exbonds
طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث باغ پسته و تولید پسته

ایجاد باغ پسته و صادرات پسته

باغ پسته و تولید پسته – کاشت، داشت و برداشت پسته, طرح احداث یک باغ پسته

درخت پسته گونه‌ای گیاه است که از گذشته های دور در نقاط مختلف ایران کشت می شده است و جنگل های وحشی پسته در ناحیه شمال شرق ایران وجود دارند.

ایران و ایالات متحده آمریکا، دو کشور اصلی در زمینهٔ تولید و صادرات پسته در جهان به‌شمار می‌روند. به‌طوری‌که حدود هفتاد تا هشتاد درصد تولید سالانه پسته در اختیار این دو کشور بوده‌است.

باغ پسته و تولید پسته در جمهوری اسلامی ایران بیشتر درشهرستان زرند، شهرستان محولات، شهرستان رفسنجان، شهر کشکوییه، شهرستان فردوس، رباط جز، شهرستان سیرجان، کاشان، شهرستان انار، شهرستان دامغان، قزوین، بوئین زهرا، مروست، شهربابک، شهرستان راور و شهرستان نائین صورت می‌گیرد.

معروف ترین ارقام پسته در ایران

به طور کلی انواع پسته را به دو دسته فندقی و بادامی گروه‌بندی می‌کنند.

پسته اوحدی یا فندقی:
شکل میوه کروی، درصد خندانی خیلی زیاد، رنگ رویی مغز ارغوانی و رنگ پوست استخوانی کرم می­‌باشد.

پسته کله قوچی:
شکل میوه فندقی، درصد خندانی متوسط، رنگ رویی مغز سرخ خاکستری و رنگ پوست استخوانی سفید با تیرگی متوسط است.

پسته احمد آقایی:
شکل میوه بادامی، درصد خندانی زیاد، رنگ رویی مغز ارغوانی و رنگ پوست استخوانی خیلی روشن.

پسته اکبری: شکل میوه بادامی، درصد خندانی زیاد، رنگ رویی مغز بنفش قهوه‌­ای و رنگ پوست استخوانی کرم تیره است.

 • حدود 97درصد پسته­‌های مورد کشت و کار در آمریکا از یک رقم ماده به نام کرمان (Kerman) و یک رقم نر به نام پیترز (Peters) هستند.

احداث باغ پسته و کمک به اقتصاد کشور

قبل از احداث باغ پسته حتما مسائل زیر بررسی شوند:

 1. شرايط آب و هوايی منطقه مورد نظر
 2. عوامل اقتصادی
 3. آزمايش آب و خاک منطقه
 4. تسطيح و آماده سازی زمين
 5. تهيه نقشه باغ به منظور كاشت نهال های پسته

تسطيح زمين باغ پسته و سپس حفر پروفيل جهت مشخص نمودن لايه های خاک و در صورت مطبق بودن يا وجود لايه های سخت بايد با لودر كردن محل كاشت درختان، بافت يكنواختی را بوجود آورد. بهترين بافت خاک برای كاشت پسته بافت متوسط (شنی لومی) می باشد. زمين بايد كاملاً تسطيح شود و چنانچه آب و خاک شيرين باشد، می توان كاشت مستقيم بذر در زمين اصلی را انجام داد و يا نهال كاشت نمود و اگر آب و خاک شور باشد حتماً بايد نهال خزانه ای كاشته شود و عرض جويها از همان ابتدا حدود 2- 5/1 متر باشد و نهال وسط جويها طوری كاشته شود كه آب كاملاً اطراف آن را بگيرد.

ارتفاع مناسب کشت پسته ۹۰۰ تا ۲۰۰۰ ذکر شده است.

آماده سازی زمین و خاک

کشت پسته در رده های مختلفی از خاک با موفقیت انجام می شود. در مناطق پسته کاری ایران بافت شنی لومی که یک بافت متوسط می باشد بهترین محصول را تولید مینماید. همچنین در بافتهای سنگین تر خاک مثل لوم ـ روسی ـ سیلتی و حتی لوم ـ رسی محصول مناسبی تولید شده است. وجود زهکش های طبیعی همانند یک لایه شنی در عمق بیش از ۲ متر از سطح خاک، میتواند سنگینی بافت را جبران نماید.

مناسبت ترین خاک برای کشت و پرورش پسته در باغ پسته از نظر عمق، خاکهایی عمق همراه با بافت یکنواخت میباشد. وجود خاک کم عمق و یا سخت لایه، باعث میشود که قسمتهای هوایی و زیرزمینی درخت، کوتاه مانده، در نتیجه باروری و عملکرد آن بطور محسوسی کاهش یابد. درختان پسته در شرایط ماندآبی رشد مناسبی ندارند.

کاشت به صورت مستطیلی عمومی ترین طرح درختان برای باغ پسته می باشد.

کاشت بذر و نهال درختان پسته

در روزهای آفتابی وگرم و یا یخبندان و روزهایی که باد شدید است از کاشت نهال پسته جداً خودداري شود بهترین شرایط براي هرس نهال پسته روزهای ابری و هواي آرام است و بهترین زمان کاشت نهال پسته عموماً هنگام خواب نهال پسته است در مناطق گرم و متعدله و نیمه سردسیر، بهترین زمان کاشت، پائیز پس از خواب رفتن نهال پسته است ولی در مناطق سردسیر نهالکاری بهتر است پس از سپري شدن یخبندان انجام گیرد.

مناسب ترین فاصله ردیفها 6-7 متر و فاصله بین درختان 3-4 متر می باشد البته فاصله بین ردیف 4-6 متر و بین درختان 2-3 متر قابل تحمل می باشد. ضمناً فاصله بین ردیف کمتر از 4 متر و فاصله بین درختان کمتر از 2 متر نامناسب می باشد.

در اواخر اسفند و اوایل بهار بذر‌ها را 24 در آب خیسانیده، پس از شست‌ و‌ شو با استفاده از سموم قارچ‌ کش یا هیپوکلرید سدیم (مایع سفیدکننده) ضدعفونی می کنند. سپس باید بذرها را در کیسه‌ های پارچه‌ ای که به طور منظم به‌مدت 4 تا 5 روز مرطوب نگه داشته‌ می شوند قرار داد (دمای مناسب برای جوانه‌ زنی بذرها 30-20 درجه سانتی‌گراد می‌باشد) بعد از جوانه زدن بذرها بایستی آنها را با قارچ‌ کش ضدعفونی کرده و در محل مورد نظر کاشت.

در صورت تمایل به کشت نهال در زمین اصلی باغ پسته، در خاک های نامرغوب، گودالی به قطر 5/0 تا 1 متر و عمق 5/1 متر ایجاد و بعد از برداشتن خاک چاله و ریختن خاک مرغوب و مقداری کودهای آلی کاملاً پوسیده، به کاشت نهال اقدام می کنند.

آبیاری باغ پسته

درخت پسته در هر مرحله از رشد نیازمند مقدار مشخصی آب است.

آبياري نهال پسته بلافاصله پس از كاشت شروع شده و با دوره هاي حداكثر 7 روزه در سال اول ادامه می يابد.
در سال دوم دور آبياری به مرور به 14 روز يک بار تبديل شده و در صورتي كه آب كافي در اختيار باشد تا زمان پيوند، نهال‍ها با همين دور آبياري مي ‍شوند.

کوددهی باغ پسته

کودهای دامی در ایران خصوصا در باغات پسته از کود ماکیان نوع مرغی بسیار مصرف می شود و بهتر است از مصرف مداوم کود مرغی در باغات پسته خودداری نمود و حداقل هر سه یا پنج سال از کود آلی دیگری استفاده شود.

کودهای دامی گاوی و گوسفندی تفاوتی در کاربرد نداشته و گاهی نیز به صورت مخلوط بکار برده میشوند که انجام آن توصیه میشود.

کود دامی گوسفندی و گاوی مورد استفاده باید کاملا پوسیده باشد. بهتر است کود مرغ نیز با کودهای گوسفندی یا گاوی مخلوط شود و در شیاری به عمق حداقل ۴۰ سانتیمتر بسته به سن درخت و عرض ۴۰ سانتیمتر در انتهای چتر سایه انداز درخت دفن شود. فصل کود دهی فصل خواب درختان یعنی زمستان است.

مخلوط کردن کود کامل شیمیایی ( N-p-K ) نیز با کود حیوانی مورد استفاده مطلوب می باشد.

دادن کود شیمیایی ازته (سولفات آمونیم و سولفات پتاسیم) در مناطق با آب و خاک شور در نیمه دوم اردیبهشت ماه جهت افزایش جوانه های رویشی و زایشی، در نیمه دوم تیرماه جهت پر شدن دانه های پسته در درختان بارده مناسب است. میزان کود مصرفی با مشاوره کارشناسان از ۱۰۰ گرم تا ۲۰۰ گرم به ازای هر درخت می باشد.

استفاده از کودهای مایع و جامد میکرو در فصل رشد درخت بسته به نوع کمبود و مشاوره با کارشناسان کشاورزی همزمان با سمپاشی و یا به صورت مستقل بسیار مناسب است. بعد از برداشت پسته دادن کود روی به صورت محلول پاشی توصیه می شود.

نصب قیم و بادشکن

برای نگهداری نهال و جلوگیری از خم شدن در مقابل باد نصب قیم الزامی می باشد و این قیم حداقل باید برای دو سال در کنار نهال قرار گیرد. اتصال قیم به نهال توسط نوار پهن و نرم صورت می گیرد تا آسیبی به پوست نازک نهال وارد نشود.

در مناطق بادخیز که وزش باد تعادل درختان را به هم می زند و منجر به خسارت می گردد توصیه می شود در جهت عمود بر بادهای غالب منطقه و به فاصله 5 متر از اولین ردیف اقدام به کاشت بادشکن نمایید. مناسبترین درخت بادشکن در مناطق پسته خیز پسته نر می باشد که در این حالت فاصله بین درختان پسته نر به عنوان بادشکن 3-2 متر می باشد. از مزایای دیگر این بادشکن پراکنش گسترده و پوشش مطلوب گرده در زمان گرده افشانی می باشد.

پیوند و هرس درخت پسته

سه روش پیوند زنی در پسته کاربرد دارد:

 • پیوند لوله ای
 • پیوند شکمی
 • پیوند اسکنه ای

زمان مناسب برای پیوند نهال های پسته به طور عمده در اواخر اریبهشت تا اوایل خرداد می باشد، یعنی زمانی که درخت به راحتی پوست میدهد و دمای هوا در حد متعادل قرار دارد.
پس از پیوند، آبیاری باید منظم و هر 14 روز یک بار انجام شود. جوانه ها و پاجوش هایی که از زیر محل پیوندک و روی پایه ایجاد می شوند، باید حذف شوند.

پس از آماده شدن پایه و پیوندک، پیوندک را که به شکل استوانه است داخل چوب پایه قرار داده و به آرامی به سمت پایین فرستاده تا در محل خود استقرار یابد.

 • برای تهیه پیوندک حدود ۳-۲ سانتیمتر بالاتر از جوانه، شاخه را قطع کرده سپس از ۲ سانتیمتری زیر جوانه با چاقوی پیوندزنی پوست دور تا دور بریده میشود. بعد با انگشت پوست برش خورده را به آرامی چرخانده تا پوست حاوی جوانه به راحتی و به طور کامل از چوب جدا شود.

در اوایل یا اواخر زمستان هر سال (بنا بر آب و هوای محلی) باید تمام شاخه هایی که سال قبل دارای میوه بوده‌اند حذف نمود تا این که این قطع باعث رشد شاخه های جوان و در نتیجه تولید میوه شود.

آفات مهم پسته

 1. پسیل پسته، که حشره زرد رنگ کوچکی است و در حال حاضر بیشترین خسارات را وارد می کند و موقع خسارت شدید، پای درخت شکرک ایجاد می شود.
 2. کنه درختان پسته که این آفت با چشم معمولی قابل مشاهده نیست و علائم آن اینکه ابتدا برگها سبز تیره و سپس حالت چرمی رنگ می شوند.
 3. شپشک پسته، این آفت کاملا روی برگها و خوشه ها قابل مشاهده است و درخت مورد حمله محصول آن اغلب پوک و نیم مغز می شود.
  برای مبارزه با شپشک استفاده از سم اتیون با نسبت ۲٫۵ – ۲ در هزار بسیار مناسب است. ذکر این نکته ضروری است که برای مبارزه با هر یک از آفات مشاوره با کارشناسان خبره کشاورزی جهت توصیه سم و زمان سمپاشی بسیار مهم است.

برداشت پسته

آمادگی برای برداشت پسته در اوایل شهریورماه با توجه به سه عامل شروع می شود. خندانی پسته، ردیف های باغ برای برداشت توسط ماشین باید به اندازه کافی خشک شوند.

نشان نهایی بلوغ کامل تشکیل ناحیه ریزش بین میوه ها و محور خوشه است موقعی که خوشه به آرامی تکان داده شود میوه ها به سادگی جدا می شوند. همانند همه درختان میوه بلوغ در تمام درخت متغیر می باشد. میوه های قسمت بالای درخت در جنوب غربی و میوه هایی که در قسمت بیرون قرار دارند زودتر به بلوغ می رسند همچنین زمانی که میزان محصول کم است میوه ها زودتر به بلوغ می رسند. بعد از تکان دادن درخت و برداشت میوه های باقی مانده در درخت پوک یا دهان بسته می باشند. اتفن ترکیبی است که در سایر میوه ها برای تسریع در بلوغ استفاده می گردد ولی در پسته مؤثر نمی باشد. در نهایت برداشت کننده ها، انتقال دهنده ها و فراینده کننده ها باید برای برداشت در دسترس باشند.

نکات برداشت پسته

 1. پسته را وقتی کاملاً رسید برداشت نمایید.
 2. برداشت را ساعتهای اولیه روز شروع نموده و محصول برداشت شده را زیر سایه و یا جای خنک قرار دهید.
 3. قسمتهای آلوده به آفت را در باغ جداگانه برداشت نمایید.
 4. محصول برداشت شده را سریعا به مراکز فرآوری پسته که تمام اتوماتیک و بهداشتی است انتقال دهید تا سریعاً پوست گیری و جداسازی شود. به این ترتیب رنگ پوسته سخت پسته سفیدرنگ و بازاری پسندی مناسب خواهد داشت.

مهم ترین مشکل کاشت پسته در ایران

خشکسالی‌های پی‌درپی بزرگترین مشکل کنونی در تولید پسته است. و عدم برنامه‌ریزی برای تأمین آب مورد نیاز باغ‌های پسته و نیز قوانین و مقررات دست و پاگیر صادراتی باعث شده که میزان صادرات پسته ایران، افت چشمگیری را در سال‌های اخیر تجربه کند و در همین زمان، با افزایش تولید پسته در آمریکا، این کشور در حال تبدیل شدن به اولین صادرکننده این محصول در سطح جهان است.

تولید و صادرات پسته

در ایران تنها 10 درصد از این محصول مصرف داخلی دارد و 90 درصد دیگر صادراتی است.

ایران بزرگترین صادرکننده این محصول در دنیا شناخته شده است. ایالات متحدهٔ آمریکا نیز به عنوان دومین صادرکنندهٔ پسته در جهان شناخته شده. سومین صادرکنندهٔ پسته در جهان ترکیه است. و بعد از آن چین و سوریه به ترتیب در رتبه‌های بعدی قراردارند.

یکی از برتری‌های ایران در صادرات پسته موقعیت جغرافیایی این کشور است. با امکان آسان حمل و نقل، ایران به راحتی می‌تواند بازار را از کشورهایی مانند چین بگیرد.

ایجاد باغ پسته با حداقل سرمایه

برای شروع کار نیاز به 5 میلیون تومان تسهیلات و 2 هکتار زمین نیاز است که بعد از گذشت 5 سال، سالانه 200 میلیون تومان درآمد خواهید داشت. 13 سال زمان لازم دارد تا درخت پسته به باردهی اقتصادی برسد.

خلاصه طرح احداث باغ پسته به مساحت 10 هکتار:

اشتغالزای طرح : 5  نفردائمی و 10 – 15 نفر فصلی
کل سرمايه گذاری طرح : 700 میلیون تومان
نقطه سربه سر توليد: 37%
دوره بازگشت سرمايه: 3.6 سال
نرخ بازدهی داخلی: 42%

4 2 آراء
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
2 پرسش و پاسخ کاربران
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
سجاد
سجاد
11 ماه قبل

بعد از سه سال، سالی 150 میلیون درآمد؟ از کی پسته 3 ساله بار میده؟ مدیریت سایت اصلا دقت میکنی تو انتشار مطالب؟

دکمه بازگشت به بالا
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن