YESSS
wssavior

BSFinance.biz - 6500% AFTER 90 DAYS
dogeminers-biz

طرح توجیهی و فرصت های سرمایه‌گذاریکارآفرینی و اشتغالزایی

سرمایه‌گذاری در تولید پرلیت (طلای سفید)

همه چیز در مورد پرلیت، شرایط تولید، مصارف پرلیت، سود‌آوری پرلیت

تولید پرلیت ، شرایط تولید پرلیت، مصارف پرلیت، سود‌آوری پرلیت

پرلیت چیست؟ تولید پرلیت

پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی با ترکیب اسیدی تا حد واسط است که در محیط آب و یا مرطوب تشکیل می‌شود. پرلیت دارای بافت شیشه‌ای است و به سبب همراه داشتن آب ، اشکال کروی در آن ایجاد شده است. میزان آب همراه با پرلیت در حدود 2 تا 5 درصد است.

مشخصات عمومی پرلیت:
رنگ: سفید
درخشندگی: 70 تا 80 درصد
ضريب شکست نور: 47/1
وزن مخصوص: 4/2- 2/2
بالک دانسیته: 32 تا 60کیلوگرم بر متر مکعب
pH:خنثی (درمحدوده 5/6 تا 8)
جذب روغن: 50 تا 100 گرم روغن بر گرم پرلیت
نقطه نرمی: حدود 871 الی1093 درجه سلسیوس
نقطه ذوب: حدود 1260 الی1343 درجه سلسیوس
درصد رطوبت: کمتر از 0.5% درصد
گرمای ویژه: J/kg.k 387
ضریب انتقال حرارت در شرایط سرد مخزن و فشار نیتروژن: 0.029 W/m.k – 0.025

پرلیت نوعی سنگ شیشه‌ای آتشفشانی با ترکیب سیلیکات آلومینیم است که به دلیل فعالیت‌های آتشفشانی دارای آب ماگمایی می‌باشد. وجه تمایز آن با سایر سنگ‌ها در این است که در اثر حرارت بالا تا حداکثر ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد به سرعت منبسط شده و در اثر شوک حرارتی بسته به نوع ترکیب سنگ اولیه از ۴ تا ۲۰ برابر افزایش حجم یافته که همانند دانه‌های ذرت شکفته و بصورت حباب‌های ریز شیشه‌ای مانند در می‌آیند و به ماده‌ای با وزن مخصوص بسیار پایین (۱۵۰ – ۷۵ کیلوگرم بر متر مکعب) تبدیل می‌شود. تولید پرلیت

پرلیت با ترکیب اسیدی تا حد واسط است که در محیط آب و یا مرطوب تشکیل می‌شود. پرلیت دارای بافت شیشه‌ای است و به سبب همراه داشتن آب، اشکال کروی در آن ایجاد شده است و ذخایر انبوهی درجنوب استان اردبیل نیز وجود دارد. بزرگ‌ترین معادن پرلیت در ایران و آمریکا قرار دارد.

پرلیت خام:
پرلیت خام در صنایعی همچون سرامیک، سانیره‌ها، ساخت الکترود، تهیه سیمان، مواد منفجره، متالوژی، تولید زئولیت مصنوعی، فیلتر و صافی و ساخت فیبر شیشه‌ای کاربرد دارد.

به عقیده کارشناسان، بهترین نوع پرلیت دنیا در ایران یافت می‌شود از‌این‌رو لزوم توجه به استخراج و تولید این ماده معدنی و استفاده از آن در صنایع دیگر به روشنی مزیت‌هایی را برای اقتصاد کشور به دنبال خواهد داشت. بیشترین معادن پرلیت شناخته شده در ایران در تبریز و لرستان قرار دارد.

از‌این‌رو برای سرمایه‌گذاری دراین صنعت شهر‌های اطراف این معادن بیشترین مزیت را دارند و مهم‌ترین دلیل برای این توصیه چگالی پایین و سبک بودن این ماده معدنی و در نتیجه هزینه‌های بالای حمل آن است‌. در فرآیند تولید پرلیت مهم‌ترین عامل، آشنایی با شیوه‌های تولید و دانش فنی به منظور فرآوری آن با دانه‌بندی‌های مناسب جهت کاربرد در صنایع مختلف است‌.

به‌طور‌کلی سرمایه‌گذاری در صنعت پرلیت به سه بخش کلی شامل سرمایه‌گذاری در استخراج پرلیت، سرمایه‌گذاری در فرآوری و دانه‌بندی پرلیت خام و بالاخره سرمایه‌گذاری در محصولات کاربردی از پرلیت فرآوری شده در صنایع مختلف تقسیم‌بندی می‌شود که برای ورود به هر بخش سرمایه‌گذاری متفاوتی را می‌طلبد. سرمایه‌گذاری در استخراج پرلیت در شرایط فعلی که تولید پرلیت خام در کشور بیش از نیاز بازار است پیشنهاد نمی‌شود. بنابراین بهتر است در دو بخش دیگر کار سرمایه‌گذاری کنید‌‌. تولید پرلیت

مصارف پرلیت در کشاورزی

پرلیت در کشاورزی کاربرد فراوان دارد. 3 تا 4 برابر وزن خود آب را جذب می کند. در کشت هیدروپونیک (کشت بدون خاک)، گلخانه ها و نهالستان ها قابل استفاده است. بهترین بسترهای کشت ترکیبی از پرلیت و پامیس و نیز ترکیبی از پرلیت و پیت ماس می باشد.

مزایا:
• بستر مناسب جهت کاشت گیاه و رشد و پرورش بذر
• اصلاح سیستم هوادهی و آب دهی خاک
• قدرت نگهداری آب و موادغذایی و تغذیه مداوم گیاه
• عدم ایجاد تغییر ناگهانی در دمای خاک
• استریل بودن از نظر بهداشتی و جلوگیری از اثرات منفی علف های هرز و حشرات موذی
• نفوذ و پخش یکسان آب در خاک
• دارا بودن PH خنثی در حد 5/7-5/6 و جلوگیری از هر گونه اختلال در ریشه

مصارف پرلیت در صنعت

پرلیت با توجه به ویژگی های خاص خود کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارد. به طور خلاصه برخی از این کاربردها عبارت اند از:
• به عنوان سرباره گیر در صنایع ذوب فلزات
• به عنوان سنگدانه سبک جهت تولید بلوک های سبک
• به عنوان ساینده درتهیه خمیر دندان و سایر مواد ساینده
• در نیروگاه ها برای حفاظت و جلوگیری از افت حرارت های بالا
• در پالایشگاه ها و صنایع پتروشیمی برای ایزولاسیون بدنه تانک ها
• جهت تولید انواع نشاء در کشاورزی بدون خاک (کشاورزی هیدروژونیک)
• در کپسول های انواع گاز ها برای ممانعت از بالا رفتن درجات حرارت پایین
• به عنوان فیلتر در صنایع مختلف از جمله: دارویی و غذایی و نوشابه سازی
• به عنوان سبک کننده خاک و مکمل کودهای شیمیایی در صنایع کشاورزی
• به عنوان پرکننده در صنایع کاغذ سازی و پلاستیک سازی و کاشی و سرامیک سازی
• جهت آب بندی در چاه های حفاری در صنعت نفت و تونل سازی در صنعت ساختمان
• جهت رطوبت رسانی مطلوب به ریشه گیاهان در صنعت پرورش گل و تولیدات گل خانه ای
• در زیست محیطی برای رفع آلودگی های نفتی در سواحل، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و یا کارگاه هایی که با روغن و مواد آلوده نفتی سر و کار دارند

منابع پرلیت در ایران

ذخایر بزرگی از پرلیت در شرق جاده میانه – تبریز در ناحیه سفید خانه (۴۶ کیلومتری شمال شرقی میانه) ، اطراف آبادی طارم (در غرب میانه) کشف گردیده است. میزان ذخیره معدن سفید خانه در حدود ۵۰ میلیون تن گزارش گردیده است. با اکتشافات انجام شده توسط اداره کل معادن و فلزات خراسان ، ذخایر با ارزشی در اطراف بیرجند ، فردوس و طبس کشف گردیده است. در دیگر نقاط ایران و از جمله در استان سیستان و بلوچستان و شهرهای نایین و کاشان نیز ذخایر پرلیت کشف شده است.

سرمایه‌ موردنیاز

برای سرمایه‌گذاری در فرآوری پرلیت به سرمایه‌ای در حدود ۷۰۰ میلیون تومان نیاز دارید. از این مبلغ ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون برای تجهیز خط تولید کارخانه است، حدود ۳۰۰ میلیون هم برای اجرای عملیات ساختمانی نیاز دارید، مابقی سرمایه را هم باید برای تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش کار درنظر بگیرید‌‌. مهم‌ترین فضای سرمایه‌گذاری در صنعت پرلیت در تولید محصولات کاربردی از پرلیت است که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب آینده خوبی را برای آن متصور بود‌‌. تولید پرلیت

به دلیل گستردگی حوزه فعالیت در این بخش نمی‌توان در رابطه با سرمایه‌گذاری در این زمینه سخنی به میان آورد‌‌. اما آنچه کارشناسان به آن اعتقاد دارند سطوح مختلف سرمایه‌گذاری در این بخش است که سرمایه‌گذاران مختلف با سطوح سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیارد تومان می‌توانند در صنایع کاربردی پرلیت در ایران وارد شوند‌‌. توصیه ما به شما سرمایه‌گذاری در فرآوری و تولید چندین نوع محصول است که به این ترتیب میزان ریسک سرمایه‌گذاری شما تا حد زیادی کاهش خواهد یافت‌‌.

سود‌آوری پرلیت

در رابطه با سود‌آوری سرمایه‌گذاری در این صنعت نکته مهم این است که در حال حاضر کاربرد‌ها و تولیدات حاصل از پرلیت در بازار ایران شناخته شده نیست، به همین دلیل باید راه دشواری برای تغییر ذائقه مردم پیمود اما آنچه مسلم است در صورت بازاریابی و تبلیغات مناسب این محصول می‌تواند جای خود را در بازار باز کند و سود‌آوری بالایی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد.

در حال حاضر شرایط سرمایه‌گذاری در این صنعت مناسب است اما کسانی که قصد ورود به این بازار را دارند باید با انجام مطالعات امکان‌سنجی و مطالعه بازار درست درک مناسب از وضعیت بازار کسب نمایند و آنگاه با تبلیغات مناسب وارد بازار شوند. تولید پرلیت

[تعداد: 0 امتیاز: 0]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن