طرح توجیهی

طرح احداث شهرک ویلایی در مناطق آزاد و گردشگری ایران

ساخت و ساز ویلای شهرکی در منطقه آزاد

طرح توجیهی احداث شهرک ویلایی در مناطق آزاد و گردشگری ایران

صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است. از مهمترین مراکز گردشگری در ایران می توان مناطق تاریخی و فرهنگی، اماکن مقدس و مذهبی و جاذبه های دیدنی در شهرهای مختلف را نام برد.

یکی از حوزه هایی که «صندوق های سرمایه گذاری شهرداری ها» می توانند بر اساس آن به کسب درآمد بپردازند، «حوزه توریسم و گردشگری» است.

طرح توجیهی احداث شهرک ویلایی

طرح حاضر در ارتباط با احداث یک شهرک ویلایی در مناطق توریستی استان های ایران در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار می‌باشد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تعداد ۲۵۰ واحد ویلا در این شهرک ساخته خواهد شد و به صورت استیجاری در اختیار گردشگران و مسافران قرار داده می‌شود.

خدمات پیش بینی شده قابل ارائه در شهرک ویلایی به شرح ذیل می باشد:
•    خدمات اجاره ویلا
•    خدمات رستوران شهرک
•    خدمات کافی شاپ شهرک
•    خدمات اجاره زمین ورزشی
•    خدمات سالن فرهنگی- تفریحی
•    خدمات اجاره فروشگاه

ویلای شهرکی چیست؟

در تعریف ویلا آمده است که «ویلا یک ساختمان یا خانه زمینی است که دارای حیاط بوده و هیچگونه ارتباطی با ساختمان‌های کناری یا اطراف خود ندارد». اما تعریف ویلای شهرکی کمی این تعریف را تحت تأثیر قرار داده و تعریف جدیدی برای ویلا بیان کرده است. ویلای شهرکی «ساختمانی است که به صورت زمینی بوده و دارای حیاط است که این حیاط به ساختمان‌های کناری راه ندارد؛ اما قوانین حاکم بر این ویلاها یکسان بوده و همه آنها مشمول یکسری قوانین مشخص می‌شوند». همان‌طور که می‌بینید این ویلاها اگرچه به همدیگر راه ندارند، اما بی ارتباط به هم نیستند و همه ساکنین ملزم به رعایت قوانین آن هستند.

اگر آپارتمان را به صورت چندین خانه روی هم و عمودی تعریف کنیم، ویلاهای شهرکی را به صورت خانه‌های کنار هم و افقی تعریف می‌کنیم. معمولاً این ویلاها توسط یک شرکت یا موسسه ساخته می‌شوند و در نهایت به خریداران واگذار می‌شوند. البته برخی دیگر به جای خرید ویلا، ترجیح می‌دهند که زمین خریده و ویلای خود را درون شهرک احداث کنند. البته کسانی که زمین خود را درون شهرک می‌خرند مشمول قوانین ویلای شهرکی می‌شوند و ملزم هستند که این قوانین را رعایت کنند. در هر صورت این ویلاها توانسته‌اند که جای خود را بین گردشگران باز کرده و طرفداران بسیاری دارند.

سهم استان‌های ایران در گردشگری

معمولا گردشگران به دلیل علاقه‌مندی به فرهنگ، طبیعت، یا آب و هوای مقصد مورد نظر یا وجود جاذبه های گردشگری تاریخی، آن محل را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند. هر چند که جای جای کشور ایران می تواند به عنوان بهترین مقاصد گردشگری برای مسافران به شمار آید. اما در این میان برخی از استان های ایران توانسته اند، بیشترین میزان جذب گردشگر خارجی را به خود اختصاص دهند. این استان ها عبارتند از: خراسان رضوی، اصفهان، فارس، همدان، کرمانشاه، ایلام، آذربایجان غربی، اردبیل، آذربایجان شرقی، تهران، خوزستان، گیلان و همچنین سیستان و بلوچستان. لازم است بدانید استان ایلام محل ورود گردشگران عراقی از مرز این استان است و در رده دوم قرار گرفته است.

مزایا اجرای طرح شهرک ویلایی و گسترش صنعت گردشگری

صنعت گردشگری یکی از پدیده های مهم و به عنوان یکی از منابع مهم اقتصادی و عاملی موثر در توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع انسانی محسوب می گردد. این صنعت ضمن درآمدزایی و ایجاد کارآفرینی بسیار گسترده موجب نزدیکتر شدن ملل، اقوام و فرهنگ ها به یکدیگر شده است.

امروزه گردشگری به عنوان یک رویکرد مهم می تواند با برنامه ریزی اصولی و شناسایی مزیت ها و محدودیت ها، نقش موثری در توسعه و تنوع بخشی به اقتصاد بر عهده داشته باشد. بسیاری از کشورها به صورت فزاینده ای به این حقیقت پی برده اند که برای بهبود وضعیت اقتصادی خود باید ابتکار عمل به خرج دهند و درصدد یافتن راه های تازه ای برآیند، توسعه صنعت توریسم، به ویژه برای کشورهای در حال توسعه که با معضلاتی همچون میزان بیکاری بالا، محدودیت منابع ارزی و اقتصاد تک محصولی مواجه است، از اهمیت فراوانی برخوردار است.

صنعت گردشگری از لحاظ اقتصادی فرایندهای گوناگونی را ایجاد می کند که اثرات آن در تولید ناخالص ملی، کارآفرینی، بکارگیری منابع انسانی و بکارگیری بخشهای مختلف اقتصادی نمایان است. بنابراین می توان گفت که صنعت جهانگردی عاملی مهم در جهت توسعه اقتصادی جوامع بوده و می تواند با ایجاد نوعی کارآفرینی مزایای اقتصادی زیادی برای همه کشورها داشته باشد.این مقاله به بررسی نقش صنعت توریسم در توسعه اقتصادی و توسعه زیرساختها و کارآفرینی پرداخته گردیده و همچنین موانع و مشکلات توسعه گردشگری، و راهکارهای توسعه این صنعت مورد بررسی قرارگرفته است

بررسی بازار گردشگری ایران

صنعت گردشگری، علاوه بر درآمدزایی بالا، از توانایی اشتغال‌آفرینی خوبی هم برخوردار است. نتایج مطالعات انجام شده نشان داده‌اند توسعه این صنعت نقش موثری در کاهش بیکاری و همچنین بهبود توزیع درآمد و افزایش درآمدهای دولت از طریق مالیات‏های غیرمستقیم دارد.

به نظر کارشناسان، این صنعت از توسعه‌ای که شایستهٔ آن است برخوردار نبوده‌است. از دلایل آن می‌توان به آماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب در ایران برای جذب سرمایه‌گذاری این حوزه اشاره کرد. بی‌خبر بودن سرمایه‌گذاران از زمینه‌های موجود در ایران و تبلیغات ضعیف و نیز انتشار اخبار منفی از ایران، محدودیت‌های اجتماعی و مذهبی برای گردشگران خارجی و همچنین تنش‌های سیاسی با بعضی کشورهای غربی نیز از دیگر موانع در راه رشد صنعت گردشگری در ایران است.

در نتیجه باید به گسترش زیرساخت‌های گردشگری اهمیت ویژه‌ای بدهیم. این زیرساخت‌ها دربرگیرنده تمامی ساخت‌وسازهای زیربنایی و روبنایی یک کشور می‌شوند و به‌طور عمده شامل سیستم‌های ارتباطی‌، سیستم‌های بهداشتی، حمل‌ونقل هوایی، زمینی، زیرزمینی، دریایی و اجزای آن، هتل‌ها، اقامتگاه‌ها، کمپینگ‌ها، رستوران‌ها، کارخانه‌های تهیه غذا و نوشیدنی‌های سالم، مراکز خرید (بازارهای سنتی و مدرن)، مراکز تفریحی و … می‌باشند.

زمینه های سرمایه گذاری و پیش بینی های شهرک ویلایی

مساحت کل زمين منطقه 10 هکتار – شامل: ویلاها رستوران، کافی شاپ،  زمین ورزشی (شامل زمین فوتبال، واليبال-بسكتبال، بدمینتون و تنيس)، سالن آموزشی، فرهنگی و تفریحی (شامل کلاس های فرهنگی- آموزشی، میز بیلیارد، بولینگ و پینگ پنگ و فوتبال دستی)،

 اجاره فروشگاه (شامل ۱۰ باب فروشگاه در نهایت پس از ساخت و احداث شهرک ویلایی مذکور درآمد طرح توجیهی از اجاره سالیانه ویلاها، استفاده از خدمات رستوران شهرک، استفاده از خدمات کافی شاپ، درآمد حاصله از زمين های ورزشي شامل (فوتبال، واليبال، بسكتبال، بدمینتون و تنيس)، درآمد حاصله از خدمات سالن آموزشی، فرهنگی و تفریحات، بیلیارد، بولینگ و پینگ پنگ و فوتبال دستی، کلاس های فرهنگی) و همچنین درآمده حاصله از اجاره سالیانه فروشگاه ها ایجاد می گردد.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x