exbonds
طرح توجیهی

طرح توجیهی بوم گردی و ایجاد اقامتگاه

طرح توجیهی اقامتگاه بوم گردی

طرح توجیهی اقامتگاه بوم گردی (Ecotourism) و ایجاد اقامتگاه تفریحی و استراحتی، نمونه رایگان طرح توجیهی بوم گردی در ایران – مجتمع تفریحی و گردشگری بوم گردی – راه اندازی اقامتگاه بوم گردی

ظرفیت‌های مناطق روستایی و گردشگری از قبیل وجود مناطق بکر و آب و هوای مطبوع می‌تواند سبب ایجاد اشتغال و تامین درآمد کافی و پایدار برای روستاییان باشد در واقع روستاییان می‌توانند با تبدیل خانه های خود به بوم‌گاه‌ها و ایجاد سایت‌های پرنده‌نگری، برگزاری تورهای کوه پیمایی و دشت‌پیمایی، فروش صنایع دستی و همچنین نمایش آداب و رسوم و… از ظرفیت‌های طبیعی روستای خود برای کسب درآمد استفاده کنند.

اقامتگاه بومگردی چیست؟

اقامتگاه های بومگردی، اقامتگاه هایی هستند که در محیط های طبیعی و بومی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی، بافت تاریخی و سیمای طبیعی منطقه تأسیس شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی و توجه به تنوع اقلیم، زمینه حضور گردشگران را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده فراهم می نماید.

روستاها و مناطق نمونه گردشگری، کویرها و مناطق جنگلی و همه روستاهای کشور که دارای جاذبه های تاریخی، فرهنگی و رفاهی می باشند گزینه مناسبی برای راه اندازی اقامت بوم گردی می باشند.

ارزش های بوم گردی و اکوتوریسم:

 • اکو توریسم سبب دوستی فرهنگ ها و جوامع می شود.
 • اکوتوریسم به حفظ منابع و میراث طبیعی کمک می کند.
 • اکوتوریسم به پایداری و حفظ فرهنگ مردم منطقه کمک می کند.
 • اکوتوریسم به توسه پایدار کمک می کند.

خدمات قابل ارائه در واحدهای بوم گردی

در این واحدها باید همه خدمات سنتی باشند. صندوقچه های قدیمی بجای قفسه های جدید، جاجیم و گلیم بجای فرش و موکت، غذاهای محلی، شب نشینی دور آتش بجای تماشای تلویزیون، دوشیدن شیر گاو، پختن نان و… از جاذبه های این محلها می باشد.

در اقامتگاه‌های بوم‌گردی بطور کلی 4 نوع سرویس وجود دارد:

 1. Bed & Breakfast) B.B): منظور از این سرویس این است که اقامت در این اقامتگاه همراه با یک وعده‌ی صبحانهمی‌باشد.
 2. Half Board) H.B): این سرویس اتاق به این معناست که اقامت در این اقامتگاه همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام می‌باشد.
 3. Full Board) F.B): معنا و مفهوم این اصطلاح این است که اقامت در این اقامتگاه همراه است با سرو هر سه وعده‌ی اصلیِ صبحانه، ناهار و شام.
 4. All inclusive) All): این سرویس اتاق به این معناست که اقامت در این اقامتگاه همراه است با سرو تمام وعده‌های غذایی که شامل صبحانه، نهار، عصرانه، شام و نوشیدنی‌های رایگان می‌باشد.

هر چقدر سنتی تر باشید و ابداعات نوستالوژیک داشته باشید موفقیت بیشتری در جذب مخاطبان خاص خواهید داشت.
همچنین می توان فعالیت های طبیعت گردی مکمل مانند: بیابان گردی، جنگل نوردی و گردشگری نجومی را نیز ترکیب نموده و خدمات کاملی را به مسافران ارائه داد.

تفاوت اقامتگاه های بوم گردی با هتل و مهمانپذیر

اقامتگاه بوم گردی اقامتگاهی برای گردشگران است که ساختار بومی خدمات، محصولات و فعالیت‌های گردشگری، ساختار محیطی بوم‌گرا، ساختار مالکیت و مدیریت خانوادگی و مشارکت جامعه بومی و در نهایت داشتن ساختارهای مناسب زیربنایی گردشگری، که ارکان و هسته‌های اصلی یک اقامتگاه است، آن را از دیگر الگوهای اقامتی مانند هتل‌ها و مهمان‌پذیرها متمایز می‌کنند.

حداقل استانداردهای اقامتگاه های بوم گردی

حداقل شرایط لازم برای برای درجه بندی یک اقامتگاه بوم گردی در یکی از سطوح درجات، دارا بودن سطحی از خدمات و تسهیلات است که باید ضمن سازگاری با معماری بومی و رعایت اصول زیست محیطی، امکان اقامتی ایمن را برای گردشگران فراهم نماید.

اقامتگاه های بوم گردی به سه درجه، درجه یک، درجه دو، درجه سه دسته بندی می‌شوند. مبنای درجه بندی آنها، بر اساس امتیاز های کسب شده در ارزیابی توسط کارشناسان می باشد.

فرآیند امتیاز دهی به این صورت است که:

 • 30 درصد از کل امتیازات مربوط به ساختمان، تجهیزات و خدمات
 • 30 درصد مربوط به نیروی انسانی و ایمنی و بهداشت
 • 40 در صد از کل امتیازات مربوط به پایداری و رعایت اصول زیست محیطی و ابعاد فرهنگی می‌باشد.

سیستم امتیاز دهی برای تمام آیتم ها از صفر تا ده است.

اقامتگاه های درجه سه باید از تمام آیتم ها حداقل امتیاز 1 و از میانگین تمام آیتم ها امتیاز 2 را کسب نماید. اقامتگاه های درجه دو باید از تمام آیتم ها حداقل امتیاز 4 و در میانگین کل امتیازات حداقل امتیاز 5 را کسب نماید و در نهایت اقامتگاه های درجه یک باید از تمام آیتم ها حداقل امتیاز 7 و در میانگین کل امتیازات باید حداقل 8 امتیاز باشد.

بوم گردی و اکوتوریسم در ایران

بوم گردی یا اکوتوریسم با گردشگری تفاوت های زیادی دارد.

اکوتوریسم پایدارترین نوع طبیعت گردی و سازگارترین  نوع توریسم با محیط است و ایران به جهت دارا بودن تواناییها وجاذبه های چشمگیر از نظر تنوع اقلیم و پوشش گیاهی یکی از کشورهای مهم دنیا محسوب میشود.

توجه به اصول و قوانین اکوتوریسم و همچنین ایجاد علاقمندی به طبیعت و حفظ محیط پیرامونی، باعث تداوم و بقای گنجینه ها و میراث طبیعی و انسانی خواهد شد و توسعه پایدار را در پی خواهد داشت. ایران از نظر اکوتوریسم از جایگاه ویژه ای ویژه ای برخوردار است. دلیل این موضوع را می توان تنوع اقلیمی بی نظیر کشورمان دانست. ایران کشوری چهار فصل است؛ همزمان که می تواند در یک نقطه دارای جاذبه های زمستانی مانند اسکی باشد، در نقطه ای دیگر در همان زمان دارای جاذبه های منحصر به فرد تابستانی است.

خوشبختانه اخیراً علاقه ی خاصی به سفرهای خاص و هدفمند در کشورمان ایجاد شده که می تواند راه را برای حرکت به سوی معنای واقعی بوم گردی و اکوتوریسم هموار کند. سفرهایی خاص مانند تور پرنده نگری، بازدید از جنگل ها، دره ها و…

اکوتوریسم در ایران دارای شاخه های متعدد و فعالیت های گوناگونی است. شاخه هایی همچون گردشگری روستایی، گردشگری عشایری، گردشگری ماجراجویانه و کشاورزی و فعالیت هایی که هریک وابسته به موقعیت جغرافیایی خاص خود است.

خلاصه سرمایه گذاری طرح بوم گردی

واحد اقامتی، مکانی است که بطور معمول گنجایش چهار نفر را داشته باشد.

مساحت مورد نیاز تقریبی: 1000 مترمربع
اشتغال زایی: 12 نفر
دوره بازگشت سرمایه: 2.5 سال

هزینه ساخت اقامتگاه بوم گردی:
هزینه های اجرایی پروژه بر اساس ریز هزینه های خرید زمین، هزینه اجرایی ساختمان و محوطه سازی، هزینه تجهیزات و .. برآورد گردید. کل هزینه های پروژه از صفر تا صد و برای بهره برداری کامل حدود 1 میلیارد و 500 میلیون تومان برآورد میگردد.

همچنین میتوانید با ارائه طرح به سازمان گردشگری و صنایع دستی برای گرفتن تسهیلات مربوطه اقدام کنید.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن