طرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش گوسفند افشاری, گوسفند گوشتی و ایرانی

گوسفند افشاری نژاد گوشتی و نژاد اصیل ایرانی

طرح توجیهی پرورش گوسفند افشاری بهترین نژاد گوسفند گوشتی و اصیل ایرانی
گوسفند افشاری یکی از نژادهای بسیار مهم گوسفند داشتی است. مدیریت پرورشی بهینه این نژاد می تواند سودآوری واحد گوسفندداری را افزایش دهد.
گوسفندان وارداتی توان رقابت با نژاد افشاری زنجان را ندارند.

معرفی گوسفند افشاری

گوسفندان  نژاد افشاری جز گوسفندانی است که پرورش آنها خیلی به صرفه است. به خصوص اینکه دارای گوشت و پشم عالی هستند. در اصل زادگاه اصلی گوسفندان افشاری متعلق به زنجان است اما با توجه به نژاد خوب این گوسفند برای پرواربندی و فروش امروزه در پانزده استان دیگر کشور چون کرمانشاه، همدان، آذربایجان غربی، البرز، تهران، فارس شاهد گله های گوسفند افشاری هستیم. دلایل زیادی باعث شده است که امروزه گوسفندان نژاد افشاری جز پر فروش ترین گوسفندان باشد. این نژاد تقریبا شبیه نژاد شال است.

این نژاد به آب و هوای سرد عادت داشته و دارای جثه ای بزرگ بوده

گوسفند افشاری جزو گوسفندان سنگین ‌دنبه کشور محسوب می‌گردد.

ظاهر گوسفندان افشاری

رنگ اغلب گوسفندان بالغ قهوه ای متمایل به قرمز یکدست بدون لکه با دامنه ی تغییرات از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره متمایل به سیاه می باشد و رنگ بدن بره ها در زمان تولد قهوه ای مایل به سیاه بوده و به تدریج با افزایش سن رنگ بدن روشن تر می گردد.

در این نژاد بدن دراز، نیرومند و ستبر می باشد.
دنبه بزرگ و دارای یک شکاف کم ژرف در انتها است که به وسیله دنبالچه ی بلند پوشیده شده و تا زیر مفصل خرگوشی کشیده می شود.
قوچ و میش افشاری بدون شاخ است.
میش افشاری دارای گردنی دراز است.
گوسفندان افشاری دارای گوشی دراز هستند و در برخی اوقات نیمه گوش هم وجود دارد.
پشت گوسفند، پشت گردن، روی دنبه و دنبالچه انها پر از پشم است.
زیر گردن و زیر شکم و پاهای گوسفند به هیچ وجه پشم ندارد و دارای پوستی تیره است.
قوچ افشاری دارای گردنی ضخیم و قوی است.
دماغ گوسفندان افشاری کاملا آنها را از دیگر نژادهای گوسفندان جدا می کند به طوری که دماغ قوچ افشاری دارای انحنا است اما میش های افشاری بدون انحنا یا با انحنای کمی وحود دارد.

چند قلوزایی در گوسفندان افشاری

حداکثر چند قلوزایی این نژاد ها در شرایط کاملا بسته و به صورت پرورش صنعتی در ایران سه قلو در هر زایمان است در حالی که گوسفند افشاری اصلاح شده در شرایط غیر صنعتی و در محیط روستایی بیش از سه بره در هر زایمان را دارد. گوسفند رومانوف هم جزو گوسفندان زایشی خوب است.

تعداد و پراکنش منطقه ای گوسفند افشاری:

جمعیت این نژاد بالغ بر یک میلیون رأس می‌باشد.

گوسفند افشاری در وسعتی قریب به 20000 کیلومتر مربع در بین استان زنجان و قسمتی از استانهای آذربایجان‌غربی و آذربایجان شرقی و کردستان پراکنده است.

میانگین وزن بلوغ در گوسفندان افشاری

وزن بلوغ قوچ (۵/۱ سالگی) ۶۷ کیلوگرم
وزن قوچ های بالغ (۵/۲ سالگی) ۷۹ کیلوگرم
وزن بلوغ میش ۵۹ کیلوگرم

ویژگی های گوسفند افشاری:

سرعت رشد بالای گوسفند
تولید شیر خوب و پرچرب و بهترین گوشت قرمز این گوسفند باعث‌شده است که جزء گوسفندان دو منظوره گوشتی – شیری قرار بگیرد.
بهبود  کمی و کیفی پشم گوسفند
سازگاری و عادت پذیری با شرایط آب و هوای مناطق سردسیر
قدرت راهپیمایی مناسب
توان چند قلو زایی
مقاومت در برابر امراض و انگلهای منطقه
بالا بودن ضریب تبدیل و داشتن بازده اقتصادی مطلوب.

قدرت راه پیمایی و کوه پیمایی خوب این نژاد بطوریکه قادر است فاصله 100 کیلو متری بین ییلاق و قشلاق را به راحتی طی نماید و برای دامدارانی که از روش مرتع و چرا برای پرورش استفاده میکنند عالی است.

تیپهای مختلف گوسفند افشاری

این نژاد دارای واریته یا تیپ های مختلف در مناطق مختلف بوده که بر اساس رنگ و شکل ظاهری از هم متمایز می گردند. برخی از این تیپها به قرار زیر است:

واریته قزل افشار:

واژه یقزل به معنی قرمز سیر متمایل به قهوه ای می باشد. گوسفند قزل واریته ای از نژاد افشاری است که جایگاه اصلی پراکنش آن استان های آذربایجان غربی و شرقی است ولی در میان گله ای موجو در استان زنجان نیز یافت می شود. این گوسفند دارای سری نسبتا بزرگ تر از نژاد اصلی افشاری بوده و پشم ها ضخیم تر و کم پشت تر می باشد.

واریته ی قاشقا افشار:

گوسفند قاشقا افشار واریته ای از نژاد افشاری بوده که کمابیش تمامی ویژگی های این نژاد را داراست اما روی پیشانی آن لکه ای سفید رنگ وجود دارد. این گوسفند به شمار فراوانی در میان گله های افشاری دیده می شود

واریته ی قمر افشار:

این گونه دارای رنگ کمابیش متمایل به خاکستری می باشد.

قیمت بره و گوسفند افشاری

قیمت میش های خالص افشاری بر اساس شکم زایش و آبستن و غیرآبستن بودن آن مشخص می شود.
قیمت قوچ های خالص افشاری هم بر اساس سن، صفات و ویژگی های بیومتری و ویژگی های ژنتیکی آن تعیین می شود.
قیمت فروش بره پرواری گوسفند بر اثر عوامل مختلفی تحت تاثیر قرار می گیرد.

چرا خرید و پرورش گوسفند افشاری پیشنهاد میشود

نژاد گوسفند افشاری از نژاد های خوب گوشتی ایران به حساب می آید. قدرت پرواری در این دام بسیار عالی بوده و بر اساس تحقیقات انجام شده و از افزایش وزن روزانه تا 280 گرم برخوردار می باشد. گوسفند سنگسری هم نژاد گوشتی خوبی است.

گوسفند افشاری اصلاح شده در استان زنجان به تنهایی توان تولیدی بالاتر از گوسفندان وارداتی به کشور را دارد به طوری که ژن خوب موجود در این دام علاوه بر چند قلوزایی، دارای سرعت رشد بیش از 550 گرم در روز است.

به طور کلی این نوع گوسفندان به دلیل وجود گوشت و پشم خوب جز گوسفندان پر فروش قرار گرفته است که همه دامداران تمایل به پرورش آن دارند.

پشم گوسفند آنچنان خوب و ضخیم می باشد که در صنعت قالی بافی از آن استفاده می کنند.
همچنین کیفیت خوب گوشت گوسفند طوری است که حتی برخی از کارشناسان این گوسفند را جز دسته گوسفندان گوشتی-پشمی می نامند.

گوشت گوسفندان وارداتی به خوشمزگی گوشت گوسفند افشاری نبوده و بازار پسندی پایین تر از گوشت افشاری را دارد که دلیل اصلی آن را می توان در حفظ خلوص خونی بالای 97 درصدی گوسفند افشاری بومی در گوسفند افشاری اصلاح شده دانست.

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
بستن