حسابداری و امورمالیمقالات آموزشی

شماره شبا (sheba) چیست؟

شناسه حساب بانکی ايران که به اختصار  "شبا " نامیده می شود

خلاصه مطلب

  • شبا چیست؟
  • مزایای شبا
  • قواعد کلی شبا (شکل و محتوا):
  • شبای بین المللی چیست؟
  • لیست دریافت کد‌شبا برای همه بانک ها

شماره شبا چیست؟

شبا (به انگلیسی: sheba) به منظور تسهیل و استاندارد سازی مبادلات بین بانکی و بین المللی بانک های کشور، توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مطابق با استاندارد 13616-ISO، تعریف و تبیین شده است.

شناسه حساب بانکي ايران که به اختصار  “شبا ” ناميده مي شود، شماره اي است 24 رقمي که يک حساب بانکي را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکي ايران مشخص مي کند.

ارقام کنترلی: عبارتند از ارقامی که به منظور حصول اطمینان از دریافت و ارسال کامل و بدون نقص یا تحریف «شبا»، بر مبنای مندرجات درونی «شبا» محاسبه و به عنوان بخش الزامی «شبا» بدان افزوده می شوند.

IBAN: حروف اختصاری «Internet Bank Account Number»، شناسه ایست که یک شماره حساب خاص را در یک بانک بصورت یکتا معرفی می کند. این شناسه مطابق با استاندارد بین المللی ISO-13616-2007 تولید شده و به منظور یکسان سازی شماره حسابهای بانکی در سطح بین المللی به منظور تسهیل تبادلات بین بانکی، مورد استفاده قرار می گیرد.

BBAN: حروف اختصاری «Basic Bank Account Number»، شناسه ایست شامل شناسه بانک که به صورت یکتا یک حساب خاص را در یک بانک در یک کشور خاص مشخص می کند.

مزایای شماره شبا

شماره شبا جایگزین شماره حساب های فعلی نمی شود، بلکه به عنوان یک شماره استاندارد در کنار آنها قرار می گیرد. برای هر حسابی که دارید، می توانید یک شبای مخصوص به آن دریافت کنید. شبا برای انواع حساب ها مانند جاری، سپرده، تسهیلات و نظایر آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

شماره شبا تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد. با استفاده از آن می توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید، بدون اینکه نگران سایر جزئیات حساب باشید.

برای حواله هایی که از شماره شبا در آنها استفاده می شود، نیاز به دانستن، ذکر و کنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید. تمامی این داده ها در شبا وجود دارند. اگر اشتباهی در ورود شبا پیش آید، سامانه های بانکی از اشتباه مشتری (در اعلام‌شبا) یا متصدی بانک (در ورود اطلاعات شبا) آگاه شده و آن را گزارش می کنند. یعنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد کند، سیستم با کنترل محتوای‌شبا به او اعلام می کند که اشتباهی رخ داده است و باید شبای واردشده مجددا کنترل شود.

این ساز و کار امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حساب های دیگر را تا حد بسیاری زیادی کاهش می دهد.

سامانه های حواله الکترونیکی کشور «ساتنا» و «پایا» براساس شبا فعالیت می کنند بنابراین دانستن این شناسه حساب برای انجام حواله بین بانک ها برای همه مشتریان بانک ها ضرورت دارد.

قواعد کلی شبا (شکل و محتوا)

قواعد ساختاری شبا:

هر کاراکتر تنها می تواند یکی از حروف بزرگ الفبای انگلیسی [A-Z] یا یک رقم انگلیسی [0-9] باشد. استفاده از هیچ کاراکتر دیگری، از جمله اعداد و حروف فارسی مجاز نیست.
طول شبا دقیقاً باید معادل 26 کاراکتر باشد. شماره های کمتر یا بیشتر از 26 کاراکتر مجاز نیستند.
استفاده از حروف تنها برای کد کشور (دو رقم سمت چپ شبا) مجاز است. بقیه اجزای شبا تنها می تواند دربرگیرنده اعداد باشد.

نمایش شماره شبا:

نمایش در سیستمهای رایانه ای: در سیستمهای رایانه ای، شماره شبا مانند نمونه زیر، به صورت یکپارچه و بدون فاصله نمایش داده می شود، مانند این نمونه:
IR0696000000010324200001

نمایش در اشکال نوشتاری: در اشکال نوشتاری، مانند فرمها و نامه ها، از سمت چپ، بین هر چهار کاراکتر، یک فاصله قرار می گیرد. در نتیجه کد شبا در فرم نوشتاری شامل 6 دسته چهار کاراکتری و یک دسته 2 کاراکتری در سمت راست خواهد بود. به عنوان مثال شبای مذکور در بند فوق به صورت زیر نوشته می شود:
IR06 2960 0000 0010 0324 2000 01

ساختار و اجزاء شماره شبا:

شماره شبا یک کد 26 کاراکتری است که به صورت زیر به سه بخش اصلی تقسیم می شود:

جزBBANCDCC
توضیحشماره حساب پایهکد کنترلیکد کشور: ثابت= IR
طول22 رقم2 رقم2حرف

یک شبا به صورت [CC][CD][BBAN] ساخته می شود. (کروشه تنها برای تفکیک اجزاء است و در شبا دیده نمی شود)
CC به معنی کد کشور، در مورد تمامی حسابهای بانکی کشور براساس استاندارد ISO-3166-1 معادل دو حرف IR (حروف بزرگ لاتین) است. کد کشور تنها بخش حرفی شبا محسوب می شود.
CD به طول دو رقم به معنی ارقام کنترلی یا چک دیجیت شناسه شبا می باشد.
BBAN به طول 22 رقم که شماره پایه حساب بانکی را تشکیل می دهد

ساختار و قالب BBAN:

مشخصات کلی: قالب BBAN یک کد به طول 22 رقم با قالب زیر است:

B19000B2B1A3A2A1
2200054321

 

 اجزاء BBAN:

براساس جدول فوق به صورت زیر توضیح داده می شود:

شناسه بانک، که در موقعیت A1 الی A3 به طول سه رقم قرار می گیرد. شناسه بانک یک عدد سه رقمی است که براساس کد بانکها تدوین شده است. باتوجه به این که این کدها درحال حاضر دو رقمی هستند، تا اطلاع ثانوی از صفر در سمت چپ این کد برای تمام بانکها و موسسات اعتباری استفاده شده است. کد بانکها مطابق با جدول زیر تنظیم می شود:

ردیفنام بانکشناسه بانک
1بانک اقتصاد نوین055
2بانک پارسیان054
3بانک پاسارگاد057
4پست بانک ایران021
5بانک تجارت018
6موسسه اعتباری توسعه051
7بانک توسعه صادرات020
8بانک رفاه013
9بانک سامان056
10بانک سپه015
11بانک سرمایه058
12بانک صادرات ایران019
13بانک صنعت و معدن011
14بانک کارآفرین053
15بانک کشاورزی016
16بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران010
17بانک مسکن014
18بانک ملت012
19بانک ملی ایران017

شناسه حساب که در موقعیت B1 الی B19 قرار می گیرد. باتوجه به اینکه شماره حسابهای فعلی بانک ملی (سیستم متمرکز- سیبا) 13 رقمی می باشد، با استفاده از راهکارهای ذیل به قالب 19رقمی تبدیل می شود.

الف: شناسه نوع حساب که در موقعیت B1 قرار می گیرد برای حسابهای سپرده، مقداد صفر و برای حسابهای تسهیلات عدد یک تکمیل می شود.

ب: برای موقعیتهای B2 الی B19 نیز، به سمت چپ شماره حساب باید به اندازه ای رقم صفر افزوده شود که طول آن برابر 18 رقم شود. بدین ترتیب با ترکیب عدد 18 رقمی حاصله و کد نوع حساب ، شناسه حساب (BBAN) به طول 19 رقم تولید می شود.

شبای بین المللی چیست؟

شماره شبا در مبادلات بین المللی نیز کاربرد مهمی دارد این کد براساس استاندارد IBAN: International Bank Account Numbermber ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد شبای بین المللی با افزودن IR به شبای داخلی ساخته می شود.

[votes: 0 Rating: 0]

کانال تلگرام بیگ والت
برچسب ها
بانک شماره شبا شناسه حساب بانکي ايران

میلاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ [email protected] آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن