مقالات آموزشی

طرح توجیهی دامپروری چیست و چه اهمیتی دارد؟ + لیست طرح‌های دامپروری

دامداری و دامپروری سبک و سنگین

طرح توجیهی دامپروری به ارزیابی میزان امکان‌پذیری یک پروژه ی پرورش دام می‌پردازد و از لحاظ فنی و مالی و بازار موضوع را بررسی می‌کند.

دامداری شاخه‌ای از کشاورزی است که با پرورش دام سروکار دارد. تفاوت دامداری با دامپروری این است که در دامداری بیشتر از چراگاه‌های تازه و منابع آب طبیعی استفاده می‌شود و اینکه در دامپروری تلاش بر این است که با بهره‌گیری از علوم نوین بهره‌وری را افزایش داد، ولی دامداری بر سنت مبتنی است.

طرح توجیهی چیست؟

می توان مطالعات امکان سنجی (طرح توجیهی فنی- اقتصادی) را فرآیندی کنترل شده جهت شناسایی فرصت ها و تهدیدهای اجرای یک پروژه اقتصادی یا ورود به یک موقعیت سرمایه گذاری دانست. مطالعات مذکور همراه با شرح کاملی از نیازمندی های اجرای طرح، وضعیت گذشته، حال و آینده پروژه و برآورد عواید با در نظر گرفتن ریسک های موجود صورت می گیرد.

طرح توجیهی دامپروری

کشاورزی به تولید مواد غذایی و کالا از راه زراعت، جنگل داری، دامداری و دامپروری است.
امروزه دامپروری یکی از مهم‌ترین رشته‌های کشاورزی و تولیدات دامی یکی از عمده‌ترین و باارزش‌ترین فراورده‌های کشاورزی است و مردم به فراورده‌های دامی جهت تغذیه و تولید پوشاک بسیار نیازمند هستند.

در طرح توجیهی دامپروری ارزیابی مالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و یک کنترل مالی مناسب می‌تواند زمینه‌ساز بهره‌وری تولیدات دامی شود. این ارزیابی میزان سود‌دهی و هزینه‌های یک پروژه‌ی دامی را در برمی‌گیرد. با وجود ارزیابی مالی می‌توان سرمایه‌گذار را توجیه کرد این پروژه بر پایه‌ی کمترین ریسک مالی  و بیشترین سود‌دهی طراحی شده است.

نکته‌ی بعدی بررسی تکنولوژی در صنعت پرورش دام سبک و سنگین یا همان ارزیابی فنی است. در واقع تمامی موارد و تجهیزات لازم برای عملی کردن ایده در این بخش گنجانده می‌شود.

بخش دیگر مربوط به بازار و رضایت مشتری می‌باشد که قطعا یکی از موضوعات اصلی برای سودآوری بیشتر در این حوزه است. 

نقاط ضعف و قوت صنعت دامپروری و صنایع تبدیلی در طرح توجیهی دامپروری مورد بررسی قرار می‌گیرد و مسائل به شکلی هوشمندانه بیان می‌شوند تا سرمایه‌گذار نسبت به درستی طرح اطمینان حاصل کند. پیشنهاد می‌شود که برای تولید این طرح امکانسنجی حساس از مشاوران حرفه‌ای و با تجربه کمک بگیرید تا بتوانید بهترین خروجی را به سرمایه‌‌گذاران ارائه دهید.

توسعه پایدار صنعت کشاورزی و دامپروری

صنعت دامپروری کشور که بخشهای آن همچنان با شیوه های سنتی و کم بازده مدیریت می شود، نیازمند بازنگری اساسی بویژه در حوزه های تخصصی و فنی می باشد. به نظر می رسد با توجه به جایگاه فعلی صنعت دام و طیور در کشور و با در نظر گرفتن 4 امور مختلف موثر بر این حوزه کشاورزی بهتر است دو برنامه کوتاه و بلند مدت برای آینده هر چه روشنتر این صنعت تدوین شوند. در هر یک از این دو برنامه باید چهار ستون حاکمیت، دانشگاه، سازمانها و تشکلها و صنعت را با هم و در کنار هم در نظر گرفت. اگر بتوانیم انرژی هر کدام از این 3 ارکان را در جهت افزایش کیفیت آموزشی پرورش دهندگان حیوانات مزرعه ای و متخصصان فعال در این حوزه، ارتقاء تکنولوژیهای مورد استفاده و ورود فناوریهای نوین در این صنعت، و ارتقاء کیفیت بهداشتی و سلامتی محصولات دامی تولیدی در کشور در جهت ارتقاء بهداشت و سلامت عمومی جامعه، متمرکز کنیم، می توانیم گامی موثر را در جهت توسعه پایدار صنعت کشاورزی و دامپروری و به تبع آن نیل به اهداف والای اقتصاد مقاومتی و خودکفایی در تولید مواد غذایی پروتیینی برداریم.

اهمیت دامپروری و دامداری در ایران

با پیشرفت تمدن، افزایش جمعیت و اطلاعات و دانش انسانی، بشر به حیوانات و تولید آن‌ها وابسته‌تر شده‌است؛ به‌طوری که امروزه دامپروری یکی از مهم‌ترین رشته‌های کشاورزی و تولیدات دامی یکی از عمده‌ترین و باارزش‌ترین فراورده‌های کشاورزی است و مردم به فراورده‌های دامی جهت تغذیه و تولید پوشاک بسیار نیازمند هستند. اهلی کردن حیوانات یکی از گام‌های عمده در پیشرفت زندگی از حالت بدوی به تمدن در بسیاری از طایفه‌های بشر اولیه است که سبب تبدیل زندگی ایلی و قبیله‌ای به زندگی شهری و شهرنشینی شده‌است. قبل از اهلی کردن حیوانات، بشر بدوی حیوانات را جهت استفاده از گوشت و پوست آن شکار می‌کرده‌است؛ پس از اهلی کردن سگ، از این حیوان جهت نگهبانی در شب و شکار استفاده نمود.

اهمیت دامداری به دلایل اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی از قبیل منبع درآمد، باروری خاک ، محصولات دامی (شیر ، گوشت و …) برای خانوار روستایی و عشایری بسیار مهم است و همواره مورد توجه این قشر از جامعه بوده است وبه عنوان اصلی ترین سرمایه خانواده ها در این مناطق محسوب می شود.

دامداری سهم مهمی در تامین غذای مورد نیاز بشر دارد که می توان به محصولات لبنی ، گوشت ، پشم ، چرم اشاره کرد.علاوه بر این کود حیوانی نقش اساسی را در صنعت کشاورزی دارد.گوسفند به دلیل اینکه دارای شرایط دامپروری راحت تری است و نرخ بازده ای بالاتری نسبت به سایر حیوانات دارد بیشتر مدنظر دامداران برای دامپروری می باشد.

انواع طرح توجیهی دامپروری

لیست طرح های بخش دامی

اهمیت طرح توجیهی دامپروری

لزوم آگاهی کامل از پستی و بلندی های یک واحد دامپروری، نوع تولیدات، نحوه تولید یا پرورش آنها، هزینه های جاری و ثابت احداث واحد تولیدی دامپروری، همه و همه لزوم نگارش طرح توجیهی دامپروری و دامداری را بیش از پیش مشخص می نماید. علاوه بر این می توان نیاز بانک های کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی به طرح توجیهی کشاورزی و دامپروری جهت اعطای تسهیلات را به موارد قبل افزود.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x