معاملات آنلاین

سبد گردانی و صندوق های سرمایه گذاری

انواع سبدگردانی صندوق های سرمایه گذاری

سبد گردانی و صندوق های سرمایه گذاری روش های سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس هستند. ابتدا مقاله روش های سرمایه گذاری در بورس را مطالعه کنید. برای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس فقط از این دو روش می توان استفاده کرد. در روش اول فرد سرمایه گذار با یک شرکت سبد گردانی قرار داد می بند. در این شرکت ها سرمایه شما در اختیار یک تریدر یا معامله گر با تجربه قرار می گیرد. این فرد با استفاده از مهارت و تجربه خود سبدی از سهام های مختلف برای سرمایه گذار درست می کند. هدف از تشکیل این سبد افزایش سرمایه سرمایه گذار و رسیدن به سود است. در روش دوم شما با استفاده از سرمایه خود در یک صندوق سرمایه گذاری مشارکت کمی کنید. این صندوق ها با سرمایه افراد مختلف تشکیل می شوند. افراد با توجه به سرمایه خود در سود صندوق شریک هستند.

شرکت های سبد گردانی

استفاده از شرکت های سبد گردانی یکی از روش های سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس است. کار سبد گردان این است که با توجه به شرایط سرمایه گذاری سبدی حاوی سهام های مختلف تشکیل بدهد. منظور از شرایط سرمایه گذری اهداف و ریسک پذیری سرمایه گذار است. مثلا سرمایه گذار هنگام بستن قرار داد با شرکت سبد گردانی ذکر می کند که می خواهد سودی متوسط و بدون ریسک داشته باشد. سبد گران هم با توجه به این خواسته ها معاملات را انجام می دهد. سبد گردان باید فردی با تجربه و با مهارت باشد. یک سبد گردان قطعا باید بر تحلیل های تکنیکال و بنیادین مسلط باشد.معمولا مدت زمان این قرار داد ها یک ساله است اما بعضی شرکت ها قرار داد های چند ساله نیز می بندند.شرکت های سبد گردانی معمولا هیچ مسئولیتی در قبال ضرر احتمالی معاملات قبول نمی کنند. سرمایه گذار قبلا از عقد قرار داد باید در مورد صلاحیت و قانونی بودن ان شرکت تحقیق کند. یکی از بهترین راه های تحقیق در مورد شرکت های سبد گردانی پرس و جو از مشتری های آنها است.

شما می توانید با سبد گردان های شخصی نیز برای انجام معاملات استفاده کنید. هرچند این روش به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا احتمال کلاه برداری در ان بسیار بالا است. این احتمال کلاه برداری در سبد گردانی و صندوق های سرمایه گذاری یکسان .توجه داشته باشید که در روش استفاده از سبد گردانی شما معاملات را کنترل نمی کنید ولی معاملات با اسم شما انجام می شوند.در ایران قرار داد با شرکت های سبد گردانی تحت مجوز سازمان بورس بسته می شوند. بین 20 تا 30 درصد از سود حاصل از معاملات به شرکت سبد گردانی تعلق دارد.

مزایا و معایب شرکت های سبد گردانی

اگر شما بخواهید با یک شخص حقیقی یا همان تریدر با تجربه قرار داد ببندید در واقع یک ریسک بزرگ را قبول می کنید. بارها دیده شده بعضی از این افراد کلاه برداری می کنند و مبلغ سود حاصل از معاملات را به درستی اعلام نمی کنند. شرکت های سبد گردانی ولی این مشکلات را ندارند چون به صورت رسمی ثبت شده اند. قطعا وقتی یک فرد متخصص و با تجربه دارائی را مدیریت می کند خیال سرمایه گذار راحت تر است. احتمال رسیدن به سود خوب و پول بیشتر با سبد گرانی این افراد بالا است. شما ولی باید راجب تجربه و توانایی سبدگردان ها نیز به اطمینان برسید. اگر سبد گردان فردی کم مهارت و بی تجربه باشد ممکن است سرمایه شما حتی به صفر برسد. شما باید تمام این موارد را در نظر بگیرید و تصمیم مناسب را بگیرید.

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری حامل سرمایه چندین فرد متفاوت است. شما می توانید پول خود را در این صندوق ها سرمایه گذاری کنید.در واقع با سرمایه جمع شده در این صندوق ها سبدی از اوراق بهادار و سهام ها تشکیل می شود. همه افراد با توجه به سرمایه خود در این صندوق سهم دارند. وقتی شما در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنید در سود و ضرر آنها شریک می شوید. وقتی صندوق سود کند هر فرد با توجه به میزان سرمایه ای که در صندوق دارد سود دریافت می کند. همان طور که گفته شد این صندوق ها از سرمایه افراد مختلف تشکیل شده است. سبد گردانی و صندوق های سرمایه گذاری در این مورد اشتراک دارند.

برای آسانی محاسبات دارایی افراد چیزی به نام واحد (UNIT) تعریف شده. هر واحد 100 هزار تومان ارزش دارد. در واقع وقتی که شما می خواهید در یک صندوق سرمایه گذاری کنید واحد می خرید. این نشان می دهد که حتی با مبالغ خیلی کم نیز می شود در بورس سرمایه گذاری کرد. لازم به ذکر است این صندوق ها به نوعی کارمزد نیز دریافت می کنند. بعضی از صندوق ها سالیانه 1.5 درصد از مبلغ سرمایه گذاری را به عنوان کارمزد می گیرند. توجه کنید که گفته شد از مبلغ سرمایه گذاری نه از سود.

مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری

گفتیم که صندوق های سرمایه گذاری حامل سبد هایی هستند که در آن سهام های مختلف و اوراق بهادار وجود دارد. این سبد و معاملات توسط افراد باتجربه،بامهارت و حرفه ای مدیریت می شود. فعالیت این شرکت ها به صورت رسمی ثبت و اعلام می شود. در ایران سازمان بورس بر فعالیت این صندوق ها نظارت دارد. یکی دیگر از مزایای خیلی خوب این صندوق ها این است که سرمایه گذار دیگر پول اضافه برای مشورت،تحلیل و هزینه های خرید و فروش را پرداخت نمی کند.

امکان دارد شرایطی پیش بیاید که سرمایه گذاری سرمایه خود را نیاز داشته باشد. زمانی که ما در صندوق های سرمایه گذاری سرمایه گذاری کرده اید می تواند هر وقت که نیاز داشتید سرمایه خود را دریافت کنید. سودی که این صندوق ها می دهند ثابت نیست و با توجه به وضعیت اوراق بهادار تغییر می کند.

سبد گردانی یا صندوق های سرمایه گذاری؟؟

این که کدام یک از این روش ها بهتر است به خود سرمایه گذار بستگی دارد. شما مزایا و معایب هر دو روش را بعد از خواندن این مقاله می دانید و باید با توجه به این مسائل تصمیم بگیرید. اگر تصمیم گیری در این موضوع برای شما دشوار است سعی کنید با یک مشاور مالی بی طرف مشورت کنید. سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری یک تفاوت دارند. در سبد گردانی معاملات با نام شما انجام می شود یعنی شما رسما مالک سهام ها هستید. در صندوق های سرمایه گذاری ولی سرمایه گذار در واقع حکم شریک را دارد. این موضوع تفاوت سبد گردانی و صندوق های سرمایه گذاری است. شرکت های سبد گردانی و صندوق های سرمایه گذاری یک ویژگی مشترک نیز دارند. هر دو گروه در قبال ضرر احتمالی مسئولیتی قبول نمی کنند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x