zolorex
vitrinnet
iraniantraders

irandogebank

UMO-Finance | Innovations

dogeminers

usdsolution stablecryptocapital
حسابداری و امورمالیمقالات آموزشی

شبه پول چیست؟ سپرده های غیر دیداری و مدت دار

شبه پول و نقش آن در اقتصاد

ai-trader amadeusbank

شبه پول عبارتست از سپرده های غیر دیداری (مدت دار) مانند سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت و حساب‌های پس انداز، اوراق قرضه و اسناد خزانه و به عبارتی دیگر کلیه اوراقی که برای نقد شدن آن به گذشت زمان قانونی نیاز دارد(به جز قرض الحسنه پس انداز که در هر زمان با مراجعه شخصی “دارنده حساب” وجوه اندوخته شده قابل وصول است).

یکی از مهم‌ترین خصوصیات شبه پول، ضد تورمی بودن آن در کوتاه‌مدت است.
سپرده های مدت دار + پس انداز مردم نزد بانکها و موسسات مالی = شبه پول

نقش شبه‌پول در اقتصاد

شبه پول نقش ضد تورمی در اقتصاد یک جامعه ایفا می‌کند زیرا دارندگان آن لااقل برای مدتی از هزینه کردن آن منصرف شده اند بنابراین اگر دولت‌ها بخواهند تورم را کنترل نمایند باید با اعمال سیاست های جذاب از قبیل افزایش نرخ سود سپرده های بانکی پول موجود در جامعه را جذب نمایند تا بتوانند با کاهش تقاضا تورم را کنترل نمایند و در زمانی که نیاز به تحریک تقاضا و رونق اقتصادی باشد می توانند با کاهش نرخ سود اوراق و سپرده ها پول موجود در جامعه را افزایش دهند (تبدیل شبه پول به پول) باعث ایجاد رونق و افزایش تقاضا شوند.

در برخی از کشورها نیز بانک مرکزی از سپرده ها کارمزد و مالیات دریافت می کند بدین گونه مردم علاقه کمتری به سپرده گذاری نشان می دهند و بخش اعظم آن در بازار های سرمایه و دیگر بخش های اقتصادی نظیر سلامت، مسکن، فناوری و… سرمایه گذاری می نمایند.

تفاوت پول و شبه پول

در نگاه اول پول و شبه پول یکی هستند ولی در واقع متفاوتند.

در بین دو جزء نقدینگی (نقدینگی از مجموع پول و شبه پول تشکیل شده است.)، «پول» خاصیت «نقدشوندگی» بیشتری دارد و دارای سرعت گردش بیشتری در اقتصاد است و در مقابل، «شبه‌پول» اگرچه می‌تواند با استفاده از ابزارهای اعتباری و اوراق، برای خرید کالاها و خدمات مورد استفاده قرار بگیرد، اما به دلیل پایین بودن میزان نقدشوندگی و ماهیت آن به‌عنوان یک سپرده مدت‌دار بانکی، از سرعت گردش پایین‌تری برخوردار است.

یکی از مهم‌ترین خصوصیات شبه‌پول، ضد تورمی بودن آن در کوتاه‌مدت است چرا که دارندگان این دارایی لااقل برای مدتی از هزینه و خرج کردن آن منصرف شده‌اند.

تفاوتی میان پول و شبه پول در اقتصاد ایران وجود ندارد!

در اقتصاد ایران اما تفاوتی میان پول و شبه پول وجود ندارد. در واقع صاحبان سپرده های کوتاه مدت و بلندمدت عموما می توانند همزمان که از سود بانکی بهره می برند، به سپرده های خود نیز دسترسی داشته باشند.

این مسئله به ویژه در زمانی که شرایط اقتصاد نامطلوب می شود، زیان آور بوده و به نوسانات اقتصادی دامن می زند. در واقع افراد با نگهداری سپرده های خود در بانک و دریافت سود، بلافاصله با پیدا کردن موقعیت بهتر، منابع خود را انتقال داده تا سود بیشتری کسب کنند.

به همین ترتیب، سرعت گردش پول نیز در اقتصاد افزایش پیدا می کند و بانک ها نیز قادر به برنامه ریزی میان مدت و بلندمدت نخواهند بود. علاوه بر این، نمی توان از تفاوت میان پول و شبه پول و تغییر درصد آن، تحلیل مبتنی بر واقعیت داشت.

پرشین دوج کوین
برچسب ها

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن