مقالات آموزشی

سوئیفت Swift چیست و نحوه کار با آن؟

جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی یک انجمن تعاونی غیرانتفاعی

کلمه سوئیفت (Swift) مخفف عبارت “جامعه جهانی ارتباط‌ های مالی بین بانکی” (Society For Worldwide Interbank Financial Telecommunication) می باشد.

وب سایت رسمی: swift.com

شبکه سوئیفت به این منظور ایجاد شده است که روشی ثابت و بین المللی باشد تا بانک‌ها به کمک آن، بتواند پول را از کشوری به کشور دیگر منتقل کنند.

شبکه سوئیفت

شبکه سوئیفت در سال ۱۹۷۳ در بروکسل آغاز به کار کرد و تا به امروز شبکه امن را ایجاد کرده که ده هزار موسسه مالی در ۲۱۲ کشور دنیا شعبه داشته و اطلاعات تراکنش های مالی را برای یکدیگر ارسال می‌کنند. در شبکه سوئیفت به کمک کدهای سوئیفت نیز دستورهای پرداختی را به حسابهای موسسه های مالی ارسال می کنند تا دیگر نیاز به انتقال خود وجوه نباشد.

شبکه سوئیفت “شماره های حساب بانکی بین المللی” و یا آی‌بن (IBAN) و همچنین “کدهای شناسایی بانکی” و یا بیک (BIC) را ایجاد کرده است مدیریت و کنترل سیستم بیک بر عهده سویفت می باشد به همین دلیل می‌تواند به سرعت یک بانک را شناسایی کند و با امنیت دستور پرداخت را به آن ارسال کند.

این شبکه بیشتر مورد استفاده بانک ها می باشد اما کارگزاران مالی و دلال های کارگزاری سهام و همچنین سیستم های تصفیه و در آخر شرکت های حقوقی و موسسات مالی غیر بانکی نیز از سوئیفت بهره می‌برند.

ایران چه زمانی عضو سوئیفت شد:

پس از اتمام جنگ تحمیلی در سال ۱۳۶۹ بانک مرکزی هیئتی را مامور هماهنگی با بانک های تجاری به منظور عضویت در سوئیفت کرد. پس از طی دوره بررسی عضویت، در اواخر سال ۱۳۷۰ پس از هماهنگی های لازم با بانک های تجاری، تقاضای عضویت سیستم بانکی ایران توسط بانک مرکزی به سوئیفت ارائه شد. در نهایت در سال ۱۳۷۱ پس از ارائه سه پیش شرط عضویت به سوئیفت، عضویت بانک مرکزی به همراه پنج بانک صادرات، ملی، تجارت، ملت و سپه در آذر ماه پذیرفته شد.

نحوه کار

شبکه سوئیفت به زبان ساده به این شکل می باشد که شما بخواهید از فرودگاه یک کشور به فرودگاه کشور دیگر بروید. در این بین گاهی پیش می آید که پرواز مستقیم بین دو کشور وجود نداشته باشد و شما مجبور باشید با پروازهای جداگانه به فرودگاه مقصد خود برسید؛ این پروازهای جداگانه نیز همان بانک های واسطه و مکاتبه کننده در شبکه سوئیفت می‌باشند.

کاراکتر کد سوئیفت

در نقل و انتقال پول از طریق سوئیفت کاراکترهایی مورد استفاده قرار می گیرد که به صورت کد می باشد. کد سوئیفت از 8 الی 11 کاراکتر تشکیل شده است :

4 کاراکتر اول: معرف کد بانک است.
2 کاراکتر دوم: معرف کشور بانک است.
2 کاراکتر سوم: کد موقعیت مکانی بانک است.
3 کاراکتر آخر: کد شعبه بانک است.

به عنوان مثال کد بانک اقتصاد نوین شعبه تهران به صورت ذیل است :
‏BEGNIRTHAFG
چهار کاراکتر اول یعنی BENG معرف بانک اقتصاد نوین است.
کاراکتر IR معرف ایران است.
کاراکتر TH معرف موقعیت مکانی یعنی تهران است.
کاراکتر AFG معرف کد شعبه است.

مزایای Swift چیست؟

رشد چشمگیر سوئیفت مدیون دارا بودن مزایای فراوان این سیستم برای استفاده کنندگان است که مهمترین آنها به شرح زیر می باشد :

  1. استاندارد
  2. قابلیت اطمینان
  3. امنیت
  4. سرعت
  5. کاهش هزینه ها (البته برای جابجایی مقادیر کم هزینه های این روش بالا می باشد)
  6. قابلیت دستیابی
  7. تسویه سریع و هم زمان حسابها

مشکل دولت ایران با سوئیفت چیست؟

با شروع تحریم ها علیه ایران سویفت هم از مواردی بود که برای ایرانیان تحریم شد و همچنین قراردادهای دوجانبه ای که بین بانک های ایرانی و خارجی برای انجام عملیات‌های کارگزاری بانکی صورت می‌گرفت به حالت تعلیق در آمد و بعضی از آنها لغو شد.

به همین دلیل ایران برای ارسال ارز به خارج از کشور مجبور بود که ارزها را به بانکی در چین به صورت حواله ارسال کنند و در آنجا افرادی ارز را برایشان به هر کشوری که موردنظر آنها بود ارسال می‌کردند و هزینه ای بین 8 الی 15 درصد از آن را از بانک چینی خارج کرده و واردات مورد نظر را انجام میدادند؛ این روند شاید کار را پیش می‌برد اما هزینه گزافی را برای ما به‌ همراه داشت و خسارت زیادی وارد می‌کرد.

بعد از برجام تحریم سوئیفت برداشته شد اما بانک های خارجی به دلیل تجربه های قبلی که با نقض تحریم ها برایشان ایجاد شده بود دیگر جرأت معامله با ایران یا عقد قرارداد کارگزاری و اجرای این نوع قراردادها را نداشتند، حال این موضوع که این ترس بانک های خارجی چه زمانی قرار است بریزد معلوم نیست.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهیدسلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x