید

یکی دیگر از راه‌های تشخیص سایت تقلبی بانک رفرش کردن صفحه است. در صورتی که ترتیب شماره‌ها در صفحه کلید مجازی تغییر نکند، شما وارد یک صفحه درگاه تقلبی شده‌اید.

رمز پویا را جدی بگیرید

رمز پویا یکی از تدابیر موثر در مقابله با فیشینگ و کسانی است که با ساختن سایت تقلبی بانک ها قصد سرقت از شما را دارند. رمز پویا رمزی است که شما فقط یکبار از آن استفاده می کنید و بعد تغییر می کند. بسته به بانک صادر کننده شما 30 ثانیه تا یک دقیقه وقت دارید تا قبل از تغییر رمز از آن استفاده کنید.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن