طرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش جلبک دریایی

تجارتی پر سود از پرورش جلبک دریایی

پرورش جلبک دریایی گیاهی 1000کاره

جلبک یا گاوآب به موجودات گیاه مانند آبی می‌گویند. هر جا که اندکی خیس یا مرطوب باشد گیاهان بدون گل یافت می‌شوند. ساده‌ترین آن‌ها، جُلبَک‌ها، خزه‌ها، هپاتیکها و کرف‌ها هستند.

انواع جلبک ها:
جلبک صخره
جلبک‌های سبز
کاهوی دریایی
جلبک‌های قرمز
جلبک‌های قهوه‌ای
و…

طرح پرورش جلبک

جلبک یکی از بهترین محصولات برای کسب درآمد می باشد، زیرا جلبک گیاهی است که 100 ها شغل را به وجود می آورد. گیاهی با خواص و کاربردهای فراوانی که هر روز به آن ها افزوده می شود. اگر شما در این زمینه فعالیت کنید، می توانید روز به روز کسب و کارتان را گسترش و به درآمد بیشتری برسید.

ما در ایران هم پتانسیل لازم و هم گونه مناسب برای پرورش را داریم.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات در این خصوص گفته: طی بررسی‌های انجام شده توسط سازمان شیلات ما به توانایی ایران برای پرورش جلبک در برخی مناطق جنوبی مانند استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان به علاوه در شمال کشور در گیلان و مازندران پی بردیم که نیاز به حمایت و پشتیبانی از سرمایه‌گذاران بالقوه فعالیت‌های آبزی پروری توسط سازمان شیلات و همچنین وزارت جهاد کشاورزی حس می‌شود، چراکه فعالیت‌های آبزی‌پروری جزو طرح‌های بخش کشاورزی است و فعالان نیازمند وام و تسهیلات از سوی وزارت جهاد کشاورزی هستند.

هرگونه سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌تواند موجب اشتغال‌زایی و درآمدزایی به شکل ارزی برای کشور است.

این در حالی است که از این ظرفیت تاکنون استفاده‌ای نشده و نبود اعتبار و مهم‌تر از آن دانش فنی لازم و عدم حمایت دولت، مهم‌ترین عامل فرصت‌سوزی در این زمینه عنوان می‌شود، همین عدم پیشقدم شدن از سوی دولت موجب شده تا بخش‌خصوصی هم حاضر به پذیرش ریسک‌های سرمایه‌گذاری برای این چنین صنعت نوپایی نشود.

  • به تازگی اداره شیلات از متقاضیان تولید جلبک حمایت می کند.

تخصص و داشتن علم دریایی نخستین لازمه این کار است، پس از آن مباحث بازاریابی و فروش هم در اولویت‌های بعدی هستند چرا که ما در کشور چندان استفاده برای جلبک نداریم و بیشتر مواد فرآوری شده آن وارد می‌شود از این رو شما یا باید جلبک را به مرحله فرآوری برسانید یا تا مدتی آن را به‌صورت خام به کشورهای دیگر صادر کنید که این بحث صادرات نیاز مبرمی به معرفی و بازاریابی دارد. البته ارزش فرآوری محصول خیلی بالاست و بعد از فرآوری، قیمت آن و همچنین سود حاصله بسیار افزایش می‌یابد.

به‌صورت كلي در هر وان 1000 ليتری طي 14 روز، حدود 1 تا 2 كيلوگرم جلبک توليد مي‌شود؛ در واقع هر‌ماه در بهترين شرايط مي‌توان از هر وان با اين ظرفيت، 4 كيلوگرم جلبک برداشت كرد.

بطور کلی جلبک ها در روشهای بسیاری قابل کشت و بهره برداری میباشند که از این میان میتوان برخی از رایج ترین ها را نام برد :

  • پرورش جلبک بصورت استخرهای کوچک و بزرگ رو باز
  • پرورش جلبک بصورت سیستم های بسته ، که در واقع با هوای اطراف ارتباط مستقیم ندارند
  • پرورش جلبک بصورت هیبرید و یا ترکیبی
  • پرورش جلبکها بصورت نوع خاصی از تخمیر که نیازی به نور خورشید نداردهد
  • پرورش جلبک بصورت تلفیقی که میتواند مواد زائد را مثلا از آب جذب و آن تصفیه کند
  • پرورش و تولید بصورت روند سیستم دفع که بیشتر مناسب تبدیل به انرژی و سوخت جایگزین میباشد

آگار و فرآوری جلبک

یکی از فرآورده‌هایی که می‌توان از جلبک‌ها به دست آورد، آگار است. آگار پلی ساکارید به‌دست آمده از برخی اعضای خانواده‌ جلبک‌های قرمز است که بیش از 53 درصد از آگار تولید شده در جهان از جلبک گراسیلاریا به‌دست می‌آید. از آگار به‌عنوان محیط کشت باکتری‌ها، مواد دندانپزشکی، داروهای ملین، تهیه قرص و کپسول، تهیه چسب و مواد آرایشی و ژل‌های الکترونیک استفاده می‌شود. خوب است بدانید که میانگین نیاز کشور به آگار استخراج شده از جلبک حدود 25 میلیون دلار است و این یعنی اگر ما بتوانیم با تولید جلبک از آن آگار به دست آوریم از خروج این ارزها از کشور جلوگیری می‌کنیم به علاوه امروزه قیمت هر کیلوی این محصول در دنیا نزدیک به 18 دلار است که می‌تواند درآمدهای بسیاری در بحث صادرات برای کشور رقم بزند.

فرآوری جلبک:
تولید جلبک و بحث فرآوری آن دو مقوله جداست که لازم است بدانید پروسه فرآوری جلبک حتی از تولید آن هم مهم‌تر و سودآورتر است، در واقع امروزه قیمت هر کیلو جلبک خشک در دنیا حدود 60 سنت تا 2.5 دلار بسته به ژلاتین گیاهی جلبک است اما فرآورده‌های جلبک قیمت‌های بسیار بالاتری نسبت به این دارند، همچنین فرآورده‌ها متقاضیان بیشتری در دنیا دارند.

برخی از کاربردهای جلبک ها

تولید جلبک برای پرورش ماهی و به‌ویژه ماهی‌های زینتی کاربرد دارد.

این دسته از گیاهان دریایی در صنایع نساجی، دارویی، غذایی، بهداشتی، آرایشی و آزمایشگاهی کاربردهای بسیار متنوعی دارند.

جلبک ها به عنوان سوخت زیستی:

امروزه می توان از جلبک ها در ساخت بایودیزل، بایواتانول، … و تولید هیدروژن استفاده کرد. با کشت برخی از جلبک ها و تولید توده زنده می توان گرما و الکتریسیته تولید کرد.

جلبک ها به عنوان مکمل های غذایی:

جلبک ها دارای مقادیر قابل توجه ای از کربوهیدرات های ساده و پیچیده هستند که برای بدن انسان به عنوان منبعی غنی کاربرد دارند. وجود اسیدهای چربی همچون امگا 3 و امگا 6 در جلبک ها، آن ها را منابع ارزشمند غذایی تبدیل کرده است. همچنین جلبک ها دارای مقادیر زیادی از انواع ویتامین ها، مواد معدنی، کارتنوئیدها و عناصر کمیاب هستند.

جلبک ها به عنوان تثبیت کننده:

خاصیت جلبک ها به عنوان تثبیت کننده در صنایع غذایی و دارویی بسیار با اهمیت است و در تولید محصولاتی مانند شیر خوراکی، بستنی، خمیردندان و … کاربرد دارند.

جلبک ها به عنوان کود:

انسان ها از جلبک ها به دلیل توانایی بالای آن ها در جذب آب و وجود املاح و مواد معدنی در آن ها، به عنوان کود در کشاورزی نیز استفاده می کنند.

استفاده از جلبک های دریایی در دامداری ها:

جلبکها می توانند مکمل غذایی مفیدی برای دام، طیور و آبزیان به شمار روند. در آزمایشات به عمل آمده مشخص شده است که استفاده از جلبک ها به عنوان علوفه برای دام باعث افزایش 10 درصدی شیر دام شده است و حتی کره و چربی شیر را افزایش داده است بدون اینکه طعم و مزه ی شیر را تغییر داده باشد.

نقش جلبک­ها در کنترل آلودگی:

جلبک ها در سامانه تصفیه پساب کاربرد دارند. استفاده از جلبک ها در روند تصفیه آب باعث کاهش استفاده از مواد شیمیایی سمی می شود.

مجوز لازم

مراحل اخذ مجوز پرورش جلبک:
برای صدور و دریافت مجوز باید به سازمان ذیربط و بخش شیلات و امور آبزیان مراجعه کنید؛ و مراحل اخذ مجوز را طی کنید.

سرمایه لازم برای پرورش جلبک

مجموع کل مبلغ سرمایه گذاری در این طرح، یک میلیارد و 200 میلیون تومان همراه با 6 هکتار فضا برای نگهداری و فضای نگهداری نشا، عملیات گلخانه، آزمایشگاه و… است، البته بخش اصلی تولید در بستر دریا صورت می‌گیرد. میزان برآورد شده تولید این تاسیسات 215 تن جلبک خشک در سال است. البته مبالغ گفته شده فقط برای تولید جلبک خام است و برای پرورش آن، فرآوری آن یا استخراج آگار از جلبک، نیاز به تجهیزات پیشرفته و کارخانه و نیروی متخصص داریم تا بتوانیم از آب‌های آزاد درآمد و سود مناسبی کسب کنیم. با توجه به قیمت پایه جلبک که حدود 2 دلار است حتی در بدترین حالت یعنی اگر به قیمت 1 دلار هم این جلبک‌ها صادر شود بعد از گذشت دو سال کل سرمایه بازمیگردد.

  • اگر به این کار علاقه مند هستید اما سرمایه شروع این کار را ندارید پیشنهاد ما شروع با کمترین هزینه و پرورش جلبک در خانه است.
0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
3 پرسش و پاسخ کاربران
جدیدترین
قدیمی ترین رای بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
مجید بیانی
مجید بیانی
1 سال قبل

ادرس و تلفن برای مشاوره ممنون بفرستید

امیر
امیر
1 سال قبل

سلام برای فروش جلبک چیکار باید بکنیم ؟

دکمه بازگشت به بالا
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن