معاملات آنلاین

سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار بورس

روش های کسب درآمد از بازار بورس

امروزه سرمایه گذاری در بازار بورس به شدت رواج پیدا کرده است. در مقاله روش های سرمایه گذاری در بورس اشاره شد که دو روش برای سرمایه گذاری وجود دارد. شما به صورت غیر مستقیم یعنی توسط کارگزار،سبد گردان و صندوق های سرمایه گذاری می توانید در بازار بورس سرمایه گذاری کنید. در روش های غیر مستقیم شما بر روی انجام معاملات کنترل ندارید. هر دو روش مستقیم و غیر مستقیم مزایا و معایب خودشان را دارند. این که کدام روش بهتر است به شرایط فرد سرمایه گذار بستگی دارد.

روش سرمایه گذاری مستقیم در بازار بورس

برای درک بهتر این روش را با یک مثال توضیح می دهیم.مثلا تصور کنید که شما می خواهید در بورس اوراق بهادار تهران سرمایه گذاری کنید.اولین کاری که باید انجام دهید اهراز هویت در سامانه سجام است.بعد از اهراز هویت شما باید راجب کارگزاری های مختلف تحقیق کنید و مناسب ترین را انتخاب کنید. بعد از باز کردن حساب در کارگزاری می توانید سرمایه خود را به آن حساب واریز کنید.بعد از انجام این مراحل شما می توانید معاملات خود را شروع کنید.

مزایا و معایب روش مستقیم سرمایه گذاری در بازار بورس

گفته می شود شما زمانی باید در بورس سرمایه گذاری کنید که در کنار آن کار و درآمد ثابت داشته باشید. اگر شما در کنار بورس کار دیگری داشته باشید فعالیت در هر دو کار برای شما سخت خواهد بود. روش سرمایه گذاری مستقیم سختی های فراوانی دارد و بسیار زمان گیر است. شما باید تحلیل تکنیکال و بنیادین سهام را بلد باشید.مطالعه در مورد بازار بورس نباید متوقف شود و این مطالعه به زمان زیادی نیاز دارد.شما باید بخش زیادی از روز خود را وقف بورس کنید. زمانی که بازار باز است شما باید تمرکز خود را روی بازار بگذارید. تمرکز باید کاملا روی شرایط بازار و نمودار سهام ها باشد زیرا با رسیدن نمودار به یک بریک یا ایون پوینت ممکن است کاملا روند پیشروی سهام شما تغییر کند. در ابتدای کار نیز ممکن است به دلیل کم تجربگی ضرر کنید.

در روش مستقیم شما کنترل کامل معاملات را بر خلاف روش غیر مستقیم سرمایه گذاری در دست دارید. همه سود حاصل از معاملات متعلق به خود شما است.در واقع با تجربه و مطالعه کافی در روش مستقیم شما می توانید به سود بسیار خوبی برسید. وقتی شما مستقیم کار می کنید هر زمان که بخواهید می توانید سرمایه خود را از بازار بورس خارج کنید. این که روش سرمایه گذاری غیر مستقیم بهتر است یا مستقیم به شرایط سرمایه گذار بستگی دارد.

روش سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار بورس

ابتدا مفهوم سرمایه گذاری غیر مستقیم را توضیح می دهیم و سپس انواع آن را.سرمایه گذاری غیر مستقیم یعنی شما بر روی انجام معاملات کنترل ندارید. در این روش سرمایه گذار سرمایه خود را به موسسه یا فرد حقیقی می دهد.در روش غیر مستقیم فردی دیگر با سرمایه شما معاملات را انجام می دهد و به همین دلیل در سود شما شریک می شود. شما در روش غیر مستقیم با فرد حقیقی یا موسسه خاص برای همکاری قرار داد می بندید‌.

انواع سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار بورس

گفته شد که فرد سرمایه گذار در روش غیر مستقیم کنترلی بر روی معاملات ندارد. دو روش مختلف برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد. شرکت در صندوق های سرمایه گذاری و استفاده از یک تریدر با سابقه یا شرکت های سبدگردانی است.

استفاده از تریدر با تجربه یا شرکت های سبدگردان

شما می توانید با یک تریدر موفق به توافق برسید و با او به قرار داد ببندید تا معاملات شما را انجام دهد. باید کاملا از صحت کار آن فرد اطمینان پیدا کنید‌.باید تمام شرایط را در نظر بگیرید تا این کار به صورت قانونی انجام شود و احتمال کلاه برداری وجود نداشته باشد. اما اگر شما نتوانستید شخصی حقیقی و مورد اطمینان پیدا کنید نگران نباشید چون می توانید از شرکت های سبدگردان استفاده کنید. در این شرکت ها افراد با تجربه و ماهر برای مشتریان خود سبدی از سهام های مختلف تشکیل می دهند. این سبد ها با توجه به شرایط سرمایه گذار درست می شوند و هدف آنها افزایش سرمایه است.شما با این شرکت ها می توانید قرار داد ببندید و در آن زمان اعتبار قرارداد را نیز مشخص کنید. نکته مهم راجب این شرکت ها این است که بین ۲۰تا ۳۰درصد از سود حاصل از معاملات به آنها تعلق دارد.لازم به ذکر است که معمولا این شرکت ها مسئولیتی در قبال ضرر احتمالی حاصل از معاملات قبول نمی کنند.

مزایا و معایب استفاده از شرکت های سبدگردانی یا تریدر با تجربه

اگر شما بخواهید با یک شخص حقیقی یا همان تریدر با تجربه قرار داد ببندید در واقع یک ریسک بزرگ را قبول می کنید. بارها دیده شده بعضی از این افراد کلاه برداری می کنند و مبلغ سود حاصل از معاملات را به درستی اعلام نمی کنند. شرکت های سبد گردانی ولی این مشکلات را ندارند چون به صورت رسمی ثبت شده اند. قطعا وقتی یک فرد متخصص و با تجربه دارائی را مدیریت می کند خیال سرمایه گذار راحت تر است. احتمال رسیدن به سود خوب و پول بیشتر با سبدگرانی این افراد بالا است. شما ولی باید راجب تجربه و توانایی سبدگردان ها نیز به اطمینان برسید. اگر سبدگردان فردی کم مهارت و بی تجربه باشد ممکن است سرمایه شما حتی به صفر برسد. شما باید تمام این موارد را در نظر بگیرید و تصمیم مناسب را بگیرید.

صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری حامل سرمایه چندین فرد متفاوت است. شما می توانید پول خود را در این صندوق ها سرمایه گذاری کنید.در واقع با سرمایه جمع شده در این صندوق ها سبدی از اوراق بهادار و سهام ها تشکیل می شود. همه افراد با توجه به سرمایه خود در این صندوق سهم دارند. وقتی شما در این صندوق ها سرمایه گذاری می کنید در سود و ضرر آنها شریک می شوید. وقتی صندوق سود کند هر فرد با توجه به میزان سرمایه ای که در صندوق دارد سود دریافت می کند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

گفتیم که صندوق های سرمایه گذاری حامل سبد هایی هستند که در آن سهام های مختلف و اوراق بهادار وجود دارد. این سبد و معاملات توسط افراد باتجربه،بامهارت و حرفه ای مدیریت می شود. فعالیت این شرکت ها به صورت رسمی ثبت و اعلام می شود. در ایران سازمان بورس بر فعالیت این صندوق ها نظارت دارد. یکی دیگر از مزایای خیلی خوب این صندوق ها این است که سرمایه گذار دیگر پول اضافه برای مشورت،تحلیل و هزینه های خرید و فروش را پرداخت نمی کند.

امکان دارد شرایطی پیش بیاید که سرمایه گذاری سرمایه خود را نیاز داشته باشد. زمانی که ما در صندوق های سرمایه گذاری سرمایه گذاری کرده اید می تواند هر وقت که نیاز داشتید سرمایه خود را دریافت کنید. سودی که این صندوق ها می دهند ثابت نیست و با توجه به وضعیت اوراق بهادار تغییر می کند.

کدام روش بهتر است؟

سرمایه گذاری غیر مستقیم یا مستقیم؟؟استفاده از شرکت های سبدگردانی یا سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری؟؟.کدام یک از این روش ها بهتر است؟؟.هرکدام از این روش ها مزایا و معایب خود را دارد.این که کدام بهتر است بستگی به شرایط خود سرمایه گذار دارد.سرمایه گذار باید کاملا به شرایط خود آگاه باشد و قبل از هرکاری با یک مشاور مالی بی طرف مشاوره کنید.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x