YESSS banner 468 x 60
wssavior

طرح توجیهی و فرصت های سرمایه‌گذاریکارآفرینی و اشتغالزایی

طرح توجیهی بازیافت آهن قراضه و استفاده دوباره در صنعت

بازیافت آهن قراضه و آهن آلات دور ریختنی

اجرای طرح بازیافت آهن قراضه با هدف بهره برداری از آهن آلات دور ریختنی و کهنه موجود و خروجی محصول حاصل از این بازیافت، میلگرد و شمش فولادی و چدنی است.

آهن قراضه چیست؟

به تولیدات معیوب و ضایعات چدنی و فولادی غیرقابل مصرف، آهن قراضه یا scrap می‌گویند. یکی از مهمترین منبع فلزی جهت کوره قوس الکتریکی قراضه ها می باشند، به این قراضه ها، ضایعات آهن گویند، به عبارتی دیگر به موادی که بازیافت پذیر باشند ضایعات گفته می شود، در کل به مواد دور ریخته شده در صنایع ساختمانی و حتی خودروسازی که قابلیت بازیافت را داشته باشد جزء ضایعات می باشد.

ضایعات فلزی و آهنی برخلاف زباله ها ارزش پولی دارند و دوباره به چرخه تولید بازگردانده می شوند. که به آنها قراضه نیز گویند.

آهن قراضه تا چند سال پیش کالای چندان با ارزشی نبود، اما امروزه به‌دلیل افزایش مصرف فولاد و سایر ترکیب‌های فلزی در دنیا از رشد قابل توجهی برخوردار شده است.

معرفی طرح بازیافت آهن قراضه

قراضه آهن و فولاد شاید در نگاه اول کالایی بی استفاده، فاقد ارزش و کارایی باشد که بهترین راه خلاصی از آن معدوم کردن آن باشد، ولی همین ماده بی ارزش در جایی دیگر حکم طلا پیدا می کند. تا جایی که فولادسازان و کارخانه هاي مرتبط، بدون قراضه و البته سنگ آهن تقریبا بیکار می شوند.

دو محصول اصلی طرح واحد بازیافت قراضه تولید انواع شمش و میلگرد میباشد.
کد آیسیک مرتبط با صنعت بازیافت فولاد و چدن (آهن قراضه): ۳۷۱۰۴۱۲۳۰۸

محصولات تولیدی طرح، شمش فولاد و چدن است که از محل ذوب مجدد آهن و فولاد تولید خواهد شد. کارگاه های ریخته گری شمش های تولیدی طرح حاضر را خریداری کرده و با استفاده از آن انواع قطعات ریخته شده فولاد و چدن را تولید می نمایند.
امروزه قراضه آهن و فولاد نه تنها در بازار های داخلی، بلکه در بازارهای جهانی از رونق بسیار خوبی برخوردار است.

اگر قرار باشد احداث این کارگاه برای سرمایه‌گذار سودآور باشد، حداقل باید روزانه ۷۰ تن آهن‌قراضه خریداری کند.
ناگفته نماند که زمین شما نباید کمتر از ۳هزارمتر باشد. همچنین شما احتیاج به دو پرس مخصوص دارید که جمعا یک میلیارد تومان قیمت دارد.

تاریخچه بازیافت آهن

تاریخچه بازیافت آهن به قدمت تاریخچه تولید و استخراج آن است، که حدود 1400 سال قبل از میلاد می باشد، اما بازیافت و ذوب مجدد ضایعات آهن به صورت صنعتی و مدرن در ایران به سالهای 1354 بر می گردد که با تاسیس کارخانه ذوب آهن اصفهان این صنعت نیز به مرور در کنار ذوب آهن رشد نمود.

منابع تامين آهن قراضه

به طور کلی از 3 منبع خانگي، عمومي، صنعتي تامین می‌شوند.

آهن قراضه از محل دور ريز فلزي حاصل از لوازم خانگي و بسته‌بندي مواد غذايي، ضايعات اماكن عمومي، ضايعات صنايع توليدي و محصولات فولادي و برگشتي ضايعات حاصل از خطوط توليد فولادسازي‌ها، خودروسازي‌ها، پرس‌كاري‌ها، لوازم خانگي‌ سازي‌ها، كشتي‌سازي‌ها، ماشين‌سازي‌ها، قطعه‌سازي‌ها، دكل‌هاي انتقال نيرو، راه‌آهن، صنايع نفت و پتروشيمي، صنايع كارخانجات سيمان، سدسازي‌ها، پل‌سازي، تاسيسات از هر قبيل، صنايع ماشين‌آلات كشاورزي، آهنگري و ريخته‌گري، آهن‌آلات به جا مانده از خرابي سيل و زلزله، تخريب خانه كلنگي، دمونتاژ كشتي‌ها و واگن‌ قطارها و بازسازي خطوط ريل راه‌آهن و ماشين‌آلات راه‌سازي و انواع خودروهاي از رده خارج و بازسازي خطوط توليد تامين مي‌شود.

انواع آهن قراضه

انواع مرسوم آهن قراضه در بازار عبارتند از:
قيچي سنگين، قيچي متوسط، سبک بار، روغني و  پرسي.

آنچه در بيشتر كارخانجات مصرف كننده داخلي رايج است:‌
ويژه، سنگين 1، سنگين 2، متوسط 1، متوسط 2، سبك 1، سبك 2، سبك 3، پرسي بدنه، بدنه باز، پرسی مخلوط، سفاله يا تراشه حاصل از تراش‌كاري‌ها به صورت فله و بلوكه يا پرس شده، گالوانيزه (پرسي و باز)، ته پاتيل، پرسي روغني درجه يك (خرده ورق يا كناره ورق روغني بلوكه شده 100 درصد روغني زنگ نزده) و  پرسي روغني درجه 2.

انواع قراضه

قراضه ‏آزاد:

به قراضه هایی که بعد از جمع آوری و آماده سازی بدون بسته بندی استفاده می شوند قراضه آزاد میگویند. این قراضه انواع قراضه‏ های برگشتی واحدهای صنعتی ( قراضه نو) قراضه کهنه و قراضه‏ های مخلوط را شامل می شود.

قراضه‏ های برگشتی واحدهای صنعتی ( قراضه نو):

به انواع قراضه هایی ایجاد شده در مراحل تولید فولاد خام یا محصول نهایی در واحدهای صنعتی و با توجه به اینکه نو می باشند غالبا فاقد زنگ زدگی هستند قراضه های برگشتی می گویند. این قراضه انواع خرسک، قطعات تختال، شمال، شمشه و … را شامل می شود.

قراضه‏ های کهنه:

قراضه هایی که در جریان مراحل متفاوت مصرف محصولات فولادی ایجاد می شوند را با نام قراضه کهنه می شناسیم.

قراضه‏ های مخلوط:

قراضه هایی متشکل از مخلوط انواع قراضه ها را قراضه مخلوط می نامند.

قراضه ‏های بسته:

قراضه هایی که به دلیل افزایش وزن مخصوص ظاهری و یا آسانی در حمل و نقل و جابجایی، بسته ‏بندی می گردند.

قراضه‏ های سبک بار:

به انواع قراضه‏ هایی که وزن مخصوص ظاهری آنها از 0.5 تا 0.8 تن بر متر مکعب است.

قراضه متوسط بار:

قراضه ‏هایی که وزن مخصوص ظاهری آنها از 0.8 تا 1 تن بر متر مکعب است.

قراضه سنگین بار:

قراضه‏ هایی که وزن مخصوص ظاهری آنها یک تن بر متر مکعب و یا بیشتر است.

روشهای جابجایی و تفکیک قراضه

در سیکل ایجاد تا فراوری آهن قراضه همواره نحوه جابجایی و انتقال آن موضوعیت دارد که در صورت استفاده از روشهای صحیح و اصولی این امر طبعاً می توان به بازدهی بالاتر و صرفه جویی در هزینه و زمان رسید. در محیطهای بسته مانند خط تولید خودرو برای انتقال ضایعات از محل جمع آوری تا پای پرس از نوار نقاله با یک سیستم اتوماسیون و یا کارگاههای ریخته گری از جرثقیل های سقفی مجهز به قرص مگنت یا چنگک استفاده میشود، اما در سایتهای حرفه ای بازیافت قراضه به میزان زیاد مساله فضا و استفاده بهینه از آن اهمیت پیدا می کند،

از طرف دیگر سرعت عمل بارگیری و انتقال ضایعات نیز حائز اهمیت است. بنابراین تجهیزی که بتواند در عین سرعت عمل و چابکی و قابلیت تحرک و مانور بالا امکان جابجایی میزان زیاد قراضه تا ارتفاع و دسترسی بالا را داشته باشد مورد نیاز است. این تجهیز امروزه توسط چندین کمپانی اروپایی و امریکایی ساخته می شود و موسوم به ماشین جابجا کننده مواد Material Handling Machine) MHM ) است، طراحی این دستگاه به صورت ذاتی جرثقیل است که قادر باشد با حداکثر میزان بار برداری در ۳۶۰ درجه گردش کند و همچنین در دسترسی افقی میزان باربرداری قابل ملاحظه ای داشته باشد و در سیکل های متوالی و طولانی کار کند.

این تجهیز می تواند به صورت چرخ لاستیکی، چرخ زنجیری، ریلی و یا ثابت (معمولا جهت تغذیه شردر یا پرس قیچی بزرگ) طراحی شود، و تجهیزات الحاقی متنوعی به منظور انجام امور مختلف در آن به کار میروند،

مهمترین این تجهیزات به شرح ذیل می باشند:

چنگک: معمولا پنج شاخه با قابلیت دوران و با حجم حداقل ۶۰۰ لیتر به بالا که متداولترین تجهیز جهت برداشت و جابجایی هر نوع قراضه می باشد.
قرص مگنت: که از طریق بکارگیری ژنراتور در دستگاه و ایجاد جریان مغناطیسی جهت برداشت قراضه های صلب و سنگین و همچنین تفکیک ضایعات آهن به کار می‌رود.
قیچی سوسماری: ابزاری برای برش سریع و آسان ضایعات بلند نظیر لوله، پروفیل، تیرآهن و غیره

مزایای بازیافت آهن قراضه

طبق گفته‌های «آژانس حفاظت محیط‌زیست ایالات متحده آمریکا» بازیافت می‌تواند اثرات شگفت‌انگیزی در سلامت محیط‌زیست بگذارد.

استفاده از بازیافت آهن به جای آهن خام می‌تواند نتایج زیر را به همراه داشته باشد:

  • صرفه‌جویی ۷۰ درصدی در انرژی
  • صرفه‌جویی۹۰ درصدی در استفاده از مواد خام
  • ۸۶ درصد آلودگی کمتر هوا
  • ۴۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف منابع آبی
  • ۷۶ درصد کاهش آلودگی منابع آب
  • ۹۷ درصد صرفه‌جویی در استفاده از منابع

هر تن فولاد که از آهن‌قراضه بازیافت می‌شود، می‌تواند ۱۱۱۵ کیلوگرم در مصرف آهن و ۶۲۵  کیلوگرم در مصرف زغال سنگ صرفه‌جویی کند و به حفظ ۵۳ کیلوگرم سنگ آهک کمک کند. این ارقام برای سایر فلزات (فلزات غیر آهنی) برابر با صرفه‌جویی ۹۵ درصدی در آلومینیوم، ۸۵ درصدی در مس، ۶۵ درصدی در سُرب و ۶۰ درصدی در روی است.

انواع فلزات مستعمل و بازیافت پذیر

صنعت بازیافت فلزات، طیف وسیعی از فلزات را در برمی‌گیرند. این فلزات شامل آهن (ISS)، سرب، آلومینیوم، مس، فولاد ضد زنگ و روی است. به طور کلی دو دسته فلز وجود دارند. فلزات آهنی و فلزات غیرآهنی.

فلزات دارای ترکیب آهن (آهنی)

این گروه فلزاتی را شامل می شوند که در ترکیب اصلی آن ها، آهن وجود داشته باشد، مثل آهن و فولاد. این فلزات در بدنه ماشین های قدیمی، ابزارهای خانگی، فلزاتی که در ساختار و اسکلت ساختمان استفاده می شوند، ریل های راه آهن و… کاربرد دارند. در ایران این قسم از فلزات  مورد توجه هستند و در صنعت ایران نقشی اساسی بر عهده دارند.

فلزات بدون ترکیب آهن

فلزاتی در این گروه قرار دارند که  ترکیب اصلی آن ها فاقد آهن هستند. برای نمونه می توان  از آلومینیم نام برد که از آن فویل ها و قوطی های کنسرو ساخته می شود. فلزات دیگری نیز وجود دارند که فاقد آهن هستند مثل: مس، سرب، روی، نیکل، تیتانیوم، کروم، کبالت و…
میزان این نوع فلزات از فلزات دارای آهن کم تر می باشد. سالانه در تمام جهان، میلیون ها تن از این فلزات کهنه در کوره ها ذوب شده و ناخالصی های آن ها جداسازی شده و به وسیله اشخاص متخصص قالب گیری و ریخته گری می شود و به اشکال متفاوتی تبدیل می شوند.

کاربردهای ضایعات آهن یا آهن قراضه

بازیافت ضایعات آهن یا آهن‌قراضه، کاربرد اقتصادی و محیط‌زیستی دارد.

عبارت اقتصاد چرخشی بیان می‌کند که همه‌ چیزها و ابزارهای تولید شده باید به نحوی ساخته شوند که دوباره بتوانند به حالت بی‌مصرف درآیند و سپس بازیافت و تولید شوند و به شکل یک محصول نهایی درآیند. ضایعات آهن یکی از ماده‌هایی است که می‌توانند دوباره به شکلی جدید قابل استفاده باشد.

کاربردهای صنعتی

آهن قراضه یا ضایعات آلومینیوم در صنعت ساخت‌وساز به‌خصوص پروژه‌های جاده‌سازی و پل‌سازی بسیار استفاده می‌شوند؛ در صنعت حمل‌ونقل نیز می‌تواند در تولید خودرو، هواپیما و اشکال دیگر حمل‌ونقل استفاده شود. کاربرد جدید دیگر آن‌ها نیز سم‌زدایی آب‌های دفعی و هرز آب‌های صنعتی است. ضایعات آهن و دیگر فلزات، در تولید ظرف‌ها توسط شرکت‌های مختلف و کمپانی‌ها نیز به کار می‌آیند. بسیاری از ابزارها و لوازم معمول نیز از ضایعاتی فلزی مانند آلومینیوم ساخته می‌شوند.

این نوع استفاده از ضایعات فلز به محیط‌زیست کمک کرده تا دیگر نیاز و الزامی برای حفر و استخراج منابع طبیعی کمیاب نباشد. همچنین در تولید موارد بالا استفاده از ضایعات آهن و دیگر فلزات بسیار مقرون به‌صرفه‌تر است.

محصولات فلزی جدیدتر و سخت‌تر

ضایعات بازیافتی فولاد می‌تواند در یک فرایند (فرایند کوره‌ قوس الکتریکی) با استفاده از قوس الکتریکی در کوره تبدیل به ابزارهایی باکیفیت شود؛ فولاد ضد خش هم می‌تواند این‌گونه تولید شود. در این فرایند از حرارت و انفجار و سروصدای زیادی استفاده می‌شود. ضایعات مس می‌توانند از طریق این فرایندها به شکل محصولات مختلف درآیند. ضایعات آلومینیوم در دمای خیلی پایین‌تری نسبت به آلومینیوم خالص ذوب می‌شود پس برای آلومینیوم این فرایند به انرژی خیلی کمتری نیازمند است.

این قضیه عموماً برای همه‌ فلزات بازیافتی صدق می‌کند که نه تنها انرژی بیشتری ذخیره می‌شود بلکه انتشار دی‌اکسیدکربن نیز کمتر می‌شود؛ در نتیجه محیط‌زیست حفظ شده و در فرایند تولید، صرفه‌جویی اقتصادی بیشتری حاصل می‌شود و در نهایت محصول به دست مشتری می‌رسد.

ابزارهای خانگی

ابزارهای فلزی اغلب از فلزات بازیافتی ایجاد می‌شوند و می‌توانند زیبا و مطبوع و بادوام باشند. صندلی‌ها، میزها، نیمکت‌ها و لامپ‌ها تنها برخی از ابزارهایی هستند که از ضایعات آهن و آهن قراضه و دیگر فلزات ساخته می‌شوند.

کاربردهای هنری

برخی از افراد با دیدن تجمعی از ضایعات آهن به فکر انجام کارهای هنری با آن‌ها می‌افتند. در ساختن مجسمه‌های هنری از این ضایعات فلزی بسیار استفاده می‌شود. حتی کسانی که حرفه‌ای و ماهر نیستند هم از خلاقیت‌های خود برای انجام کارهای هنری بهره برده‌اند و از نمایش کارهای هنری ساخته‌شده از این ضایعات فلزی روی دیوارهای منزل خود احساس شعف و غرور می‌کنند. دکورهای ساخته‌شده از فلز هم به‌نوبه‌ی خود سبکی غریزی در این هنر محسوب می‌شود.

کمک به حفظ محیط‌زیست

علاوه بر کاربردهای گفته‌شده در بالا اشاره به میزان این صرفه‌جویی اقتصادی برای محیط‌زیست هم حائز اهمیت است. استفاده کردن از فولاد بازیافتی باعث کاهش ۸۶ درصدی در آلودگی هوا می‌شود؛ کاهش استفاده از آب ۴۰ درصد و کاهش آلودگی آب هم ۷۶ درصد گزارش شده است. این نوع فلزات بازیافتی در کل اندازه و وسعت محل‌های دفن زباله را نیز کاهش می‌دهد. همچنان که صنعت بازیافت فلز به رشد خود ادامه می‌دهد مطمئناً در آینده کاربردهای بیشتری هم برای این صنعت پیدا می‌شود. بازیافت عملی هوشمندانه است.

[تعداد: 1 امتیاز: 3]
تلگرام بیگ والت اینستاگرام بیگ والت

برچسب ها

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "

نظرات کاربران

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن