iraniantraders
umoforex

hushetalayi
dogeminers

invexpert
irandogebank
طرح توجیهی و فرصت های سرمایه‌گذاریکارآفرینی و اشتغالزایی

طرح توجیهی پرورش زالو, تجارتی معادل نفت

طرح پرورش زالو طبی

طرح توجیهی پرورش زالو, حالا چرا زالو؟

ارزش هر 4 زالو معادل یک بشکه نفت اوپک است! زالو مصارف زیادی دارد؛ برای همین در خارج از ایران طرفداران زیاد دارد و می‌توان به راحتی آنها را صادر کرد. زالو خواص درمانی زیادی دارد و از سردرد و سینوزیت گرفته تا میگرن و بیماریهای عفونی را درمان می‌کند. علاوه بر این موارد از زالو می‌توان در تولید مواد آرایشی بهداشتی استفاده کرد. با توجه به اینکه ناحیه خزری ایران بهترین زالوی جهان را دارد، طرفدارن زیادی دارد؛ پس نگران اشباع شدن بازار کار این حرفه نباشید. (به تازگی این بازار کمی اشباع شده پس قبل از ورود به این کار خوب تحقیق کنید.)

اگر از کسانی هستید که به دنبال یک شغل زودبازده‌اید، پیشنهاد میکنیم سراغ این حرفه نروید! پرورش زالو از مشاغلی است که به صبر و تحمل زیاد و مداومت در کار نیازمند است. زالو از 2500 سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی قرار گرفته است.

نام علمی: زالو
نام انگلیسی: Himudomedicindlis OR Medicalleech
نامها در زبانهای فارسی: علق، زالو، زلو، دیوچه
مزاج زالو: سرد و خشک
از بین ۶۵۰ گونه زالو تنها ۱۵ گونه از آنها کاربرد پزشکی دارند.

پرورش زالو

برای موفقیت در پررش زالو ایجاد یک محیط طبیعی به عنوان زیستگاه این موجود برای مزرعه زالو، می تواند یکی از عوامل موفقیت در این راه باشد. با این حال می توان از حوضچه های طبیعی، یک آکواریوم بزرگ، حوضچه های کوچک در فضای باز، مخازن پلاستیکی و .. استفاده کرد. اما طرف نظر از این که چه محلی را برای آن ها انتخاب می کنیم باید مطمئن شویم که آن ها امکان فرار کردن از این محیط را ندارند.

وسایلی که برای کارگاهتون نیاز دارید:

 • یک عدد پمپ آب و شیلنک جهت تعویض و شستشو
 • پمپ هوای مرکزی و لوله کشیها جهت هوادهی
 • وان، آکواریوم یا پت
 • آب سالم و آزمایش شده برای استفاده در فارم
 • دماسنج دیواری، دماسنج دیجیتال همرا با رطوبت سنج؛ دماسنج میله ای دیجیتال برای دمای آب و خون
 • پایهای فلزی برای وانها که کمی شیبدار باید باشد تا برای خروج آب از وان بمشکل برنخورید. یا قفسه در صورت کار با پت 10 لیتری
 • لوله کشیهای ورودی آب به وانها و لوله کشی جهت خروج آب
 • مخزن آب جهت کلر زدایی و…
 • دستگاه سختی سنج TDS دیجیتال که میشود از کسانی که دستگاه تصفیه آب نصب میکنند خرید کرد.
 • آزمایش آب مصرفی، که در صورت نداشتن آب مناسب باید دستگاه تصفیه آب نصب کنید. اغلب نیازی نیست مگر اینکه آب خیلی خیلی مشکل داشته باشد و یا آزمایش آب را بسیار بد نشان دهد.
 • توری یا چسب آلومنیومی برای پوشاندن وانها جهت خارج نشدن زالوها

این جانوران به خاطر حالت ارتجاعی بدنشان، کاملا راحت می توانند از سوراخ های خیلی ریز هم عبور کنند پس باید درب ظرف را ببندیم و برای این که هوا بتواند وارد ظرف شود سوراخ ها باید بسیار بسیار ریز باشد تا فقط هوا وارد شود و زالو امکان خروج نداشته باشد. در محیط های بزرگ نیز نباید حوزچه ها را از آب پر کرد و یک چهارم بالای محفظه باید خالی از آب باشد.

نیازمندی های پرورش زالو

زالو ها در مصارف آرایشی و بهداشتی، درمان های سنتی، درمان بیماریها، صنعت و… استفاده میشود.

تغذیه زالوها:

زالوها از خون پستانداران، ماهی، دوزیستان مانند لاک پشت، غورباقه و خزندگان، پرندگان تغذیه می کنند. تغذیه در زالوها متفاوت بوده و آن ها معمولا به مدت طولانی تغذیه نمی کنند و خونی را که از موجودات زنده مکیده اند را در کیسه خونی خود برای مدتی (معمولاً یکی دو ماه) نگه می دارند. از جلبک هم میشود در مخزن استفاده کرد که از راه پوست جذب بدنشان میشود و یک محیط طبیعی تر هم ایجاد میکند.

زمانی که برای اولین بار زالو وارد مزرعه می شود باید تغذیه شود. بعضی از آن ها کیسه خونی خود را برای مدت یک تا دو ماه از غذایی که خورده پر کرده اند و مورد استفاده قرار می دهند. برای تغذیه زالوهای تازه متولد شده باید غذا در دسترس آن ها قرار داد و برای این کار می توان حلزون های زنده و آبزیان کوچک مانند ماهی و قورباغه استفاده کرد.
این نکته را فراموش نکنید شما فقط در صورتی می‌توانید به خون سالم دسترسی پیدا کنید که مجوز رسمی داشته باشید. وگرنه نمی‌توانید از سلامت خون اطمینان حاصل کنید. کم نبوده‌اند کسانی که با خونهای آلوده کل سرمایه خود را از دست داده‌اند! در این کار حتما به یک مشاور نیاز دارید.

دمای آب برای زالوها:

دمای مناسب برای آبی که زالو در آن نگهداری می شود نیز باید بین پنج تا حداکثر پانزده درجه سانتی گراد باشد. اگر در ماه هایی که زالو تکثیر انجام می دهد، آب خیلی سرد باشد، خوب نیست و زالو از این کار امتناع می کند. اما حداکثر دما در این مدت نیز نباید بیش از بیست درجه سانتی گراد باشد، زیرا زالو ها به گرما بسیار حساس هستند. زمان تولید مثل زالو ها معمولا از اواخر بهار (اوایل خرداد) تا اواخر تابستان (اواسط شهریور) می باشد.

تولید مثل زالوها:

تولید مثل در زالو بستگی به دفعات تغذیه و کیفیت غذایی که آنها مصرف می کنند دارد.
فرایند تولید مثل زالوها کمی پیچیده و متفاوت از سایر جانداران است. آن ها از جمله موجودات دو جنسی هستند. با وجود این که آن ها هر دو اندام جنسی نر و ماده را دارا می باشند ولی آن ها نمی توانند خود را بارور کنند و برای تولید مثل نیاز به یک زالوی دیگر دارند.
هر زالو برای بارور شدن از ناحیه شکم به زالوی دیگر می چسبد و اسپرم خود را وارد بدن زالوی مقابل کرده و لقاح انجام شده و تخم او را بارور می کند.
جفت گیری بطور طبیعی در ماه های تابستان در داخل یا خارج آب انجام می شود، و می تواند تا ۱۸ ساعت به طول انجامد.
زالو ها معمولا به طور متوسط 15 تخم تولید می کنند که این تخم ها را داخل کیسه هایی شبیه به پیله کرم ابریشم قرار داده و آن ها را از بدن خود خارج می کنند. برخی از نوزادان زالو بعد از چندین ماه و برخی از آن ها نیز بین 3 الی 5 هفته از تخم خود خارج می شوند.

بعضی بیماریهای زالو و علائم آن:

 1. تورم سر و بادکشها ( امونیاک بالا)
 2. لبه های قرمز سر( نیترات و تغییر دما)
 3. پوشش لزج سفید (بیماری قارچی)
 4. سفتی عضلات (نیتریت بالا)
 5. بوی تعفن ( امونیاک و عدم تعویض بموقع اب)
 6. پوست حالت شل و اویزان و یا رنگ پریده (بیماری باکتریایی)

میتوان این بیماریها را با دارو درمان کرد.

مجوز موردنیاز پرورش زالو

نظام مهندسی و جهاد کشاورزی این دو ارگان جدا از همه هستند؛ یعنی شما باید دو تا پروانه داشته باشید.
• موافقت اصولی
• پروانه تاسیس
• پروانه بهره برداری

در هر استانی که هستید این مدارک را هم باید از نظام مهندسی بگیرید هم از دامپزشکی.حالا برای گرفتن هر کدام از این مدارک از نظام مهندسی و جهاد کشاورزی باید از چند تا ارگان که نظام مهندسی معرفی میکند موافقت بگیرید. وقتی همه موافقت ها را گرفتید تازه نظام مهندسی به شما  یک موافقت نامه اصولی میدهد بعد اورگانهای که نامه میدهند: شیلات، محیط زیست، بهداشت و درمان، امور و اراضی، اداره آب، و معرفی نامه به دامپزشکی که بعد خود دامپزشکی جداگانه خودش به شما مجوز میدهد بعد پروانه تاسیس صادر میشود سپس کارشناس تمام طرح شما را بررسی میکند.
مثلا: محل احداث باید حداقل 500 متر از محل سکونت فاصله داشته باشد. سالنهاس تکثیر و پرورش، قرنطینه، رختگن، اتاق کارگری، دفتر اداری، سالن تغذیه مجزا و… سپس برای گرفتن اصل مجوز که پروانه بهربرداری میباشد اقدام میکنید.
خلاصه کارهای اداری و دریافت مجوز در جهادکشاورزی 1 تا 4 سال زمان میبرد.

خلاصه طرح و سرمایه لازم

سرمایه لازم برای پرورش زالو: با کمترین سرمایه 5 میلیون تومان و شروع کار پرورش زالو در منزل تا هزینه های بیشتر و بالای 10 میلیون با توجه به وسعت محل و تعداد زالوهای پرورشی افزایش می یابد.
اشتغالزایی طرح پرورش زالو: در ازای هر پنج‌هزار زالو یک کارگر
میزان سود دهی پرورش زالو: 1 به 50 البته برای اینکه زالو به سود دهی برسد یکی دو سال زمان نیاز است.
ساعت کاری: 3 ساعت مفید

پرورش زالو با 10000 مولد:
سرمايه ثابت طرح: 2744.84 میلیون ریال
سرمايه گذاري کل طرح: 4192.53 میلیون ریال
ميزان زمين طرح: 200متر مربع
ميزان زمين بنا: 155متر
ميزان تسهيلات مورد نياز: 2660.29 میلیون ریال

قیمت فروش زالو در اروپا ۸ تا ۱۲ دلار است و این در حالی است که قیمت زالو در ایران نهایتا تا ۲۰۰۰ تومان است.
invexpert

persiandogecoin

ads
ads
برچسب ها

قانون سبز نظرات معتبر مانیتورینگ بیگ والت

کاربران گرامی برای این که نظرات مفید شما برای ما خیلی مهم است و می تواند روی تصمیم دوستان تاثیر داشته باشد پس ما از نظرات فیک و تخریب کننده پیشگیری می کنیم، شما طبق قانون جدید سایت مانیتورینگ بیگ والت باید در سایت ثبت نام کنید و اطلاعات خود را کامل وارد کنید تا بتوانید در سایت نظر بفرستید. همچنین از این پس می توانید مدارک برداشت های خود را در قسمت نظرات سایت ارسال کنید.

نظرات کاربران

لطفا برای نظر دادن وارد شوید.
  اشتراک در  
اطلاع از
دکمه بازگشت به بالا
بستن