طرح توجیهی تخمه آفتابگردان

طرح توجیهی تخمه آفتابگردان صنعت پردرآمد

از طرح توجیهی تخمه آفتابگردان می توان جهت کارآفرینی و اشتغال زایی در زمینه کشت و یا تولید و بسته بندی تخمه آفتابگردان و همچنین دریافت تسهیلات در نظر گرفته شده برای این صنعت پر درآمد استفاده کرد.

معرفی محصول طرح توجیهی

آفتابگردان گیاهی است که در اغلب مناطق به خوبی رشد می کند. گیاه آفتابگردان در دو نوع روغنی و آجیلی کشت می شود که نوع روغنی آن در مقابل امراض و آفات مقاوم تر بوده و سوددهی آن بالاتر است. آفتابگردان از نظر تولید روغن، بعد از سویا در مقام دوم جهان قرار دارد.

ویژگی های محصول

تخمه آفتابگردان منبعی غنی از ویتامین E است و اولین آنتی اکسیدان حل کننده چربی می باشد. ویتامین E موجود در مغز دانه آفتابگردان باعث کاهش علائم بیماری های تنفسی و رماتیسمی و همچنین باعث کاهش ابتلا به سرطان روده، کاهش علائم گرگرفتگی در زنان یائسه و کاهش پیشرفت عوارض دیابت می شود. فیتوسترول موجود در تخمه آفتابگردان در کاهش کلسترول خون، بهبود پاسخ های ایمنی و کاهش بروز سرطان های خاص نیز موثر است. منیزیم موجود در تخمه آفتابگردان اعصاب، ماهیچه ها و رگ های خونی را آرامش می دهد.

ویژگی های مختلف مورفولوژی و فیزیولوژیکی در تطبیق پذیری

۱. تحمل به سرما و حرارت های بالا در سازش با آفتابگردان به محیط های مختلف دخالت دارد.

۲. آفتابگردان غالبا به عنوان یک گیاه بی تفاوت به طول روز تقسیم بندی می شود، زیرا در طیف وسیعی از طول روزها گل می دهد.

۳. آفتابگردان یک گیاه بسیار متحمل به خشکی نیست ولی غالبا در شرایطی که زراعت های دیگر صدمه می بینند محصول رضایت بخشی می دهد.

فرآیند تولید و بسته بندی

ابتدا تخمه آفتابگردان وارد ماشین درجه بندی شده و توسط بالابر به قسمت پوست گیری و جداسازی پوست تخمه وارد میشود، سپس در ماشین تفت دهی که به صورت مخزن استوانه ای شکل افقی است ریخته شده، داخل دستگاه همزمان حرارت دیده و به نمک نیز آغشته می گردند. در نهایت تخمه ها با استفاده از ماشین بسته بندی اتوماتیک بسته بندی شده و توسط دستگاه چاپ گر تاریخ گذرای می شود.

ماشین آلات و تجهیزات خط تولید

• دستگاه تفت کن، شور کن، برشته کن

• بخش بالابر

• مخزن ذخیره

• بالابر و مخزن دستگاه بسته بندی

• دستگاه تاریخ زن

• دستگاه نوار نقاله جلوی بسته بندی

• میز ترافیک

مواد اولیه

• مغز دانه آفتابگردان

• نمک و سایر افزودنی ها

سرمایه مورد نیاز

برای راه اندازی این طرح یا کسب و کار پر درآمد جهت تهیه ماشین آلات و تجهیزات یا به طور کلی خط تولید حدود ۳۲۰ میلیون تومان سرمایه نیاز است.

نحوه تامین سرمایه طرح

سرمایه گذاری متقاضی قبلی یا جدید

سرمایه گذاری بانک

تسهیلات بلند مدت

تسهیلات کوتاه مدت

بازار فروش

بازار هدف آفتابگردان های آجیلی شرکت هایی می باشند که دانه های آفتابگردان را خریداری و آنها را به صورت تخمه وارد بازار می کنند. بازار هدف آفتابگردان های روغنی کارخانجات روغن می باشند که محصول نهایی (روغن) را جهت مصرف غذایی به بازار عرضه می کنند. همچنین برای کسانی که می خواهند در کشت آفتابگردان سرمایه گذاری کنند، اداره جهاد کشاورزی علاوه بر تسهیلات و حمایت های بسیار عالی، به طور مستقیم این محصول را با قیمت تضمینی از آن ها خریداری می کند.

نتیجه گیری

طرح توجیهی تخمه آفتابگردان با سودآوری کوتاه مدت و نرخ بازدهی داخلی متناسب با ظرفیت پیشنهادی با هدف کمک به تولید در بخش صنایع تبدیلی در نظر گرفته شده است.

ظرفیت اشتغال طرح توجیهی: ۱۰ نفر. ظرفیت تولید ۱۵۰۰ کیلو گرم در روز. مساحت زمین مورد نیاز: ۳۰۰ متر مربع. مساحت زیر بنا: ۳۰۰ متر مربع.

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x