exbonds
مقالات کسب و کار

سهم با نام چیست؟

سهمي است كه بر مالكيت شخص معيني دلالت مي كند.

نکات برگزیده مطلب
 • تعریف سهام با نام
 • در سهام بانام چه چیزی باید درج شود؟
 • مزایا سهام با نام
 • انتقال سهام با نام
 • شرایط انتقال سهام با نام
 • تبدیل سهام با نام به سهام بی نام

تعریف سهام با نام

سهام با نام (به انگلیسی: registered stock) سهمي است كه بر مالكيت شخص معيني دلالت مي كند و نام مشخصات صاحب سهم در ورقه سهم و در دفتر ثبت شركت درج مي گردد و در موارد زير صدور سهام با نام الزامي است:

 • مادامي كه تمام مبلغ اسمي هر سهم بي نام پرداخت نشده باشد.
 • سهامي كه مديران شركت به عنوان وثيقه مي سپارند و تا خاتمه مفاصا حساب دوره تصدي مديران غير قابل انتقال مي باشد.
 • سهام محجورين و صغار به منظور حمايت از حقوق آنها.
 • سهام با نام و هر گونه نقل و انتقال آنها بايد در دفتر ثبت سهام شركت به ثبت برسد و الا فاقد اعتبار قانوني براي شركت و اشخاص ثالث خواهد بود.
 • در صورتي كه قسمتي از مبلغ اسمي سهم با نام پرداخت نشود منتقل اليه قائم مقام ناقل خواهد بود.

در سهام بانام چه چیزی باید درج شود؟

ابتدا باید اشاره کرد که در هر نوع ورقه سهامی برای اینکه اعتبار تجاری و قانونی آن حفظ شود، باید این موارد حتما درج شود؛ چه سهام با نام باشد و چه بی‌نام:

 1. نام شرکت و شماره ثبت آن در دفتر ثبت شرکت.
 2. مبلغ سرمایه ثبت‌شده و مقدار پرداخت‌شده آن.
 3. تعیین نوع سهم.
 4. مبلغ اسمی سهم و مقدار پرداخت‌شده آن به حروف و به اعداد.
 5. تعداد سهامی که هر ورقه نماینده آن است.

اما در سهام با نام علاوه‌ بر این موارد، باید نام فرد نیز در ورقه سهم درج شود. حتی می‌توان نام را درج نکرد اما در ورقه سهم اشاره داشت که سهام با نام است، بنابراین افراد می‌توانند به دفتر سهام در شرکت مراجعه کنند و نام فرد را بیابند.

طبیعتا دولت علاقه بیشتری دارد که سهام بانام باشد، چه اینکه در این‌گونه سهام شناسایی دارایی و اموال افراد به سهولت میسر است. همان‌گونه که اشاره شد قانون هیچ تکلیف قانونی به شرکت نمی‌کند که کدامیک از انواع سهام را منتشر کند. اما در موارد خاصی صدور سهام با نام الزامی است، مثلا در اساسنامه شرکت شهرک‌های صنعتی ایران (مصوب 1363) صراحتا بیان شده سهام این شرکت باید بانام باشد، بنابراین می‌توان به‌طور کلی گفت جز در مواردی که قانون منع خاصی ندارد می‌توان سهام را به صلاحدید شرکت در قالب بی‌نام یا بانام صادر کرد. طبیعتا رویه غالب شرکت‌های دولتی سهام بانام است.

مزایا سهام با نام

مزایای سهام با نام گوناگون است؛ برای مثال اگر شرکتی بخواهد از هویت تمام سهامداران خود آگاه باشد امری که موجب تسهیل ارتباط شرکت با صاحب سهم می‌شود و معلوم می‌کند تقسیم سرمایه چگونه است و قدرت تصمیم گیری در اختیار چه کسانی است، سهام با نام صادر می‌کند. همچنین سهام با نام وسیله خوبی برای مقامات دارایی است، تا درآمد صاحبان سهام را دریابند و محاسبه کنند.

در لایحه قانونی 1347 قاعده عامی که، شرکتها ملزم به استفاده از سهام با نام شوند وجود ندارد. بااین حال در برخی از قوانین متفرقه مانند ماده 3 قانون صندوق ضمانت صادرات ایران برای بعضی از شرکتهای سهامی، صدور سهام بی نام ممنوع است. همچنین اغلب شرکتهای دولتی به موجب اساسنامه یا قانون تاسیس آنها، سهامشان با نام و غیر قابل انتقال می‌باشد.

انتقال سهام با نام

انتقال سهام بانام با رعایت برخی شرایط انجام می پذیرد. در این راستا ماده ۴۰ لایحه اصلاحی ۱۳۴۷ مقرر داشته است که: « انتقال سهام بانام باید در دفتر سهام شرکت ثبت شود و انتقال دهنده یا وکیل و یا نماینده قانونی او باید انتقال را در دفتر مذبور امضاء کند. در مواردی که تمام مبلغ اسمی سهام پرداخت نشده است، آدرس انتقال گیرنده نیز در دفتر ثبت شرکتها ذکر و توسط انتقال گیرنده و یا وکیل و یا نمایند قانونی او امضا می شود و از نظر اجرایی، تعهدات ناشی از نقل و انتقال سهم معتبر خواهد بود. در صورتی که انتقال سهام بانام بدون رعایت شرایط فوق انجام شود، از نظر شرکت و شخص ثالث بی اعتبار است». چنانچه شرایط مذکور برای نقل و انتقال رعایت نشود، سند انتقال تنها بین انتقال دهنده و انتقال گیرنده از اعتبار برخوردار است و در مقابل شرکت و اشخاص ثالث بلااثر و بی اعتبار است.

شرایط انتقال سهام با نام

ابتدا باید تشریفات قانونی و امضای انتقال در دفتر سهام شرکت به ثبت برسد و این انتقال از طریق تنظیم صورتجلسه انتقال سهام به اداره ثبت شرکتها اطلاع داده شود. دفتر سهام شرکت رسمیت دارد و پس از ثبت انتقال سهام در آن، نقل و انتقال جنبه قانونی پیدا می کند و در مقابل شرکت و اشخاص ثالث نیز معتبر خواهد بود.
در صورتی که انتقال سهام بانام از طریق نماینده وی انجام شود، باید وکالتنامه رسمی یا نامه رسمی و قانونی نمایندگی در هنگام ثبت در دفاتر سهام شرکت و ثبت شرکتها ارائه شود و شماره ثبت وکالتنامه یا نامه رسمی نمایندگی در دفتر ثبت ذکر گردد.

تبدیل سهام با نام به سهام بی نام

به منظور تبدیل سهام بانام به بی‎نام یا باید شیوه تغییر نوع سهام قبلاً در اساسنامه شرکت قید شده باشد و یا با رای هر یک از شرکا در مجمع عمومی فوق العاده شرکت، این امر تایید و روش آن انتخاب گردد. شرایط مذکور در مواد ۴۷ تا ۴۹ لایحه قانون تجارت سال ۴۷ باید در روشهایی که تعیین شده است، رعایت شود. در غیر اینصورت اقدامات شرکت و نحوه تبدیل سهام، بلااثر خواهد بود.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن