حسابداری و امورمالیمقالات آموزشی

سرمایه در گردش چیست؟

سرمایه در گردش Working capital

ایران کوین ماین

سرمایه در گردش (Working capital (WC یا سرمایه‌در‌گردش خالص یکی از اصطلاحات بسیار رایج در حسابداری و مدیریت مالی است.

سرمایه‌در‌گردش به مجموعه دارایی گفته می‌شود که قابلیت گردش یا همان نقد شوندگی را دارا باشد.

سـرمایه در گردش به هر نوع سرمایه و پولی اشاره دارد که در تولید یک محصول استفاده شده است. این مخالف با سرمایه های ثابتی (سرمایه ثابت) مانند زمین، ساختمان، ابزار و تجهیزات کار و مانند آن است.

تعریف سرمایه در گردش چیست؟

سرمایه‌در‌گردش به پولی اطلاق می‌شود که برای امور روزانه‌ی شرکت خرج می‌شود.

سرمایه‌درگردش مجموعه مبالغی است، که در دارایی‌های جاری یک شرکت، سرمایه‌گذاری می‌شود. اگر بدهی‌های جاری از دارایی‌های جاری یک شرکت کسر گردد، سرمایه در گردش خالص به دست می‌آید.

به دارایی‌های جاری، سرمایه‌درگردش هم گفته می‌شود.
دارایی‌های جاری دارایی‌هایی هستند که به صورت معقول و منطقی (نه خوش‌بینانه و نه بدبینانه) در طی سال مالی جاری یا دوره مالی مورد نظر ما، قابل تبدیل به پول نقد باشند.

از منظر مالی، سرمایه‌درگردش با سرمایه‌ی فعلی و بدهی جاری متفاوت است. سرمایه در گردشِ شرکت به پولی اطلاق می‌شود که در بانک قرار دارد و در صورت نیاز، قادرید به‌ سرعت آن را به وجه نقد تبدیل کنید.

مدیریت سرمایه در گردش

مدیریت سرمایه‌در‌گردش، عبارت است از؛ تعیین حجم و ترکیب منابع و مصارف سرمایه در گردش، به نحوی که ثروت سهام‌داران افزایش یابد.
شرکت‌ها می‌توانند با به‌کارگیری استراتژی‌های گوناگون، در رابطه با مدیریت سرمایه‌در‌گردش، میزان نقدینگی شرکت را تحت تاثیر قرار دهند و این استراتژی‌ها را میزان ریسک و بازده آنها، مشخص می‌کند.

نسبت سرمایه‌در‌گردش

نسبت سرمایه‌درگردش (دارایی‌های جاری تقسیم بر بدهی‌های جاری) مشخص می‌کند که آیا شرکت، دارایی‌های جاری و نقد شونده کافی برای پوشش بدهی‌های کوتاه مدّتش را دارد یا خیر.

نسبت سرمایه درگردش کمتر از یک، نشان‌دهنده سرمایه در گردش خالص منفی است و میزان بدهی‌های جاری شرکت بیشتر از داشته‌های آن است و سرمایه گذاری در این شرکت ممکن است پرخطر باشد.

از سوی دیگر نسبت سرمایه‌در‌گردش بیش‌تر از دو به این معنی است که شرکت دارایی‌های جاری مازاد زیادی دارد که آن‌ها را در دارایی‌هایی با بازده بالاتر سرمایه گذاری نمی‌کند. غالباً باور عمومی بر این است که نسبت سرمایه‌در‌گردش مابین ۱ ٫ ۲ و ۲ ٫ ۰ برای شرکت‌ها مناسب است. همچنین در کتاب‌های مالی معمولاً از سرمایه در گردش، با عنوان «سرمایه‌در‌گردش خالص» یاد می‌شود.

فرمول سرمایه‌در‌گردش خالص

استفاده از اقلام جاری:
بدهی های جاری – دارایی های جاری = سرمایه‌در‌گردش خالص

استفاده از اقلام غیر جاری:
تغییر در بدهیهای بلند مدت + تغییرات در دارایی های بلند مدت – تغییر در حقوق صاحبان سهام = سرمایه در گردش خالص

[votes: 0 Rating: 0]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها
اصطلاحات اقتصادی اصطلاحات حسابداری اصطلاحات مالی انواع سرمایه سرمایه‌

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن