COMEX Trades - 6500% AFTER 100 DAYS
مقالات آموزشی

طرح توجیهی خدماتی چیست و چه اهمیتی دارد؟ + لیست طرح‌های خدماتی

طرح توجیهی خدماتی و سرویس دهی

طرح توجیهی خدماتی چیست؟ یکی از مهمترین مقوله هایی که همه ما در زندگی روزمره خود با آن مواجه هستیم واژه خدمات است. خدمات طیف گسترده ای از خدمات صنعتی، خدمات IT، خدمات آموزشی، خدمات تعمیرگاهی، خدمات گردشگری، خدمات مسافرتی و … را در بر می گیرد. خدمات بر خلاف کالا قابلیت لمس و دیده شدن را ندارد و این از مهمترین خاصیت خدمات است. و در واقع می توان خدمات را خریداری نمود اما آن خدمت قابل دیدن و لمس کردن نیست. به هر حال توسعه منابع انسانی و زندگی های شهری لزوم ایجاد مراکزی جهت ارائه خدمات متنوع از قبیل خدمات فنی مهندسی ، خدمات عمومی (کافی نت ، کافی شاپ و …)، خدمات دانشگاهی و … بیش از پیش احساس می شود.

 مشاغل خدماتی با توجه به نیاز کمتر به سرمایه گذاری ثابت در صورت داشتن تخصص توسط مجری جزو مشاغل سودآور محسوب می شوند. ولی همانند دیگر مشاغل صنعتی و کشاورزی لازم است جهت ورود به هر طرح توجیهی خدماتی جهت آشنایی بیشتر و محاسبه دقیق سود آوری طرح خدماتی اقدام به نگارش طرح توجیهی خدماتی شود.

طرح توجیهی چیست؟

طرح توجیهی چیست؟ مطالعه‌ای است برای پاسخ به سؤالی بسیار ساده: آیا ایده‌ی مورد نظر (در رابطه با کسب‌وکارمان) امکان‌پذیر است؟ در حالی که در ظاهر ساده‌ به‌نظر می‌رسد، پیدا کردن پاسخ آن اغلب متضمن صرف انرژی‌های قابل‌توجه به‌منظور جست‌وجو در حیطه‌های گوناگون است. مواردی چون رقبای موجود در بازار، گزینه‌های مالی، ملاحظات فنی و تولیدی، عوامل فراوانی برای بررسی توجیه‌پذیر بودن راه‌اندازی هر کسب‌و‌کار تازه هستند.

ارائه خدمات مسئولیتی جدی و ارزش آفرین

امروزه خدمات به یکی از سودآورترین زمینه‌ها در محیط کسب‌وکار تبدیل‌شده است. 

بر اساس آمارهای موجود “خدمات” بخش قابل‌توجهی اقتصاد جهانی را به‌ خود اختصاص داده‌است. نزدیک به ۷۰% تولید ناخالص ملی و بیش از ۶۰% فرصت‌های اشتغال در کشورهای توسعه‌یافته ­­از بخش خدمات تأمین می‌شود. مقایسه سهم خدمات در تولید ناخالص داخلی کشورهای صنعتی با کشورهای درحال‌توسعه در پانزده‌ساله گذشته، بیانگر آن است که پیشرفت و توسعه، رابطه مستقیمی با رشد و توسعه بخش خدمات داشته و سهم این بخش در تولید ناخالص ملی کشورهای صنعتی تا ۶٪ رشد داشته است. در کشورهای درحال‌توسعه نیز بخش خدمات رشد قابل قبولی داشته در حال حاضر در ایران نیز گروه‌های خدماتی سهم ۵۱ درصدی در تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده‌اند.

طرح توجیهی خدماتی

 طرح توجیهی خدماتی (Feasibility Study for Services)، تجزیه‌ و تحلیلی است که درنهایت میزان موفقیت یک پروژه خدماتی را نشان می‌دهد. معیارهایی چون عوامل اقتصادی، فنی و حقوق و برنامه‌ریزی در سنجش این موفقیت مؤثر هستند. یک طرح توجیهی خدماتی، میزان عملی بودن یک ایده برای ساخت محلی برای خدمات‌ رسانی و یا هر ایده خدماتی در زمینه آموزش، درمان، سرگرمی، ورزش و… را مشخص می‌کند. مدیران پروژه با استفاده از طرح توجیهی، پتانسیل مثبت و منفی یک پروژه را قبل از سرمایه‌گذاری تعیین می‌کنند. تا در صورت کسب نتایج مساعد وقت و پول خود را برای این پروژه صرف کنند. از دید دیگری هم می‌توان به لزوم طرح‌های توجیهی برای تأمین اعتبار و یا جذب سرمایه‌گذار، اشاره کرد.

انواع طرح های توجیهی خدماتی

لیست طرح های خدماتی و سرویس دهی

اجزای یک طرح توجیهی خدماتی

توصیفی از کلیات ایده و چگونگی ارائه خدمات و سرویس‌ها

ارزیابی بازار طرح های توجیهی خدماتی

آیا خدمات مدنظر ما در حال حاضر ارائه می‌گردد؟ آینده این ایده چیست؟ آیا جای پیشرفتی در بازار برای این پروژه وجود دارد؟ یکی از مهمترین معیار های ارزیابی بازار در مطالعات امکان سنجی خدماتی، مکانیست که قرار است خدمت مورد نظر  ارائه گردد. زیرا در اینگونه طرح ها بازار در مقیاس مکانی بررسی می شود، ابتدا در محدوده جغرافیایی ارائه خدمت، دوم در سطح کلان که می تواند کشوری و بعد جهانی باشد. که باز هم بسته به نوع خدمت متفاوت است.

ارزیابی فنی طرح توجیهی خدماتی

جزئیات در مورد چگونگی ایجاد و ارائه خدمات به بهترین شکل. این جزئیات شامل محل، نیروهای کار و … می‌شود. طرح های خدماتی مانند طرح های صنعتی و معدنی بخش فنی شامل خط تولید، و فرآیند تولید نمی باشد و در واقع بخش فنی مربوط به تسلط مجریان طرح به خدمت ارائه شونده و یا تخصص در آن حرفه می باشد.

ارزیابی مالی طرح های خدماتی

یک طرح اولیه از مقدار بودجه و یا سرمایه اولیه موردنیاز. در این طرح باید مشخص شود که منبع این بودجه از کجاست؟ و یا فردی که سرمایه‌گذاری می‌کند تا چه مقدار سود خواهد کرد؟ با بررسی مالی دقیق و حساب شده به راحتی می توان میزان سود آوری، هزینه ها، میزان سرمایه ثابت و در گردش مورد نیاز برای راه اندازی یک مجموعه خدماتی را بر آورد نمود.

امکانات سازمانی در طرح های خدماتی

توصیفی از شرایط حقوقی و قانونی کسب‌وکار. این توصیفات می‌تواند شامل اطلاعات مربوط به مؤسسان و پیشینه حرفه‌ای این افراد که به آن‌ها قدرت عملیاتی کردن این پروژه را می‌دهد، باشد.

برای ایجاد یک طرح توجیهی خدماتی در ابتدا به اطلاعات پایه‌ای احتیاج داریم که مجموع این اطلاعات مطالعات امکان‌سنجی مقدماتی را تشکیل می‌دهد. در این مطالعات بیشتر جنبه‌های فنی و اقتصادی پروژه بررسی می‌گردد و قصد از ارائه این مطالعات جذب سرمایه‌گذاران است.

در ساده‌ترین شکل، یک طرح توجیهی خدماتی نه فقط برای ایجاد یک کسب‌وکار جدید نیست، بلکه برای توسعه آن نیز بکار می‌رود.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x