مقالات آموزشی

صندوق اجاره ای یا صندوق امانات بانکی چیست؟

به امانت سپردن کالای گران بها به بانک ها

صندوق اجاره ای یا صندوق امانات یکی از سرویس‌های جانبی بانک‌ها به مشتریان جهت تأمین نیازهای امنیتی آن‌ها برای محافظت از دارایی‌های باارزش آن‌هاست. به امانت سپردن کالای گران بها به بانک ها و صرافی ها امروزه در همه جای جهان رایج است و این لزوم استفاده از صندوق امانات بانکی را برای بانک ها مرسوم نموده است.

صندوق اجاره ای یا صندوق امانات بانکی به زبان ساده

به زبان ساده صندوق امانات یک گاوصندوق بزرگ است که بخش‌های مختلف آن را افراد مختلف در قالب صندوق‌های کوچک و بزرگ از بانک اجاره می کنند. بانک تأمین‌کننده امنیت کل صندوق است.
هیچ‌کس ازجمله بانک از محتویات صندوق شما مطلع نخواهد شد و این‌طور نیست که لازم باشد که به بانک بگویید که در صندوق چه چیزی خواهید گذاشت. البته بانک‌ها قوانینی دارند که شما را از گذاشتن موارد خطرناک و مجرمانه منع می‌کنند.

مزایای استفاده Safe Deposit Box

  • آیا همیشه از رفت و آمد افراد ناشناس به منزل خود به خاطر اجناس گران بهایی که در منزل دارید نگران هستید؟
  • آیا وقتی قصد سفر دارید، همیشه به دنبال مکانی برای پنهان کردن طلا و جواهرات خود هستید؟
  • آیا اسناد و اوراقی دارید که مایل نیستید به دست فرد یا افرادی بیفتد؟

استفاده از صندوق امانات امنیت و آرامش خاطر شما را تضمین می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند تا اسناد کاری، ملکی و شناسایی، اوراق بهادار، سکه، طلا و جواهرآلات خود را در محلی مطمئن قرار دهید از امنیت و آرامش فراهم‌شده توسط آن لذت ببرید.
شما همچنین می‌توانید با ارائه وکالت‌نامه به فرد یا افرادی، اجازه دسترسی آن‌ها را به صندوق امانات خود به‌منظور سهولت در روند انجام فعالیت‌های خود فراهم نمایید.

اجاره صندوق اجاره ای کاملا شخصی و اسمی است یعنی فقط اجاره کننده می تواند از آن استفاده نماید.
صندوق های اجاره ای در ابعاد و اندازه های مختلف بوده و هر یک به دو قفل مجهز است، یک قفل مربوط به مشتری و یک قفل متعلق به بانک است که هر قفل دارای یک کلید اصلی و یک کلید یدکی می باشد. هر دو کلید قفل مشتری،در موقع اجاره به وی تحویل خواهد شد.

مشتریانی که دارای گواهینامه اجاره صندوق باشند می توانند در کلیه ساعات اداری بانک به محل صندوق اجاره ای مراجعه و پس از تکمیل و امضاء پروانه ورود و تسلیم آن به مسئول مربوطه به صندوق خود سرکشی نماید.
مشتری می تواند برای باز کردن صندوق و گذاشتن و برداشتن اشیاء و اسناد و امور دیگر مربوط به صندوق به شخص دیگری وکالت بدهد.

انواع صندوق امانات بانکی

سیستم قفل کلیدی و الکترونیکی , دو مدل از سیستم قفل و امنیت صندوق امانات بانکی هستند, که اشاره کوتاهی به آنها خواهیم کرد.

صندوق امانات بانکی با قفل کلیدی

این مدل از صندوق امانات بانکی که در سایزهای مختلف 24 خانه و 54 خانه به تعداد مورد نیاز بانک ساخته می شود, در سالنی خاص قرار گرفته و دو کلید مخصوص دارد. این کلیدها نزد مشتری می باشد و در صورت مفقود شدن آنها توسط مالک , بانکها برای باز کردن و شکستن قفل ها هزینه کامل آن را از مشتریان دریافت می کنند.

صندوق امانات بانکی با قفل الکترونیکی

در این سیستم قفل ها به صورت الکترونیکی هستند و با اثر انگشت و اسکن چشم باز می شوند. در صندوق امانات بانکی با قفل الکترونیکی , وارد کردن کدهای عددی , اثر انگشت و اسکن چشمی باعث شده که امنیت صندوق بسیار بالا برود و دسترسی به لوازم داخل صندوق آسان نباشد.

هزینه اجاره یک صندوق امانت

بیشتر افراد فکر می‌کنند که این صندوق‌ها فقط متعلق به طبقهٔ بسیار ثروتمند است و برای دیگران چندان کاربردی ندارد.

اجاره یک صندوق امانت اصلاً گران نیست و بیشتر از چند ده هزار تومان برایتان خرج ندارد. البته ودیعه‌ای هم باید برای صندوق پیش بانک بگذارید که رقم آن هم هشت برابر میزان اجاره سالیانه است که برای یک صندوق کوچک کمتر از 150 هزار تومان خواهد بود. این رقم در مقابل هزینه‌ای که لازم است برای یک گاوصندوق کوچک هم بکنید کاملاً مقرون‌به‌صرفه است.

شرایط دریافت صندوق امانات

اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند با مراجعه به شعب بانک ارائه دهنده این خدمت اقدام به اجاره‌ی یک ساله‌ی این صندوق‌ها نمایند. در حال حاضر بانک‌های ملی، صادرات، ملت، اقتصاد نوین، شهر، تجارت، کارآفرین، کشاورزی، مسکن و سامان این سرویس را ارائه می‌کنند.

برخی شرایط دریافت صندوق امانات در بانک‌های دولتی و خصوصی مشترک است.

۱- تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی با داشتن یکی از انواع حساب‌ها نزد شعب بانک می‌تواند مطابق دستورالعمل بانک از خدمات صندوق‌های اجاره‌ای استفاده کنند و متقاضیان استفاده از صندوق‌های اجاره‌ای در صورت نداشتن حساب در بانک ملزم به افتتاح حساب می‌باشند.

۲- مشتری می‌تواند در صندوق تخصیص داده شده، هرگونه اشیاء (شامل اشیاء ممنوعه نبوده و یا در نتیجه فساد و عللی دیگر به صندوق و خزانه بانک آسیب نرسانند) نگهداری کنند.

۳- اجاره‌کننده صندوق یا وکیل وی می‌تواند از صندوق استفاده کند. بدیهی است که صندوق، قابل انتقال به دیگری نمی‌باشد .

۴- مشتری لازم است تا علاوه بر اجاره‌بهاء، مبلغی را به عنوان ودیعه بر اساس تعرفه‌های تعیین شده به بانک بسپارد – مبلغ یادشده در صورتی که مشتری هیچ‌گونه بدهی به بانک نداشته باشد در خاتمه مدت اجاره یا انقضای قرارداد، عیناً به مشتری بازگردانده می‌شود و برای مدت کمتر از یک سال نیز مدت اجاره محاسبه خواهد شد.

۵- مشتریان می‌توانند در طول ساعات اداری و تا زمان مناسب نسبت به دفعات جهت استفاده صندوق به بانک مراجعه کنند، بدین معنی که استفاده از هر صندوق در هر روز به دفعات بلامانع است .

۶- متقاضیان می‌توانند شرایط و تعرفه‌های اجاره‌ی صندوق امانات را از سایت بانک‌های مربوطه مشاهده کنند.

محدودیت هایی که باید قبل از اجاره صندوق های امانات بدانید

قبل از اجاره صندوق امانات باید قوانین و محدودیت های آن ها را کامل بشناسید. به عنوان مثال شما به عنوان مالک محتویات صندوق تان فقط در تایم های اداری امکان دسترسی به صندوق را دارید یا هر زمان که بخواهید وارد بخش امانات بشوید ناچارا باید مقدمات ورود را پشت سر بگذارید. 

 نامشخص بودن محتویات داخل صندوق، مزیت یا محدودیت ؟ 

محتویات داخل صندوق امانات بانک ها حتی برای خود بانک نیز مشخص نمی شود. صرفا یک سری قوانین وجود دارد که برخی موارد را برای به امانت گذاشتن ممنوعه اعلام کرده. این موضوع می تواند از جهتی یک امنیت محسوب شود. اما از جهتی یک زنگ خطر است. اگر هیچ جا، اعلام موجودی صندوق وجود نداشته باشد، در صورت بروز مشکل طبق چه مستنداتی بانک می تواند خسارت پرداخت کند؟ قبل از اجاره صندوق امانات بهتر است حتما در این باره از متصدیان بانکی سوال کنید و این ابهام را برطرف کنید.

 محدودیت های مربوط به تایم اداری

یک مشکل اساسی در استفاده از صندوق امانات بانک ها محدودیت های زمانی است. دسترسی به صندوق در خارج از تایم اداری و تعطیلات غیرممکن است. این بزرگ ترین محدودیت صندوق امانات است. چنانچه در بازه ای از شبانه روز نیاز به محتویات داخل صندوق داشته باشید باید در شروع تایم اداری صبر کنید.

 بلوکه شدن قانونی صندوق در صورت ورشکستی یا فوت 

یکی دیگر از محدودیت های صندوق امانات بانک ها، بلوکه شدن صندوق در صورت اعلام ورشکستگی یا فوت است. در صورت بروز هر کدام از این جریانات تا طی روند قانونی و حکم های دادگاهی، صندوق امانات بلوکه خواهد شد و اجازه دسترسی به آن به هیچ کس داده نمی شود.

 مقدمات ورود به صندوق امانات

برای ورود به صندوق امانات بانک باید قبل از هرچیز پروسه احراز هویت صاحب صندوق انجام شود. این پروسه در زمان های اضطراری ممکن است خارج از حوصله کاربر باشد. اما به عنوان یک قانون در تامین امنیت بانک ها الزامی است.

صندوق امانات بانکی یا گاوصندوق خانگی؟

سوال مطرح شده بالا به معنی ضعف آنها نمی باشد , اما هر یک با ویژگی و امتیازاتی که دارند , متناسب با شرایط خاص خود هستند و برای نیاز مشتریان ساخته شده اند . البته در این رقابت هم صندوق امانات بانکی و هم گاوصندوق خانگی هر دو پیروز هستند. به این دلیل که همه آنها دارای کیفیت و امنیت فوق العاده ای می باشند.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

miladmilan

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ miladmilan1@ آیدی تلگرام در حال حرکت به سمت جلو با تمام ❤
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x