مقالات کسب و کار

سهم بی نام چیست؟

سهمي است كه نام دارنده در آن درج نميشود.

نکات برگزیده مطلب
  • تعریف سهم بی نام
  • خصوصیات سهام بی‌نام
  • قانون حاکم بر سهام بی نام در صورت مفقود شدن:
  • نحوه تشخیص سهامداران بی نام:
  • تبدیل سهام بی‎نام به سهام با نام

تعریف سهم بی نام

سهم بی نام (به انگلیسی: bearer stocks) سهمي است كه نام دارنده در آن درج نميشود و به صورت سند در وجه حامل تنظيم دارنده آن مالك شناخته مي شود مگر آنكه خلاف آن ثابت گردد. اين سهم به راحتي قابل نقل و انتقال بوده و انتقال مالكيت با قبض واقباض تحقق مي يابد . اين نوع سهام از حيث صلاحيت محاكم در حكم اموال منقول است وبايد به دادگاه محلي رجوع شود. سرقت و يا مفقود شدن سهام بي نام و همچنين خيانت درامانت امين و وكيل نسبت به سهام بانام كه به آنها سپرده شده خطر بزرگي براي صاحب آن محسوب مي شود. (یعنی این که برگه سهام بی نام دست هر کس باشه اون صاحابش است مثل پول نقد) زيرا بي نام بودن سهم مانع شناسايي دارنده اصلي مي شود و سارق و يا یابنده به آساني مي تواند سهم مزبور را در بازار بورس و يا خارج از آن به اشخاص ديگر بفروشد و خريدار نيز حق دارد به تصرف خود به عنوان مالكيت استناد نمايد.

خصوصیات سهام بی‌نام

سهام بی‌نام همان اعتباری را خواهد داشت که سهام بانام دارد. غالبا در شرکت‌های سهامی عام وقتی شرکت‌ها می‌خواهند افراد بیشتری علاقه‌مند به حضور و سرمایه‌گذاری در شرکت شوند، سهام بی‌نام صادر می‌کنند. از همه مهم‌تر اینکه در این‌گونه سهام به صرف نقل و انتقال بین افراد سهام منتقل می‌شود (همانند پول)، بنابراین ورقه سهم در دست هرکسی باشد مالک او شناخته می‌شود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.ماده ۳۹ لایحه قانونی اصلاح قانون تجارت می‌گوید: «سهم بی‌نام به صورت سند در وجه حامل تنظیم و ملک دارنده آن شناخته می‌شود مگر خلاف آن ثابت شود. نقل و انتقال این‌گونه سهام به قبض و اقباض به عمل آید.»به‌طور خاص به‌جز این ماده هیچ ماده دیگری در قانون تجارت از سهام بی‌نام سخنی به میان نیاورده است، بنابراین مشخص می‌شود که از نظر قانون ویژگی‌ها و خصوصیات هر دو سهم یکسان است و تفاوتی نمی‌توان قائل شد.

قانون حاکم بر سهام بی نام در صورت مفقود شدن:

موارد ۳۲۰ تا ۳۳۴ قانون تجارت (اسناد در وجه حامل است) که بالای ماده۳۲۰ قانون مزبور مقرر می‌دارد: دارنده هر سند در وجه حامل مالک و برای مطالبه وجه آن محقق محسوب می‌گردد مگردر صورت ثبوت خلاف، در صورت گم شدن اوراق سهام بی‌نام، ذینفع باید از طریق اقامه دعوی در دادگاه، بطلان سند مربوط به سهم بی‌نام را درخواست نماید و اقدامات تأمینی و پیشگیرانه جهت عدم پرداخت امتیاز سهم مزبور را به اشخاص ثالث درخواست کند. دادگاه با توجه به اسناد و مدارک و اوضاع و احوال، چنانچه ادعای ذینفع یا مدعی را مقرون به صحت تشخیص بدهد اجازه اعلان از طریق جراید به دارنده سهم بی نام مجهول را صادر می نماید، پس از اعلان سه دفعه در روزنامه رسمی و گذشت سه سال، چنانچه ابراز کننده سهم محکوم و یا اصولا سندی به دادگاه ابراز نشود، دادگاه حکم بر بطلان سهام بی نام صادر و ذینفع حق درخواست سهم بی نام جدید (المثنی) را از شرکت خواهد داشت.

نحوه تشخیص سهامداران بی نام:

دارندگان سهام بی نام در مجامع عمومی باید مورد تشخیص قرار گرفته، هویت آنها احراز گردد، تا هم از مزایای سود سهام بهره‌مند شوند و هم اسامی و مشخصاتشان به حوزه‌های مالیاتی مربوطه همراه با اظهارنامه مالیاتی شرکت ارائه شود. سهامداران بی‌نام قبل از تشکیل مجمع باید به شرکت مراجعه و ورقه حضور در مجمع را دریافت نمایند و در روز مجمع مشخصات کامل خود را همراه با نشانی و تعداد سهام و تعداد رأی در ورقه حضور و غیابی که جهت تشخیص هویت سهامداران و تعیین حدنصاب قانونی جهت تشکیل مجمع ترتیب داده می شود.، ثبت کنند. سهامدارانی که به طریق فوق جزء سهامداران شرکت محسوب می‌شوند، ورقه سهم متعلق به آن‌ها محسوب و از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد، مگر این که با پرداخت مالیات نقل و انتقال سهام به مأخذ ۱۰% ارزش اسمی سهام و اخذ مفاصا حساب مالیاتی حقوق سهام خود را به شخص دیگری منتقل و نامبرده را به عنوان سهامدار جدید به شرکت معرفی نمایند که در این صورت باید نقل و انتقال در دفاتر سهام شرکت ثبت شود.

تبدیل سهام بی‎نام به سهام با نام

براساس ماده ۴۴ لایحه قانونی ۱۳۴۷، تبدیل سهام بی نام به سهام با نام، باید در روزنامه کثیر الانتشار که آگهی های مربوط به شرکت در آن منتشر می شود، انتشار یابد. به این صورت که ۳ نوبت و هر یک به فاصله ۵ روز منتشر شود. یک مهلت شش ماهه، از تاریخ اولین آگهی، به صاحبان سهام داده شود تا برای تبدیل سهام خود به مرکز شرکت مراجعه کنند. در آگهی تصریح خواهد شد که پس از انقضای مهلت مزبور، کلیه سهام بی نام شرکت باطل شده تلقی می گردد.
براساس ماده ۴۵، اگر سهام بی نام در ظرف مهلت مقرر در ماده ۴۴ برای تبدیل به سهام با نام، به مرکز شرکت تسلیم نشده باشد، انتقال باطل شده است و برابر تعداد آن، سهام با نام صادر می شود. آگهی حراج حداکثر تا یک ماه پس از انقضای مهلت ۶ ماهه مذکور، فقط یک نوبت در روزنامه کثیر الانتشار منتشر می شود. فاصله بین آگهی و تاریخ حراج حداقل ۱۰ روز و حداکثر یک ماه است.»

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

بازگرداندن 100% سود زیرمجموعه‌ها
جزئیات کامل پرداخت را همراه با یک شماره حساب (هر ارزی که سرمایه کردید.) برای واریز سود، برای ما در بخش دیدگاه ها ارسال کنید.
[مشاهده قوانین...]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن