طرح توجیهی

طرح توجیهی پرورش گوسفند مهربان, گوسفند گوشتی

گوسفند مهربان کبودر آهنگ

طرح توجیهی پرورش گوسفند مهربان کبودراهنگ گوسفند نژاد مهربان یکی از نژادهای گوسفند بومی ایران است.

این گوسفند گوشتی است، همچنین می توانند دارای شیردهی خوبی باشد.

گوسفندهای ایرانی دارای پشم ضخیم هستند و بیشتر برای بافتن قالی از آنها استفاده می شوند. گوسفندان ایرانی، گوشت بسیار خوب و با کیفیتی دارند و دارای رنگ های مختلفی هستند که رنگ آنها بسته به نوع آب و هوایی که در آن زندگی می کنند متفاوت است و به رنگ های خرمایی رنگ، سیاه، خاکستری و کرم موجوداند.

معرفی گوسفند مهربان نژاد ایرانی

نژاد گوسفند مهربان گوشتی با گرایش تولید شیر است.

مشخصات ظاهری گوسفند مهربان

استخوان بینی برآمده، چشم ها مورب، سوراخ بینی گود و نزدیک، به هم، گوش لاله ای شکل و دنبالچه دوکی شکل با دنبه پیوسته از مشخصات ظاهری این نژاد است.

گوسفند مهربانی دارای بدن كشیده بوده سر و صورت خالی از پشم است و گاهی فقدان پشم تا حد جناق سینه ادامه پیدا می كند و زیر شكم خالی از پشم است.
میش این نژاد معمولا بدون شاخ و قوچ اکثراً شاخدار است. رشد شاخها كند بوده و به ندرت پیچیده و بلند میشوند.
طول گردن نسبت به بدن متناسب و در قسمت زیر آن كه اكثرأ خالی از پشم است گاه یک و یا دو زائده مخروطی شكل بصورت منگوله دیده می شود.
دنبه معمولا بزرگ و فشرده و در قسمت روئین كاملا پوشیده و در قسمت زیرین خالی از رویش پشم است كه به دنبالچه دوكی شكل ختم می شود .گاه دنبالچه دارای خمیدگی به سمت بالا بوده و شبیه S است.

عموم بدن دام قهوه‌ای، طیف‌های روشن تا تیره و سیاه است.

رنگ پشم گوسفند مهربان در بره از خرمایی تیره تا آلبالویی سیر تغییر می كند. به تدریج كه دام رشد می كند، رنگ پشم به تدریج روشن تر شده و در حوالی سن بلوغ ثابت می شود.

جمعیت و پراکنش منطقه ای

در استان همدان 2میلیون 76 هزار 751 رأس گوسفند وجود دارد که 40% آنها گوسفند مهربانی می‌باشد.

گوسفند نژاد مهربان، بومی بخش وسیعی از استان همدان و قسمتهای هم‌مرز بین استانهای زنجان و کردستان ‌می‌باشد. به گفته دامداران مناطق شهرستان کبودر آهنگ زادگاه اصلی این نژاد منطقه وسیعی در شمال غربی استان به ‌نام منطقه مهربان است.

خصوصیات گوسفندان نژاد مهربان

گوسفند نژاد مهربان با شاخصه های منحصر به فرد:

  • کم توقع بودن نسبت به غذا
  • تحمل در برابر کم آبی و گرسنگی
  • مقاومت در برابر امراض و آفات منطقه
  • راهپیمایی های طولانی در کوه و دشت
  • ضریب تبدیل غذایی بالا
  • سازگاری با شرایط آب و هوایی سرد و سخت زمستان
  • تولید 56 لیتر شیر در یک دوره 110 روزه که دارای 9/7 درصد چربی می باشد.

میانگین اضافه وزن روزانه از تولد تا 6 ماهگی 170 گرم

با رعایت اصول چهارگانه تغذیه، بهداشت، مدیریت و اصلاح نژاد در سال 2 بار زایش می کند که از ویژگی های مهم این نژاد دو قلو زایی و همچنین به تلفات کمتر بره ها می توان اشاره کرد.

درصد دوقلوزایی در نژاد گوسفند مهربان بین 130 تا 150 درصد و در نژاد رومانوف روسی بین 220 تا 270 درصد است.

تلفیق نژاد گوسفند مهربان و رومانوف روسی

پرورش گوسفند مهربان انقدر به صرفه است که اقدام تلفیق گوسفند مهربان و گوسفند رومانف کرده اند.

برخورداری از طرح های رایگان دولتی با پرورش گوسفند مهربان

باتوجه به بره دهی بالا در نژاد بومی گوسفند مهربان و صفات مادری بالای نژاد رومانوف روسی در چند قلوزایی، تلفیق نژاد گوسفند مهربان و رومانوف روسی با هدف افزایش تولید انجام میشود.
مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه این طرح به طور رایگان در دامداری ها انجام می شود افزود: این اقدام در دامداری های بسته، به منظور اقتصادی شدن پرورش گوسفند و حفاظت از مراتع و نیز برای افزایش میزان تولید گوشت قرمز انجام می شود. (منبع: ایرنا-استان همدان)

پرواربندی گوسفند گوشتی مهربان

اگر به دنبال خرید بهترین گوسفندان گوشتی در ایران هستید. گوسفند سنگسری بهترین نژاد گوسفند گوشتی در ایران و حتی در جهان است. اما گوسفند مهربان هم با توجه به گوشت خوب و رشد خوب آن هنگام پرواربندی گوسفند جز دسته گوشتی و تولید شیری نامیده می شود. اضافه وزن این گوسفند طوری است که به صورت میانگین روزانه از بدو تولد تا شش ماهگی نزدیک به 170 گرم اضافه می کند.

0 0 رای
امتیاز مقاله

سلب مسئولیت مانیتورینگ بیگ والت
بیگ والت یک سیستم مانیتورینگ است نه معرفی سایت های معتبر پس این سایت هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد. سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و هر گونه سود و زیان به عهده‌ی شخص شماست. چنانچه به هر دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید در این تجارت موفق باشید از هر گونه سرمایه گذاری در پروژه‌ها جداً بپرهیزید. همه بنرها و پیوندها در اینجا فقط تبلیغات هستند. ما هیچ تبلیغی را تأیید یا تضمین نمی کنیم.
[بیشتر...]

برچسب ها
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ کاربران
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن