مقالات آموزشی

سنجش اعتبار سایت با چند ترفند ساده

کلاهبرداران را بشناسید

سنجش اعتبار سایت های مختلف آن خا اهمیت پیدا می کند که گاهی ما مجبوریم اطلاعات مهمی را در اختیارشان بگذاریم. گاهی ما وقت و سرمایه ی زیادی را صرف آن ها می کنیم و در هیچ یک از این دو صورت خوشایند نیست اگر بفهمیم با یک سایت جعلی سروکار داشتیم که فقط قصد کلاهبرداری از ما را داشته است. در ادامه با ما همراه باشید تا چند ترفند ساده برای سنجش اعتبار سایت را معرفی کنیم.

ترفند اول: نماد الکترونیکی

در حال حاضر در ایران سامانه ای با نام نماد الکترونیکی و آدرس http://www.enamad.ir/ راه اندازی شده که به کاربران در سنجش اعتبار سایت های مختلف کمک می کند. هدف این سامانه مشخص کردن لیست وب سایت ها و فروشگاه های اینترنتی است تا هر شخصی بتواند اطلاعات خودش و وبسایتش در این سامانه نشانی را بگیرد با نام نماد الکترونیکی. این نماد در صفحه ی اول وب سایت های معتبر وجود دارد و شما می توانید با کلیک کردن روی آن از قانونی بودن فعالیت های سایت مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

ترفند دوم: اطلاعات تماس برای سنجش اعتبار سایت

یکی از راه های اصلی و مهم سنجش اعتبار سایت چک کردن اطلاعاتی است که صاحبان وب سایت از خودشان ارائه می دهند. اطلاعات تماس و شمار تلفن ها و همچنین آدرس فیزیکی یک فروشگاه اینترنتی می تواند نشانی از معتبر بودن باشد. شما می توانید برای کسب اطمینان از درست بودن شماره ها با آن ها تماس بگیرید و مطمئن شوید پول ، وقت و اطلاعاتتان را به افراد کلاهبردار نمی دهید.

ترفند سوم: رتبه ی سایت در الکسا

Alexa یکی از معروف ترین وب سایت های سراسر جهان است. الکسا رتبه ی سایت های مختلف را بر اساس تعداد بازدید کنندگان آن ها ارزیابی می کند. بنابراین هرقدر بازدید یک سایت بیشتر باشد رتبه ی آن نیز در الکسا بالاتر می رود و این رتبه معیاری است برای سنجش اعتبار سایت ها. این بالاتر بودن رتبه به این معنا نیست که عدد بیشتری به آن اختصاص دارد. اتفاقا عدد کمتر نشان از رتبه ی بهتر دارد. به یاد داشته باشید یک فروشگاه اینترنتی نیازی نیست تا بالاترین رتبه ی الکسا را داشته باشد. همین که رتبه ی قابل قبولی را دارا باشد کافی است. توجه داشته باشید، ما با استفاده از رتبه الکسا پی می‌بریم که تعداد زیادی از افراد از این سایت استفاده می‌کنند؛ در نتیجه به احتمال زیاد سایت معتبری است. با این حال نیم توان گفت که سایت مد نظر تا چه میزان معتبر بوده چون ممکن است با روش‌های غیر حرفه ای کاربران را به سمت خود جذب کرده باشد.

ترفند چهارم: ظاهر فروشگاه

ظاهر زیبا از نظر هر کسی فرق می کند ولی مرتب بودن و نظم داشتن از نظر همه فاکتورهای مشخصی دارد. این که در یک سایت همه چیز سرجای خودش باشد و عوامل مختلف به راحتی در دسترس قرار بگیرد می تواند نشانی از معتبر بودن یک وب سایت باشد. هرچند این معیاری نیست که به صورت قطع بتوان در مورد معتبر بودن سایت یا عدم اعتبار آن نظر داد. با این حال بد نیست به این موضوع هم توجه کنید.

ترفند پنجم: داشتن گواهی SSL

گواهی SSL نشان دهنده ی ارتباط امن بین سایت و کاربرانش می باشد. معمولا فروشگاه های اینترنتی معتبری که به فکر امنیت اطلاعات خود و مشتریانشان می باشند جهت گرفتن این گواهی اقدام می کنند. سایت های دارنده ی SSL در آدرس خود به جای عبارت http از عبارت https بهره می برند.

ترفند ششم: شبکه های اجتماعی

می توان گفت سایت ها و فروشگاه های اینترنتی که دارای شبکه های اجتماعی فعال و پویا هستند معتبر ترند. بنابراین قبل استفاده از خدمات یک سایت از فعالیت صاحبان آن در شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام با خبر شوید. این موضوع می تواند معیاری برای سنجش اعتبار سایت ها باشد.

ترفند هفتم: خطاها

جملات نامفهوم و خطا یک معیار برای ارزیابی اعتبار سایت‌ها است. شما اگر در سایتی با کلیک بر روی لینکی پیام خطا دریافت کردید یا به صفحه ۴۰۴ منتقل شدید، باید به معتبر بودن این سایت شک کنید. اگر این سایت معتبر باشد برای مشتریان و کاربران خود ارزش قائل می‌شود و سعی می‌کند از هر گونه خطایی پیشگیری کند و در صورت مشاهده خطا آن‌ها را از بین می‌برد. ای موضوع بر روی برندسازی سایت نیز تأثیر عمده دارد.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
وحید
وحید
5 ماه قبل

سلام این سایت معتبر هستش یا نه؟
ronex.io

دکمه بازگشت به بالا
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x