iraniantraders
umoforex

hushetalayi
dogeminers

invexpert
irandogebank
طرح توجیهی و فرصت های سرمایه‌گذاریکارآفرینی و اشتغالزایی

طرح توجیهی احداث باغ گردو ، طولانی مدت و پربازده

سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت و پربازده در زمینهٔ کشاورزی و باغی

احداث باغ گردو یک سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت و پربازده در زمینهٔ کشاورزی و باغی است.

گردو از جمله میوه هایی است که در بین میوه های خشک ارزش بسیار بالایی دارد و جهت نگهداری طولانی مدت نیاز به سردخانه و تجهیزات پرهزینه ندارد.

درخت گردو درختی با ارزش و دارای عمر باردهی بالایی است. به طوری که بعد از یکبار کاشت می توان سالها از محصول درخت گردو برداشت کرد.

در حال حاضر عملکرد گردو در ایران 1.5 تا 2.5 تن در هکتار است.

طرح کاشت گردو و ایجاد باغ گردو

درخت گردو از درختان بسیار با ارزش و از پهن برگان است که در بسیاری از نقاط جهان در نیمکره شمالی از مرکز تا شرق اروپا و قفقاز و شمال و مرکز ایران تا دامنه‌های هیمالیا و کشور چین و ژاپن و همچنین گونه‌هایی از آن در آمریکای شمالی و جنوبی به‌طور طبیعی می‌رویند و کاشته می‌شوند.

درخت این میوه بسیار بلند است و چوب سخت آن از بهترین و معروف‌ترین چوب‌ها است. ارتفاع درخت گردو بین 10 تا 40 متر است. درخت گردو بیشتر به روش پیوندزدن (پیوند اسکنه‌ای، پیوند شکمی با T معکوس به دلیل وجود شیرابه) تکثیر می‌شود.

خرید نهال یکی از مهم‌ترین بخش‌های احداث باغ به شمار می‌رود، بهتر است در این زمینه دست از صرفه‌جویی بردارید و نهال مناسب خریداری کنید زیرا هزینه آن در آینده نزدیک قابل‌برگشت است.

معمولا از هر 100 كيلو گرم گردو با پوست خشبی آن در حدود 35–30 كيلوگرم مغز گردو به دست مي آيد. در مورد گردوهای کاغذی اين نسبت ممكن است به 50% برسد.

مهم‌ترین انواع گردو که در ایران کاشته می‌شوند:

گردوی کاغذی، گردوی سنگی، گردو اسرائیلی، گردوی اردهای سراب در آذربایجان شرقی، گردوی ماکویی، گردوی سوزنی، گردوی نوک کلاغی، گردوی ضیا آبادی، گردوی خوشه‌ای، گردوی آمیخته خراسان، گردوی بافت کرمان، گردوی مازندران، گردوی روستای داران در آذربایجان شرقی، گردوی شهمیرزاد، گردوی قزوین و طالقان، گردوی تسوج در آذربایجان، گردوی همدان، گردوی وفس، وانشان و تویسرکان و…

نیازمندی‌های کاشت درخت گردو

گردوهای معمولی در 6 یا 7 سالگی به بار می‌نشينند. درخت گردو تنها در دوره 3 ساله نهال بودن و سال اولی كه به كشتگاه دائمی آورده میشود نياز به مراقبت و رسیدگی ويژه دارد پس از آن نگهداری اين درخت بسيار آسان است.
درخت گردو در طول تابستان نسبت به گرما و سرمای بیش از حد حساس است.

خاک باغ گردو

نهال­ ها را در بهار بکارید.
برای کاشت نهال اگر چاله هایی که کنده می شود کمی عمیق تر و بزرگتر باشند برای رشد نهال بهتر است.
چاله‌ها را باید در تابستان حفر کرده و در پاییز اقدام به کاشت نهال نمود.

ناحیه­‌ای را انتخاب کنید که زهکشی آن مناسب بوده و خاک لومی آن حداقل 1 متر عمق داشته باشد. از دامنه­ های شیب­دار، خاک­های سنگی و خاک­های دارای مقادیر بالای رس اجتناب کنید. مناطق پایینی دامنه‌­های شمالی شیب­دار یا نواحی کوهستانی مناسب هستند.

گردو نسبت به pH خاک سازگار است. خاک­های دارای pH بین 6 و 6.5 بهترین خاک هستند.

کوددهی باغ گردو

هنگامی که درخت به اندازه کافی رشد کرد از کود استفاده کنید.

کوددهی در صورتی که مقدار یک یا چند عنصر غذایی در خاک کمتر از حد معمول باشد از کود‌های مختلف برای برطرف کردن این کمبود‌ها استفاده می‌شود.

آبیاری باغ گردو

برای حداقل دو سال اول پس از کاشت، درخت گردو به آبیاری ممتد نیاز دارد. آبیاری هفتگی برای درختان تازه کاشته شده بهتر است، اما می­توان برای درختان رشد یافته از آبیاری کمتر نیز استفاده کرد. آبیاری کامل را انجام دهید، اما اجازه ندهید که آب خاک کاملا خشک شود. آبیاری زیاد نیز می­تواند به گیاه آسیب برساند.

پس از دو یا سه سال، درختان در طول گرمترین فصل سال و یا در طول خشک­سالی، تنها یک تا سه بار در ماه آبیاری می‌شوند.

احداث یک باغ گردو با فواصل کاشت مناسب:

برای اینکه درخت گردو از میوه دهی مناسبی برخوردار گردد باید فاصله درختان رعایت شوند.
10×10 متر در سیستم مربعی
8×11 متر در سیستم مستطیلی
8×8 متر در در اراضی شیبدار
7×7 متر در صورت استفاده از ارقام پیوندی

هرس درختان بارده گردو

هدف اصلی از این هرس تولید محصول منظم زیاد و با کیفیت بالا است.

عمل هرس در دوره خواب درختان انجام می‌شود، ولی بهتر است این کار در اوایل بهار انجام گیرد.

تاخیر در هرس موجب خروج شیره گیاهی می‌شود تمامی سطوح قطع شده باید با چسب پوشانده شوند. بهترین روش هرس درختان جوان (16 تا 17 ساله) و میانسال گردو (34، 35 ساله) بریدن انتهایی شاخه‌های سه ساله است. روش مناسب برای هرس درختان بالغ (40 ساله) قطع انتهای شاخه‌های 4 تا 5 ساله است.

کاربردهای گردو و ضایعات گردو

مغز گردو

مغز گردو کاربردهای خوراكی مختلفی به‌صورت خام و پخته، تنها و آميخته با ساير غذاها دارد.
از مغز گردو روغن تهيه می‌شود كه هم به‌صورت خوراکی و هم به‌صورت داروهای سنتی به كار مي‌رود.
روغن گردو در کارهای صنعتی و هنری نيز كاربرد دارد. (مغز گردو حدود 50 درصد روغن دارد.)

برگ گردو

اسانس برگ و ماده ژوگلون، دارای خاصيت ضد قارچ هستند.
در طب سنتی، از برگ گردو به عنوان ضد كرم و تصفيه كننده خون استفاده مي‌كنند.
يكي ديگر از خواص برگ گردو، کاهش قند خون به مقدار كم است.

پوست گردو

پوست سبز گردو با توجه به وجود مواد رنگي و ديگر اجزاي آن از ساليان گذشته مورد استفاده قرار مي‌گرفته است، ولي اطلاعات و آمارها نشان مي‌دهند كه در اين زمينه جاي كار بسياري وجود داشته و مي‌توان با ساماندهي و
صنعتی كردن آن مواد بسيار با ارزشی از قبيل چندين رنگدانه طبیعی و مواد پروتئینی از آن بدست‌آورد.

کاربردهای پوست سبز گردو:
  1. رنگرزی
  2. استخراج تركيبات فنوليک
  3. پوست گردو به عنوان كود سبز
  4. استحصال تانن (كاربرد در صنايع دباغی پوست، مصرف در داروسازی)
پوست گردو و صنعت نفت و گاز

ظاهراً هیچ گونه ارتباطی نمی‌توانند با هم داشته باشند ولی استفاده از پوست گردو در چاه‌های نفت و گاز برای جلوگیری از هَرز روی گل حفاری يک روش معمول در دنياست.

چوب گردو

چوب گردو برای منبت کاری، خراطی و کنده کاری، ساخت مجسمه و اشیا دکوری، ساخت آلات موسیقی و همچنین در دکوراسیون داخلی منزل و ساخت روکش های چوب بسیار پرکاربرد است. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت می باشد و مقاومت مناسبی در برابر فشار، خمش، رطوبت و کشش دارد.

وضعیت تولید گردو در ایران و جهان

ایران سومین تولید کننده گردو دنیا است. چین با 50 درصد تولید، رتبه نخست و آمریکا رتبه دوم جهان را در این زمینه به خود اختصاص داده‌ است.

کشور ایران بعد از چین در سطح قاره آسیا رتبه دوم تولید محصول گردو را دارد. بر این اساس چین با تولید سالانه 1 میلیون و 700 هزار تن گردو و ایران با اندکی کمتر از این حجم کشورهای اصلی تولید کننده گردو در قاره آسیا هستند. آسیا بعد از قاره های آفریقا و آمریکا سومین تولیدکننده گردو در جهان است.

سطح زیر کشت گردو پارسال در ایران 153 هزار هکتار بود 231 هزار تن محصول از این سطح با عملکرد 1.9 تن در هکتار برداشت شد. میزان عملکرد پایین برداشت در واحد سطح نشان می دهد باید در زمینه کیفیت وکمیت تولید گردو در ایران بیشتر تلاش شود تا عملکرد افزایش یابد.

گردو در 30  استان کشور تولید می‌شود و استان‌های کرمان، کرمانشاه، همدان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، چهار محال و بختیاری، آذربایجان شرقی و غربی و مرکزی جزو استان‌های برتر در تولید این محصول هستند.

سود باغ گردو

یک درخت 10 ساله گردو از نوع ژنوتیپ برتر، نسبت به سایر درختان از سودآوری بیشتری برخوردار است و به هر میزان که سن درخت افزایش یابد، میزان سودآوری نیز بیشتر خواهد شد.

میوه گردو جز معدود میوه هایی است که هیچ گونه نیازی به هزینه انبار در سردخانه ندارد و به دلیل ماندگاری طولانی می تواند چند ماه و حتی چند سال مورد مصرف قرار گیرد.

همچنین بعد از یکبار کاشت می توان سالها از محصول درخت گردو برداشت کرد و درآمد داشته باشید.

با توجه به این همه کاربرد و هزینه کم نگهداری گردو، سود باغ گردو مناسب و کاشت گردو اقتصادی است.

خلاصه طرح احداث باغ گردو

طراحی باغ گردو 10 هکتاری
اشتغالزایی: 15 نفر
کل سرمايه گذاری: 1 میلیارد و 200 میلیون تومان
نقطه سربه سر توليد: 35.21%
دوره برگشت سرمايه: 2.5 سال
نرخ بازدهی سرمایه: 40.69%
invexpert

persiandogecoin

ads
ads
برچسب ها

قانون سبز نظرات معتبر مانیتورینگ بیگ والت

کاربران گرامی برای این که نظرات مفید شما برای ما خیلی مهم است و می تواند روی تصمیم دوستان تاثیر داشته باشد پس ما از نظرات فیک و تخریب کننده پیشگیری می کنیم، شما طبق قانون جدید سایت مانیتورینگ بیگ والت باید در سایت ثبت نام کنید و اطلاعات خود را کامل وارد کنید تا بتوانید در سایت نظر بفرستید. همچنین از این پس می توانید مدارک برداشت های خود را در قسمت نظرات سایت ارسال کنید.

نظرات کاربران

لطفا برای نظر دادن وارد شوید.
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن