حسابداری و امورمالیمقالات آموزشی

سهام ممتاز جمع شونده Cumulative Preferred Stock چیست؟

سهام ممتاز جمع شونده یا سهام ممتاز با سود انباشته

سهام ممتاز جمع شونده به انگلیسی Cumulative Preferred Stock نوعی از سهام ممتاز می باشد برای یادگیری کامل به صورت خلاصه در مورد سهام ممتاز و سهام عادی توضیح داده می شود.

سهام ممتاز و سهام عادی چیست؟

در اساسنامه شرکتهای سهامی انواع سهام و تعدادی که منتشر می شود ذکر می شود. سهامی که اکثر شرکتهای سهامی منتشر می کنند سهام عادی است. به موجب ماده ۲۴ قانون تجارت، سهام عادی، به صورت زیر تعریف شده است: ((سهم قسمتی است از سرمایه شرکت سهامی که مشخص میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت سهامی می باشد. ورقه سهم سند قابل معامله ای است که نماینده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد.)) در برخی موارد شرکتهای سهامی نوع دیگری از سهام را که سهام ممتاز نام دارد نیز منتشر می کنند. سهام ممتاز قسمتی از مالکیت شرکت سهامی است که در مقایسه با سهام عادی امتیازات خاصی دارد.در شرکتهای سهامی که دو نوع سهام عادی و ممتاز را منتشر می کنند، سهام عادی نشان دهنده حقوق باقیمانده سهامداران عادی نسبت به داراییهای مؤسسه پس از پرداخت بدهيها و تادیه حقوق صاحبان سهام ممتاز در شرکت است.

ویژگیهای سهام ممتاز

دارندگان سهام عمومأ چهار حقوق قانونی ذکر شده را دارند، در صورتی که دارندگان سهام ممتاز غالبا از امتیازات و ویژگیهای زیر برخوردارند:

  1. اولویت سهام ممتاز از نظر تقسیم سود
  2. حق رای بیشتر نسبت به سهام عادی
  3. اولویت در دریافت داراییها هنگام انحلال شرکت سهامی
  4. سهام ممتاز قابل تبدیل به سهام عادی

اولویت سهام ممتاز از نظر تقسیم سود

دارندگان سهام ممتاز نسبت به سهامداران عادی برای دریافت درصد ثابتی از سود شرکت سهامی اطمینان کامل دارند که معمولا به صورت درصدی از ارزش اسمی سهام ممتاز بر روی اوراق سهام ممتاز مشخص می شود و قبل از پرداخت سود به سهامداران عادی به سهامداران ممتاز تعلق می گیرد.

سهام ممتاز جمع شونده

سهام ممتاز جمع شونده یا سهام ممتاز با سود انباشته برای اطمینان بیشتر سهامداران ممتاز از نظر دریافت سود و تشویق خریداران این نوع سهام ممکن است در اساسنامه شرکتهای سهامی قید شود: در صورتی که در یک یا چند سال مالی به علت زیانهای وارده و یا برای گسترش عملیات شرکت سهامی سود تضمین شده سهام ممتاز پرداخت نشود، سود تضمین شده این سهام انباشته خواهد شد. به چنین سهامی سهام ممتاز یا سود انباشته گویند.
هنگامی که شرکت سهامی، پس از یک یا چند سال مالی وقفه در پرداخت سود تضمین شده سهام ممتاز یا سود انباشته، بخواهد سود سهام را به سهامداران پرداخت کند، ابتدا سود سهام ممتاز انباشته که معوق مانده است پرداخت می شود و در صورتی که سود باقیمانده ای وجود داشته باشد، بین سهامداران عادی توزیع می شود.

نکته مهم اینکه سود تضمین شده معوق سهام ممتاز جزو بدهیهای شرکت سهامی نیست و در سالهای مذکور از این بابت ثبتی در دفاتر شرکت انجام نمی شود.
با وجود این، سود تضمین شده معوق سهام ممتاز یکی از عوامل موثر در تصمیم گیری سرمایه گذاران و خریداران سهام شرکتهای است که لازم است همراه صورتهای مالی افشا پیوست می شود.

مانند مثال پایین در مورد یادداشت سود تضمین شده سهام ممتاز

یادداشت شماره (6) سود تضمین شده سهام ممتاز:
(( تا پایان سال مالی، 12% سود تضمین شده سهام ممتاز سالهای 96 و 98، که بالغ بر 1.200.000 ریال است، پرداخت نشده است.))

[votes: 0 Rating: 0]

کانال تلگرام بیگ والت
برچسب ها
preferred share سهام ممتاز

میلاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ [email protected] آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن