iraniantraders
umoforex

hushetalayi
dogeminers

invexpert
irandogebank
شغل آزادکارآفرینی و اشتغالزایی

کسب درآمد از شغل خوشنویسی و خطاطی

کتابت و نگارگری گرایش خوشنویسی

شغل خوشنویسی و خطاطی – کسب درآمد از خوش نویسی

خوشنویسی یا خطاطی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است و فردی که این فرایند توسط او انجام می‌گیرد خوش نویس نام دارد، به‌خصوص زمانی که خوش نویسی حرفهٔ شخص باشد.

خوشنويسي صرفا هنر دكوري و تزئيني نيست

شغل خوش‌نویسی و خطاطی

برای حفظ این هنر اصیل ایرانی باید دانش آن از سوی اساتید صاحب نام این حوزه به علاقه مندان انتقال یابد. رشته کتابت و نگارگری با این هدف ایجاد شده است. این رشته از دو کلمه کتابت و نگارگری تشکیل شده که منظور از کتابت گرایش خوشنویسی و منظور از نگارگری گرایشهای مینیاتور (نگارگری) تذهیب و تشعیر و نقاشی قهوه خانه ای (خیالی نگاری) است.

اگر به این کار علاقه دارید میتوانید در دانشگاه رشته کتابت و نگارگری گرایش خوشنویسی را انتخاب کنید.

نتايج حاصل از راه اندازي شغل: مانند بهبود وضعيت اقتصادي خانواده و محلي جهت ايجاد درآمد و كاهش بيكاري،
نتايج فرهنگي: مانند بهبود و ارتقاء‌ سطح فرهنگي و اشاعه فرهنگ و زيبا شدن خط شخصي.

ابزارهای خوشنویسی:

وسایل و ابزار خوشنویسی در خلق یک اثر مطلوب بسیار موثرند. ابزار خوب مشوق هنرمند در ادامه کار و پیشرفت اوست. ابزار مهم و اصلی خوشنویسی عبارتند از:

  • قلم‌نی: نوع مرغوب آن از نی‌های دزفولی (برای قلم‌های ریر و متوسط) یا نی خیزران (برای درشت‌نویسی) تهیه می‌شود.
  • کاغذ: که در گذشته به صورت دستی ساخته می‌شد و مراحل تولید و پرداخت پیچیده‌ای داشت. امروزه کاغذهای گلاسه، به‌ویژه گلاسهٔ مات، برای نوشتن مناسب‌ترند.
  • مرکب: که باید مخصوص خوشنویسی باشد. بیش از همه مرکب مشکی و پس از آن قهوه‌ای کاربرد دارد. برای کارایی بهتر و بیشتر می‌توان چند قطره آب مقطر یا گلاب را به مرکب و لیقه اضافه کرد. اینکار موجب جذب بیشتر مرکب بر روی قلم می‌شود و برای اجرای بهترِ حروف کشیده بسیار مؤثر است.

افزون بر آن از وسایل خوشنویسی می‌توان به ابزار زیر اشاره کرد:
دوات، لیقه، قلمتراش، قط‌زن، سنگ تیزکن قلمتراش، قلمدان، زیرمشق از نوع فوم یا چرمی، مِسطره، ابزار به‌هم زدن لیقه و مرکب، قاشق مخصوص آب ریختن در دوات یا قطره چکان.

شرح شغل:

هنر خوشنويسي براي نوشتن كتاب، تابلو، اطلاعيه و غيره بكار مي رود. انواع خطوط خوشنويسي عبارتند از: نستعليق، نستعليق شكسته، كتابت، ‌چليپا. در ضمن شخصي كه به اين كار مشغول مي شود بايد با ظرافت و دقت وظائفش را انجام دهد تا كيفيت كار افزايش يابد.

مراحل انجام اين كار عبارتند از:
ابتدا بايد متني را در نظر گرفت و متناسب با آن، قلم را انتخاب نموده و كار را شروع كرد؛ يعني ابتدا در صفحه زمينه، خطي كشيده شود و متن روي آن قرار گرفته شود. در ضمن قواعد خوشنويسي بايد در آن رعايت شود مثلاً در يك مصرع شعر نبايد بيش از يك حرف كشيده نوشته شود و يا حرف كشيده نبايد ابتداي مصرع باشد و الي آخر.

لازم به ذكر است كه در هنر خوشنويسي تا مرحله اول طي نشود نمي توان وارد مرحله بعد شد و زماني شخص مي تواند وارد مرحله بالاتر شود كه در اين زمينه تجربه و تخصص لازم را كسب كرده باشد و در امتحان پايان دوره نمره او به حد نصاب رسيده باشد.

الزامات يا مقدمات مورد نياز جهت راه اندازی شغل

طي كردن مراحل متوسط، خوش، ممتاز و عالي كه حدوداً 4 سال (1200 ساعت) طول مي كشد و تهيه وسايل مورد نياز مانند: قلم مخصوص خوشنويسي در سايزهاي گوناگون، جوهر مخصوص (مركب)، دفتر مخصوص خوشنويسي، كتاب خوشنويسي در سطوح گوناگون، ليقه، چاقوي مخصوص تراشيدن قلم.

ويژگی های متصدی شغل:

طي كردن مراحل مختلف خوشنويسي (از متوسط تا ممتاز) و داشتن علاقه و پشتكار فراوان.

نيازمندی های آموزشی شغل:

1- آموزش مقدماتي نوشتن حروف به صورت عملي به مدت 70 ساعت،

2- آموزش خط نستعليق به صورت عملي به مدت 600 ساعت،

3- آموزش خط شكسته به صورت عملي به مدت 500 ساعت،

4- آموزش خط چليپا به صورت عملي به مدت 200 ساعت،

5- آشنايي با قواعد اصول خوشنويسي به صورت عملي به مدت 30 ساعت،

بررسي تعداد فرصت های شغلی جديد

هنر خوشنويسي، يكي از هنرهايي است كه مي توان آن را با هنرهاي ديگر تلفيق نمود مانند نقاشي‌خط، خوشنويسي روي سفال، چوب، سنگ و غيره.

بررسی قابليت افزايش ظرفيت شغلی

خوشنويسي مي تواند به عنوان هنر شخصي محسوب شود، يعني اينكه هر كسي بخواهد خطي زيبا داشته باشد مي تواند اين دوره را طي نمايد. بنابراين هنر فوق را مي توان روي سفال، چوب، سنگ و … انجام داد، لذا پيش بيني مي شود كه تعداد 20 كارگاه با حدود 100 نفر ظرفيت راه اندازي نمود (هر كارگاه 5 نفر).

برآورد زمان مورد نياز برای راه اندازی شغل

بعد از گذراندن دوره آموزشي كه حدود چهار سال طول مي كشد مي توان سفارشات را پذيرفت. (اما به صورت نيمه حرفه اي، جهت تهيه تابلو و آگهي ها مي توان بعد از گذراندن دوره دوم (خوش)، سفارشات را پذيرفت).

مراجع ذيربط در رابطه با راه اندازی شغل و نقش هر يک

1- انجمن خوشنويسان ايران و آموزشگاه هاي خصوصي، جهت آموزش و ارائه مدرك.

2- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، جهت برپايي نمايشگاه ها.

3- مراكز تجاري، جهت فروش وسايل مورد نياز خوشنويسي به هنرمندان و خريداري محصولات تهيه شده از آنها جهت فروش.

4- ادارات و سازمان هاي مختلف، جهت ارائه سفارشات به هنرمندان.
invexpert

persiandogecoin

ads
ads
برچسب ها

قانون سبز نظرات معتبر مانیتورینگ بیگ والت

کاربران گرامی برای این که نظرات مفید شما برای ما خیلی مهم است و می تواند روی تصمیم دوستان تاثیر داشته باشد پس ما از نظرات فیک و تخریب کننده پیشگیری می کنیم، شما طبق قانون جدید سایت مانیتورینگ بیگ والت باید در سایت ثبت نام کنید و اطلاعات خود را کامل وارد کنید تا بتوانید در سایت نظر بفرستید. همچنین از این پس می توانید مدارک برداشت های خود را در قسمت نظرات سایت ارسال کنید.

نظرات کاربران

لطفا برای نظر دادن وارد شوید.
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن