طرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش بز آلپاین – بز شیرده

طرح پرورش بز شیری آلپاین

پرورش بز آلپاین ، بز شیری

پرورش بزهای آلپاین بسیار راحت و لذت بخش است. آنها بسیار مناسب برای هر دو روش پرورش خانگی و تجاری هستند. برای تولید شیر بیشتر و پرورش بزهای سالم شما نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارید. طرح توجیهی پرورش بز آلپاین

نام نژاد: آلپین
منشاء: فرانسه
وزن بز نر بالغ :80-100 كيلوگرم
وزن بز ماده بالغ: 50-70 كيلوگرم
میانگین تولید شیر: 886 کیلوگرم طی 296 روز
میزان پروتین شیر: 33.2 گرم در کیلوگرم شیر
میزان چربی شیر: 37.8 گرم در کیلوگرم شیر

شیر یک بز آلپاین شامل: ویتامین های (A) ، (B) ، (C) ، (E) و (K) می باشد و کره ، پنیر ، بستنی ، سوپ و محصولات لبنیاتی بسیاری می توان با شیر آنها درست کرد. به همین دلیل اکثر مزرعه دار ها برای تامین شیر و لبنیات مورد استفاده خانوادهایشان، بز آلپاین پرورش می دهند.

آشنایی با بز آلپاین (Alpine Goat)

زیستگاه اصلی بز آلپاین کوهستان های آلپ فرانسه و سوئیس است. این بز به رنگ های قهوه ای، خاکستری تیره و یا ابلق مشاهده می شود. برخلاف بزهای بومی ایران، بزهای نر و ماده آلپاین معمولا دارای موهای کوتاهی هستند و غالبا دارای رشته هايی از موی بلند با رنگی متمایز از سایر قسمت های بدن در امتداد ستون فقرات خود هستند. سینۀ عمیق و پهن دارد. لگن پهن و اندکی خمیده است. وزن بزهای ماده به طور متوسط 63 کیلو و وزن بزهای نر 78 کیلوگرم است و بلندی قامت بزهای ماده و نر نیز به ترتیب 77 و 85 سانتی متر است. بزهای آلپاین بسیار خوش استیل و برازنده هستند، آنها تنها نژاد بزها هستند که گوش هایشان کوتاه و رو به بالا می باشد.

متوسط تولید شیر بزهای آلپاین در 305 روز بیش از 600 تا 700 لیتر شیر می باشد.

ورود بز آلپاین به ایران به سال های اخیر بر می گردد و این نژاد هنوز توسعه چندانی در کشور ندارد. بر اساس آمار اولیه تاکنون بیش از 15 واحد نیمه صنعتی پرورش بز آلپاین و سانن در ایران وجود دارد که جمعا 200 هزار راس بز در آنها پرورش داده می شود.

تغذیه بز

استفاده از خوراک‌های تازه، غنی، سبک و به ویژه ارزان قیمت در کنار کیفیت بالا (همچون علوفه هیدروپونیک) می‌تواند سودآوری دامدارانی که قصد راه اندازی یک دامداری صنعتی دارند را تضمین نماید. علوفه هیدروپونیک با قابلیت تولید در تمام فصول سال با یک قیمت مشخص (هزینه تمام شده ثابت) می‌تواند منبعی قابل اطمینان تامین علوفه برای دامدار باشد.

شرایط محیطی پرورش بز آلپاین

به دلیل زندگی در شرايط کوهستانی، بزهای آلپاین مقاوم، چالاک و با قدرت پیاده روی و کوه پیمایی مثال زدنی هستند و می توانند از صخره های شيب دار کوههای بلند بالا رفته و از مراتع آن استفاده کنند. به همین دلیل برخی فکر می کنند چون منشا نژاد آلپاین از کوهستان های سرد منطقه آلپ است، نمی تواند در مناطق گرمسیر زندگی کند. اما مشاهدات میدانی نشان داده است که اين نژاد علاوه بر شرايط آب و هوايی سرد، قابلیت مناسبی برای زنده ماندن در شرايط گرم و خشک را داشته و تقريبا با هر نوع شرايط آب و هوايی سازگار است.

انواع بزهای آلپاین

بز آلپاين از دو منشا فرانسوی و سوئیسی است که بز آلپاین فرانسوی کمی قد بلندتر و لاغرتر از نوع سويسی است. با توجه به وجود خصوصیات مناسب شیرواری در بز آلپاین، بسیاری از کشورها بز آلپاين مخصوص خود را نگهداری و تثبيت کرده اند. بز آلپاين فرانسوی، سوئيسی، انگليسی و آمريکايی برخی از گونه های تثبیت شده از بزهای آلپاین هستند که در این بین بزهای فرانسوی تولید شير بیشتری دارند.

بزهای آلپاین آمریکایی:

پروش بز آلپاین: بزهای آلپاین آمریکایی نتیجه پیوند آلپاین های آمریکایی با آلپاین های فرانسوی هستند، آلپاین های آمریکایی بزرگترین نژاد بز آمریکا هستند. آنها قوی، سرسخت، اهلی و شیردهی آنها بسیار بیشتر از آلپاین های فرانسوی اصل می باشد و برای پرورش در خانه و پرورش در سیستم های تجاری بسیار مناسب می باشد.

بزهای آلپاین انگلیسی:

پروش بز آلپاین: بزهای آلپاین انگلیسی در رنگ های سیاه و سفید هستند. آنها از نژاد بزهای گریزون (Grison) سوئیس نشات گرفته اند. آنها بدلیل تولید شیر زیاد مشهور می باشند.

بزهای آلپاین فرانسوی:

پروش بز آلپاین: فرانسه منشا اصلی بزهای آلپاین است. امروزه آنها در فرانسه با عنوان «Alpine Polychrome» یا آلپاین رنگارنگ شناخته می شوند. همانند نژادهای دیگر بزهای آلپاین، بزهای آلپاین فرانسوی بسیار سرسخت، شیرده و مناسب برای پرورش خانگی و صنعتی می باشند.

بزهای آلپاین صخره ای:

پروش بز آلپاین: بزهای آلپاین صخره ای نتیجه پیوند بزهای سال ۱۹۰۴ با بزهای وارداتی سال ۱۹۲۲ است که مردم کالیفرنیا آن را صخره ای نامیدند و این نژاد بز را معرفی کردند. این بزها در آن زمان بیشترین میزان تولید شیر را داشتند و همچنین هنوز هم بیشترین تولید شیر را دارند.

بزهای آلپاین سوئیسی:

پروش بز آلپاین: بزهای آلپاین سوئیسی از برینزر منطقه ای در سوئیس آمده اند، آنها همچنین به نام «Oberhasli» هم شناخته می شوند. رنگ آنها قهوه ای تیره مایل به قرمز می باشد و صورت، پشت، شکم و پوزه آنها به رنگ سیاه می باشد. آنها همچنین بسیار قوی و سرسخت هسنتد و بیشتر به خاطر تولید شیر و گوشت معروف می باشند.

بزغاله های آلپاین

بزغاله ها از یک روزگی تا یک ماهگی روزی سه بار حداقل باید شیر بخورند یعنی هر ۸ ساعت با تنظیم زمان در طول روز که خودتان تنظیم می کنید و هر وعده ۴۰۰ گرم به ازای هر بزغاله باید شیر دریافت کنند لذا خیلی توجه کنید که مثلا اگر یک وعده فرصت نکردید یا دیر رسیدید نباید شیر بخورانید و صبر کنید تا وعده بعد، نه اینکه سریع دست به کار شوید و شیر بخورانید. هیچ گاه و تحت هیچ عنوان شیر سرد به بزغاله ندهید حتما و حتما با حرارت ملایم تا ۴۰ درجه سانتیگراد گرم و در دمای ۳۸/۵ الی ۳۹ به بزغاله ها بخورانید.

حالا بزغاله ها تقریبا یک ماهه هستند و شیر را طی دو الی سه روز به دو وعده در روز هر وعده ۴۰۰ تا ۴۵۰ سیسی کاهش دهید تا بیشتر ترغیب به خوردن علوفه و کنسانتره شوند.

از سن ۴۰ تا ۴۵ روزگی می توانید البته کم کم تعداد دفعات ریختن کنسانتره و مقدارش را بیشتر کنید و همچنین دسترسی به یونجه بیشتر باشد.

سن از شیرگیری بزغاله ها در بازه وزنی ۱۶ تا ۱۸ کیلوگرم و یا تقریبا معادل با ۷۵ الی ۹۰ روزگی می باشد.

مراقبت و پرورش بز آلپاین

پرورش بز آلپاین: برخی از مراقبت ها و مدیریت های مخصوص برای بزهای آلپاین به صورت خلاصه در زیر توضیح داده می شود:

نگهداری از بزغاله ها بسیار مهم است زیرا این دوره از زندگی آنها بسیار مهم است. در این دوره غذا و شیر کافی برای آنها تامین کنید.
به بزها دوبار در روز صبح و عصر علوفه بدهید.
یونجه خشک، ذرت کوبیده، پلیت، انواع مختلفی از علوفه های سبز و… غذای خوبی برای بزهای آلپاین می باشد.
ظرف آب را در مقابل بزها قرار دهید و پر از آب تازه و تمیز بکنید زیرا آنها روزانه به آب زیادی نیاز دارند.
به موقع بزها را بدوشید، دو بار در روز صبح و عصر دوشیده شود و همچنین سعی کنید آنها را قبل از شروع به غذا خوردن بدوشید.
برای آنها چراگاه تهیه کنید.
برای آنها آغل مناسب و راحت درست کنید که از آنها در مقابل انواع مختلف شکارچیان و باد و باران در امان نگهدارد.
جهت مراقبت بهتر با یک دامپزشک در ارتباط باشید.

تغذيه بزغاله های سانن و آلپاین

برای حصول بهترين نتيجه، لازم است در فاصله زمانی 30 دقيقه پس از زايش ، آغوز در اختيار بزغاله قرار گيرد. آغوز اولين شيری است كه بز ماده پس از زايش توليد می كند و توليد آن تا 48 ساعت ادامه می يابد و به تدريج كیفيت آن تغيير می كند.

غلظت مواد مغذی در آغوز بيشتر از شير معمولی است و ملين نيز می باشد. مهم ترين ويژگی آغوز داشتن مقادير زيادی آنتی بادی است كه سبب ايجاد ايمنی ذاتی شده و حيوان را در مقابل بيماری ها محافظت می نمايد. در مواردی كه آغوز به طور دستی به بزغاله داده می شود بايد به مدت دو روز و روزانه 750 – 500 گرم و در هر روز 4 – 3 نوبت به حيوان خورانيده شود.

در زمانی كه بزغاله با شير تغذيه می شود يك هدف اين است كه افزايش وزن روزانه حيوان حدود 240 گرم باشد. وقتی كه وزن بدن حيوان دو برابر وزن تولد او شود و شروع به مصرف غذا و علوفه نمايد، می توان تغذيه با شير را متوقف كرد.

کدام نژاد را انتخاب کنیم؟ سانن یا آلپاین؟

با توضیحاتی که در رابطه با خصوصیات تولیدی بز سانن (طرح توجیهی پرورش بز سانن) و خصوصیات تولیدی بز آلپاین ارائه شد، شاید اولین سوالی که در ذهن ایجاد می‌شود آن است که:

بز نژاد سانن برای پرورش بهتر است؟ بز نژاد آلپاین برای پرورش بهتر است؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟!

بر اساس یک توصیه عمومی برای دامدارانی که قصد دارند تا پرورش بز را بصورت مزرعه‌ای و یا در سیستم‌های بسته انجام دهند، انتخاب بز سانن به دلیل ظرفیت بالاتر تولید شیر، مناسب‌تر است.

اما بزهای آلپاین نیز تفاوت تولید شیر قابل توجهی با بزهای سانن ندارند و از طرفی مقاومت آنها نسبت به بیماری‌ها و شرایط سخت محیطی مطلوب است. بنابراین در این شرایط پرورش هر یک از این دو نژاد قابل توصیه است.

ولی انتخاب بز آلپاین به دلیل انطباق بیشتر ویژگی‌های آن با شرایط کوچ، قدرت پیاده روی و کوه پیمایی و استفاده بهتر از مراتع بالادست، برای دامدارانی که قصد کوچ‌های میان مدت و طولانی مدت را دارند، نسبت به سایر نژادهای مشابه مزیت دارد.

با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های خاص بز نژاد آلپاین و تطابق آن با اقلیم‌های ایران، به نظر می‌رسد اگر برنامه ریزی به سمت تولید بز آلپاین کوچ رو ایرانی باشد، موفقیت‌های چشمگیرتری را عاید دامداران، بخصوص عشایرها خواهد نمود. /پرورش بز آلپاین/

خلاصه طرح پرورش بز آلپاین شیری فرانسوی 50 راس

حداقل مساحت زمین مورد نیاز: 500 مترمربع
اشتغالزایی طرح: 2 نفر
سرمایه گذاری اولیه: ۱۱۱٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان
نرخ بازدهی طرح :28% درصد
بازگشت سرمایه به سال: 3.1 سال

4.5 2 آراء
به این مقاله امتیاز دهید

فرهاد دهقان

موسس و مدیرعامل بیگ والت ✍ "زمان شما محدود است، بنابراین آن را با زندگی به سبک دیگران هدر ندهید. اجازه ندهید زمزمه های دیگران باعث شوند تا صدای درونی خود را نشنوید. از همه مهم تر، شجاعت این را داشته باشید که به حرف دل خود و یافته های درونی خود عمل کنید. آنها به خوبی می دانند که شما دوست دارید چه کاری انجام دهید. همه چیزهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار دارند. "
مشترک شدن
اطلاع از
guest
4 پرسش و پاسخ کاربران
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
منصور
منصور
7 ماه قبل

سلام با تشکر از راهنمایی خوبتان …….سرمایه اولیه جهت نگهداری 3 راس چفدر میباشد

حسین
حسین
1 سال قبل

سلام ۵۰ راس بز الپاین با قیمت مناسب ۰۹۱۷۸۰۰۹۲۹۹

رضا
رضا
1 سال قبل

سلام کدام گونه از بزهای معرفی شده برای شهرستان رشت مناسب پرورش است.سپاس

امیرفیض
امیرفیض
1 سال قبل

تشکرازسایت خوبتون که اطلاعات خوبی به خوانندگان میده

دکمه بازگشت به بالا
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x