طرح توجیهی احداث نیروگاه CHP

طرح توجیهی نیروگاه برق مقیاس کوچک CHP (مولد مقیاس کوچک)

تولید همزمان گرما و برق (Combined Heat and Power) یا به اختصار تولید هم‌زمان معروف به CHP، یکی از مهمترین کاربردهای تولید پراکنده است. که عبارت است از تولید همزمان و توام ترمودینامیکی دو یا چند شکل انرژی از یک منبع ساده اولیه می‌باشد. در ادامه این طرح همراه ما باشید.

انتقال برق از نیروگاه‌های بزرگ یکی از موضوعاتی است که علاوه بر تلفات بالا نیاز به هزینه‌های زیادی هم دارد. این دلیلی است که باعث شده کارشناسان صنعت برق در دنیا به فکر ساخت نیروگاه‌های کوچک مقیاس بیفتند و این نیروگاه‌ها اکنون در دنیا و در ایران کاربردهای بسیاری دارد.
از جمله موضوعاتی که در این زمینه اهمیت زیادی دارد این است که نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس با فناوری جدیدتری نسبت به نیروگاه‌های بزرگ‌مقیاس ساخته می‌شوند و این موضوع علاوه بر بازده بیشتر باعث تلفات کمتر هم شده است. با اینکه کشورمان در زمینه صنعت برق توانمندی‌های قابل‌توجی دارد اما در زمینه ساخت نیروگاه‌های سی‌اچ‌پی هنوز به توان کافی نرسیده است.
همچنین از دیگر موضوعاتی که در زمینه صنعت برق اهمیت دارد هزینه احداث خطوط انتقال برق است که برای مصارف کم توجیه اقتصادی ندارد و به این دلیل برای تامین برق برخی نقاط دورافتاده، معادن و برخی واحدها و شهرک‌های صنعتی از این شیوه استفاده می‌شود.

ویژگی ها و مزایای طرح

تولید پراکنده که در زبان انگلیسی به اختصار (DG) نامیده میشود، مخفف (Distributed Generation) است به تولید برق از منابع کوچک انرژی گفته میشود. تولید پراکنده به مواردی اطلاق میشود که برق در همان محل مصرف یا در نزدیکی محل مصرف تولید میشود. تولید پراکنده نیروگاه های مقیاس کوچکی هستند که ظرفیت حداکثری تولید آنها ۲۵ مگاوات میباشد. تولید پراکنده به آن دلیل به وجود آمد که در برخی از نقاط افت جریان و ولتاژ مشاهده میشد. این طرح جهت پرکردن این نقایص مطرح شد.
تولید پراکنده به دو دسته تولید همزمان برق و حرارت (CHP) و نیز برق، سرما و حرارت (CCHP) تقسیم میشود. منظور از تولید همزمان، تولید برق در کنار صور دیگر انرژی و استفاده از همه موارد به طور همزمان است. مولد تولید همزمان مولدی است که اتلاف حرارت آن مستقیما مورد استفاده قرار گرفته یا برای تولید آب گرم، بخار یا کاربردهای دیگر بازیافت میشود . از مزایای مهم تولید همزمان این است که بازده الکتریکی موثر آن بیش از ۱٫۵ برابر بازده نیروگاه های حرارتی است.
کوچک بودن اندازه­ این نیروگاه‌ها و قابلیت انعطاف بالای ظرفیت آن­ها باعث می­شود که مشکل فاصله واحد صنعتی، شهرک صنعتی و… از نیروگاه­ و نیاز به پست­ های افزاینده و کاهنده و در نتیجه پرت انرژی، هزینه­ های تجهیزات و تاسیسات و نگهداری شبکه تا حد زیای کاهش یابد.
در حال حاضر، کشورهای صنعتی بیشتر برق خود را در تاسیسات بزرگ متمرکز مثل سوخت فسیلی (زغال سنگ، گاز)، هسته ای یا برقآبی تولید میکنند. این نیروگاه ها هزینه ها را به خوبی کاهش میدهند، اما برق را معمولاً به مسافتهای دور منتقل میکنند و محیط زیست را تحت تاثیر قرار میدهند توجه به این نکته ضروری است که دیزل ژنراتورهای موجود در کارخانجات و صنایع مختلف به دلیل مباحث فنی؛ امکان اتصال به شبکه برق سراسری و تولید مستمر سالانه برق را ندارند و در واقع به عنوان ژنراتورهای برق اضطراری از آنها استفاده میشود. در حالی که مولدهای برق مقیاس کوچک امکان تولید بی وقفه برق در طی سال را داشته و مولد برق دائم کار گازسوز با توان بسیار بالا و گارانتی بیش از ۸۰ هزار ساعت میباشند.
بالا رفتن هزینه های انتقال و توزیع، به مولدهای تولید پراکنده این امکان را میدهد که برق تولیدی خود را به قیمتی ارزانتر در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.

معرفی کاربردهای طرح

سیستم­ های تولید همزمان در صنایع مختلف، خصوصاً صنایعی که احتیاج به الکتریسیته و حرارت فراوان در تمام طول سال دارند (بالای ۴۵۰۰ ساعت در سال) مانند کارخانجات تولید مواد غذایی، تولید آب شیرین، کاغذ سازی، صنایع شیمیایی، سرامیک سازی، نساجی و داروسازی بسیار سودمند است. در عین حال قابلیت دسترسی فراوان و محدوده وسیع انتخاب، باعث گردیده این فناوری در بخش­ های اقتصادی، عمومی و مسکونی از قبیل هتل ­ها، بیمارستان ­ها، دانشگاه ­ها و مدارس، فروشگاه­ های بزرگ، ساختمان ­های مسکونی، نفوذ کند. این سیستم شامل توربین­ های گاز به­ عنوان تولید کننده انرژی الکتریکی و یک بویلر بازیافت حرارت می­ باشد که آب گرم و یا بخار مورد مصرف را تولید می ­کند.

هزینه‌های احداث نیروگاه برق پراکنده ۱ مگاواتی

هزینه اولیه: قیمت مولد و تاسیسات اتصال به شبکه بازار هر ۱ مگاوات دستگاه نو و مورد تأیید وزارت نیرو: حدود ۲ الی ۳٫۸ میلیارد تومان
مولد استوک با تضمین بازای هر ۱ مگاوات: ۱ الی ۱٫۴ میلیارد تومان
+ هزینه تاسیسات بازیافت حرارت + بازیافت هزینه های تملک / اجاره زمین
+ هزینه ثبت پروژه بعنوان دوستدار محیط زیست ( ۶ الی ۸ ماه زمان نیاز دارد)

هزینه ماهانه:
( افزایش سالانه حدود ۲۰ %)

هزینه سوخت: ۱۸ میلیون تومان – ۵ سال اول رایگان ( این هزینه ماهانه صورت وضعیت و توسط توانیر پرداخت می‌شود)

هزینه روغن و فیلتر: ۵ میلیون تومان

هزینه پرسنل (برای کل سایت): ۱۰ میلیون تومان (برای سایتهای صنعتی و تجاری بزرگ این مورد، هزینه مجزایی نیست)

تخمین هزینه‌ها و درآمدها در هر طرح با توجه به مشخصات و پتانسیلهای هر محل متغیر است.

— سرمایه گذاران بخش تولیدات پراکنده به ویژه سیستم CHP از حمایتهای زیر برخوردار خواهند شد:
• عقد قرارداد خرید تضمینی برق تولیدی از سوی وزارت نیرو
• پرداخت تسهیلات بانکی
• دریافت مابه التفاوت قیمت سوخت
• دریافت حق انشعاب خریداری شده به قیمت روز

شرح زمان بازگشت سرمایه (ماه)

تجهیزات: با استفاده از حرارت مولد / بدون استفاده از حرارت مولد
با استفاده از تجهیزات نو: ۲۶ / ۳۲
با استفاده از تجهیزات استوک کارنکرده: ۱۷ / ۲۰
با استفاده از تجهیزات دست دوم: ۹ / ۱۱

با توجه به قیمت خرید تضمینی برق و استفاده از گاز یارانه ­ای، با در نظر گرفتن هزینه­ های احداث (هزینه­ های احداث نیروگاههای مقیاس کوچک عبارتند از : ماشین­ آلات، تجهیزات، موادخام، نیروی انسانی و …) و هزینه ­های صرفه­ جویی شده ناشی از تولید حرارت در استفاده از سیستم های CHP، می­توان گفت نرخ بازده داخلی برای احداث این نیروگاه­ها قابل­ قبول می­باشد و دوره بازگشت سرمایه نیز کمتر از 2 سال است.

درآمدهای طرح نیروگاه CHP

فروش برق به شبکه (تعدیل سالانه: ۱۵ تا ۲۵%)
انرژی الکتریکی تولیدی مولدها بسته به راندمان کاری بین ۹۰ تا ۱۱۰ تومان بازای هر کیلووات ساعت خریداری شده و قرارداد خرید تضمینی تا ۵ سال منعقد خواهد شد. صورتوضعیت برق تولیدی در طبقه دیون ممتاز بوده و در پایان هر ماه به شرکت توانیر ارسال و در کمتر از ۱۵ روز توسط این شرکت پرداخت می‌شود.
درآمد ناخالص ماهانه فروش برق مولد ۱ مگاواتی: ۷۰ میلیون تومان در ماه

نتیجه گیری

نیروگاه‌های خرد و پراکنده از این جهت که به محل مصرف نزدیک هستند، میزان تلفات شبکه برق را کاهش می‌دهند. از نگاه پدافند غیر‌عامل نیز داشتن نیروگاه‌های کوچکی که وابستگی برخی مراکز به شبکه سراسری برق را کاهش دهد، مورد توجه دولت‌ها است.
از جمله موضوعاتی که در این زمینه اهمیت زیادی دارد این است که نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس با فناوری جدیدتری نسبت به نیروگاه‌های بزرگ‌مقیاس ساخته می‌شوند و این موضوع علاوه بر بازده بیشتر باعث تلفات کمتر هم شده است. بازده این نیروگاه‌ها بیشتر از دیگر نیروگاه‌های بزرگ‌مقیاس است و یکی از دلایل توجیه‌پذیر بودن ساخت آنها در مناطق خاص نیز این موضوع است. با اینکه کشورمان در زمینه صنعت برق توانمندی‌های قابل‌توجی دارد اما در زمینه ساخت نیروگاه‌های سی‌اچ‌پی هنوز به توان کافی نرسیده است. همچنین هزینه احداث خطوط انتقال برق است که برای مصارف کم توجیه اقتصادی ندارد و به این دلیل برای تامین برق برخی نقاط دورافتاده، معادن و برخی واحدها و شهرک‌های صنعتی از این شیوه استفاده می‌شود.

بیگ والت/بهین صنعت

برچسب ها

مطالب مرتبط

2 thoughts on “طرح توجیهی احداث نیروگاه CHP”

  1. با سلام . می تونید به من بگید که برای تولید یک مگاوات برق چند متر مکعب گاز نیاز داریم ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close