طرح توجیهی

پرورش الاغ شیری ، درآمدی باورنکردنی با پرورش خر در ایران

طرح پرورش الاغ شیری
الاغ حیوانی است که تا سال ها برای بارکشی در مسیر های سخت و کوهستانی مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه با پیشرفت طب سنتی و آگاهی از فواید فراوان شیر الاغ، این حیوان نیز وارد حیطه دامپروری شده است. 

با توجه به قیمت بالای شیر این حیوان و نیز فراوری و صادرات شیر الاغ بصورت پنیر به کشور های اروپایی می توان به سود قابل توجهی دست یافت.

 آیا میدانید شیر الاغ بسیار مفید است و کاربرد فراوان دارد، همچنین فضله (عنبرنسارا) این حیوان برای درمان سرما خوردگی بسیار موثر است. !!

همچنین این کسب و کار در مراحل مختلف تولید و نگهداری با مشکلات زیادی مواجه نیست و نیاز به تخصص و مهارت خاصی برای راه اندازی ندارد.

آشنایی با الاغ

الاغ یکی از حیواناتی است که از دیرباز همراه انسانها به عنوان یک دام کمکی در کشاورزی و ….. بوده است. این دام اکثرا در کنار سایر دامها از جمله اسب بوده و اصولا در کنار آنها تغذیه می‌کرده است. سن زندگی الاغ تا 27 سال گزارش شده است ولی تا 40 سال هم می‌تواند.

الاغی با وزن ۱۶۰ کیلوگرم میتواند ۵۰ کیلوگرم را در پشت خود و ۲ برابر وزن خود را بر روی زمین بکشد.

معروف‌ترین نژادهای خرهای اهلی:

 • خر تبتی
 • خر معمولی
 • خر شامی
 • خر قبرسی
 • خر حبشی
 • خر آراز

طرح توجیهی پرورش الاغ شیری

اگر شما در اطراف مراتع خوب  زندگی می کنید، پرورش الاغ شیری برای شما آسان است و هزینه کمی در بر خواهد داشت.

پرورش الاغ، مثل پرورش طیور، از جمله شاخه های کمتر شناخته شده کشاورزی در ایران است و برای علاقمندانی که قصد سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی دارند، مثل راه اندازی گلخانه هیدروپونیک (کشاورزی بدون خاک)، شاخه ای جذاب، پر درآمد و با آینده خوب محسوب می شود. الاغ، کارکرد بسیاری در اقتصاد کشاورزی دارد. در سال های اخیر واردات الاغ از مراکش با ارز دولتی، خبرساز شده بود.

 برای اینکه پرورش الاغ شیری از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار باشد بایستی از حیوانی استفاده نمود که هم ازنظر تولید شیر و هم از حیث قیمت خرید مناسب باشد. فصولی همانند پاییز و زمستان زمان مناسب خرید الاغ شیری برای پرورش است و می‌توان در این زمان الاغ را با نازل‌ترین قیمت ممکن تهیه نمود. زیراکسانی که از الاغ برای اهدافی همانند بارکشی استفاده می‌کنند در فصل پاییز و زمستان به دلیل کمبود علوفه و خوراک و گران تمام شدن هزینه نگهداری این حیوان اقدام به فروش آن‌ها می‌کنند در این زمان باعرضه زیاد این حیوان می‌توان اقدام به خرید آن کرد.

دوره بارداری الاغ، ۱۲ ماه است. ۶  ماه پس از زایمان، تولید شیر داشته و میزان شیردهی الاغ، بسته به نژاد آن، نیم لیتر تا ۱.۲ لیتر در روز است. الاغ شیری را باید ماشین تبدیل ضایعات کشاورزی به پول و سرمایه دانست و به همین خاطر، اگر به دنبال کارآفرینی و خلق ارزش افزوده هستید، پرورش الاغ و شترمرغ، ثروت آفرین هستند.

اطلاعات مدونی درباره اصول و مبانی پرورش الاغ شیری در دسترس نیست و آن چه که در فضای مجازی وجود دارد، حاصل تجارب فعالان این حوزه  جدید کشاورزی می باشد. پیدا کردن الاغ شیری مناسب و جوان در تعداد زیاد، سخت است و نیاز به کار مطالعاتی و رایزنی با کشاورزان در ۳۱ استان کشور دارد. هر الاغی، مناسب شیردهی نبوده و باید رام باشد و عنبرنسارا کافی تولید کند.

نیازهای اولیه جهت اجرای طرح توجیهی پرورش الاغ شیری

مواد اولیه مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی پرورش الاغ شیری جهت تولید شیر و ماست و پنیر الاغ :
• الاغ شیری
• علوفه

تجهیزات مورد نیاز برای اجرای طرح توجیهی پرورش الاغ شیری جهت تولید شیر و ماست و پنیر الاغ :
• آبخوری
• روشنایی
• تهویه مطبوع
• خرد کردن

نیروی انسانی مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی پرورش الاغ شیری جهت تولید شیر و ماست و پنیر الاغ :
• مدیر
• کارگر ساده
• کارشناس
• دامپزشک

ظرفیت پرورش
• حداقل ظرفیت جهت این فعالیت ۵۰ راس مولد ماده می باشد.
• جایگاه عمومی به ازاء هر راس ( نر و ماده ) ۱۶ متر مربع.
• انبار غذای متراکم به ازاء هر راس مولد ۱/۴۵ متر مربع.
• مجموع زمین مورد نیاز به ازاء هر راس ۵۶/۴۵ متر مربع.
• ضوابط فواصل در این خصوص مطابق ضوابط پرورش اسب می باشد.

اخذ مجوز: افرادی که تمایل ورود به عرصه پرورش الاغ رادارند برای شروع می‌توانند به اخذ مجوزهای لازم اقدام نمایند. این مجوز که از طرف سازمان جهاد کشاورزی صادر می‌گردد برای تعداد 50 رأس به بالا داده می‌شود.

تغذیه در الاغ شیری

تغذیه در مرتع:

 • الاغها به دلیل حالت قابل انعطاف لبها و همچنین نوع دندان توانایی استفاده از علوفه های کوتاه قدر در مرتع را دارند.
 • اصولا حیوان حرفه ای در مرتع میباشد که میتواند حدود ۳۰ کیلومتر در مرتع جابجا شود و اصولا تمام نیاز خود را از مراتع دریافت میکند . مگر در زمانی که مرتع خوب نباشد ( بارندگی کافی نباشد) نیاز است جهت تامین نیاز او به صورت دستی تغذیه کنیم در واقع الاغها کمبود مواد غذای را به سرعت نشان میدهند که با علایمی مانند سریع جویدن، بیرون زدگی دندانها ، عدم جویدن مناسب در زمان کندن علوفه و یا موارد دیگر باشد.

– الاغ مانند سایر گیاهخواران تونایی هضم و جذب سلولز و  همی سلولز را دارد.
– زمان تغذیه الاغ در مرتع نسبت به سایر دامها بسیار سریع و انتخابی میباشد.

تغذیه در محیط پرورش:

به دلیل سریع بودن تغذیه الاغ اگر خوراک به صورت مشترک با دامهای دیگر باشد به دلیل رقابتی شدن الاغ فرایند جویدن را به طور کامل انجام نمیدهد که باعث مشکلاتی مانند انسداد سیستم گوارشی و نارسایی روده میشود.

 • تغذیه در الاغ باید در دو نوبت در روز انجام شود.
 • الاغ نسبت به اسب نیاز به فیبر بالاتر و پروتیین کمتری دارد.
 • به دلیل سیستم گوارش تفاوت نباید از خوراکهای دامهایی مانند گاو ، گوسفند ، یا بز استفاده کرد به دلیل داشتن موادی مانند اوره، موننسین که میتوانند تخریب زیادی را ایجاد کنند.
 • – مقدار ماده خشک مصرفی در الاغ نسبتا بالا میباشد حدود ۱/۳ % وزن بدن که در مقالاتی تا ۵% وزن بدن را میتوان با کاه و یونجه تغذیه کرد.
 • استراحت پس از خوراک دام الزامی میباشد.
 • پس از کارکردن الاغ نباید به او آب سرد بدهید.
 • الاغ در حین کار نباید تغذیه شود.
 • تغذیه در الاغ حتما باید بر اساس اسکور بدنی باشد.
 • در جیره الاغ باید اسیدهای آمینه مانند لیزین و متیونین تامین گردد.
 • رژیم غذایی میتواند ۷۵% کاه و جو و ۲۵ % یونجه در تابستان و در زمستان برعکس باشد.

مواردی که میتوان در جیره الاغ استفاده کرد :

سبوس گندم – سویا – کنجاله چغندر – فراورده های غلات – روغن – مکمل – دی کلسیم فسفات – کربنات کلسیم – نمک- میوه و سبزیجات تازه قطعه شده ( جلوگیری از خفگی ) مانند هویج  ، سیب ، موز، گلابی

آب مورد نیاز الاغ شیری

 • الاغ بعد از شتر مقاومت بالاتری را نسبت به کمبود آب دارد تا حدود ۳ روز
 • میزان مصرف الاغ بالغ بین ۱۸ تا ۳۵ لیتر در روز میباشد.
 • الاغ تا ۲۰-۲۵% کمبود آب وزن خود را میتواند تحمل کند.
 • دمای بحرانی جهت از دست دادن آب بالای ۴۰ درجه سانتیگراد میباشد.

انواع محصولات تولیدی از پرورش الاغ

پرورش الاغ شیری جهت تولید شیر الاغ و عنبرنسارا. این محصولات یعنی عنبرنسارا (کود الاغ ماده – سرگین) و شیر الاغ، اصلیترین محصولات الاغ هستن که در ایران مصرف میشود و محصول دیگر الاغ که در بازار کشور طرفدار دارد روغن الاغ هست و اما در بازارهای خارجی اصلیترین فرآورده مصرفی الاغ ، پوست الاغ هست ؛شامل پوست الاغ خشک شده و پوست الاغ تازه.

از ۲۵ لیتر شیر الاغ، یک کیلوگرم پنیر الاغ تهیه میشود. تهیه پنیر از شیر الاغ بسیار زمان‌بر است، به همین خاطر قیمت پنیر آنها اینقدر بالاست و بیشتر از ۱۰۰۰ پوند برای هر کیلوگرم در می‌آید.

تولید عنبر نسارا و شیر بسیار مهم  است. هر  کیلو عنبر نسارا بین ۱۰ تا ۴۰ هزار تومان و هر کیلو پنیر الاغ شیری نیز بین ۲۰ هزار تومان تا ۷۰ هزار  تومان قیمت بازاری دارد.

محصول بعدی مورد مصرف بازار خارجی گوشت الاغ ، ژلاتین الاغ ، چربی الاغ و پنیر الاغ هست و در بازارهای جهانی پنیر الاغ از قیمت حدودا ٨۵۰ یورویی (١۰۰۰ دلاری) برخوردار است.

ژلاتین پوست خر حاصل از جوشیدن پوست در آب، یک محصول دارویی سنتی چینی برای افزایش هموگلوبین و گلبول‌های سرخ می‌باشد. آلت نری، استخوان، خون، معده و دل و روده، چربی و شیر کاربرد دارویی دارند.

نکته اینکه باید توجه داشته باشید آن است که عنبر نسارا و شیر الاغ جوان، الاغ آبستن، الاغ پیر و هم چنین کره الاغ، متفاوت است و کیفیت های مختلفی را در اختیار تولید کننده قرار می دهد. برای کسب نظر مثبت متخصصان طب  سنتی و هم چنین  مراکز استاندارد در تولید محصولات کشاورزی، باید کیفیت محصولات شما به گونه ای باشد که خواص درمانی محصول، مورد تایید مراکز ذیصلاح قرار بگیرد.

نظرات پزشکی و شرعی در مورد شیر الاغ

تازگی‌ها جا‌های مختلف در مورد خواص درمانی شیر الاغ می‌شنویم. از خاصیت درمانی آن برای بیماری‌های آسم و سیاه سرفه، تا بهترین جایگزین برای شیر مادر.خلاصه می‌گویند مصرف شیر الاغ فایده بسیار زیادی دارد. البته نه پزشکان، بلکه بیشتر آن‌هایی که در بین خانواده‌ها به عنوان عالم به مسائل درمان شناخته می‌شوند، می‌گویند. دنباله قضیه را که بگیرید، می‌بینید در طب سنتی به مصرف شیر الاغ خیلی توصیه می‌شود. در حالی که هنوز خیلی از پزشکان در مورد مسائل بهداشتی شیر الاغ مشکل دارند و مصرف آن را توصیه نمی‌کنند. جدا از مخالفان مصرف شیر الاغ، این حیوان موافق‌هایی هم دارد.

مارک کور لانسکی در مجله تایم به شیر الاغ پرداخته و می‌گوید وقتی مادر نباشد یا بمیرد دو نوع شیر به بچه داده می‌شود، یا طبیعی از طریق دایه که در فرهنگ‌های مختلف، آداب و رسوم خود را دارد و یا مصنوعی که همان استفاده از شیر سایر پستانداران است.حالا باید دید شیر کدام حیوان به شیر انسان نزدیک‌تر است. گفته می‌شود شیر انسان 4.5 درصد چربی دارد که به احتمال زیاد همین میزان چربی برای بدن نوزاد باید کافی باشد. شیر شتر ۵، ۲ درصد چربی داشته و برای دیابتی‌ها مناسب است، اما برای نوزاد ایده آل نیست. انتخاب بهتر برای بچه شاید شیر نهنگ باشد که ۸، ۳۴درصد چربی دارد که بچه انسان را تبدیل به بچه نهنگ می‌کند! به نظر می‌رسد شیر الاغ بهترین گزینه برای انسان باشد، اما الاغ مانند گاو در دسترس نبوده و مشارکت تولیدی کمی دارد. کلیدی‌ترین جمله‌ای که فروشنده‌های شیر الاغ استفاده می‌کنند، این است: “شیر الاغ بهترین جایگزین شیر مادر به حساب می‌آید.” در جوانی و زیبایی پوست تاثیر به سزایی دارد. برای درمان آسم، یبوست، سیاه سرفه و… کارآمد است و تاثیر زیادی در لاغری و تناسب اندام دارد. با همه این تفاسیر، مصرف گوشت الاغ از لحاظ شرعی مکروه بوده و خرید و فروش آن غیرقانونی است.

ولی در مورد شیر الاغ اختلاف نظر وجود دارد. بعضی می‌گویند غیرقانونی است، اما آدم این حجم از واحد‌های صنفی فعال زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی را که می‌بیند، به شنیده هایش شک می‌کند.

گوشت الاغ و اسب در دین اسلام مکروه اعلام شده، اما استفتا از سه مرجع تقلید که توسط یکی از فعالان حوزه پرورش الاغ تهیه شده است، نشان میدهد مصرف آن معصیت ندارد. حتی فروش آن هم به نظر آیت الله صافی گلپایگانی، نوری همدانی و مکارم شیرازی، در صورتی که به اطلاع خریدار برسد اشکال ندارد. مراجع تقلید حکم شیر الاغ را همسان با گوشت می‌دانند و می‌گویند مصرف آن مکروه است و مصرف طبی آن را فاقد اشکال میدانند. علاوه بر اشکالات شرعی و کراهتی که مصرف شیر الاغ دارد، خیلی از پزشکان هنوز با مصرف شیر الاغ موافق نیستند و می‌گویند مصرف شیر این حیوان از نظر بهداشتی مشکل دارد.به طور مثال دکتر عبدی، دامپزشک می‌گوید شیر الاغ می‌تواند منبع بسیاری از بیماری‌های مشترک بین انسان و تک سمی‌ها باشد و این بیماری‌ها از طریق مصرف شیر الاغ به بدن انسان منتقل می‌شوند. او می‌گوید در برخی کشور‌های اروپایی، چون ایتالیا، فرانسه و اسپانیا که مصرف شیر الاغ جایگزین شیر انسان شده است مزارع پرورش الاغ شیری مجهز به تکنولوژی‌های روز دنیا تأسیس شده و صرفا به شیر تولیدی این مزارع که تحت نظارت‌های شدید بهداشتی دامپزشکی فعالیت می‌کنند اجازه عرضه عمومی داده میشود و مصرف بی ضابطه آن پیامد‌های جبران ناپذیری دارد.هرچند موافقان مصرف شیر الاغ بیشتر از مسائل بهداشتی در طرز تهیه آن، روی خواص خود شیر تاکید دارند و می‌گویند شیر الاغ در رفع عفونت و باکتری و درمان آلرژی، اسهال، سرماخوردگی، کم خونی، بیماری‌های قلبی، آسم و سیاه سرفه مفید است.همچنین این شیر را برای تناسب اندام و کاهش وزن توصیه می‌کنند. اصلی‌ترین ویژگی آن را هم برای کودکان می‌دانند و می‌گویند شیر الاغ یکی از منابع خوب پروبیوتیک و غذا‌های درمانگر به خصوص برای نوزادان و کودکان است، الاغ از نظر داشتن کالری با شیر مادر یکسان بوده و همانند آن دارای کالری و ویتامین‌هایی مشابه است.

بررسی بازار پرورش الاغ در جهان

نخستین و مهم‌ترین معادله در راه‌اندازی یک کسب و کار، نیازسنجی از بازاری است که کارآفرین قصد ورود و سرمایه‌گذاری در آن را دارد. گزاف نیست اگر این مرحله را شاه‌کلید توفیق یا عدم توفیق یک سرمایه‌گذاری محسوب کنیم.

تاجران چین در سال‌های اخیر تجارت گسترده‌یی با خرید و فروش الاغ از سراسر جهان به راه انداخته‌اند. در گذشته کشورهای آفریقایی مقصد اصلی تاجران چینی برای خرید الاغ و فرآورده‌هایش بودند، اما در سال‌های اخیر کشورهای آسیایی نیز به لیست تجار چینی برای تجارت الاغ اضافه شده‌اند.

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، چینی‌ها از پوست الاغ برای تولید نوعی پلاتین استفاده می‌کنند که براساس طب سنتی چینی برای درمان سرگیجه، قاعد‌گی‌ نامنظم، بی‌خوابی و بهبود گردش خون بسیار مفید است.

افزایش تقاضا برای واردات الاغ در چین، به دنبال سقوط شدید جمعیت این چهارپا در چین به‌عنوان یکی از کشورهای صنعتی جهان رخ داده است. جمعیت الاغ‌ها در چین از سال ۱۹۹۰ میلادی تاکنون از ۱۱ میلیون راس به ۶ میلیون راس کاهش یافته است. این کاهش میزان سرانه‌های الاغ، قیمت محصولات مرتبط با این حیوان را در بازارهای جهانی افزایش داده است.

این در حالی است که متوسط قیمت یک خر نیز نسبت به سال قبل حدود ۳ برابر افزایش یافته است. روزنامه ملی کنیا نیز به این موضوع پرداخته و می‌نویسد: «دولت این کشور در حال تاسیس کشتارگاه‌های جدید است که می‌توانند روزانه ۱۰۰ راس الاغ را ذبح و برای صادرات به چین آماده کنند».

مزارع پرورش خر در ایران

هم اکنون افراد زیادی در کشور، مزارع متعددی برای پرورش خر ایجاد کرده اند و درآمدهای خوبی هم دارند. چرا که هم خرید خر هزینه چندانی ندارد و هم نگهداری آن چندان سخت نیست. به علاوه نرخ بیماری و مرگ و میر در بین خرها نیز پایین است.

هر چند محصولات خر در بین مردم ایران رواج زیادی ندارد ولی افرادی که از مزایای درمانی آن آگاه هستند مشتریان شیر، پنیر و روغن خر هستند.

همچنین می توان با سیاستگذاری درست، صادرات خر و محصولات به دست آمده از آن – به ویژه به چین – را در دستور کار قرار داد و درآمدزایی کرد.

خلاصه طرح توجیهی پرورش الاغ شیری

سرمایه مورد نیاز اولیه: 190 میلیون تومان
تعداد الاغ: 50 راس
فضای مورد نیاز: 800 مترمربع
اشتغالزایی: 3 نفر
تولیدات: شیر، پنیر، کود، پوست، گوشت، کره‌ الاغ‌ها و…

بیشتر از 100 درصد از پرورش الاغ شیری سود خالص است.

3 2 آراء
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x